Ім'я файлу: Короленко Сліпий музикант урок.docx
Розширення: docx
Розмір: 45кб.
Дата: 27.02.2020
скачати

Тема уроку: В. Г. Короленко «Сліпий музикант». Шлях до щастя головного героя Петра Попельського.

Мета: Навчальна: ознайомити учнів із твором письменника; викликати інтерес до нього та до особистості автора; допомогти усвідомити головні думки повісті; викликати захоплення художньою майстерністю автора;

Розвивальна: розвивати творчі здібності, навички колективної та індивідуальної, самостійної роботи; уміння висловлювати свої думки, аргументувати їх,;

Виховна: прищеплювати любов до книги, прагнення до пізнання та самоосвіти, до правильного вибору своєї життєвої позиції.

Теорія літератури: повість, герої художнього твору, художні засоби.

Тип уроку: урок – дослідження з елементами аналізу художнього тексту

Епіграф: «Людина створена для щастя, як птах для польоту»

В.Г.Короленко

ХІД УРОКУ

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

1.Вступне слово

Сьогодні на уроці ми продовжуємо роботу над повістю Короленка «Сліпий музикант». (Тема уроку). Учні записують її у своїх зошитах.

2.Робота з епіграфом

Епіграфом до нашого уроку будуть слова В.Г.Короленка «Людина створена для щастя, як птах для польоту»

Як ви розумієте епіграф до уроку? Намалюйте у зошиті сонечко, у центрі якого Щастя. А ось промінчики – нехай це будуть складові щастя (учні на кінці промінчиків дописують, а потім 1зачитуює, інші можуть доповнювати, але не повторюватись: здоров’я, кохання, сім’я, дружба, улюблена робота, достаток та ін). після того, як діти записали, уч. Демонструє слайд повністю.

Наша мета – дослідити, чи став Петро щасливим і що цьому сприяло чи заважало. Як жити, щоб бути щасливим? Чи здатна людина долати обстаини на шляху до щастя? Своє розуміння щастя В.Короленко розкриває на прикладі образу Петра Попельського, головного героя повісті «Сліпий музикант».

ІІІ . Актуалізація опорних знань

  1. Проведемо роздуми над назвою твору. Створимо асоціативний кущ до слів «сліпий» та «музикант».(за варіантами)

  • Сліпий – каліка, пітьма, тривога, страх, морок неповноцінна людина, людина, що потребує догляду тощо.

  • Музикант – творча людина, талановита людина, радість, гармонія,краса, світло...

Радість і горе, світло і пітьма… Чи сумісні ці поняття? Але ж у реальному житті вони ідуть поряд чи змінюють одне одного, тому часто говорять: темна –світла смуга у житті.. Це трапляється у житті здорової людини, і набагато важче, якщо це відбувається у людини з обмеженими можливостями.

- Які почуття виникають найчастіше до людей, які мають обмежені можливості –сліпота, глухота, обмеження в русі тощо? (найчастіше співчуття, жалість) А чи потрібні вони їм? (ці почуття тільки шкодять, адже ці люди мають відчувати себе повноцінними людьми, боротися, щоб стати щасливим. Ім потрібна підтримка, а не жалість.)

-​  Про кого і про що цей твір? ( Про переборювання перешкод, які стоять перед сліпою людиною на її життєвому шляху,).

-​  Ці проблеми виникають лише у людей з фізичними недоліками? (Звісно, що ні. Ці проблеми вирішує кожна людина).

-​  Чому тоді Короленко звернувся до долі сліпого? (Мабуть, щоб показати, що, якщо сліпий зміг досягнути в житті всього, то людина повноцінна тим більше не повинна боятися труднощів).

Давайте відтворимо послідовність подій у повісті( картки)

  • Народження. «Він сліпий!»

  • «У малого нема очей, згодом не буде ні рук, ні ніг, ні волі..»

  • Дивні звуки у вечірній час. «Мені здалося, що я бачу»

  • Евеліна – «дарунок прихильної долі»

  • Відвідання могили козака Карого та сліпого Юрка

  • Брати Ставрученки

  • Освідчення Евеліни

  • Монастир «Усі сліпі –злі!»

  • Жорстокі уроки дядка Максима

  • Подорож зі сліпими кобзарями

  • Духовне відродження

  • Одруження з Евеліною

  • Народження зрячої дитини

  • Тріумфальний дебют. «Він прозрів!»

А ….. спробує відтворити злети і падіння в житті героя у вигляді графіка. Коли у житті хлопця відбувалися падіння, періоди зневіри? ( відчуття неповноцінності). І ось у такі моменти разом із хлопцем з*ялялися близькі люди. І саме вони навертали хлопця на краще. (кохання Евеліни, знайомство з життям інших сліпих, одруження, народження дитини, музика.)

Що впливало на хлопчика, а потім і юнака на шляху до духовного відродження – про це на уроці.

Але спочатку інтелектуальна розминка, яку підготівав і проведе…

  1. Літературна гра «Упізнай героя». («Мозковий штурм»)


1.Замолоду він славився всюди «небезпечним забіякою»… і виправдав цю характеристику: поїхав в Італію,… де поступив в загін Гарібальді. (дядько Максим)

2.Врешті-решт її мистецтво підкорює Петруся. (мати, Ганна Михайлівна)
3.Ця красива дівчинка, ..спокійна і розсудлива,.. випадково знайомиться з Петром… Спочатку вона не здогадується, що хлопчик сліпий.(Евеліна).

 4.Озлоблений на весь світ. Він грубо лає сільських дітей, що намагаються проникнути на дзвіницю.(дзвонар Єгорій)
5.Вони стають друзями…. Діти зростають, а дружба їх стає все міцнішою.(Петро і Евеліна)

6. Він може бачити сни… Він бачить у снах матір, але ще молодою (Сліпий дзвонар Роман )
7.Йому доводиться боротися із сліпою материнською любов'ю..: він пояснює Анні Михайлівні.., матері Петруся, що зайва дбайливість може зашкодити розвитку хлопчика. (Дядько Максим)

8.Людина добродушна, але досить байдужа до усього, окрім господарства… вихованням сина не займався ( батько)  
9. Сліпий юнак грає на фортепіано перед гостями... Усі приголомшені і передбачають йому популярність… Уперше юнак усвідомлює, що і він здатний щось зробити в житті.(Петро). 

10.Він грає кожен вечір на дудці,.. і в одині з таких вечорів до нього на стайню прийшов сліпий панич. ( Йохим)
11.У садибу хлопець повертається зовсім іншою людиною.., душа його зціляється… Мати гнівається на нього за обман, але скоро прощає… Герой багато розповідає про свої мандри. (Петро). 
12.Коли лікар повідомив, що дитина поза сумнівом, зряча, батька охоплює така радість, що на декілька митей йому здається, ніби він сам усе бачить: небо, землю, своїх близьких. (Петро). 

Сьогодні ми дослідимо, яку допомогу отримує хлопчик від тих, хто поруч. Хто справив суттєвий плив на його життя і формування характеру? ( мати, дядько, Йохим, Евеліна.)

Отже, кожна з груп отримала завдання – дослідити вплив персонажів повісті на становлення особистості Петра Попельського. Обговоріть отримане завдання, знайдіть оптимальний варіант відповіді, аргументуйте його (1-2 хв.). Під час повідомлення груп обговорення припиняється.

  • 1 група: Мати Ганна Михайлівна та Петро. (Хвилину, щоб ви зібрали думки докупи і визначилися з доповідачем.)

Мати, упевнившись, що її хлопчик сліпий, навіть звинувачує себе цьому «Звичайно, вона страждала при цьому..( с 199)». Ганна Михайлівна намагається огородити хлопця від життєвих проблем. Вона любить його, турбується, ревнує до сільського конюха, який полонив серце хлопчика своєю музикою. Але, на нащу думку,така опіка ніколи не зробила б хлопця самостійним. Така надмірна любо може тільки зашкодити. + слова характеристики


4. Пані Попельська 


Стривожена, заклопотана, схвильована, засмучена, розгублена.



  • 2 група досліджувала вплив Йохима на Петра. ( який вплив на Петра мав..)

Тому, що музика починає займати значне місце в долі хлопчика, в значній мірі сприяв Йохим – конюх, якому талант подарувала сама природа. Музика його вразила Петра тим, що була сповнена живих почуттів, в ній звучала сама душа простої людини. Хлопчику навіть здалося на мить, що він бачить. Невибаглива дудка Йохима перемагає витончене піаніно, яке спочатку лякає хлопчика і ніяк не вписується в його замкнутий світ. Він годинами слухає Йохима, бо в музиці простого конюха відкрив для себе життя простого народу з його чуйною і палкою душею. Таким чином, головний урок Йохима – це прилучення Петра до народної музики, саме через музику хлопчик навчися передавати свої переживання, найменші порухи душі. Саме завдяки урокам Йохима хлопець зміг долучитися до музики і почав відтворювати найтонші порухи душі на піаніно. + слова-характеристики


5. Йохим 


Добрий, талановитий, щирий, доброзичливий, щедрий, душевний. 

(Прослуховування фрагменту гри Петра на фортепіано після освідчення Евеліни.)

  • 3 група готувала повідомлення про стосунки Евеліни та Петра. Досліджувала, чи правий В. Короленко стверджуючи, що Евеліна для Петра – «дарунок прихильної долі». ( Як ставиться Евеліна. Чи жаліє його за його недолік?

Евеліну можна назвати справжнім дарунком долі. Уже з перших хвилин знайомства вона проявляє мудрість. Дізнавшись, що хлопчик сліпий, вона не жаліє його, а захоплюється його вмінням грати на дудці, читати. Вона була єдиним другом Петруся, бо він не міг грати з хлопцями в рухливі ігри. Згодом з подруги дитинства вона змогла стати для Петра коханою, яка допомагає долати негаразди і утверджуватися у житті, яка розділила з ним радість тріумфу музиканта і подарувала сина. Кохання Евеліни сповнило душу Петра особливим сенсом, допомогло зрозуміти, що він теж здатен на глибокі почуття, здатен любити. «Він стис її маленьку руку у своїй. … Сам він здавався собі могутнім і дужим, а вона уявилась плакучою і слабкою. Тоді, під впливом глибокої ніжності, він пригорнув її однією рукою, а другою став гладити шовковисте волосся. … І йому здалося, що все горе стихло в глибині серця». Найніжніші відчуття Петра пов’язані саме з Евеліною. Она подарувала хлопцеві радість сімейного щастя.


3. Евеліна 


Впевнена, весела, життєрадісна, вірна, надійна, щира, сердечна. 



  • 4 група. Що спільного між Петром Попельським і Максимом Яценком? Довести, що між ними існує взаємовплив. ( що спільного? Які риси має дядько? Чому він навчає хлопчика? )

Петро Попельський і його дядько Максим Яценко обоє обділені долею. Один - без ноги, а другий – сліпий. «Цей малий теж інвалід. Як скласти нас докупи, то, гляди, вийшла б одна сяка – така мізерія». Виховання Петра стало сенсом життя дядька. Спочатку він наполіг, щоб хлопцеві дали більше самостійності, потім вводив його у світ через звуки. На перший погляд може видатися, що дядя жорстокий до племінника, але це не так. Він бореться зі сліпою любов*ю матері і намагається виховати у хлопця самостійність і мужність у боротьбі з життєвими обставинами. «У мене нема ноги й руки.. с 190-191» допомагає знайти своє місце в житті. прагнув бачити Петра щасливим, знайомлячи його з ровесниками і жорстоким світом, вчив бути мужнім, іти до своєї мети., допоміг зрозуміти, що кожна людина повинна боротися за своє право бути щасливим. Він вносив «чоловіче» начало, без якого Петро виріс би, наче «теплична рослина», і замкнувся б у собі.

  • намагався боротися зі сліпою любов*ю матері

  • пояснював невідомі звуки

  • вперше посадив Петра на коня

  • вирішив вивезти хлопця за межі маєтку

  • показав життя сліпих жебраків

  • схвалив і приховав від сестри подорож зі сліпими Кандибою та його товаришем


1.Максим Яценко 


Хоробрий, відважний, стриманий, великодушний, надійний. 

Ну а тепер підсумуйте кількох словах: який плив мав на Петра кожний із героїв? (Мати –ніжність, турбота, Евеліна- любов і підтримка, Йохим – народна душа, втілена в музиці, д. Максим – стійкість, мужність, чоловіче начало, вікно у світ, знайомство з життям простого народу)

Знайдіть у тексті слова, що свідчать про зміни в душі Петра. Так, він прозрів» Ці слова сказані д. Максимом. Але що мав на увазі автор? Адже Петро так і залишився сліпим? ( прозрів, тобто зрозумів, що щоб бути щасливим, треба не зневірюватися, а бути сильним, іти до мети)

  • Проблемні запитання

  1. Як би ви відповіли на питання, які були поставлені на по­чатку уроку: «Для чого ж створена людина? Чи здатна особис­тість чинити супротив обставинам? Як їй стати щасливою?»

  2. Як ви думаєте, чи став Петро щасливим? У чому його щастя?

  3. Сенкан Петро Попельський

Сліпий Талановитий Цілеспрямований ( наполегливий, щирий, здібний, самостійний, чутливий)

Відчуває живе ( любить Радіє шукає. Думає)

Пройшов складний шлях ( зробив свій вибір. Долав обставини. Усвідомлює своє призначення).

Щастя ( Радість життя. Гармонія)

 Підсумок уроку. 

Отже ми дійшли з вами до розуміння того, що таке щастя

Для головного героя повісті В. Короленка «Сліпий музикант» Петра Попельського щастя полягає в тому, що він знайшов себе: Він має все, що ми вказували, окрім здоров*я. Чи, може, окрім.. зайве? ( він має душевне здоров*я)

Він став музикантом. До свого першого концерту він пройшов тяжкий шлях, на якому були розчарування у собі, горе, сльози, душевні кризи. Завдяки мамі, Евеліні, а особливо дядькові Максиму, Петро знайшов у собі сили перебороти себе, здолати обставини, пов'язані зі сліпотою. Герой дійсно прозрів, тому що побачив реальне життя, пізнав його і зміг подарувати своє мистецтво людям.

Прийом «Дружня порада»

І як своєрідний підсумок уроку, скористаємося прийомом «Дружня порада». Від імені літературного героя  дайте  своїм друзям поради, які були б важливими у їхньому житті, поради від імені Петруся.

(1.Нічого не боятися.

2.Іти до поставленої мети.

3.Вірити в себе.

4. Ніколи не здаватися.

5. Допомагати тим, хто потребує допомоги.)

Я сподіваюся, що ви житимете, наслідуючи свої принципи. Дякую вам за допомогу і підтримку.

Д.З Написати листа від імені сліпого музиканта Петруся молодим людям, які ще шукають свій шлях, збираються зробити свій вибір у житті


Вид роботи

Можлива

оцінка

Оцінка товариша

Самооцінка

Оцінка учителя

Упізнай героя

1-2










Відтвори послідовність

1-2










Асоціативний кущ

1-2










Робота в групі ( слідкував, допомагав, виступав)

1,2,3










Активність на уроці

0-2











Всього













скачати

© Усі права захищені
написати до нас