Культура усного та писемного мовлення 2

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Тематичний план

Тема "Вивчення лексики в 4 класі"


Тема уроку

Вид і тип уроку

Кількість

годин

Комунікативні навички

1

Лексичне значення слова. Пряме і переносне значення слова. Тлумачні словники.

Урок первинного засвоєння знань, умінь і навичок.

Класичний урок.

1

Осмислення вживання слів відповідно до їх значення, темою та стилем тексту.

2

Слова однозначні і багатозначні.


Урок первинного засвоєння знань, умінь і навичок.

Урок-гра.

1

Розмежування значень багатозначного слова і використання їх у повсякденній мові.

3

Синоніми

Урок отримання нових знань.

Урок-екскурсія.

1

Використання синонімів як засобу виразності і точності мови, як засобу зв'язку речень у тексті

4

Антоніми

Вивчення нового матеріалу.

Урок-бесіда

1

Доречне використання антонімів у повсякденній мові.

5

Слова споконвічно російські та запозичень.

Застарілі слова і неологізми


Урок-подорож.

1

Досягнення образності, виразності тексту засобами лексики.

6

Загальновживані слова. Професійні слова і терміни.

Комбінований урок

1

Використання слів у відповідності зі стилем і темою тексту.

7

Фразеологічні звороти (фразеологізми)

Урок-подорож.

1

Доречне використання фразеологізмів

8

Узагальнення вивченого з лексики.



Узагальнення вивченого з лексики.

1

Осмислення вживання слів відповідно до їх значення, темою та стилем тексту.

Конспект уроку російської мови в 4 класі

Тема уроку: Фразеологія

Мета уроку:

А) Навчити учнів виділяти фразеологізми у текстах і використовувати їх у повсякденній мові.

Б) Підтримання інтересу до російської мови.

В) Виховання товариства і колективізму.

Тип і вид уроку:

Урок узагальнення вивченого матеріалу.

Урок-подорож.

Обладнання: на дошці написана тема і розміщені покажчики станцій. По мірі виконання завдання на певній станції переміщують капітани паровозик до назви наступної станції.

План уроку:

1) Вітання і перевірка присутніх.

2) Оголошення теми і цілей уроку.

3) Закріплення вивченого матеріалу.

4) Рефлексія.

5) Домашнє завдання.

Хід уроку:

1) Вітання і перевірка присутніх.

Учитель. Здрастуйте хлопці. Сідайте. Давайте відзначимо тих, хто сьогодні відсутній.

Черговий. Сергєєва Катя і Пасєков Ілля.

2) Оголошення теми і цілей уроку.

Учитель. Тема нашого уроку - «Фразеологія». Цілі уроку - Навчитися виділяти фразеологізми у текстах і використовувати їх у повсякденній мові; підтримка інтересу до російської мови та виховання товариства і колективізму.

3) Закріплення вивченого матеріалу.

Подорожувати люблять всі, і ми це робимо завжди з задоволенням. Але сьогодні ми вирушимо в не зовсім звичайна подорож - до країни фразеологію. Ми вирушимо в дорогу і відвідаємо Теоретичну, захоплюючу, Острів капітанів, кмітливий, Практичну, Підсумкову станції. А розпочнеться наша подорож на платформі, де кожна з трьох команд отримає свій різнобарвний квиток.

Учитель. Отже, квитки отримані. Ми можемо розсаджуватися по своїх вагонах і, вибравши провідника (капітана), вирушати в дорогу.

Учні діляться на три команди і вибирають капітана. На дошці різними крейдою записують назви команд і бали, зароблені кожною командою.

Учитель. Ласкаво просимо на першу станцію Теоретичну.

Для того, щоб нам вийти з вагонів нам необхідно відповісти на кілька питань.

(Команди вибирають білети з питаннями.)

Фразеологічні звороти - це ...

1команда. Фразеологічні звороти - це стійкі образні вирази.

Фразеологічні звороти називають ...

2 команда Фразеологічні звороти називають дії, предмети, явища.

Фразеологізми потрібні для ...

3 команда Фразеологізми потрібні для того, щоб робити наше мову виразною.

Учитель.

Давайте назвемо по одному відмінності фразеологічних оборотів від вільних словосполучень

1 команда. У вільному словосполученні можна замінити будь-яке з слів іншим словом, а у фразеологічному звороті немає.

2 команда. У вільному словосполученні слова зберігають свій сенс, а у фразеологічному звороті зміст окремих слів втрачається.

3 команда Вільні словосполучення створюються в мові і не вимагають запам'ятовування, а фразеологічні звороти не створюються в мовленні, використовуються готовими і вимагають запам'ятовування.

Учитель. Ось ми і відповіли на всі питання і можемо вийти на цю станцію. Спочатку ми відправимося в зоопарк.

Чи багато ви знаєте звірів?

Учні. Так.

Учитель. Продовжите фразеологізми, які вказані у вас в картках.

1 команда

Упертий як ...

Осел.

Голодний як ...

Вовк.

Пурхати як ...

Метелик.

2 команда

Здоровий як ...

Бик.

Виверткий як ...

Уж.

Колючий як ...

Їжак.

3 команда

Надутий як ...

Мильна бульбашка.

Ньому як ...

Риба.

Балакучий як ...

Сорока.

Учитель. Назвіть фразеологізми, пов'язані з назвами тварин.

1 команда 2 команда 3 команда

Крутитися, як білка робити з мухи слона гол як сокіл в колесі

Заливатися соловейком дізнатися від верблюда ворон вважати

Ганятися за двома кури грошей не клюють зайцями

А тепер хлопці нам треба вирушати на станцію захоплюючу.

Капітани пересувають на дошці паровозик до наступної станції.

Ось ми і приїхали.

Це завдання буде називатися «Ні пуху ні пера!». Для першої команди потрібно визначити в якому значенні вживається перше вираження «Ні пуху ні пера». Для другої команди потрібно визначити в якому значенні вживається другий вираз, а для третьої - третє.

Рано вранці мама-квочка

В клас відправила синочка.

Казала: - Не бийся,

Не дратуй, не бундючиться.

Поспішай, вже пора.

Ну, ні пуху ні пера!

Через годину, ледве живий,

Півник йде додому.

Шкандибає ледве-ледве

Він зі шкільного двору,

А на ньому й справді

Немає ні пуху, ні пера.

Так і ви, мої синочки,

Коль не слухати маму-квочку

Довгий ніс пхати не в ті справи

На вас не залишать ні пуху ні пера.

1 команда

Рано вранці мама-квочка

В клас відправила синочка.

Казала: - Не бийся,

Не дратуй, не бундючиться.

Поспішай, вже пора.

Ну, ні пуху ні пера!

Тут вираз вживається в переносному значенні

2 команда

Через годину, ледве живий,

Півник йде додому.

Шкандибає ледве-ледве

Він зі шкільного двору,

А на ньому й справді

Немає ні пуху, ні пера.

Тут вираз вживається в прямому значенні.

3команда

Так і ви, мої синочки,

Коль не слухати маму-квочку

Довгий ніс пхати не в ті справи

На вас не залишать ні пуху ні пера.

Тут вираз вживається в переносному значенні

Учитель. Наступна станція Острів капітанів. Потрібно написати капітанам за три хвилини якнайбільше фразеологізмів зі словами: голова, ніс, очі, вухо, зуб, мова, рука, нога; а потім назвати їх по черзі, щоб не повторювалися. Поки капітани готуються, команди відгадують загадки.

Дружніше цих всіх хлопців

На світі не знайдеш.

Про них зазвичай говорять:

Водою ...

1 команда.

Не розіллєш.

Учитель.

Ми виходили містечко

Буквально вздовж і ...

2 команда.

Поперек.

Учитель.

І так втомилися ми в дорозі,

Що ледве ...

3 команда.

Волочили ноги.

Учитель.

Товариш просить крадькома

Відповіді списати з зошити.

Не треба! Адже цим ти другу

Виявиш ...

Учні.

Ведмежу послугу.

Учитель.

Тріщать за партію подружки,

Як зграя молодих сорок.

А біля дошки, на заздрість, дружно

Рот ....

Учні. Закривають на замок.

Учитель. А зараз перевіримо як капітани впоралися зі своїм завданням.

1капітан 2капітан 3капітан

Без царя в голові, дірява голова, задирати голову,

взяти на зуб, зуб на зуб не потрапляє, смикнути ніс,

стояти перед очима, на око, в одне вухо влітає в інше вилітає, мова заплітається, без задніх ніг, йти в ногу, валитися з рук, в надійних руках вдарити по руках.

Крутитися в голові, голова обертом, відповідати головою,

не по зубах, Зуби заговорювати, водити за ніс, око-алмаз, оком не веде, звучить у вухах, злі язики, брати ноги в руки, на широку ногу, випустити з рук, голими руками. Вітер в голові, давати голову на відсіч, з голови до ніг, знати на зубок, точити зуб на, зарубати на носі, очі розбігаються, геть з очей і з вуха навострить, тримати язик за серця геть зубами, встати не з тієї ноги, нога за ногу, довгі руки,

Учитель. Молодці капітани не підвели команду.

Тепер ми можемо відправиться на станцію кмітливу

А тепер таке завдання: спочатку я буду називати значення фразеологізму, а ви повинні згадати сам фразеологізм.

Жити красиво -

1команда

Як у казці.

Учитель. Як називають людину, яка нікому не вірить?

2команда Невіруючий Фома.

Учитель. Як кажуть, коли немає довго звісток.

3команда. Ні відповіді, ні привіту.

Учитель. Втіха того, хто поранився.

1.Команда. До весілля заживе.

Учитель. Як кажуть про людину, яка відчуває себе вільно.

2команда. Як риба у воді.

Учитель. Зробити кілька справ відразу.

3 команда. Вбити двох зайців.

Учитель. Опинитися в дурному положенні.

1команда. Сісти в калошу.

Учитель. Залишитися без роботи.

2команда. Залишитися біля розбитого корита.

Учитель. Як кажуть, якщо небезпека загрожує з двох сторін?

3команда. Між двох вогнів.

Учитель. І ось ми дісталися до станції Практичної. Я думаю, що в процесі уроку ви дізналися і, головне, запам'ятали багато нових фразеологічних зворотів, які стануть в нагоді вам у повсякденному житті. У вас є дві хвилинки, щоб дописати фразеологізми до тих, що ви приготували вдома, перед тим як ми поїдемо на станцію Підсумкову.

4) Рефлексія.

Учитель. Ось і підійшло наше подорож до кінця, ми прибули на станцію Підсумкову. Я думаю, за урок ви почули багато фразеологізмів і навчилися їх використовувати в звичайній розмові. А зараз, тому що мені важко вибрати для нагородження найбільш активних гравців, то пропоную вам допомогти мені. Я пропоную вам вибрати для нагородження в номінаціях:

  1. Кращий капітан ... Іванов Олег.

  2. Містер або місіс активність ... Петров Сергій.

  3. Містер або місіс теоретик ... Ісакова Таня.

4. Містер або місіс практик ... Сакович Даша.

5. Містер або місіс кмітливість ... Шеверда Іра.

Вам сподобався наш урок?

Учні. Так.

Учитель. А чим він вам сподобався?

Учень. Було дуже весело і в той же час ми дізналися багато нового.

Учитель. Для чого потрібно знати якомога більше фразеологізмів?

Учень. Щоб промова була різноманітною.

5) Домашнє завдання.

Учитель. А зараз я пропоную записати домашнє завдання - скласти розповідь, казку чи вірш, використовуючи фразеологізми.

Текст

Учитель. Хлопці, давайте уважно прочитаємо уривок і, скажімо, чи є він текстом.

Переді мною лежить книга, на суперобкладинці якій зображена молода струнка, яка прагне в синє небо березовий гай. Вона символічно варто напередодні книги, яка має звучну і коротка назва - «Вітчизна». Книга випущена видавництвом «Молода гвардія». У ній зібрані сторінки великого, довгого подорожі по рідній землі. Вони належать перу письменника своєрідного і популярного, кореспондента «Комсомольської правди» Василя Пєскова ... (М. Тихонов)

Учні. Так.

Учитель. Добре, а тепер давайте доведемо це. Які ознаки тексту ви знаєте?

Учень. Єдність теми та основної думки.

Учитель. Назвіть тему і основну думку тексту.

Учень. Тема - це те, про що йдеться. У нас в тексті мова йде про книгу.

Основна думка - це, те головне що хотів сказати автор. У нашому тексті автор хотів пробудити інтерес читача до книги.

Учитель. Добре, хто ще знає які ознаки тексту?

Учениця. Пропозиції в тексті пов'язуються за змістом і граматично.

Учитель. Назвіть способи зв'язку речень у тексті.

Учениця. Зв'язок ланцюгова, так як думка передається послідовно від одного речення до іншого; в кожному наступному реченні повідомляються нові відомості, які доповнюють попередні. При цьому виді зв'язку перше речення не можна

поміняти місцями з другим.

Учитель. Які засоби зв'язку використані в нашому тексті?

Учень. У нашому тексті використані:

- Повтори,

Переді мною лежить книга, на суперобкладинці якій зображена молода струнка, яка прагне в синє небо березовий гай. Вона символічно варто напередодні книги, яка має звучну і коротка назва - «Вітчизна». Книга випущена видавництвом «Молода гвардія».

- Синонімічні заміни і займенника:

Книга випущена видавництвом «Молода гвардія». У ній зібрані сторінки великого, довгого подорожі по рідній землі.

- Спілки

Переді мною лежить книга, на суперобкладинці якій зображена молода струнка, яка прагне в синє небо березовий гай. Вона символічно варто напередодні книги, яка має звучну і коротка назва - «Вітчизна».

Учитель. Назвіть тип тексту.

Учениця. Я думаю це опис, так як дається уявлення про те, як виглядає книга, і про те, що написано в цій книзі.

Це не оповідання, так як немає якоїсь події; це не міркування, так як нічого не доводиться.

Учитель. А чи назве хтось жанр і стиль тексту?

Учень. Стиль - публіцистичний, а жанр - стаття. Тому що автор хоче подіяти на читача, зацікавити його.

Розділові

1. Розділові знаки в складнопідрядному реченні:

Переді мною лежить книга, на суперобкладинці якій зображена молода струнка, яка прагне в синє небо березовий гай. Вона символічно варто напередодні книги, яка має звучну і коротка назва - «Вітчизна».

2.Обособленное визначення, виражене причетним зворотом:

Переді мною лежить книга, на суперобкладинці якій зображена молода струнка, яка прагне в синє небо березовий гай.

3. Розділові знаки між однорідними членами речення:

У ній зібрані сторінки великого, довгого подорожі по рідній землі.

Вони належать перу письменника своєрідного і популярного, кореспондента «Комсомольської правди» Василя Пєскова ...

4. Розділові знаки при уточнюючих членах речення:

Вона символічно варто напередодні книги, яка має звучну і коротка назва - «Вітчизна».

5.Многоточіе для позначення незакінченості пропозиції:

Вони належать перу письменника своєрідного і популярного, кореспондента «Комсомольської правди» Василя Пєскова ...

Правопис:

1.Правопісаніе коренів з чергуються голосними і приголосними:

зобра ж єна - изобра з ить ж / / з

зву ч е - зву до ч / / к

випу щ єна - випу ст ить щ / / ст

зібрані - збирати о / / і

2. Правопис ненаголошених голосних:

м оло дая - молодість

ст про іт - стоячи

р про дной - батьківщина

з е мле - землі

своє про бразного - образ

п про пулярного

супер про бложка

симв про вих

батьківщину

пут е хода

3.Правопісаніе приголосних

суперобло ж ка - обкласти

та з давство

довго р про

до рр. еспондента

4. Правопис префіксів

Переддень

5. Вживання великих літер:

«Вітчизна» - назва книги

«Молода гвардія» - найменування видавництва

«Комсомольська правда» - назва газети

Василь Пєсков - власне ім'я

Література

1. Методика російської мови в середній школі. Вид. 2е. М., «Просвещение», 1970 - 606с.

2. Програма з російської мови для установ, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти, з російською мовою навчання з 12-річним терміном навчання. - Мн.: Національний інститут освіти, 2006 - 86с.

3. Російська мова: Культура усного і писемного мовлення: Підручник для 4-го Кл. загальноосвітньої школи з російською мовою навчання / Л. А. Муріна, Ф.М. Литвиненко, Г.І. Ніколаєнко. - Мн.: Оракул, 2001 - 414с.

4. Російська мова. 3-тє вид., Перераб. І доп. - Мн.: Університетське, 1995. -383с.

5. Фразеологічний словник російської мови. СПб.: Вікторія плюс, 2003. - 608с.

Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Конспект
81.2кб. | скачати


Схожі роботи:
Культура усного і писемного мовлення
Відмінні особливості усного і писемного мовлення
Етичний аспект усного та писемного мовлення
Культура усного мовлення
Культура писемного мовлення юриста
Лінгвістичні основи формування розвитку писемного мовлення у зв`язку з розвитком мовлення учнів 56
Лінгвістичні основи формування розвитку писемного мовлення у зв`язку з розвитком мовлення учнів 56 2
Особливості усного публічного мовлення
Англіцизми в російській пресі та усного мовлення
© Усі права захищені
написати до нас