Ім'я файлу: Українська мова, 5 клас.docx
Розширення: docx
Розмір: 465кб.
Дата: 14.07.2022
скачати
Пов'язані файли:
10287755.doc
Fiz_reb_test.pdf
testiiii.docx

Дата


КЗ «Олександрівський ліцей №2»


Урок української мови

у 5-А класі

«Речення.Види речень за метою висловлювання

та емоційним забарвленням»


Підготувала

вчитель української мови

та літератури

І.В.Щупаковська
2022

План-конспект уроку з української мови в 5-А класі Дата
Тема. Речення. Види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням (повторення)

Мета. Організувати роботу на уроці над засвоєнням даної теми, закріплювати навички учнів визначати види речень за метою висловлення, за емоційним забарвленням, правильно ставити розділові знаки в кінці речень; розвивати комунікативну компетентність через розвиток мовлення учнів, виховувати мовну культуру

Тип уроку:комбінований

Обладнання:картки настрою,картки з реченнями та текстом,кросворд,відео з піснею

Хід уроку

І. Організаційний момент

Наш гучний шкільний дзвінок

Всіх покликав на урок.

Тож за парти всі сідайте,

І зошити відкривайте .

Картки настрою
ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку
Завдання на сьогоднішній урок:

-Пигадати інформацію про види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням;

-Розділові знаки,що ставляться в кінці різних видів речень;

-Розрізняти види речень,складати їх самостійно
ІІ.Актуалізація опорних знань

  1. Робота з кросвордом

1.Речення у якому розповідається про певну подію чи явище.

2.Речення у якому про щось запитується.

3.Речення у якому виражаються сильні емоції,у кінці речення ставиться знак оклику.

4.Речення у якоу відсутні сильні емоції.

5.Розділ мови,що вивчає словосполучення та речення.

6.Речення у якому виражається спонукання до дії.

7.Який розділовий знак ставиться в кінці питального речення?

ІY. Робота над темою уроку
- Давайте пригадаємо, що таке речення? (речення – це слово чи кілька слів, які зв’язані між собою за змістом і граматично і виражають відносно закінчену думку)
Види речень за метою висловювання

Розповідні Питальні Спонукальні

містять повідомлення містять запитання містять спонукання до дії


Які розділові знаки ставляться в кінці таких речень?Наведіть приклади.

Розповідні, питальні та спонукальні речення можуть мати різні ступені емоційного забарвлення. Одні з них вимовляються зі звичайною інтонацією і називаються неокличними,інші з підсиленою інтонацією – окличні.
Види речень за емоційним забарвленням

Неокличні Окличні

Отже,розповідні , питальні та спонукальні речення можуть бути окличними.Які розділові знави потрібно ставити в кінці таких речень?

Пропоную послухати казку про розділові знаки

Розділові знаки дуже любили Пунктуацію, і кожен з них хотів бути її правою рукою. Засперечались якось, хто з них найголовніший.

  • Я! – голосно заявив Знак Питання. – Я після речення, цитати вмощуся, схожий на гачок. Всіх вас примушу запитати, а сам ні пари з вуст – мовчок. А без запитань люди не можуть розмовляти.

А ось виступив знак, стрункий, мов спис, він над крапкою завис, спонукає нас до поклику, а звемо його - Знак Оклику.

  • Це не ви, а я головний. Це я даю людям радість.

Знітилася маленька Крапка і шепоче про себе:

  • Маленька, менша від мачини, ні з ким не стану на борню. А при читанні, коли треба, й людини мову зупиню.




  • Діти, як ви думаєте, чи можна сказати, що якийсь знак головніший ніж інший?


1.Пояснювальний диктант

- В дужках після кожного речення записати, яке воно за метою висловлювання та за емоційним забарвленням.

  • 1. Золота осінь вишиває деревам вбрання.

  • 2. Як гарно в лісі восени!

  • 3. Прилітайте до колиски лебеді, як мрії.

  • 4. Мріє, не зрадь!

  • 5. Облітає з дерев пожовкле листя?

  • 6. Ти любиш землю, на якій живеш?!


2.Поставити розділові знаки в кінці речень.
1. Люби свій край! Як океан, глибока, твоя любов нехай не тоне в млі! (В. Сосюра.)  Що для мене рідна мова? Весняний пташиний спів? Гомін тихої діброви? Чи віночок дивних слів? (С. Коваль.) Кажеш, наша мова не дається?  Душу лиш відкрий! Сама віллється. (Д. Білоус.) Як не любить ту мову нашу? Мені вона найкраща в світі, гарніша, ніж весняні квіти… Не заміню тієї мови! Її ніколи не віддам в поталу недругам! Не дам над нею кпити і сміятись! (П. Вакуленко.)

3.«Плутаниця»

Попрацюйте в парах.З поданих слів складіть і запишіть прилів′я та приказки.Вкажіть види речень.

1.пізнають Птицю по людину пір′ю,а по мові.(Пізнають птицю по пір′ю,а людину по мові.)

2.вилетить Слово – спіймаєш не горобець – не.(Слово - не горобець,вилетить – не спіймаєш)

3.словечко Гостре сердечко коле .(Гостре словечко коле сердечко)

4.Дурний не приятель язик – голові. (Дурний язик – голові не приятель)

5.Будь своєму господарем слову.(Будь своєму слову господарем)

6.і теплого розмерзає слова лід Від .(Від теплого слова і лід розмерзає)

7.тобі говори пишно вийшло щоб,на Не зле не(Не говори пишно,щоб тобі на зле не вийшло)

8.мови Без нема народу.(Без мови народу нема)

4.Вправа «Пазл»


5. Вправа «Квітка -семибарвниця»
Спонукальні речення означають різні дії:прохання ,заохочення,заклик,порада,застереження,заборона,запрошення,наказ.На фломастерах у вас записані речення,ваше завдання визначити до якої саме дії спонукає це речення.(Хто визначить прамильну дію ,можа на пелюспку прочитати що вас чекає найближчим часом)
1.Доню,принеси,будь ласка,води. (прохання)

2.Дорогі друзі,приходьте на наше свято.(запрошення)

3.Будь обережним біля річки.(застереження)

4.Негайно подай мені книгу.(наказ)

5.Прийди,прийди сонечко під моє віконечко. (заклик)

6.Не сиди довго біля телевізора. (заборона)

7.Частіше відпочивай на свіжому повітрі. (порада)
Музична хвилинка.Прослухати пісню «Батьківська мова»,зробити фонетичну транскрипцію слова солов′їна
Y. Закріплення вивченого
1. За ілюстрацією скласти речення різні за метою висловлювання та емоційним забарвленням.








  1. Гра «Так і ні»

-Розділ мови,що вивчає словосполучення та речення називається синтаксисом.

-Речення за метою висловлювання поділяються на розповідні,питальні,окличні.

-Речення за емоційним забарвленням поділяються на окличні та спонукальні.

-Окличні речення можуть водночас бути розповідними,питальними,та спонукальними.

-В кінці розповідних речень ставиться знак питання.

-В кінці спонукальних речень ставиться крапка.

В кінці питальних речень ставиться крапка.
VІ. Підсумок уроку

Оцінювання.

Картки настрою
VІІ.Домашнє завдання

1.Написати мінітвір «Моя Україна»,використовуючи різні види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням
скачати

© Усі права захищені
написати до нас