Ім'я файлу: СИНхронні машини 1 варіант –.docx Розширення: docx Розмір: 72кб. Дата: 30.12.2023 скачати Пов'язані файли: Процес шліфування та полірування скла.docx 1636094826142527.docx Тема 3 Робочий зошит.docx 111.docx авдання 4 Синхронні машини (Варіант 1) Задача 1 Повна номінальна потужність синхронного генератора Sн=S1 = 26 МВА номінальний коефіцієнт потужності соsφн= k= 0,8. Обчислити повні втрати і ККД генератора, якщо механічні втрати Рm=P3 = 90 кВт, електричні втрати в обмотці якоря з урахуванням додаткових втрат Рe1 = 1,2Р2= 1,2*170 = 204 кВт, магнітні втрати з урахуванням додаткових втрат у магнітопроводі дорівнюють Рм + Рмд = P1 = 140 кВт, а потужність, що витрачається на обертання збудника, Pf /ηf =P2 = 170 кВт. Розв’язання Знайдемо активна потужність, що передається генератором навантаженню:
Коефіцієнт корисної дії синхронного генератора : 0,97 , де ΣP = Pf/ηf + Рт + Рм.д. + Рм + Ре1 = 170 + 90 + 140 + 204 = = 604 кВт = 0,604 МВт – сума втрат у машині. Задача 2 Коефіцієнт корисної дії трифазного синхронного генератора η = η1= 0,97. Номінальна лінійна напруга Uнл = 1,5U1 = 1,5 , номінальний фаз-ний струм Iн = І1= 1,7 кА, номінальний коефіцієнт потужності соsφн = 0,8. Повні втрати генератора рівні 5·Р1 = 5·140 = 700 кВт. Визначити крутний момент тур-біни, якщо кутова швидкість ротора Ω = Ω1= 314 рад /с. Розв’язання Активна потужність, що передається генератором навантаженню:
Потужність, що підводиться до генератора : Крутний момент турбіни : Задача 3 Фазна напруга трифазного синхронного генератора Uф = U2 = 230 В, фазний струм I = I2 = 62 А, коефіцієнт потужності соsφ = k = 0,8. Обчислити ККД генератора, якщо повні магнітні втрати Рм + Рм.д. = Р4 = 800 Вт = 0,8 кВт повні електричні втрати Ре1 = 1,8 Р4 = 1,8*0,8 = 1,44 кВт, а сума механічних втрат Рm і потужності Pf/ηf, що витрачається на збудник, складають 2/3 від електричних втрат. Розв’язання Сума механічних втрат Рm і потужності Pf/ηf, що витрачається на збудник буде складати : Pf/ηf + Рт = 2/3 Ре1 = 2/3 1,44 = 0,96 кВт . Знайдемо активна потужність, що передається генератором навантаженню:
Коефіцієнт корисної дії синхронного генератора : 0,91 , де ΣP = Pf/ηf + Рт + Рм.д. +Рм +Ре1= 0,96 + 0,8 + 1,44 = 3,2 кВт – сума втрат у машині. Задача 4 Генератор передає навантаженню повну потужність Sн = Рн = S1=26 МВа. Фазна напруга генератора Uнф = U1 = Визначити ККД машини в цьому режимі, якщо активний опір обмотки якоря R = R1 =5 мОм повні магнітні втрати Рм + Рм.д. = P1 =140 кВт, механічні втрати Рm = P2 = 180 кВт потужність, що витрачається на збудник, Pf/ηf = P3 = 94 кВт. Розв’язання Струм дорівнює : І = де 10,5 кВ Електричні втрати в обмотці якоря : Pе1 = m1RI2 = =28410 Вт = 28,41 кВт. де m = 3 – кількість фаз. Коефіцієнт корисної дії синхронного генератора : 0,91 , де Р= ΣP = Pf/ηf + Рт + Рм.д. +Рм +Ре1= 0,96 + 0,8 + 1,44 = 3,2 кВт – сума втрат у машині. Задача 5 Крутний момент турбіни, що приводить в обертання двополюсний тур-богенератор, М = М1 = 85 кН м, активна потужність, що віддається генератором Рн = S1 = 26 МВт. Визначити механічну потужність, що витрачається на обер-тання збудника, сполученого з валом генератора, якщо механічні втрати в ма-шині Рm =2,4 Р2 =2,4 170= 408 кВт, повні магнітні втрати Рм + Рмд = P1=140 кВт, електричні втрати Ре1 = P3 = 90 кВт. Частота струму f = f1 =50 Гц. Розв’язання Кутова швидкість обертання вала: Механічна потужність, що підводиться до генератора від первинного двигуна, з урахуванням витрат потужності на приведення у рух збудника:
Виходячи з формул (2) механічна потужність, що витрачається на приве-дення в рух збудника : де механічна потужність = = = = 25,64 МВт електромагнітна потужність : Задача 7 При включенні 4х полюсної синхронної машини на паралельну роботу з електричною мережею частоти fм = f1 =50 Гц, частота обертання ротора доведена до значення n = n1= 1499 об/хв. Визначити період зміни різниці напруг генерато-ра і мережі, а також ковзання ротора по відношенню до синхронної частоти. Розв’язання Період коливань мережевої напруги: Частота струму що генерує генератор у мережу : Тоді період зміни ΔU :
Задача 8 У момент включення генератора на паралельну роботу з мережею з лінійною напругою U1 =6,06 кВ, напруга генератора зрушено щодо рівного їй по модулю напруги мережі на кут θ = θ1 = 20 град. Знайти струм в обмотці якоря, опір якої xd = x1 = 1,2 Ом Розв’язання Зміну напруги ΔU та вирівнювальний струм визначають амплітуди фазних напруг. Фазна напруга : Амплітудне значення напруги: Струм в обмотці якоря генератора становить : Полезная мощность на выходе генератора Р2ном = S2ном ∙ cosφ1ном, кВт 2. Мощность на входе генератора Р1ном = Р2ном/ ηном, кВт 3. Суммарные потери ΣРном = Р1ном - Р2ном, кВт 4. Ток статора в номинальном режиме I1ном = S2ном/(√3 U1ном), А 5. Синхронная частота вращения при известном 2р и частоте тока f1 = 50Гц: n1 = f1∙ 60/ р, об/мин 6. Момент приводного двигателя, необходимый для вращения ротора генератора с синхронной частотой вращения в режиме номинальной нагрузки, М1ном = 9,55 ∙ 103 ∙ Р1ном/ n1, Н∙м Задача 1. Имеется трехфазный синхронный генератор мощностью Sном = 330 кВА с напряжением на выходе U1ном = 6,3 кВ (обмотка статора соединена звездой) при частоте тока 50 Гц и частоте вращения n1=1000. КПД генератора при номинальной нагрузке ηном=92% . Генератор работает на нагрузку с соs φном = 0,9. Требуется определить активную мощность генератора при номинальной нагрузке Pmax, ток в обмотке статора I1ном, мощность первичного двигателя Р1ном и вращающий момент М1ном, при непосредственном механическом соединении валов генератора и первичного двигателя. Решение. 1.Полезная мощность на выходе генератора Рном= Sном* соs φном= 330*0,9=297 кВт 2.Мощность на входе генератора Рном1= Рном/ ηном=297/0,92=322,8 кВт 3. Суммарные потери Рном= Р1ном1 - Рном=322,8 - 297=25,8 кВт 4. Ток статора в номинальном режиме Iном= Sном/ (3*U ном1) = 330/ (1.73*6.3) =30,2А 5. Момент приводного двигателя, необходимый для вращения ротора генератора с синхронной частотой вращения в режиме номинальной нагрузки M ном1=9,55* Рном1/ n1=9.55*103*322.8/1000=3083 H*м Задача 2. Трехфазный синхронный двигатель номинальной мощностью Pн=575 кВт, числом полюсов 2p=6 работает от сети напряжением Uн=6 кВ. КПД двигателя Ƞн=93%, коэффициент мощности cosφ=0.8 при опережающем токе статора. Перегрузочная способность двигателя , кратность пускового тока , кратность пускового момента . Требуется определить: 1) потребляемую двигателем из сети активную мощность P1ном и ток Iном; развиваемый двигателем при номинальной нагрузке вращающий момент двигателя Мном; суммарные потери мощности ; пусковой ток Iп и пусковой момент Мп; вращающий момент Mmax , при котором двигатель выпадает из синхронизма. Решение Схема соединения обмотки статора – «звезда». Потребляемая двигателем из сети активная мощность, кВт: . Потребляемый из сети ток, А: . Номинальная частота вращения, об/мин: . Развиваемый двигателем вращающий момент, Нм: . Суммарные потери мощности в двигателе, кВт: . Пусковой момент двигателя, Нм: . Пусковой ток двигателя, А: . Максимальный момент двигателя, Нм: . Задача 3.1 Определить напряжение на зажимах трехфазного синхронного генератора, работающего в режиме холостого хода, при соединении обмоток по схеме «треуголник – «звезда», если известны частота f=50 Гц, количество витков, размещенных в пазах статора w1 = 180, обмоточный коэффициент k01=0,92, амплитудное значение магнитного потока одной фазы Фmax=0,012 Вб. Решение При холостом ходе генератора и соединении его обмоток треугольником напряжение на зажимах равно фазной ЭДС. Задача № 7 Трехфазный синхронный генератор имеет следующие параметры: номинальная мощность SНОМ = 330 кВ·А; номинальное (линейное) напряжение на выходе U1НОМ = 6,3 кВ; КПД генератора при номинальной нагрузке ηНОМ = 92%; число полюсов 2р = 6; коэффициент мощности нагрузки, подключенной к генератору cosφ1НОМ = 0,9. Требуется определить: полезную мощность на выходе генератора РНОМ; мощность на входе генератора Р1НОМ; суммарные потери ∑РНОМ; ток статора в номинальном режиме I1НОМ; момент приводного двигателя, необходимый для вращения ротора генератора М1НОМ. Решение: 1. Полезная мощность на выходе генератора: 2. Мощность на входе генератора: 3. Суммарные потери: . 4. Ток статора в номинальном режиме: 5. Синхронная частота вращения при 2р=6 и частоте тока f1 = 50 Гц: 6. Момент приводного двигателя, необходимый для вращения ротора генератора с синхронной частотой вращения в режиме номинальной нагрузки: Задача № 8 |