Тема: Третя ознака рівності трикутників Мета: формувати розуміння учнями змісту третьої ознаки рівності трикутників та ідеї її доведення; формувати первинні вміння самостійно застосовувати третю ознаку рівності трикутників для розв’язування задач. Тип уроку: засвоєння знань. Обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя; мультимедійна презентація. Хід уроку. І. Організаційний момент Привітання. Перевірка присутності. ІІ. Перевірка домашнього завдання Перевіряю наявність виконаного домашнього завдання. Якщо вивкли питання –пояснюю. ІІІ. Актуалізація опорних знань. Чи є на рисинку рівні трикутники? (очікувана відвповідь: так) Які? (очікувана відповідь: ABC I A1B1C1) Поясніть, чому ж ці трикутники рівні? (очікувана відпоовідь: за двома сторонами і кутом між ними.) Сформулюйте цю ознаку. (оікувана відповідь: якщо дві сторрни і кут між ними одного трикутника дорівнюють відповідно двом сторонам і куту між ними другого трикутника, то такі трикутники є рівними). Чи є на рисинку рівні трикутники? (очікувана відвповідь: так) Які? (очікувана відповідь: ABC I A1B1C1) Поясніть, чому ж ці трикутники рівні? (очікувана відповідь: за стороною і двома прилеглими до неї кутами) Сформулюйте цю ознаку. (очікувана відповідь: якщо сторона і два прилеглі до неї кути одного трикутника відповідно дорівнюють стороні і двом прилеглим до неї кутам другого трикутника, то такі трикутники - рівні.) . Які фігури називають рівними? (очікувана відповідь: рівними називають фігури, які можна сумістити при накладанні) Який трикутник зобрадений на рисунку? (очкувана відповідь: рівнобедрений). Який трикутник називають рівнобедреним? (очікувана відповідь: рівнобедреним називається трикутник, у якого дві сторони рівні.) IV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Сьогодні ми з вами розглянемо і доведемо третю ознаку рівності трикутників – за трьома сторонами, а також будемо вчитися застосовувати третю ознаку рівності трикутників для розв’язування задач. Тема нашого уроку: Третя ознака рівності трикутників. V. Пояснення нового матеріалу. Теорема 14 (третя ознака рівності трикутників): Якщо три сторони одного трикутника дорівнюють відповідно трьом сторонам другого трикутника, то такі трикутники рівні. Доведення: Нехай у трикутників АВС і А1В1С1 АВ = А1В1, АС = А1С1 і ВС = В1С1 (див.рис.). Доведемо, що ∆АВС = ∆А1В1С1. Прикладемо трикутник А1В1С1 до трикутника АВС так, щоб вершина А1 сумістилася з А, В1 – з В, а С1 і С виявилися по різні боки від прямої АВ. Тоді ∆ А1В1С1 займе положення ∆АВС2. Провівши відрізок СС2, одержимо рівнобедрені трикутники САС2 і СВС2, бо АС = АС2 і ВС = ВС2. У цих трикутників кути при основах рівні: АСС2 = АС2С, ВСС2 = ВС2С. Отже, рівні також кути АСВ і АС2В. Тому за двома сторонами і кутом між ними ∆АВС = ∆АВС2. За побудовою ∆АВС2 = ∆А1В1С1. Таким чином, ∆АВС = ∆А1В1С1, що треба було довести. (Примітка: для того, щоб учні не плутались у нумераціях ознак не слід акцентувати увагу на тому, яка саме ця охнака за номером. Краще, щоб учні розуміли зміст ознак та бачили, в якому випадку та коли їх застосовувати • за двома сторонами і кутом між ними; • за стороною і двома прилеглими кутами; • за трьома сторонами.) VI. Закріплення нового матеріалу. Задача1 На рисунку 3 AB = CD, AC = BD. Доведіть рівність трикутників ABD і DCA. Задача2 VII. Підсумок уроку. 1. Сформулюйте третю ознаку рівності трикутників (очікувана відповідь: якщо три сторони одного трикутника дорівнюють відповідно трьом сторонам другого трикутника, то такі трикутники рівні). 2. Сформулюйте першу і другу ознаки рівності трикутників.(очікувана відповідь: якщо дві сторони і кут між ними одного трикутника дорівнюються відповідно двом сторонам і куту між ними другого трикутника, то такі трикутники рівні. ІІ - якщо сторона і прилеглі до неї кути одного трикутника дорівнюються відповідно стороні й прилеглим до неї кутам другого трикутника, то такі трикутники рівні). VIII. Повідомлення домашнього завдання. |