Ім'я файлу: Мої професійні інтереси та здібності (діагностичне заняття)..doc
Розширення: docx
Розмір: 20кб.
Дата: 02.06.2020
скачати
Пов'язані файли:
Мої професійні інтереси та здібності (діагностичне заняття)..doc

ПСИХОЛОГІЯ

11 клас

із розділу „Психологія вибору професій” (формування адекватних уявлень про професійні здібності та професійну придатність, навчання прийомам визначення власних професійних здібностей і відповідної оцінки намірів обрати професійне майбутнє)

Мої професійні інтереси та здібності (діагностичне заняття).
Мета:

  • знайомити учнів з цілями та завданнями розділу «Психологія вибору професії»;

  • формувати в учнів адекватне уявлення про професійні здібності та професійну придатність, навчати їх прийомам визначення власних професійних здібностей і відповідної оцінки намірів обрати професійне майбутнє;

  • формувати внутрішню готовність до різних варіантів самовизначення, вміння самостійно й осмислено планувати, корегувати та реалізовувати перспективи свого професійного та кар’єрного розвитку;

  • діагностувати професійні інтереси та здібності старшокласників, тип привабливого для них професійного середовища;

  • виховувати відповідальність за власний вибір майбутньої професії.

Тип уроку: комбінований урок з елементами психологічної діагностики.

Обладнання: зошити, комп’ютери, комп’ютеризовані профдіагностики, плакат „Формула «Хочу + Можу + Треба»”, мультимедійна презентація «Класифікації професій», картки до вправи «Чи знаю я свої можливості?»
Хід уроку

1. Організаційний момент

Доброго дня. Заняття пропоную розпочати такою вправою «Хто є хто?»

Мета: дати можливість учасникам співвіднести свій образ з різними професіями на основі знань один про одного.

Хід вправи. Психолог називає професії, а учні, подивившись на своїх товаришів, визначають, кому ця професія найбільш підійде. Після команди (хлопка в долоні) всі одночасно вказують рукою на обрану людину. (Перед початком гри краще вияснити в учасників, які професії їм цікаві, називаючи потім саме ці або схожі професії. Це допоможе не використовувати в грі професії, нікому не цікаві й ні для кого не важливі й невідомі. Після кожної названої професії підраховується, скільки рук вказало на кожного учня, тобто чий образ, на думку класу, найбільш відповідає даній професії.

Обговорення: кого з вас здивувала думка товаришів (про вас, про когось з ваших однокласників)? Чим цікава ця вправа?

2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.

Мета: стимулювати пізнавальні можливості старшокласників.

Сьогодні ми розпочинаємо з вами вивчення нового розділу «Психологія вибору професії». Під час його вивчення ви ознайомитесь з поняттями професії, продіагностуєте свої професійні інтереси і здібності, розглянете перелік навчальних закладів і ринок праці, а також проаналізуєте типові помилки при виборі професії.

Спеціалісти рекомендують: обираючи професію, скористайтеся формулою «Хочу + Можу + Треба». Визначимо, які принципи закодовані в даних складових (Додаток 1).

(Учні мають зробити висновок:

«Хочу» - це те, що приваблює в професії (як в народній мудрості: щоб професія була в радість, а не тягарем). Тут головний принцип: „Спочатку ознайомтесь з інформацією про світ професій, а потім вже визначайте сферу діяльності, яка вас цікавить”.

«Можу» - здібності, можливості, стан здоров’я (психологічні, медико-фізіологічні аспекти професійного визначення). Принципи: „Вивчіть самого себе, складіть уявлення про свої знання, здібності, психологічні особливості”; „З’ясуйте, чи немає у вас медичних протипоказань щодо обраної професії”; „Довідайтесь, у якому навчальному закладі можна одержати відповідну спеціальність”.

«Треба» - попит на обрану професію на ринку праці (соціально-економічні аспекти професійного визначення). Принцип: „З’ясуйте, чи користується обрана вами професія попитом на ринку праці, а також проаналізуйте прогнози її рейтингу в майбутньому (ну хоча б через 5-6 років)”.

Підведення підсумків: У випадку, коли ці три складові навіть не пересікаються, це означає, що ви хочете робити те, чого робити не можете в ситуації, коли це нікому не треба. Збіг бажань людини, професійно важливих якостей і вимог ринку – єдиний варіант, що дає можливість одержати гідну винагороду за роботу, що приносить задоволення.

3. Формування нових знань. Мультимедійна презентація „Класифікації професій” (Додаток 2).

4. Діагностика пізнавальних та професійних інтересів (проводиться учнями самостійно вдома за допомогою рекомендованих комп’ютеризованих методик (Додаток 3)).

Мета: визначити пізнавальні та професійні інтереси учнів за допомогою комп’ютеризованих профметодик.

5. Вправа «Чи знаю я свої можливості?»

Мета: стимулювати у старшокласників потребу в самопізнанні та самовихованні.

Хід роботи. Учасники об’єднуються у вісім підгруп. Кожна підгрупа отримує роздавальний матеріал «теорія множинного інтелекту», опрацьовує його та готує міні-представлення (Додаток 4).

Теорія множинного інтелекту

Говард Ґарднер, психолог з Гарвардського університету, 1983 року озвучив теорію багатьох інтелектів. За його визначенням, інтелект – це здатність розв’язувати проблеми або створювати продукти, які мають значення в деякому середовищі. Підстава його теорії – переконання, що не існує єдиної загальної розумової схильності. Кожний мозок має специфічну ”карту” талантів. Ґарднер вирізнив вісім типів інтелекту. Представимо вісім постатей, які є носіями цих інтелектів.

Запитання для обговорення:

  • що нового ви дізналися?

  • які висновки зробили для себе?

6. Аналіз та обговорення вивчених матеріалів та здобутих фактів (результатів дослідження).

7. Домашнє завдання: Вивчити конспект. Додаткове завдання: створити презентацію „Моя майбутня професія” (зразки можна подивитися на stavysche-nvk2.edukit.kiev.ua - Сторінка психолога - Учні про професію)

8. Підбиття підсумків уроку. Виставлення оцінок
скачати

© Усі права захищені
написати до нас