Ім'я файлу: Відкритий урок.doc
Розширення: doc
Розмір: 70кб.
Дата: 26.01.2021
скачати


ТЕМА. Ернест Сетон-Томпсон. «Лобо». Авторські спостереження за світом природи. Природа і людина
Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості Е. Сетон- Томпсона; виразно читати та емоційно сприймати оповідання «Лобо» (перша частина); знаходити у творі описи тварин, розкрити роль авторських спостережень у відтворенні світу природи, їх емоційне забарвлення, роль у тексті; визначити ставлення автора до тваринного світу, коментувати відповідні цитати;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.

Обладнання: підручники, портрет Е. Сетон-Томпсона, дидактичний матеріал, репродукції малюнків Е. Сетон-Томпсона, його картин «Лобо - король вовків», «Переслідування», презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Треба прагнути бути людиною,
незважаючи на всю жорстокість
навколишнього світу
О. Генрі
Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

Слово вчителя

Великим знавцем природи був канадський письменник Е. Сетон-Томпсон. Сам він англійського походження, зоолог за професією. і тому один із перших у літературі змалював життя тварин

III. Актуалізація опорних знань.
2. Гра «Інтерв’ю з письменником»
Журналіст. Раніше в художній літературі , в казках, міфах, байках розповідали про тварин в алегоричній формі. То скажіть, будь ласка, як ви описували тварин у своїх творах?
Е. Сетон-Томпсон.Своїми творами я повідав людям про справжнє життя звірів, про їхні звички, життя та поведінку.
Журналіст. Шановний, а яким ви зображували тваринний світ: фантастичним чи реальним?
Е. Сетон-Томпсон.На відміну від казкарів і байкарів, я нічого не вигадував, однак описував тваринний світ у такій захоплюючій формі, так цікаво й живо, що він постав перед читачем у своїй природній красі й силі.

ІІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів. Які асоціації у вас викликає слово вовк? Пригадайте прислів’я, приказки, казки, легенди, пов’язані з вовками.
2. Слово вчителя.

З давніх-давен у слов’ян, греків, скандинавів, германців вовк був істотою сакральною, тобто священною. Часто вовка вважали заступником роду, тому йому поклонялися, його шанували, оберігали.

Священний вовк шанувався слов’янами, і відгомони цих шанувань збереглися в міфах, легендах і казках. Слов’янська богиня землі, родючості та шлюбу Лада у міфах перекидається на вовчицю. Покровителем вовків вважався і бог родючості й сонячного світла Дажбог (подібний Аполлону, теж покровителеві вовків), а в греків вовк був супутником бога війни.

Отож вовк - істота двоєдина. З одного боку, він тісно пов’язаний із сонячними божествами, мудрий і вірний супутник, могутній віщун. З другого - хижий демон, чужий звір зі світу мертвих.

Дехто вважав, що вовки служать чаклунам, відьмам. Звіра часто уявляли перевертнем - людиною, перетвореною на хижака. І в усній народній творчості роль вовка страшна: «Прийде сіренький вовчок і укусить за бочок». Існує багато сталих виразів, фразеологізмів та прикмет: вовка ноги годують; вовчий апетит; накинулися як вовча зграя; самотній вовк; вовче серце (вовчий характер); вити вовком; сірий вовк; з вовками жити - по-вовчи вити; тягав вовк - потягнуть і вовка; вовки з’являються в поселеннях - на голод; вовк дорогу перебіжить - на щастя. Проте немає правил без винятків. Є достатньо прикладів і позитивної ролі вовка. За легендою, братам Ромулу і Рему, засновкам Риму, життя врятувала саме вовчиця. Герой «Книги джунглів» Р. Кіплінга Мауглі жив у вовчій зграї. У російській народній казці «Іван-Царевич і Сірий вовк» ця тварина є чарівним казковим помічником.

Однак нині слава у цих чотирилапих недобра. Чим вони заслужили таку репутацію у людини, чим завинили перед нами?
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

У 30-х роках ХХ ст. на порослих ялівцем і сосняком пагорбах, по сусідству з індіанськими хатинами, знаменита людина - письменник, художник, натураліст - зводила собі будинок. Митець сам накреслив план споруди, сам добирав колоди і камені, нарівні з теслями не випускав з рук сокири. Дике, незатишне місце він вподобав. Обрав, щоб решту днів прожити серед природи, ще не сплюндрованої людиною. Кожен будинок може розповісти щось про господаря. І ця людина не просто в’їхала в кимось побудоване житло. На цьому місці колись горіло багаття очолюваної знаним мандрівником експедиції. І письменника полонили ці пагорби.

Свої листи цей чоловік не підписував, а малював слід вовка. А друзі-індіанці дали йому ім’я Чорний Вовк. Хто ж ця людина?

Це - відомий канадський натураліст та митець Ернест Сетон-Томпсон, з життєвим і творчим шляхом якого ми й ознайомимося.
2. Створення проблемної ситуації: чому канадські індіанці назвали Е. Сетона-Томпсона Чорним Вовком?
3. Творча робота: за матеріалами підручника відтворіть портрет Чорного Вовка - письменника, художника, натураліста.


Письменник

Художник

Натураліст

Започаткував новий напрям у літературі про тваринний світ, де правдиво змальовується поведінка тварин. Автор так званого «вовчого» циклу оповідань: «Лобо», «Вінніпезький вовк», «Бедледський Біллі, або Вовк-переможець», «Тіто. Історія лугової вовчиці».

Вовк - улюблений герой письменника.

Професійний художник: освіта в Торонтському коледжі мистецтв, Лондонській школі живопису. Найкращі роботи із зображенням тварин з натури. Найвідоміші картини: «Лобо - король вовків», «Переслідування» (зображення гонитви вовків за санями).

Ілюстратор власних літературних творів про тварин.

Щоденник зі спостереженнями над життям природи (вів упродовж життя).

Автор наукових праць із зоології.

Як авторитетний вчений-природознавець отримав посаду державного натураліста. Організував у Канаді «Лігу лісознавства» - організацію, що ставила за мету вивчення рідної природи та охорону тварин. Наукові досягнення відзначені найвищою нагородою США - золотою медаллю «Еліот».


Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька. (Присідають.)
Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору.)
Вітер дерева колише-гойдає. (Обертаються.)
То направо, то наліво нахиляє.
{Нахиляються праворуч, ліворуч.)
То вгору, то назад. (Потягуються вгору, назад.)
То вниз нагинає. (Нахиляються вперед.)
Птахи летять-відлітають.
(Махають руками-«крильми».)
А учні тихенько за парти сідають.
(Сідають за парти.)
4. Картка-інформатор «Вовк з погляду науки». (Повідомлення учня)

Зоологи вважають вовків високорозвиненими хижаками, зі складною соціальною поведінкою. Вовк швидкий і сильний, витривалий і живучий, може обходитися без їжі до двох тижнів. Рятуючись від переслідування, здатен розвивати швидкість до 60 км на годину, а якщо небезпека - до 85 км! Сіроманці успішно уникають різноманітних пасток, постійно змінюють при цьому свою поведінку. Найчисленніші вовки в степу, в районах вільного випасу худоби, тому що для них головний об’єкт харчування - копитні тварини. Поїдаючи хворих та слабких тварин, ці хижаки виконують роль санітарів природи.

Вовки - суспільні тварини, які живуть, як правило, сім’ями, що складаються з 6-10 різновікових особин, хоча іноді чисельність зграї може сягати і 20. На чолі зграї завжди стоять вовк-ватажок - найсильніший самець зграї - і його вовчиця. Пари у них постійні, часто на все життя, тільки загибель одного з них змушує іншого шукати собі іншу пару.

Певних збитків завдають вовки скотарству та мисливському господарству, тому в Україні полювання на вовків дозволено у будь-яку пору року. Однак у багатьох країнах цього звіра занесено до Червоної книги. Отже, збереження виду залежить від того, чи навчиться людина співіснувати із цим звіром.
5. Засвоєння елементів теорії літератури.

Оповідання - невеликий прозовий твір, сюжет якого найчастіше ґрунтується на одному епізоді з життя персонажа. Невеликі обсяги оповідання вимагають чітко побудованого сюжету, герої вже мають сформований характер.
6. Словникова робота.

Анімаліст (лат. animal - звір, тварина) - художник або письменник, що зображує тварин. Анімалістична література - художні твори, які зображують світ тварин і рослин.
7. Слово вчителя про історію створення оповідання «Лобо».

Оповідання «Лобо» входить до відомої збірки «Дикі тварини, як я їх знаю». Головні герої цих оповідань - звірі, у кожного з яких свій характер, своя життєва історія. Ці розповіді настільки насичені емоціями, що не залишають байдужими ні дітей, ні дорослих. Тварини в цих історіях просто незвичайні, а їхнє життя повне всіляких подій і несподіваних зустрічей! Звички та дії звірів не викликають жодних сумнівів у реалістичності цих оповідань.

Книга талановитого письменника-натураліста стала однією з улюблених багатьох поколінь читачів, які щиро люблять природу. Серед оповідань особливе місце посідають твори, присвячені вовкам. І це не випадково - у знаннях життя і поведінки вовків Сетон-Томпсон попереду багатьох натуралістів.

«Вовки завжди були улюбленою темою моїх малюнків», - писав автор оповідань про тварин. Цій темі Сетон-Томпсон присвятив цілі живописні полотна. Президент США Теодор Рузвельт, пристрасний мисливець, коли побачив картину «Переслідування», на якій зображено зграю з дванадцяти вовків, що засніженим шляхом наздоганяють сани, вигукнув у захваті: «Я ніколи ще не бачив картини, де б так чудово були зображені вовки!»

8. Коментоване читання першої частини оповідання «Лобо».
9. Словникова робота.

Лобо - іспанською мовою «вовк». Бланка - іспанською мовою «біла».

Скальп - частина шкіри з волоссям із голови людини чи звіра, яка в індіанців вважається доказом перемоги. Стрихнін - отрута. Штат - територіальна одиниця поділу країни.
10. Евристична бесіда за змістом першої частини оповідання «Лобо».

1. Розгляньте малюнки вовків Е. Сетона-Томпсона, картини «Лобо - король вовків», «Переслідування». Порівняйте з описом Лобо в оповіданні.

2. Чи відповідає опис поведінки і звичок вовка в оповіданні науковим уявленням про цих тварин?

3. Чому ватажка вовчої зграї називали «Володар Лобо»? Опишіть його зовнішність.

4. Якою була зграя Лобо? Чому він не хотів збільшувати її новими особинами?

5. Які загальновідомі вигадки про вовків спростовувала поведінка Лобо та його зграї?

6. Як Лобо піклувався про свою зграю?

7. Чого боявся Лобо? Чому ніколи не нападав на людину?

8. Яку сцену спостерігав ковбой в улоговині? Чому Лобо не брав участі у розправі над телицею, хоча сам її завалив?

9. До яких хитрощів вдавалися мисливці, аби вполювати ватагу знаменитого вовка?
10.Складання гроно «Лобо»

V. Підсумки.

Завдання на розвиток творчої уяви.

У Сетона-Томпсона є свій природний календар. Січень у нього - «Сніжний», лютий - «Голодний», липень - «Місяць високих трав», вересень - «Місяць червоного листя». Придумайте ланцюжком назви інших місяців.
VI. Домашнє завдання.


  1. Прочитати другу частину оповідання, скласти простий план

  2. Придумати заголовки до частин оповідання.

3. Намалювати ілюстрації до твору.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас