Ім'я файлу: Конспекти.docx
Розширення: docx
Розмір: 75кб.
Дата: 01.12.2021
скачати
Пов'язані файли:
5 інформатика.docx

Конспект індивідуального заняття з формування звуковимови на тему «Звук [р]» у старшій групі компенсуючого напрямки

Етап: Автоматизація звуку [р] в складах, словах і реченнях.

Мета: Закріпити правильну вимову звука [р] у складах, словах і реченнях.

Завдання:

1. Освітня: уточнити артикуляцію і характеристику звуку [р], автоматизувати його вимову в складах, словах і реченнях, закріпити вміння утворювати форму множини імен іменників в називному відмінку.

2. Корекційна: розвивати артикуляційну, дрібну і загальну моторику, фонематичний слух, зорове сприйняття.

3. Виховна: виховувати у дитини посидючість і бажання стежити за правильним звукопроизношением.

Обладнання:

Звуковичок [р], площинні зображення ворони і парасольки, картинки для проведення артикуляційної гімнастики, металофон, різнокольорові фішки, дидактичні ігри «Один - багато», «Воронячі фотографії».

Попередня робота: Розучування фізхвилинки «Дощик».

План:

I.Організаційний момент.

Прихід у гості ворони.

II. Повідомлення теми заняття.

III. Основна частина:

1. Артикуляційна гімнастика для звуку [р]:

- «Усмішка»;

- «Лопатка»;

- «Парус»;

- «Чистимо зубки»;

- «Конячка».

2. Повторення артикуляції і характеристики звуку [р].

3. Вправа «Уважні вушка» на розвиток фонематичного слуху та закріплення вимови звуку [р] в ізольованій позиції.

4. Дидактична гра «Прикрась парасольку» на закріплення вимови звуку [р] в складах.

5. Фізкультхвилинка «Дощик» на закріплення загальної моторики і координації мови з рухом.

6. Дидактична гра «Один - багато» на закріплення вміння утворювати форму множини імен іменників в називному відмінку.

7. Дидактична гра «Воронячі фотографії» на закріплення вимови звука [р] у пропозиціях.

IV Підсумок заняття. Оцінка діяльності дитини.

 

Ход заняття:

I. Організаційний момент

Дитина заходить у кабінет і сідає перед дзеркалом.

Логопед. В одній маленькій казковій країні жила-була незвичайна ворона. Незвичайна, тому що вона вміла красиво говорити, а не каркати, як інші ворони. Сьогодні ворона захотіла прилетіти до тебе в гості. Ти хочеш її побачити? Щоб вона з'явилася, треба сказати чарівні слова:

Раз, два, три!

Ворона в гості прилети я!

Логопед ставить ворону на стіл.

 

II. Повідомлення теми заняття

Логопед. Подивися, яка гарна ворона! Мені ворона шепнула на вушко, що хоче, щоб ти виконав деякі бажання. У неї є цветик-семицветик. Як тільки вона відірве один пелюстка, скаже чарівні слова, ти повинен постаратися виконати її побажання. А заодно нехай ворона послухає, як ти вмієш гарно вимовляти звук [р].

 

III. Основна частина

1. Артикуляційна гімнастика для звуку [р].

Логопед. Ворона придумала перше бажання.

Логопед відриває один пелюстка, після чого вимовляє:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша показав мені гімнастику для мови.

Логопед. Саша, покажемо гімнастику для мови? Дивись, ворона, як Саша вміє!

Дитина виконує під рахунок від 1 до 5 наступні вправи: «Посмішка», «Лопатка», «Парус», «Чистимо зубки», «Конячка». Логопед перед кожною вправою показує необхідну картинку і розповідає вірш.

2. Повторення артикуляції і характеристики звуку [р].

Логопед. Вороні дуже сподобалося, як ти робиш гімнастику для мови. Але у неї з'явилося друге бажання. Ворона відриває другий пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша розповів мені все про звук [р].

Логопед. Щоб розповісти про звук [р], нам потрібно Звуковичок Р. Подивися на нього уважно і скажи:

- звук [р] - голосний чи приголосний?

- звук [р] - дзвінкий чи глухий?

- звук [р] - твердий чи м'який?

- яким кольором ми позначаємо звук [р]?

Дитина дає повні відповіді на питання.

Логопед. Ти все сказав правильно. А ще, ворона, коли ми вимовляємо звук [р], то наш рот відкритий, зуби розімкнуті, широкий кінчик язика тремтить за верхніми передніми зубами.

3. Вправа «Уважні вушка».

Логопед. Ворона з собою принесла гарнийметалофоні (логопед ставить металофон на стіл). Вона хоче, щоб ти виконав третє бажання. Ворона відриває третій пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша виголосив звук [р] стільки разів, скільки я постукаю по металлофону.

Дитина відвертається. В цей час логопед за спиною у дитини стукає паличкою по металлофону. Дитина уважно слухає, запам'ятовує, потім повертається і вимовляє звук [р] потрібну кількість разів.

4. Дидактична гра «Прикрась парасольку».

Логопед. Вороні дуже сподобалося, як ти гарно вимовляв звук [р], тому вона вирішила показати тобі свій улюблений парасольку.

Логопед показує дитині площинне зображення білого парасольки.

Логопед. Ой! Ну що ж сталося? Парасолька ворони зовсім білий, а адже він був гарний кольоровий горошок. Напевно, коли ворона в останній раз гуляла під дощем, горошини на парасольці змило. Ворона відриває четвертий пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша полагодив мені парасольку.

Логопед. У мене є різнокольорові фішки, якими ти можеш прикрасити парасолька. Щоб отримати одну фішку, тобі потрібно правильно вимовити два слова зі звуком [р]. Ти готовий допомогти вороні?

Логопед вимовляє ланцюжка складів: ар-ор-ор-ср, ур-ір, ір-ар, ра-ро, ро-ру, ру-ри, ри-ра, ара-оро, оро-уру. Дитина повторює і після кожної ланцюжку складів отримує одну фішку, яку прикрашає парасолька.

5. Физминутка «Дощик».

Логопед. Вороні дуже подобається парасолька. У неї піднявся настрій, і вона придумала ще одне цікаве побажання. Ворона відриває п'ятий пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша показав для мене якісь рухи під вірш.

Логопед. Давай покажемо вороні физминутку «Дощик».

Логопед і дитина виходять з-за столу в центр кабінету і виконують физминутку.

Крапля раз, (стрибок на шкарпетках, руки на поясі.)

Крапля два. (стрибок.)

Дуже повільно спершу. (4 стрибка.)

А потім, потім, потім (8 стрибків.)

Все бігом, бігом, бігом.

Ми парасольки свої розкрили (руки розвести в сторони.)

Від дощу себе вкрили. (руки півколом над головою.)

6. Дидактична гра «Один - багато».

Логопед. Ух, і розвеселилася ворона! Вона відриває передостанній пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша грав зі мною в гру «Один - багато».

Логопед. Ворона принесла картинки (логопед розкладає на столі перед дитиною картинки із зображенням кількох предметів). Зараз вона буде показувати тобі по одній картинці. Тобі потрібно назвати її, знайти їй пару, тобто таку картинку, на якій таких предметів кілька, назвати її, а потім назвати обидві картинки.

В ході гри використовуються наступні пари картинок: корона - корони, гітара - гітари, ракета - ракети, ворона - ворони, риба - риби, сорока - сороки, троянда - троянди, корова - корови. Дитина виконує завдання.

7. Дидактична гра «Воронячі фотографії».

Логопед. Вороні дуже подобається, як ти виконуєш всі її бажання. Тому вона вирішила показати тобі свої фотографії (логопед розкладає на столі картинки). Перерахуй, що на них зображено.

Сашко. Дорога, комарі, гора, сокири, роботи, веселка.

Логопед. Ці фотографії ворона зробила зовсім недавно. Вона ще не встигла помістити їх у рамки. Про це ворона хоче попросити тебе. Вона відриває останній пелюстка і каже:

Лети, лети пелюстка

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути по-моєму вели!

Вели, щоб Саша помістив всі фотографії в рамках.

Дитина виконує завдання.

Логопед. Саша, скажи, що у ворони на фото?

Сашко. У ворони на фото роботи.

Аналогічна робота проводиться з усіма картинками.

 

IV Підсумок заняття

Оцінка діяльності дитини.

Логопед. Молодець, Сашко! Ти дуже добре виконав останнє завдання ворони, намагався красиво вимовляти звук [р]. Подивися, у квіточки-семицветика не залишилося жодного пелюстки. Це говорить про те, що ти виконав усі побажання ворони. За це вона нагороджує тебе медаллю. Вороні пора повертатися у свою чарівну країну. Мої слова допоможуть вороні повернутися додому:

Раз, два, три, чотири, п'ять!

Пора вороні відлітати.

Логопед прибирає ворону зі столу, прощається з дитиною і проводжає його в групу.

Цей конспект логопедичного заняття, спрямований на автоматизацію звуку Л у складах, словах і формування активного словника за темою: «Фрукти і овочі».





Конспект логопедичного заняття у 2 класі корекційної школи на тему: Звук і буква Л.


Мета заняття: Продовжити роботу з формування правильного звуковимови.

Завдання: 1. Автоматизація звуку [ Л] в складах і словах

2. Формування активного словника за темою фрукти і овочі.

3. Розвиток фонематичного сприйняття, уваги.

4. Виховання мотивації до навчальної діяльності.

Обладнання: предметні картинки, в назві яких є звук

[Л], масажні зонди, предметні картинки, муляжі фруктів і овочів, дидактичний посібник «Будиночок» (цеглинки з предметними картинками на звук Л), перфокарта, фішки для позначення голосних і приголосних звуків, комп'ютер.

Лексичний матеріал: цибулю, лак, лапа, лампа, пила; огірок, помідор, капуста, буряк, морква, яблуко, груша, банан, апельсин, слива.

Хід заняття.


1. Організація початку заняття.

Вгадай звуки за беззвучною артикуляції: И.У.А.О.Э.Ы.

Які це звуки? Який фішкою ти їх позначиш?

2. Масаж обличчя.

Погладжування, пощипування, постукування, хвилеподібні рухи за загальними правилами.

Променисте сонечко

Лобик нам зігріло

Щічки всім погладило...

І за хмаринку сховалося.

Раптом покапал дощик:

Кап-кап, кап-кап

Всюди калюжі потекли,

Вліво - вправо...

Знову сонечко нам посміхнулося!

Стало тепло, приємно.

Який у тебе настрій?- Радісне.

А коли йде дощ? - Трохи сумне.

3. Масаж язичної мускулатури за методикою Новікової.

Рейки, рейки, шпали, шпали

Їхав поїзд запізнілий

Їхав з гори та на гору - 2 р.

Вгору та вниз - 2р.

Масаж від кінчика до кореня і назад по середній лінії мови.

Масаж правого, потім лівого бічного краю мови від кореня до кінчика мови.

Масаж області мови, розташованої між лівим краєм мови (правим) і середньою лінією мови.

Масаж підтягуючою м'язи мови.

Масаж м'язів верхньої губи.

Масаж носогубних складок.

4. Артикуляційна гімнастика. Биоэнергопластика.

«Лопаточка», «Чашечка», «Смачне варення», «Конячка», «Грибок», «Гармошка».

II. Актуалізація опорних знань.

1. Автоматизація звуку [Л] в складах, словах.

А). Який звук ми чуємо, коли летить літак? - Л-Л-Л-Л-Л.

Б). Закріплення основних кольорів ( червоного, синього, жовтого, зеленого).

Назви склади ( ал, ол, вул, мул) і прикріпи прищіпку. ( Використовуються прищіпки різного кольору. Прикріплюючи прищіпку, до відповідного кольоровому тону, навчається чітко проговорює склади).

2 Розвиток фонематичного слуху. Дидактична гра «Побудуй будиночок».

Збудуй «будиночок» з цеглинок з картинками, в назві яких є звук [Л]. Який позначимо літерою звук Л?

3. Читання складів і слів по картках.

Ал. Ол. Вул. Бал. Дав. Гол.

4. Пальчикова гімнастика.

Раз, два, три, чотири, п'ять

Цей пальчик-дідусь,

Цей пальчик бабуся,

Цей пальчик тато,

Цей пальчик-мама,

Цей пальчик-я,

Ось моя сім'я.

4. Запис у зошиті складів і слів. Ал - ол - вул. Бал, дав, гол.

Щоб не забував букву Л, підкресли її в складах і словах синім олівцем.

5. Фонетична ритміка. Промовляння голосних звуків і звуку [Л]. Голосно - швидко. Тихо і повільно.

6. Активізація предметного словника по темі « Фрукти і овочі».

Логопед показує фрукти і овочі, учень називає і диференціює - розкладає по тарілочках.

- Це цибуля. Це помідор. Це огірок. Це яблуко. Це груша. Це апельсин.

7. Зорова гімнастика.

1. Обертальні рухи очима спочатку за годинниковою стрілкою, потім у зворотний бік - 10 разів.

2. Рухові рухи очима вгору-вниз, вправо-вліво.

3. Притисни палець до перенісся і подивися на нього. Потім повільно відведи палець від себе, продовжуючи стежити за ним очима, і повтори.

1У. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Дидактична гра з використанням ІКТ

«Підбери фрукт або овоч до відповідної геометричної фігури».

III. Підсумок заняття. Сподобалося вам заняття? Який звук ми вчилися говорити правильно? А які фрукти і овочі ти любиш? Завдання додому.

Робота з перфокартой.

З'єднай червоним олівцем фрукти, зеленим - овочі.
Конспект логопедичного заняття

Тема: Звук [М]

Мета: навчальна: вчити вимовляти голосні звуки [А,О,Е] без гугнявого звучання, вчити змінювати силу , висоту та тембр голосу при наслідуванні голосних та приголосних на «твердій атаці» коротко, довго та під час співу, автоматизувати звук «М» на матеріалі складів, складосполучень, слів

корекційно - розвивальна: розвивати рухливість мовного апарату, м’якого піднебіння для утворення ньобно – глоткового змикання достатньої сили; формувати досвід правильного голосоведення; розширювити діапазон голосу; подовжуючи видих, активізувати внутрішні міжреберні м’язи та рухливість діафрагми; розвивати тактильно – кінестетичні відчуття; розвивати асоціативне мислення, уяву;

виховна: виховувати емоційно - позитивне ставлення до запропонованих завдань та зацікавленість говорити чітко, виразно, змінюючи силу голосу; виховувати слухову увагу, слухову пам’ять, формуючи довірливі, дружні стосунки при виконанні ігрових завдань.
Обладнання: кошик , кольорова серветка, ілюстрації папки «Органи мовлення. Артикуляція звуків»: «Дихання». «Вправи для губ», «Вправи для нижньої щелепи», «Голосові вправи», магнітна дошка, мнемотаблиці, склянка з дрібним папером та коктельними трубочками, літери А, Е, О, У, І, М ( ілюстровані малюнками), спирт, вата, стерильні рукавиці, люстерко, музичний інструмент (фортепіано).

Хід заняття

І. Організаційний момент.

Виконання вправи для зосередження уваги та розвитку дрібної моторики пальців рук (погладжування та самомасаж пальців рук).

Логопед читає вірш:

Ми долоньки розітрем,

Ще й погрієм пальчики.
Будем гратися руками ,

Як маленькі зайчики.

ІІ. Мотивація

На столі кошик з різними предметами. Логопед пропонує дитині розглянути предмети.

  • Сьогодні ми продовжимо вчитись робити зарядку для губ, язичка, видихати довго,

  • співати звуки, склади, слова. Ці предмети будуть нам помічниками в роботі.

Дитина отримує конверт з малюнками – символами. На магнітній дошці разом з нею викладаємо план – схему роботи з використанням мнемосимволів (ніс, рука, губи, літери, ноти).

  • Будемо вчитись видихати довго.

  • Будемо робити масаж..

  • Будемо робити зарядку для губ, нижньої щелепи, язичка.

  • Будемо називати букви, доповнювати слова.

  • Будемо співати.


ІІІ. Основна частина

1.Дихально-голосові вправи з опорою на ілюстрації - символи

Мета: розширити діапазон голосу; подовжуючи видих, активізувати внутрішні міжреберні м’язи та рухливість діафрагми.

Робота з таблицею «Дихання».

Для контролю видиху підключаємо тактильно – кінестетичні відчуття

- Вдих через ніс, видих через ніс (3 рази).

- Вдих через ніс, видих через рот (3 раз).

- Вдих через рот, видих через рот (3 рази).

- Вдих через рот, видих через ніс (3 рази).


  1. Масаж обличчя

Логопед виконує масаж обличчя дитини ( стерильний інструмент ).

Прийоми масажу: погладжування, розтирання, розминання м’язів чола, щік, підборіддя, губ.

Масаж чола: гладити чоло кінчиками пальців обох рук від середини до вух.

Масаж верхньої частини обличчя: кінчиками пальців обох рук: гладити обличчя від спинки носа до вух.

Повільно гладити долонями обличчя від вух до підборіддя і назад.

Повторити всі перелічені вправи, використовуючи прийом постукування кінчиками пальців.

3. Розвиток фізіологічного дихання. Ігрове завдання «Веселі папірці»

Мета: диференціація носового вдиху та ротового видиху, формування довгого ротового видиху.

Логопед пропонує дитині дихати в трубочку, щоб папірці у склянці розлетілись і весело покружляли. (Повторюємо 3-4 рази).

4. Артикуляційно – мімічні ігри. «Печера», «Шухляда у комоді», «Теля», «Усмішка», «Жабка», «Повітряна кулька»

Мета: тренування рухливості нижньої щелепи. (таблиця № 2), тренування м’язів губ. (таблиця №3).

Вправа «Печера». В. п. – голова прямо, губи і зуби легко розімкнуті;

1 – опустити нижню щелепу (відкрити рот) на ширину двох пальців. Язик вільно лежить на дні порожнини рота, його кінчик – торкається нижніх зубів. Губи зберігають округлу форму, зуби не оголювати. Голову не нахиляти;

2 – зафіксувати положення рота;

3 – закрити рот.

Вправа «Шухляда у комоді». В. п. – голова прямо, рот трохи відкритий;

1 – відвести щелепу вперед;

2 – повернутися у в. п.;

3 – відтягнути скільки можливо щелепу назад;

4 – повернутись у в. п.

Вправа « Теля». В. п. – голова прямо, губи і зуби легко зімкнуті;

1 – імітація жування. Стежити за активним скороченням м’язів щік, губ, язика. 2 – повернутись у в.п.

Вправа «Усмішка». В. п. – губи і зуби спокійно зімкнуті;

1 – витягнути губи вперед «трубочкою»;

2 – повернутись у в. п.

Вправа «Жабка». В. п. – губи і зуби спокійно зімкнуті;

1 – розтягнути губи в сторони «в усмішці», не оголюючи зубів.

Вправа «Повітряна кулька». В. п. – губи і зуби спокійно зімкнені;

1 – надути щічки (утримати позицію на рахунок 1,2,3);

2 – повернутись у в. п.

5. Активізація піднебінно-глоткового зімкнення. Ігрове завдання «Звуки».

Мета: : розвивати рухливість м’якого піднебіння для утворення змикання достатньої сили, виховання здатності до звуконаслідування

Вимова голосних [А,Е,О] на твердій атаці, приголосного [М] подовжено.

. . .

а а а

. . .

е е е

. . .

о о о

. . . . . .

а е а е ае

. . . . . .

еа еа еа

. . . . . .

ао ао ао

. . . . . . . ..

аое аое аое
м______ м______ м_____

ма_____ ма______ ма_____

мо_____ мо______ мо_____

ме_____ ме______ ме_____

ма__ма__ мама

ма__мо__ мамо

6. Ігрове завдання «Звуки і букви»

Інвентар: літери-мнемосимволи, предметні малюнки.

Мета: корекція та розвиток фонематичних уявлень закріпити уміння впізнавати літери, підбирати слова із запропонованим звуком, таблички для читання звуків і складів

- Яку літеру тобі нагадує цей малюнок?

- А (О. Е, М, П)

- Ти будеш називати перший звук у слові, а я буду доповнювати слово. Підбери малюнок.

(А-нанас, о-куляри, а-кула, о-вочі, о-кеан, о-гірки, е-кран, е-кскаватор, мА-шина, мо-тоцікл, мо-розиво).

- Покажи, де медуза ( мавпа, малина, метелик, маляр).

- Покажи, хто плаває (літає, фарбує,біжить)?
7. Ігрове завдання «Звукові співаночки»

Вокальні вправи під супровід фортепіано ( проводяться із співу терцій в діапазоні першої октави).

Мета:розвиток голосових регістрів та руху піднебінної фіранки, розширення діапазону голосу; подовжуючи видих, активізація внутрішніх міжреберних м’язів та рухливості діафрагми.

а___ а ___

е ___ е ___

о___ о ___

а___ е ___ а___ е ___ а___е___
е___а___ е___а___ е___а___

а___о___ а___о___ а___о___

а__о__е__ а__о__е__ а__о__е__

ма_____ ма______ ма_____

мо_____ мо______ мо_____

ме_____ ме______ ме_____

ма__ма__ мама

ма__мо__ мамо

ІV. Заключна частина

Звертаємось до плану – схеми на магнітній дошці.

  • Які завдання було виконувати легко, які тобі сподобалось виконувати?

Дитина вибирає картинку – символ і прикріплює листочок. Логопед називає виконане завдання, оцінює діяльність, аналізує успіхи.

Список використаних джерел:

1.admin@r-horse.ru.kiev.ua PPt4WEB.ru

2. Родителям детей с врожденным несращением губы и неба. Харьков Л.В. Яковенко. Л.Н.Чехова, И.Л. Книга плюс.2008

3. Логопедическая работа по воспитанию голоса у детей. М.1977

4. Момот Грамотійко. Логопедичний зошит для розвитку усного та писемного мовлення. «Богдан»

Індивідуальне логопедичне заняття для дітей 2 класу

тема:"Автоматизация звука [л] в складах, словах"

Цілі:

- Корекційно-освітні: формування критичного відношення до своєї мови; вироблення уміння утримувати мову в спокійному стані; виконання правильної артикуляції звуку; закріплення навички вимови звуку "л" в складах, словах.

- Корекційо-розвивальні: розвиток дрібної моторики, зорової і слухової уваги, навички звуко-буквенного аналізу і синтезу слів; розвиток фонемного слуху; розвиток рухливості і гнучкості кінчика язика, уміння їм управляти; розвиток сприйняття і орієнтування в просторі, відпрацювання понять "правий" і "лівий".

- Корекційно-виховні: виховання інтересу до заняття, уміння контролювати себе, виховання акуратності, дисциплінованості.

Мовний матеріал: склади і слова із звуком [л], прямі і зворотні склади із звуком [л], загадки, мовні розминки, назва предметів, тварин, овочів, і так далі.

Устаткування: артикуляційний профіль звуку[л]; предметні картинки, "Лунтик і його друзі", коробочка з сочевицею, складові ряди, посібники з автоматизації звуку "л", комп'ютер, робочий зошит, авторучка, кольорові олівці трьох кольорів (синій, червоний, зелений).

Хід заняття

I. Організаційний момент.

1. Постановка теми і мети зайняття. [слайд 1] (див. презентацію)

- Сьогодні ми з тобою продовжимо вчитися красиво і правильно вимовляти звук [л] у складах і словах. До нас у гості прилетіло загадкове звірятко, яке не уміє читати і писати. Букви в його імені переплуталися, він не знає, як правильно скласти. Він тихенько сидітиме, і спостерігатиме за твоєю роботою. Якщо впораєшся з усіма завданнями, тоді ми дізнаємося ім'я нашого гостя, і зможемо побачити його на екрані комп'ютера. Допоможемо йому?

II. Основний етап.

- Сядемо рівно, спину тримаємо правильно, руки на колінах.

1. Артикуляційна гімнастика.

- Спершу настроїмо язичок на роботу. "Жаба-хоботок", "Лопатка", "Покараємо неслухняний язичок", "Смачне варення", "Гойдалки", "Пароплав", "Індик", "Маляр", "Чистимо верхні зубки", "Упіймаємо звук [л]".

2. Вправи на розвиток сили голосу і видиху.

Гра "Футбол", "Шторм в склянці".

Вправа "Ау"! - Я вдихнула носом повітря, наповнила свої легені повітрям, а тепер видихаю і кричу: "Ау-у-у-у"! довго, тривало. Але гість нас не чує. Яким голосом ми його зватимемо ? (Гучним). Давай покличемо його

- вдих носом, довгий видих і голосно: "А-у-у-у"!.

3. Розвиток дрібної моторики пальців рук. [слайд 2]

- Наш гість прилетів з дивовижної планети,у назві якоїє звук, який ми вчимося правильно вимовляти. (Це планета - Плутон.)

- Правильно, тобі необхідно викласти з сочевиці букву, що означає цей звук.

- Ти впорався з першим завданням, відкриваю першу букву в імені героя (буква - Л).

3. Акустико-артикуляційна характеристика звуку. [слайд 3]

Розглядається положення губ, зубів, мови, робота голосових зв'язок, повітряний струмінь

- Згадай і покажи, як працюють органи артикуляції при правильному вимовленні звуку [л]. Що роблять губи, коли ми вимовляємо звук [л]? Де знаходиться язичок? (Губи розтягнуті в посмішці, зуби видно, язичок упирається у верхні зуби, краї мови опускаються і пропускають повітряний струмінь, що виходить.)

4. Вимова звуку в ізольованому виді

. 5. Акустична характеристика звуку.

-Сашко, звук [л] вимовляється з перешкодою. Він який? (Звук [л] приголосний.)

- З'єднаємо його з голосними 1 ряду. (ЛА, ЛО, ЛУ, ЛЫ, ЛЕ.) Як він звучатиме? (Твердо.) - Чому? (Голосні 1 ряду дають твердість приголосного звуку.)

- Визнач, будь ласка, якого кольору фішка означає цей звук? (Синього.) - Відкриваю наступну букву імені героя (буква У).

- 6. Розвиток фонемного сприйняття.

Гра "Упіймай слово із звуком "л".

- Плесни в долоні, якщо почуєш слово із звуком [л]. Човен, рука, килим, стіл, лижі, місяць, піраміда, лікоть, лук, ковпак, дах, глобус, кран, акула, мило.

- Відкриваю чергову букву імені героя (буква Н).

7. Динамічна пауза.

8. Автоматизація звуку [л] у складах і словах. [слайд 4]

Тренування звуку на аналогах слів.

Повторення складів, виділяючи ударні голосом і плесканням в долоні.

ЛА́ ла лаЛА́ ла ло ЛО́ ло ло ЛО́ ЛУ́ лу лу лу лу ЛУ́ лы ЛЫ́ лы лы лы лы ЛЫ́

Гра "Знайди букву"

- Давай знайдемо серед цих букв букви Л і назвемо їх, а потім обведемо усім буквам Л ніжки, щоб вони могли з нами подорожувати


- Відкриваю букву імені (буква Т).

Ла-ла – лапи , ла-ла – лампа, Ло-ло – коло, ло-ло –ложка, Лу-лу – лук, лу-лу – лупа, Ли-ли– лижі, ли-ли– вила.

Гра «Полагодь гирлянду»

Скоро Новий рік. Буква Л вирішила прикрасити ялинку на Новий рік. А яка ж ялинка без гірлянди? Але в гірлянді декілька лампочок перегоріли. Давай допоможемо Л знайти їх. На лампочках Л, що перегоріли, у кінці складу. А на справних лампочках Л. (на початку складу). Читайте усі склади.

Діти вибирають справні різноколірні лампочки і прикрашають ними ялинку.




- Куди ще окрім ялинки, можна повісити гірлянди.

10. Відпрацювання поняття "правий", "лівий", "під", "над", "між".

- Правою рукою візьмися за ліве вухо; лівою рукою покажи праве око;

- Лівою рукою візьмися за потилицю, правою рукою доторкнися до правого коліна.

Гра "Загадки звуку Л". [слайд 5]

- В кімнаті стоїть стелаж Л. Спочатку назви, що знаходиться на верхній полиці,потім - на нижній і у кінці - на інших. Тепер Л ставитиме вам питання. Постарайтеся правильно відповісти на них.

- Що знаходиться праворуч від яблука? (Лимон)

- Що знаходиться зліва від ляльки? (Колесо)

- Що знаходиться під цибулиною і праворуч від ложки? (Молоток)

- Що знаходиться між лопаткою і молотком? (Лижі)

- Що знаходиться під дзигою і над виделкою? (Яблуко)

7. Гра "Четвертий зайвий". [слайд 6]

- Знайдіть в ряду зайву картинку, поясни свій вибір. Лось, білка, вовк, лисиця; лев, білка, лин, собака.

- Відкриваю букву (буква И).

8.Гра "Склади слова із складів" і придумай речення з цими словами. [слайд 7]

Склади: ЛО, ШИ; ЛИ, ЖІ.

- Відкриваю останню букву (буква К).

- Тепер ти знаєш, як звуть нашого героя, його звуть - ЛУНТИК. [слайд 8]

III. Підсумок зайняття. [слайд 9] (див. презентацію і музику)

- Який звук закріплювали на занятті?

- Сподобалося тобі зайняття?
скачати

© Усі права захищені
написати до нас