Ім'я файлу: Укр.docx
Розширення: docx
Розмір: 32кб.
Дата: 09.10.2020
скачати
Пов'язані файли:
децентралізація .docx

Укр. мова 7 клас

Тема уроку. Форми дієслова.

Мета: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова у реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; виховувати бажання пізнавати нове.

Тип уроку: урок-прогулянка

ХІД УРОКУ

Золота красуня — осінь-чарівниця!

По землі ступає, золотом іскриться.

В жовте і червоне листячко фарбує

І картини дивні, чарівні малює!

Надія Красоткіна

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ .

Учитель. Добрий день, шановні друзі. За вікном чарівна пора року – моя улюблена. І я запрошую вас сьогодні трішки помандрувати осінніми пейзажами. Хіба можна сидіти за партами, тож вирушаємо на лінгвістичну прогулянку до осіннього парку, а назва його теж незвичайна, але всім вам добре знайома – «Дієслово».

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКІВ

Учитель. Записали число, класна робота, тему уроку. Визначте мету уроку.

Прогулюючись парком, ми повинні:

  • ознайомитися з особливими формами дієслова,

  • навчитися вирізняти особливі форми дієслова у реченні, доречно використовувати їх у власному мовленні;

  • збагатити словниковий запас;

  • удосконалити частково культуру усного й писемного мовлення;

  • розвивати вміння аналізувати, порівнювати.

  • Учитель. Перед нами чарівні картини, уявимо, що ми серед цієї казкової природи. Дерева одягнули дивні шати. Їх розфарбувала осінь – справжня трудівниця. Не сумно їм, бо поряд вірні друзі – змінні й незмінні форми, з якими ми сьогодні з вами познайомимось. Пропонує вам памятку , щоб було легко відпочивати в парку. Зачитайте її.

Пам’ятка відпочиваючим

1.Взяти необхідні теоретичні знання і практичні навички орієнтування у парку

« Дієслово» , а також ручку і зошит для запису вражень.

2.Не смітити пустими, непродуманими словами, виразами.

3.Рухатись краще групою, щоб не заблукали в місцях безпорадності.

4.Бути уважними. Зберігати спокій у важкопрохідних місцях форм дієслова.

5.Виявляти кмітливість, творчі здібності під час прогулянки.

6.Незважаючи на непередбачувані обставини (забув, не побачив, помилився), продовжувати прогулянку.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Учитель. Ми вже знаємо дещо про дієслово. Нагадайте мені , що це за частина мови?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель. Отже , перед нами ворота парку, але щоб вони відчинились , необхідно попрацювати в групах, з'ясувати , які цікаві місця ми зможемо відвідати в лінгвістичному парку «Дієслово» . Назви перед вами в карті маршруту : неозначена форма, невідмінювані дієслівні форми, дієприкметник, дієприслівник, особові форми. Розділимося на групи, щоб швидше справитись із цим завданням. Кожна група опрацьовує матеріал про одну форму дієслова, а потім представники від групи коротко пояснюють матеріал учням класу. Зверніть увагу на таблицю, яку вам необхідно буде заповнити, після опрацювання матеріалу.

Колективна робота в групах

1) Підготовка до інтерактивної вправи. Учні об'єднуються у 5 груп, і кожна осмислює теоретичний матеріал про форми дієслова.

2) Робота в «експертних» групах.(Додаток 1)

3) Кожна експертна група презентує інформацію про форми дієслова
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель. Ворота відчиняються і ми в парку. Нас чекають цікаві місця відпочинку. Ось одна з них «Практична розминка»

Четверте зайве

Прощаюся, чекати, бачити, висіти.

Грію, малюватиму, бігав, змарнівши.

Накривши, танцюючи, любити, вишиваючи.

Відкрита, посивіле, занесене, виспівує.

Записано, посіяли, розбито, розмальовано.
«Мовна плутанина»

Завдання І: Розподільний диктант. Розподіліть слова у 2 стовпчики: дієприслівники і дієприкметники .

Розмовляючи, підбадьорений, схиляючись, натомлений, збираючись, бажаючи, відірваний , відірвавшись,  молодіючий, умитий, умивши, розказана, посивілий.
Завдання ІІІ. Продовжуємо нашу прогулянку. Перед нами цікава галявина «Фразеологізмів» . Але не всі слова вийшли до нас. Знайдіть заховані слова(дієслівні форми) із фразеологізмів, щовирішили з нами пограти в жмурки.

Язик, п’яти, байдики, зуби, теревені

Учитель. Молодці.Приємно з вами гуляти серед чарівної осінньої природи. А який висновок можна зробити із цього завдання.(У фразеологізмах часто використовуються дієслова неозначеної форми-інфінітив). Спробуйте довести це на прислів’ях .

Вправа з підручника 79(усно).

Завдання ІV: Ми на стежці « Особових дієслів», прочитати текст, назвіть особові дієслова. Визначте тип та стиль мовлення, доберіть заголовок.

Осіння пора! Як заворожує вона своєю красою. Але найбільш чаруючим і гарним постає перед нами осінній ліс.

Чудово, неначе в казці! Усе навколо виблискує під яскравими промінчиками лагідного сонечка. Уже забуто веселі пісні дзвінкоголосих пташок. З дерев повільно опадає останнє листя, наче пофарбоване чарівним пензлем у жовтогарячий колір. Воно замріяно кружляє у повільному таночку, поки тихо долетить до землі.

Приємно йти доріжкою, коли під ногами лагідно шарудить різнобарвний килим осені. А вітерець, пустотливо граючись, розносить по всьому лісу приємні пахощі достиглих ягід. Поважно хитають маленькі ялинки та високі сосни своїми вічнозеленими верхівками, ніби мирно розмовляючи між собою.

Тільки свіжий подих вітру інколи порушує цю розмову. Аж ось у густих вітках блискавично промайнула і миттєво сховалась руденька білочка — весела сусідка всіх дерев і невпинна трудівниця.

Особові дієслова
Заворожує,постає,виблискує, опадає ,кружляє, долетить, шарудить ,розносить, хитають, промайнула, сховалась.
Завдання V: Спробуємо затриматись на галявині безособових дієслів, виконаємо вправу 25
Завдання VІ. Так гарно спостерігати за природою восени. Пора й нам проявити художні таланти.Хвилинка розвитку мовлення

Група 1. Подивіться на картину. Використовуючи зображене і власний досвід складіть речення про осінь.

сонце…небо …трава …квіти …дерева …повітря …погода …
Група 2. У народі кажуть: У жовтні до обіду осінь, а після полудня зимонька-зима.

Поясніть, як ви розумієте ці слова.

Група 3. У народі існує прикмета: До середини жовтня не осипалося з беріз листя - сніг падатиме пізно. Поясніть, як ви розумієте ці слова.

Група 4. Складіть твір, смішинку, афоризм, використовуючи дієслова різних форм.

Група 5. Продовжити твір

Світанок у парку

Світає... Раннє сонечко повільно показується з-за високих дерев. Хмари пливуть у голубій височині, мов білосніжні лебеді…

Можливі відповіді учнів: Моя яблунька

Побачив. Зрадів. Купив. Приніс. Викопав. Посадив. Полив. Доглядаю. Чекаю. Зацвіла. Милуюся. Достигли. Пригощаю.

VI. Підведення підсумку уроку.

Учитель. Ось ми й прогулялись з вами доріжками лінгвістичного парку «Дієслово». Зібрали прекрасний матеріал для гербарію.
Узагальнивши, хочу зазначити, що дієслівні форми — це однокореневі слова з різними граматичними ознаками. Взявши інфінітив за вихідну форму, можна за певними правилами утворити всі інші типи форм. Дієслівні форми мають відмінні та спільні ознаки.

Відмінні ознаки визначаються:

за типом питання;

за характером змінюваності;

за роллю в реченні.

Спільними ознаками для всіх типів дієслівних форм є такі:

а) вид — недоконаний та доконаний

б) перехідність/неперехідність

Змінні: дієприкметник, особові дієслова.

Незмінні: дієприслівник, безособові форми на –но, -то, неозначена форма.

Учитель. Залишилась лише остання галявина спогадів.

Сьогодні на уроці я почув….

Мені запам'яталось …

Найбільше мені сподобалось….

Цікавим було….

VIІ. Виставлення оцінок.

Учитель. Ви гарно працювали, тому й оцінки отримаєте високі.
VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати в підручнику с.59,121-123,146, 163-164. Підібрати по 3 власні приклади за таблицею на с.56 . Додаткове творче завдання. Скласти лінгвістичну казку про одну з форм дієслова

Картка № 1

Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56,59-60, підготуйте відповіді на такі питання:

1.Що називається неозначеною формою дієслова?

2. На які питання відповідає?

3.Змінна чи незмінна форма дієслова?

4.Яким членом речення виступає ?

5.Які суфікси відрізняють неозначену форму дієслова від інших форм?

Додатково опрацюйте матеріал

Інфінітив (неозначена форма дієслова) виражає дію узагальнено, безвідносно до особи, способу, числа і роду. Наприклад: Він пропонував виждати ворога і раптовим наскоком з усіх боків розбити. {Ю. Яновський)

Інфінітив є початковою, вихідною дієслівною формою, з якою лексично і словотвірно пов'язані всі інші дієслівні форми (порівняймо: сидіти — сиджу, сидів, сідаю, сідай і сідав би).

Неозначена форма дієслова твориться за допомогою інфінітивних суфіксів - ти і - ть (ряд мовознавців - ти та - ть розглядають як закінчення).

Ти - вживається тоді, коли основа закінчується на приголосний звук (везти, нести).

Якщо основа дієслова має кінцевий голосний звук, то можуть вживатися обидві форми (-ти і - ть), наприклад: говорити — говорить.

Дієслова-інфінітиви з суфіксом - ти вживаються в усіх стилях мови, тоді як інфінітиви з суфіксом - ть переважно характерні для поезії та народної творчості.

У реченні інфінітив може виступати в ролі будь-яких його членів. Наприклад: 1. Нас тепер нікому не скорити. (М. Рильський) 2) Черниш зупинився (з якою метою?) перепочити. (О. Гончар)

Картка № 2

Уважно прочитайте матеріал підручника на с. 55-56,163-164, підготуйте відповіді на такі питання:

1.Що називається дієприслівником?

2. На які питання відповідає?

3.Змінна чи незмінна форма дієслова?

4.Яким членом речення виступає ?

5.Які суфікси відрізняють дієприслівник від інших форм?

Додатково опрацюйте матеріал

Дієприслівником називається незмінна особлива форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово.

Дієприслівник відповідає на питання що роблячи? що зробивши? Наприклад: Легкі хвилі набігали на камінь, утворюючи навколо нього мереживо піни. (О. Донченко) Дієприслівник утворюючи виражає додаткову дію до основного дієслова набігати і пояснює його.

Цій дієслівній формі властиві ознаки дієслова й прислівника, тому й називається вона дієприслівником.

Дієприслівник має дієслівні ознаки: вид (доконаний і недоконаний), стан, може керувати залежним словом, може пояснюватися прислівником.

Як і прислівники, дієприслівники — слова незмінні. Найчастіше вживаються у ролі обставин. Наприклад: Не спитавши броду, не лізь у воду. (Нар. творч.)

Картка № З

Уважно прочитайте матеріал підручника на с. 55-56 ,121-123, підготуйте відповіді на такі питання:

1.Що називається дієприкметником?

2. На які питання відповідає?

3.Змінна чи незмінна форма дієслова?

4.Яким членом речення виступає ?

5.Які суфікси відрізняють дієприкметник від інших форм?

Додатково опрацюйте матеріал

Дієприкметник — це особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією. Наприклад: Обличчя матері було (яке?) невимовно прекрасне, освітлене любов'ю і радістю.

У дієприкметнику поєднуються ознаки дієслова і прикметника, тому й називається ця дієслівна форма дієприкметником.

За дієслівними ознаками дієприкметники бувають активного або пасивного стану теперішнього і минулого часу, доконаного та недоконаного виду, можуть мати залежні слова.

Подібно до прикметників дієприкметники змінюються за родами, числами і відмінками.

У реченні дієприкметники найчастіше виступають у ролі означень. Наприклад: Петро дивився на товариша хитрувато примруженими очима. (А. Головко)

Дієприкметники можуть переходити в іменники, і тоді вони вживаються як підмети і додатки: Битий небитого везе. (Нар. творч.)

Картка № 4

Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56,145-146., підготуйте відповіді на такі питання:

1.Що називається безособовими дієслівними формами на -но,-то?

2. На які питання відповідають?

3.Змінні чи незмінні форми дієслова?

4.Якими членами речення виступають ?

5.Які суфікси відрізняють безособові форми від інших?

Додатково опрацюйте матеріал

В українській мові вживаються невідмінювані дієслівні форми на -но, -то. Ці форми виражають дію неназваної чи невідомої особи, є головними членами (присудками) в односкладних безособових реченнях . Наприклад: І даль піснями перевито. Утворюються вони від від пасивних дієприкметників з суфіксами - н(ий), -т(ий) , наприклад: записаний — записано, политий — полито.. Наприклад: Останній екзамен складено, школу закінчено. (О. Донченко). Часто для наголошення значення минулої дії безособові дієслівні форми на - но, - то вживаються із допоміжним дієсловом бути. Наприклад:Твір було написано вчасно.

Картка № 5

Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56, 61, підготуйте відповіді на такі питання:

1.Що називається особовими дієсловами?

2. На які питання відповідають?

3.Змінні чи незмінні форми дієслова?

4.Якими членами речення виступають ?

5.Які закінчення відрізняють їх від інших форм?

Додатково опрацюйте матеріал.

Особові форми. Граматична категорія дієслова, яка виражає відношення дії до мовця, називається категорією особи. Дієслова можуть виступати у трьох особових формах: першій, другій і третій.

Перша особа означає, що виконавцем дії є особа, яка розповідає про неї:

Я із захопленням вивчаю іноземні мови.

Друга особа вказує, що виконавцем дії є особа, до якої спрямована наша мова. Ця особа виступає як співрозмовник:

Ти зовсім не хочеш мене слухати?

Третя особа показує, що дію виконує особа, яка не бере участі в розмові, а про неї лише розповідають:

Вона взагалі не читає книжок!

Граматична категорія особи в українській мові виражається за допомогою особових закінчень(-у,-ю,-еш,-иш,-е,-є,-ить,-їть, -емо, -ете,-ать,-ять,-уть,-ють) і нерозривно пов’язана з категоріями числа і часу дієслова. Дієслова в українській мові мають характерні особові форми лише у теперішньому та майбутньому часі.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас