Ім'я файлу: урок 68.doc Розширення: doc Розмір: 152кб. Дата: 12.01.2021 скачати Пов'язані файли: Повага до себе та інших.docx УРОК № 68 (математика 5 клас) Тема. Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів. Мета: формувати поняття «правильний дріб», «неправильний дріб», встановити правила порівняння дробів з однаковими знаменниками; відпрацьовування вміння розрізняти правильні і неправильні дроби, застосовувати правило порівняння дробів із однаковими знаменниками і розв'язувати задачі, в яких передбачені ці дії. Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання Оскільки на попередньому уроці учнями була виконана і перевірена самостійна робота за темою «Уявлення про звичайні дроби», перевірку виконання домашнього завдання вчитель виконує, зібравши зошити учнів. II. Актуалізація опорних знань Запитання до класу Як назвати записи: ; ; ? Як називають число, записане внизу (зверху)? Що показує знаменник дробу? Чисельник дробу? На якому з відрізків, зображених на рис. 101, виділено відрізка? Яку частину відрізка виділено на інших відрізках? Яку частину становить: 1) довжина сторони квадрата від його периметра; 2) доба від високосного року; 3) кут, градусна міра якого 30°, від розгорнутого кута; 4) площа прямокутника зі сторонами 4 см і 25 см від 1 дм2 ? П орівняйте числа а і b;bі с; с і d; aіd. Запишіть числа в порядку зростання (рис. 102). III. Формування знань Запитання до класу На день народження Котигорошка мати спекла пиріг, який порівну поділили між десятьма запрошеними. Але Івасик-Телесик зателефонував, сказавши, що приїхати не зможе. Яку частину пирога отримав кожний з дев'яти прибулих гостей? Яка частина залишилась на долю Івасика-Телесика? Яку частину пирога з'їли всі присутні, якщо ніхто не відмовився і не просив добавки? [Кожний отримав частину; залишилась частина, з'їли частин.] На день народження Котигорошка мати спекла йому пиріг, який потім порівну поділила між десятьма гостями. Яку частину пирога з'їв кожний? Яку частину пирога було з'їдено, якщо ніхто не відмовлявся від частування? [Кожний отримав частину, а всього з'їли частин.] На день народження Котигорошка мати спекла йому два однакових пирога, обидва поділила порівну на 10 рівних частин за кількістю запрошених. Гості з'їли по одному шматочку, а потім двоє з них: Хлопчик-мізинчик та Кіт у чоботях попросили по одному шматочку від другого пирога. Яку частину пирогів з'їли всі гості разом? [Вони з'їли частин пирогів, бо кількість частин ділення — 10, а кількість взятих таких частин — 12.] Отже, виявляється, що: чисельник дробу може бути меншим за знаменник , якщо кількість узятих частин менша від кількості частин ділення; чисельник дробу може дорівнювати знаменнику , якщо взяти всі частини ділення, тому ; чисельник дробу може бути більшим за знаменник (якщо взято не один, а декілька однакових предметів, які поділено на рівну кількість частин і взято кількість частин, більших від тієї, що складають цілий предмет). Тому вчитель вивішує таблицю, (рис. 103) і звертається до таблиці, пояснюючи, яка існує класифікація дробів — на закріплення. Правильні і неправильні дроби. Порівняння дробів Правильні дроби: , де а < b; ; ; . Неправильні дроби: , де а > b; ; ; . Порівняння дробів: > , якщо а > с, > , бо 7 > 6; > , якщо b < с, > , бо 10 < 16. Рис. 103 Усні вправи Які з дробів: ; ; ; ; ; ; ; ; є правильними? неправильними? Правильний чи неправильний буде дріб , якщо: 1) у = 10; 2) у = 1; 3) у = 20; 4) у = 12? Які координати мають точки Е, А, В, С, D(рис. 104)? Які з цих точок лежать праворуч від т. Е; ліворуч від т. Е; праворуч від т. А; ліворуч від усіх точок? [Е(1) або Е ;A ; В ;C ;D ; праворуч від Е: С іD; ліворуч від Е: А і В; праворуч від А: точки В, Е, С, D;А лівіша від усіх цих точок; D — правіша від усіх точок.] Отже, бачимо, що: 1) всі правильні дроби менші за неправильні ( < тощо); 2) всі правильні дроби менші за 1, а неправильні більші або дорівнюють 1; 3) із двох дробів з однаковими знаменниками більший той, в якого більший чисельник ( > , бо 2 > 1). VI. Закріплення знань. Відпрацювання вмінь №№ 694; 696; 698, крім 4), 5), 6); 700; додаткові задачі. Д ва десятилітрових цебра повністю наповнені водою. З першого спочатку виливають цебра, а потім остачі. З другого, навпаки, спочатку виливають цебра, а потім остачі. В якому з цебер води залишилось більше? З чисел 1; 4; 5; 7 утворіть: а) всі можливі правильні дроби; б) всі можливі неправильні дроби. № 715 (підручник). Яке число пропущено? (рис. 104) Яке з чисел треба виключити? ; ; ; . V. Підсумок уроку Запитання до класу Якщо в запису а < b,тодріб називається.... Якщо в запису а > bабо а = b,то називається .... Яким повинен бути чисельник а, щоб дріб був: 1) правильним; 2) неправильним; 3) меншим від ; 4) більшим від 1; 5) більшим від ? VII. Домашнє завдання п. 23, № 695; 697; 699 1); 3), 701, 10. |