1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Ім'я файлу: Мовлення дитини молодша гр..doc
Розширення: doc
Розмір: 506кб.
Дата: 23.03.2023
скачати

МОВЛЕННЯ ДИТИНИ

Тема. Познайомимося!

Мета: підтримувати бажання дітей спілкуватися одне з одним, з дорослим,

слухати й розуміти запитання; учити будувати відповідь до поставленого

запитання; створювати розвивальне мовленнєве середовище, що залучало б

дитину до активної мовленнєвої практики; формувати культуру мовлення,

зокрема вчити вживати слова ввічливості (вітання, прощання, прохання,

подяка), звертатися до співрозмовника, називаючи ім’я (дитини), ім’я та

побатькові (дорослого); збагачувати словниковий запас вживанням слів

вітання, прощання, подяки, вибачення (дякую, спасибі, будь ласка, до

побачення, вибачте, доброго ранку) та ін.; привчати дітей при звертанні

вживати слова у кличній формі (Оксанко, Ольго Іванівно, котику); вихо-

вувати дружні взаємини, цікавість до всього, що оточує дитину, інтерес до

художніх творів.

Попередня робота: знайомство між собою, з вихователем, помічником вихо-

вателя, дидактичні ігри-знайомства.

Матеріал: лялька Оксанка, іграшки, художнє слово.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

Вихователь запрошує дітей утворити коло.

Психогімнастика «Привітання»

Доброго ранку, рідний наш дім!

Доброго ранку, діткам усім!

Доброго ранку, сонечку ясному!

Доброго ранку садочку прекрасному!

Вліво — вправо, вліво — вправо,

Оберніться — погляньте,

Одне одному всміхніться.

— Навколо нас багато дітей! Ми всі — одна група. Разом ми граємо, навча-

ємося, гуляємо. Ще раз посміхнімось одне одному.

Як знайомих я зустріну —

Привітаюсь неодмінно: —

Добрий ранок, добрий день,

А прийду в дитячий сад

Привітаюсь до малят.

II. Основна частина

— Діти, що ми зараз робили? (Віталися)

— З ким ви віталися? (З дитячим садочком, сонечком, з дітками)

— Як ви віталися? (Доброго ранку!)

— Це ввічливе слово.

Якщо хочеш, друже,

Щоб тебе любили,

Не забувай казати:

Доброго ранку! Добрий день! Добрий вечір!

— Уранці ми вітаємося так: «Доброго ранку!»

Повторіть, як ми вітаємось вранці.

Вдень вітаємось ось так: «Добрий день!» Повторіть.

Ввечері вітаємося: «Добрий вечір!» Повторіть.

До нас на гостину прийшла лялька Оксанка.

Як зовуть оцих малят, —

І дівчаток, і хлоп’ят?

Дидактична гра «Назви своє ім’я»

— Назвемо своє ім’я ляльці Оксанці. Мене звати…. (вихователь називає

ляльці своє ім’я та побатькові).

— Скажи ляльці, як тебе звуть. Мене звати...

Діти по черзі підходять до ляльки Оксанки і називають свої імена, викори-

стовуючи повне речення: «Мене звати Оксанка».

Дидактична гра «Привітаймося з лялькою!»

Вихователь першим вітається з лялькою: «Добрий день, лялько Оксанко!»

Передає ляльку дитині. Усі діти вітаються і передають ляльку одне одному.

ЧАРІВНІ СЛОВА

До всіх сердець, як до дверей,

Є ключики малі.

Їх легко кожен підбере,

Якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати їх,

Запам’ятать неважко:

Маленькі ключики твої —

«Спасибі!» і «Будь ласка!»

— Малята, повторимо разом «чарівні» слова: «Спасибі!», «Будь ласка!»,

«Дякую!», «Вибач».

Фізкультхвилинка «Ідемо з батьками в дитсадок»

Маленькі ніжки

Швидко край доріжки

Топ-топ-топ.

(Ідуть навшпиньках, маленькими кроками.)

А великі ноги

Мляво край дороги

Туп-туп-туп.

(Ідуть великими кроками, тупотять.)

Примітка. Повторити двічі-тричі.

Гра-вправа «Попроси іграшку»

Вихователь викликає двох дітей. Одній дитині пропонує взяти іграшку.

Іншу дитину запитує: «Оленко, хочеш погратися з лялькою? Попроси у На-

дійки іграшку». Дитина каже: «Надійко, будь ласка, дай мені ведмедика!».

Надійка дає іграшку Оленці. Та дякує Надійці. Вихователь коментує дії дівча-

ток та вчить їх, як правильно говорити. Дії повторюють усі діти.

III. Підсумок

— Молодці малята! Познайомилися між собою, вивчили «чарівні» слова

ввічливості.

У садку дитячому

Хороше нам жити.

Граємось, не плачемо,

Є із ким дружити!

(М. Познанська)


МОВЛЕННЯ ДИТИНИ

Тема. Наша група

Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з груповою кімнатою, ігровими

осередками; вправляти в умінні слухати звуки навколишнього середовища

(звучання дитячих музичних інструментів), імітувати їх; учити говорити

з різною силою голосу; привчати до слів вітання, прощання; закріплювати

вміння звертаючись вживати слова у кличній формі (Оксанко, Олено Іванівно,

Петрику); формувати вміння вживати узагальнювальне слово «іграшки»;

вправляти у змінюванні слів за зразком «один — багато» (пірамідка — піра-

мідки, лялька — ляльки); розвивати вміння слухати і розуміти запитання,

будувати відповідь відповідно до поставленого запитання; виховувати інтерес

до іграшок, дружні взаємини з однолітками.

Попередня робота: ознайомлення з кімнатами групи, їх облаштуванням;

читання художніх творів про іграшки.

Матеріал: лялька Оксанка, іграшки, м’яч, музичні інструменти, іграшки

лялькового театру.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

Вихователь

Привітайтесь, мої любі!

Зустрічає всіх діток

Наш затишний і веселий

Наш привітний дитсадок.

Вихователь запрошує дітей утворити коло.

Психогімнастика «Привітання» (див. заняття 1)

II. Основна частина

— Діти, до нас на гостину завітала лялька Оксанка. Привітайтеся з Оксан-

кою.

— Оксанко, доброго ранку! Оксанка хоче побачити місця, де ви граєте.

— Діти, ознайомимо Оксанку з ігровими куточками.

— Ходімо з нами, Оксанко, ми покажемо тобі групову кімнату.

Вихователь підводить дітей до куточка іграшок.

— Це куточок іграшок.

— Оксанко, поглянь, як багато предметів у нашому ігровому куточку!

— Діти, назвіть Оксанці ці предмети.

Діти розглядають та називають іграшки.

— Як ми можемо назвати ці предмети одним словом? (Іграшки)

Вихователь читає віршик, а діти додають останні слова рядків.

ЗАЄЦЬ СПАТИ ЗАХОТІВ

Заєць спати захотів,

Сам постелю… (постелив),

Сам приніс собі подушку,

Підмостив її під... (вушко).

Та у зайця довге вушко —

Все звисає із... (подушки).

М’ЯЧ

Мій дзвінкий, веселий… (м’яч),

Ти куди помчав... (навскач)?

Голубий, червоний… (стій)!

Не здогнати тебе… (прудкий)!

Мовленнєва гра «Один — багато»

Вихователь пропонує дітям називати іграшку, яку він показує (одна). Потім

назвати такі самі іграшки в куточку на полиці (багато).

М’яч — м’ячі, пірамідка — пірамідки, кубик — кубики, лялька — ляльки,

машина — машини тощо.

— Оксанко, ось цей куточок називають музичним, бо тут знаходяться різні

дитячі музичні інструменти.

— Діти, назвіть музичні інструменти — іграшки. (Барабан, брязкальця, гар-

мошка, сопілка, дзвіночок)

— Діти, покажемо, як грають на музичних інструментах

Пальчикова гра «Сопілочка»

Я сопілочка різьблена та непоказна,

А як заспіваю — дуже голосна.

— Покажемо, як грають на дудочці, як дудочка «співає».

Діти удають, що грають на сопілці. Діти пальцями обох рук роблять харак-

терні рухи, імітуючи гру на сопілці. Губи витягають трубочкою і промовляють:

«Ду-ду-ду!».

— Яку пісеньку співає сопілочка? (Ду-ду-ду!)

— Заспіваймо голосно всі разом. А тепер тихіше. Ще раз голосно, знову —

тихіше.

— А тепер пограймо на барабані та заспіваймо його пісеньку. (Бум-бум-бум!)

Діти стискають руки у кулаки, виставляють вказівні пальці, імітуючи гру

паличками на барабані.

Вихователь переходить до куточка театральної діяльності. Показує дітям

іграшки з різних театрів: лялькового, настільного, пальчикового, рукавичного.

Пропонує кожному взяти іграшку, що сподобалася, назвати її, та зімітувати її

голос: прокукурікати, як півник чи загавкати, як собачка.

ПРИСЛУХАЙТЕСЯ, ХТО ЯК КРИЧИТЬ

«Няв-няв-няв!» — муркоче киця.

«Гав-гав-гав!» — завів Сірко.

А яка домашня птиця промовляє: «Ко-ко-ко»?

Хто на лузі «Му-у-у!» гукає?

Хто «Тьох-тьох!» співа в садку?

Хто так сонце зустрічає: «Ку-ку-рік! Ку-ку-рі-ку»?

— Поглянь, Оксанко, у нас у групі є куточок книги. Тут багато цікавих ди-

тячих книжок! Діти їх акуратно розглядають, бережуть, не рвуть.

— Романе, покажи Оксанці книгу А. Барто «Іграшки».

— Дивись, Оксанко, це — книга про іграшки.

— Оленко, покажи Оксанці книгу про Колобка.

— Дивись Оксанко, це — книга про Колобка.

III. Підсумок

— Оксанко, чи сподобалося тобі у нашій груповій кімнаті? А вам, діти?

— У нас в садочку багато іграшок і всім діткам тут цікаво й весело гратися.

МОВЛЕННЯ ДИТИНИ

Тема. Меблі

Мета: розширювати уявлення дітей про людське житло, його облаштування;

продовжувати вчити розрізняти предмети хатнього побуту та вжитку — меблі;

навчати розпізнавати та називати предмети меблів, знати їх призначення;

продовжувати формувати вміння вживати узагальнювальне слово — меблі;

формувати в дітей уміння та навички утворювати множину іменників; вправ-

ляти у вживанні іменників з прийменниками у різних відмінкових формах

(на столі, у шафі, під стільцем, за диваном); звертати увагу на чергування

в них голосних (стіл — на столі); вправляти у змінюванні слів за зразком

«один — багато» (стіл — столи, диван — дивани); привчати до вживання

слів вітання, прощання; активізувати словник дітей словами — назвами

предметів меблів; розвивати вміння слухати і розуміти запитання, будувати

відповідь відповідно до поставленого запитання; підтримувати бажання дітей

спілкуватися з дорослими та однолітками.

Попередня робота: ознайомлення з кімнатами групи, їх облаштуванням,

меблями.

Матеріал: іграшкові меблі; лялька Оленка; картинки із зображенням одного

і декількох однакових предметів меблів.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

Пальчикова гра «Добрий день»

Пальці обох рук назустріч уклоняються, потім ритмічно на кожний склад

з’єднуються з однойменними пальцями рук.

«Добрий день, добрий день!», —

Пальчики сказали. —

Ми сьогодні всіх дітей

Зранку привітали!».

II. Основна частина

Вихователь. Діти, нас сьогодні запросила лялька Оленка до себе на го-

сти ну. Ходімо?

Вихователь запрошує дітей до столика, на якому — ведмедик Мишко та

іграшкові меблі.

— Ось і наша лялька Оленка.

— Привітаймося з нею, діти! Добрий день, Оленко!

— Малята, що у Оленки? (Стіл, стільці, шафа, диван, ліжко, тумбочка)

— Як усе це можна назвати одним словом? (Меблі)

— Нещодавно лялька Оленка оселилася у новій ляльковій квартирі, але зо-

всім не знає, як зробити її затишною та гарною. Допоможемо ляльці — обла-

штуємо її оселю, розставимо меблі по кімнатах.

— Які меблі поставимо у вітальню? (Шафу для одягу, вішалку, тумбочку

для взуття, трюмо)

— Навіщо ці меблі потрібні тут?

— Які меблі поставимо на кухню? (Стіл, стільці, буфет, сервант, шафа для

посуду)

— Навіщо ці меблі тут потрібні?

— Які меблі поставимо у кімнаті для сну, у спальні? (Ліжко, тумбочка,

шафа)

— Навіщо ці меблі тут потрібні?

— Які меблі поставимо у залі? (Диван, крісла, стіл, стільці, шафа для книг)

— Навіщо ці меблі тут потрібні?

Гра «Докажи слівце»

Вихователь промовляє початок речення, діти мають його завершити.

• Так приємно любій мамі відпочити на... (дивані).

• Сорочки, білизну, шарфи ми повісимо... (у шафи).

• Змайстрували, як годиться, хлопчики для книг… (полицю).

• Чашки й блюдечка малі стоять на обідньому… (столі).

• Щоб повісити портрет, я заліз на… (табурет____ _f2 ).

Вихователь пропонує дітям відгадати загадки від ляльки Оленки.

• У кожного в домі

Така дивина:

Братів аж чотири,

А шапка одна. (Стіл)

• Без тулуба, а з ногами, без голови, а зі спинкою. (Стілець)

• В ній посуд весь стоїть завжди, і бруду не зайти туди. (Шафа для посуду)

• На чотирьох ногах стою,

Ходити зовсім я не можу,

Коли ти стомишся гуляти,

Лягай на мене відпочивати. (Ліжко)

Фізкультхвилинка «Дім для нашої лялі»

Діти утворюють колі, одна дитина — «лялька» — за колом. Вихователь про-

мовляє вірш.

Для нашої лялі дім ми збудували —

(Ідуть по колу, тримаючись за руки.)

Ось такий високий, ось такий широкий.

(Показують, який заввишки, завширшки.)

Лялька в дім заходила

(Дитина з хустинкою заходить у коло.)

І танок заводила.

(Діти плескають у долоні, «ляля танцює».)

Хусточку тримає, діткам всім махає.

Примітка. Повторюють вірш з іншою «лялею».

Дидактична вправа «Один — багато»

Вихователь показує дітям картинку із зображенням одного стільця. За-

питує: «Що це?» (Стілець) Пропонує показати картинку, де зображено ще

стільці. Акцентує увагу дітей щодо кількості предметів, зображених на кар-

тинці: один — багато. Наприклад, один — стілець, багато — стільці, стіл —

столи, диван — дивани, табурет — табурети, шафа — шафи.

Мовленнєва гра «Де ляля Оленка?»

Вихователь пропонує дітям пограти у «хованки» з лялькою Оленкою. Діти

заплющують очі, а лялька «ховається» на меблях. Діти знаходять (очима)

ляльку та кажуть, де вона сховалася (під столом, на шафі тощо).

III. Підсумок

— Молодці діти! Лялька Оленка вам дякує за допомогу. Тепер вона знає, як

їй облаштувати нову квартиру, розставити меблі по кімнатах.


МОВЛЕННЯ ДИТИНИ

Тема. Чайний посуд

Мета: створювати розвивальне мовленнєве середовище, що передбачає зану-

рення дитини в активну мовленнєву практику; учити розуміти слова — назви

предметів посуду та розрізняти їх за призначенням; формувати вміння вжи-

вати узагальнювальні слова — посуд, чайний посуд; активізувати словник

дітей вживанням назв предметів посуду, якісних прикметників; вправляти

у вживанні іменників у різних відмінкових формах, у вимові шиплячих зву-

ків [ч], [ш]; розвивати вміння утворювати іменники із суфіксами пестливості

(чашка — чашечка); виховувати охайність, дбайливе ставлення до предметів

посуду, бажання допомагати у сервіруванні столу вдома.

Попередня робота: спостереження за роботою помічника вихователя (підго-

товка до прийняття їжі); ігри в ігровому куточку; дидактична гра «Нагодуємо

ляльку».

Матеріал: іграшкові предмети посуду, скатертина, лялька Оксанка.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

Вихователь пропонує дітям утворитив коло, привітатися.

Психогімнастика «Привітання»

Доброго ранку, рідний наш дім!

Доброго ранку, діткам усім!

Доброго ранку сонечку ясному

Доброго ранку садочку прекрасному!

II. Основна частина

— Діти, до нас на гостину завітала лялька Оксанка. Привітаймося з Оксан-

кою.

— Пригостимо ляльку Оксанку чаєм.

Діти запрошують ляльку сісти до столу. Вихователь показує дітям столо-

вий, чайний та кухонний посуд. Пропонує назвати ці предмети.

— Як ці предмети можна назвати одним словом? (Посуд)

— Відгадайте загадки про посуд.

• У печі стояв, раптом запихтів і пісню заспівав. (Чайник)

• Зачерпую борщ, підношу до рота.

Перемішую суп — це моя робота. (Ложка)

• Мене всі знають,

Бо в мене чай наливають. (Чашка)

• Завжди вони кругленькі,

Великі і маленькі,

Глибокі і мілкі.

В них варення насипають,

І меду наливають,

Звичайно, в… (блюдця-тарілки).

Мовленнєва гра «Скажи лагідно»

Вихователь пропонує дітям називання предметів посуду в пестливій формі:

ложка — ложечка, чашка — чашечка, тарілка — тарілочка, блюдце — блюдечко.

— Накриймо стіл до чаю.

Ми нині поговоримо, малята,

Про те, як можна гарно чаювати,

Як стіл накрити вдало, як годиться,

Та що для чаювання знадобиться.

Дидактична гра «Сервіруймо стіл до чаю»

— Що потрібно спочатку зробити? (Накрити стіл скатертиною.)

Діти накривають іграшковий стіл скатертиною. Потім обирають чайний по-

суд серед столового та кухонного. Вихователь запитує, як називається певний

предмет посуду.

— Що ти поставиш, Іванку? (Чайник)

— А що ти поставиш, Оленко, Сашко, Іринко? (Чашку, блюдця, чайні ложки,

тарілки з солодощами, серветницю)

Діти разом з вихователем «пригощають чаєм» ляльку Оксанку, посадивши

її за сервірований стіл.

Гра-імітація «І розкажемо, і покажемо»

— Навіщо потрібна скатертина? (Скатертиною накривають стіл.)

— Накриваємо скатертиною стіл.

Діти імітують накривання столу скатертиною.

— Навіщо потрібен чайник? (Із чайника наливають чай у чашки.)

— Наллємо чай у чашки.

Діти імітують наливання чаю у чашки.

— Чай у чашці гарячий. Що потрібно зробити? Остудити.

— Остудіть чай.

Діти імітують охолодження чаю.

— Пригощайтеся чаєм, будь ласка!

Діти імітують процес чаювання.

— Смачно? (Так!)

— А хто миє посуд?

— Помиймо разом!

Кран з водою відкриваємо,

Чашку чисто вимиваєм,

Блюдця обмиваємо,

Стіл витираємо.

Вивчення скоромовки

Онучата чаювали, в чашки чаю наливали.

III. Підсумок

— Молодці діти! Ви вмієте зустрічати гостей та пригощати їх чаєм.

— Тепер пограємо у рухливу гру «Чашечки та блюдця».

Ми пограємося з вами:

Стануть діти чашечками,

Що стають на блюдця

Й час від часу б’ються.

Вихователь пропонує дітям вишикуватися одне за одним у колону — це

«чашечки». Розкладає по колу на підлозі обручі — це «блюдця» (їх кількість

менша на один, ніж дітей). Під веселу музику «діти-чашечки» рухаються по

колу. Музика змовкає — «дитина-чашечка» повинна стати в «обруч-блюдце»,

одну руку поставивши на пояс — «ручка чашки». «Дитина-чашка», якій за-

бракло «обруча-блюдця», залишає гру, сідає на стільчик. Вихователь прибирає

один «обруч-блюдце» після кожної гри. Гра триває, поки не залишиться одна

«дитина-чашечка».

МОВЛЕННЯ ДИТИНИ


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

скачати

© Усі права захищені
написати до нас