Ім'я файлу: природознавство 4 клас.docx
Розширення: docx
Розмір: 19кб.
Дата: 30.11.2020
скачати

Тема. Чорне та Азовське море.

Мета: розповісти учням про Чорне та Азовське моря; пояснити господарське значення морів; закріпити вміння показувати на карті моря України; розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, робити висновки; сприяти формуванню екологічного мислення учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю.

Обладнання: фізична карта України, презентація до уроку, ілюстрації, зошити, підручник, тести на картках.

ХІД УРОКУ

I . Організаційний момент

Вправа «Погода»

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Яке число?

- Тепло чи холодно надворі?

- Який стан неба?

- Яка температура повітря?

- Чи були сьогодні опади?

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Тестування

1. Місце, де починається річка, називається;

а) притокою;

б) руслом;

в) витоком.

2. Заглиблення, яким тече річка, називається;

а) гирлом;

б) руслом;

в) притокою.

3. Частиною океану є:

а) річка;

б) озеро;

в) море.

4. Які річки протікають територією України?

а) Нева;

б) Дністер;

в) Дніпро.

5. Які водойми називають штучними?

а) водосховища;

б) озера;

в) моря.

6. Морська вода не придатна для пиття, тому що:

а) вона холодна;

б) у ній розчинено багато солей;

в) вона брудна.

2. Розповідь учнів про річку нашого села ( домашнє завдання).

IIІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Відгадайте загадку.

Його не вичерпать нікому,

І не засипати піском,

На ньому не зробити стежку,

Щоб іти пішком.

Воно безкрає, синє,

А хвилі все біжать,

І кораблі красиві,

По водній гладі йдуть. (Море)

- Подумайте, про що ми будемо говорити на уроці? Отже, тема нашого уроку: Чорне та Азовське моря.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

- Немає на Землі людини, яка б не хотіла побувати на березі моря чи навіть вирушити в далеку морську навколосвітню подорож. Але не всі країни мають вихід до моря. Натомість наша Батьківщина – Україна – справжня морська держава. Її береги омиваються двома морями: Чорним та Азовським.

2. Робота з картою.

- Розглянемо карту України. Яким кольором позначені моря?

- У якій частині України знаходяться Чорне та Азовське моря?

3. Характеристика ознак Чорного моря.

Чорне море так само як і Азовське, - внутрішнє континентальне море, що належить до басейну Атлантичного океану. Чорне – незвичайне внутрішнє море, воно разом знаходиться в двох частинах світу. Північна його ділянка – в Європі, а південна – в Азії. Окрім України, воно омиває береги й інших країн, зокрема: Румунії, Болгарії – на заході, Туреччини – на півдні, Грузії та Росії – на сході. Чорне море слугує природним кордоном України з півдня, водночас пов’язуючи нашу країну з цілим світом. В Україні море омиває береги Автономної Республіки Крим та Одеської, Миколаївської, Херсонської областей. Чорне море має майже овальну форму. З півночі на південь море простяглося на 580км. Найбільша ширина Чорного моря – зі сходу на захід – 1150км. Найменша – 265км. Кажуть, що у ясну погоду з високого кримського берега можна побачити Туреччину!

За своїми розмірами Чорне море глибше і більше, ніж Азовське.

Його найбільша глибина – 2245м.

- Чому ж наше синє море назвали Чорним? Причину цього добре знають моряки. Пливуть вони синім морем — воно тихе, спокійне, невисокі хвилі котяться одна за одною, дельфіни грають у воді, і ніщо не віщує біди. І раптом синє море починає хмуритися, наливатися чорною злобою, і величезні хвилі кидаються на беззахисні кораблі. Хвилі стрімко добігають до берега, розбивають кам'яні перепони, заливають будівлі, відносять у море човни. Такі хвилі називаються чорноморськими цунамі.

У Чорному морі живуть креветки, краби. Серед молюсків широко розповсюджені мідії, трапляються устриці, гребінці. Деякі з них мають промислове значення.

Серед риб (їх у Чорному морі – 180 видів) промислове значення мають бички, хамса-чорноморський анчоус, тюлька – кілька, кефаль, оселедці, камбала, скумбрія, пеламіда, тунець, ставрида.

4. Робота з підручником

- Користуючись фізичною картою України, скажіть, які річки впадають у Чорне море.

5. Характерні ознаки Азовського моря.

Азовське, так само як і Чорне море, належить до середземноморського басейну Атлантичного океану. Через Керченську протоку воно сполучається з Чорним морем. Особливістю цього моря є його відокремленість від Світового океану. Воно – найбільше внутрішнє серед всіх морів, які є на Землі. Це – найвіддаленіший закапелок океану. Розташоване Азовське море на півдні України та Росії. Його площа в 10 разів менша за площу Чорного моря і становить 39тис.кв.км. Найбільша його довжина 343км, найбільша ширина 231км.Найбільша глибина Азовського моря лише близько 14км. З космосу море нагадує блюдце. Серед усіх морів на Землі меншим за Азовське є лише Мармурове. Азовське узбережжя – це лагідне море, чудові золоті піщані пляжі, сонячні безхмарні дні, тривалий купальний сезон, який розпочинається у квітні, а завершується у вересні, комфортна температура морської води, лікувальні грязі.

6. Чому море солоне?

— Відгадайте загадку.

Кругом вода, а з питвом біда.

Хто знає, де це буває? (На океані, на морі)

— А чому з питвом біда? (Вода солона)

— Море не просто солоне, воно гірке, солоне нестерпно, огидне на смак. Адже недарма люди, що зазнають лиха у відкритому морі без запасу прісної води, можуть загинути від спраги, адже пити морську воду неможливо.

Річки нестримно прагнуть до моря. Усі річки земної кулі біжать до нього довгими звивистими шляхами, вливаються в озера з одного боку і тікають з іншого, щоб продовжити свій біг до моря. До моря! До моря! Чому?

Тому що рівень морів і океанів завжди нижчий, ніж рівень суші. І шлях води завжди йде під ухил. Тому всі ріки течуть до моря. Вони течуть до моря і приносять йому дари, накопичені ними за свій довгий шлях і на землі, і під землею.

Підземні струмки і ріки, пробиваючи собі дорогу поміж гірських порід, розчиняють деякі породи й забирають із собою частинки різних солей. Але ось підземний струмок вирвався на волю, побіг по землі, потрапив у річку і змішав із нею свої води, а у водах цих річок теж є солі, бо річка вимиває їх з ґрунту. І ось річки примчали до моря, віддали йому свої води. Крапельки води залишають морю той маленький обсяг солей, що вони принесли із собою. Крапельок так багато, що не можна порахувати; проробляють вони свій шлях у природі протягом багато часу, тривалість якого складно з'ясувати, і маленький важок солей однієї краплі врешті-решт стає величезним.

Ось чому море солоне!

7. Читання казки «Чому в морі вода солона?» (Українська казка)

Багато років тому жили двоє братів. Молодший — бідний, а старший — багатий. Померли їх батько й мати. Тоді менший брат став жити ще гірше. Старший брат забрав собі всю батьківську спадщину. Меншому братові не лишилося нічого. Жив він із дружиною у великих злиднях. Якось у молодшого брата не стало чого їсти, і вирішив він піти до старшого, щоб той допоміг йому. Старший брат відмовився допомогти. Тоді менший брат пішов ловити рибу, щоб зварити юшку. Того дня риба не ловилася. Повертається він додому з порожніми руками, похнюпивши голову. І раптом бачить — на дорозі лежать жорна. Підняв він ці жорна і поніс додому. А вдома жінка питає:

— Чи добрий був улов? Чи багато риби приніс?

— Ні, жінко, нема риби. От приніс тобі жорна.

Поклав він жорна долі та з досади і штовхнув їх ногою. А жорна раптом закрутилися і почали молоти. Дивляться, а з-під жорен сіль сиплеться. Мололи вони все швидше і швидше, солі ставало більше і більше. Зраділи чоловік із жінкою. Потім менший брат почав думати, куди подіти сіль і як йому зупинити жорна. Нарешті додумався: перевернув жорна, і лише тоді вони зупинилися. Після цього жили вони добре. Мололи сіль і продавали, що давало їм змогу жити в достатку.

Старший брат дізнався про це, прийшов до меншого та й каже:

— Дай, брате, мені в позику жорна!

Дуже не хотілося молодшому братові давати жорна старшому братові, але віддав. Старший брат приніс додому жорна і штовхнув їх ногою. Жорна почали молоти. Менший брат не встиг розповісти старшому, як вони зупиняються. Жорна мололи мололи сіль і намололи таку купу, яка дійшла до стелі. Стіни затріщали. Злякався старший брат, що розвалиться хата, узяв він жорна і виштовхнув із хати. Вони покотилися з гори в море та й потонули. Відтоді на дні моря крутяться жорна та все мелють і мелють сіль.

— То ж чому морська вода солона?

Фізкультхвилинка.

Море зараз ми знімаєм,

Хвилі всі ми зображаєм,

Вліво-вправо нас гойднуло,

Чайка крилами махнула,

Полетіла на димок,

А чи чули ви гудок? У-у-у- (гудуть).

Тихо плескає прибій (Плескають в долоні).

V. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.

1. Робота в зошиті.

- На с.50 позначте на карті країни, які розташовані на узбережжі Чорного моря. Перевірте один одного.

- На с.51заповніть таблицю користуючись підручником.

2. Гра «Чи знаєш ти мешканців моря?»

1) Читання уривка вірша М. Пригари «Мати й син».

Ви про дельфіна чули чи ні?

Плавав дельфін у морській глибині.

Знав черепаху, знав восьминога,

Знав, де в підводні печери дорога.

Мав не одного під хвилями друга.

Цокав, мов краб, і сопів, як білуга.

Міг засвистіти, немов пароплав,

Тільки людської мови не знав.

Пестила сина дельфіниха-мати,

Вчила його кораблі обганяти.

Вчила в негоду знаходити путь

Там, де шаленії бурі ревуть.

Каже їй син: — Отепер я при силі!

Скрізь, куди схочу, поплину по хвилі.

Краба й медузу в дорозі спиню,

3. Робота в парах(слайд 17-18)

4. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Поясніть господарське значення морів(презентація)

Демонстрування малюнків, фотографій.

• Моря є найдавнішими і зручними шляхами сполучення.

• Море дає людині рибу, крабів, мідій, їстівні водорості.

• У морі полюють на морських звірів: китів, моржів, тюленів, добувають перли, корали.

• На дні морів залягає велика кількість корисних копалин.

• Цілюще морське повітря і вода відновлюють здоров'я людей, допомагають лікувати хвороби. Тому на берегах морів є багато санаторіїв, будинків відпочинку.

VІ. Підсумок уроку.

- Скільки морів є в Україні?

- Які моря омивають територію України?

- Яке море більше: Чорне чи Азовське?

- Чому люди їдуть відпочивати до моря?

- Що нового ви дізналися про моря?

- Яке завдання на уроці було найбільш складним?

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас