Ім'я файлу: Повага до себе та інших.docx Розширення: docx Розмір: 27кб. Дата: 21.11.2020 скачати Пов'язані файли: урок 68.doc Тема уроку: " Повага до себе та інших» Мета: ознайомити з поняттями: «повага, самоповага, унікальність людини, дискримінація, булінг, толерантність, самооцінка»; розвивати увагу, спостережливість,тактовність, делікатність; розглянути людину як унікальну живу істоту; розвивати поняття учнів про самоповагу та її формування; виховувати та розвивати життєві навички толерантності, протидії дискримінації, уміння працювати в команді, поважати особисті якості інших людей,формувати толерантне ставлення до інших людей. Обладнання: конспект уроку, презентація,мультимедійний екран, презентація з поняттями і ситуативними зображеннями. Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організаційний момент «Добрий день!» — і стає веселіше. «Добрий день!» — просто й світло стає. Ці слова — від простого простіше, Але скільки тепла у них є, Ласки ніжної й світла ясного. В двох словах стільки є доброти, Що від цього вітання людського У душі можуть квіти цвісти. То ж вітайтеся просто і щиро, Хай слова ці всім ласку несуть, Побажання любові та миру. Хай у душах постійно живуть. (Надія Красоткіна – слайд 1) ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності - Сподобався вірш? Це добре, якщо справді сподобався,а тепер давайте разом зі мною згадаємо деякі прислів’я, наприклад (слайд 2 -3): «Якщо хочеш, щоб з тобою поводилися добре, - поводься з ними так само».; «Не робити стосовно інших те, чого не дозволив би стосовно себе». Я не просто так прочитала вам саме цей вірш та нагадувала вам прислів’я, а з певною метою,щоб підвести вашу увагу до теми нашого уроку. ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку - І так тема нашого уроку… (слайд 4 -5). IV. Мотивація навчальної діяльності - Діти,розкажіть, а що саме допомагає нам відчувати повагу до себе? На цьому уроці ми вчитимемося шанувати(поважати,цінувати) самих себе та оточуючих нас людей.(Слайд 6) V. Вивчення нового матеріалу - Спочатку, щоб почати розбиратися в темі нашого уроку і всіма поняттями, я вважаю, що треба почати з того, щоб зрозуміти, кого ми називаємо людиною (слайд 7). Людина – це: - Вікіпедія говорить: жива, наділена інтелектом істота, суб'єкт суспільно-історичної діяльності і культури; - Біологія: (лат. Homo) — рід приматів родини гомінідів. Включає вид людина розумна (Homo sapiens) і близкі до нього вимерлі види; Людина розумна (Homo sapiens) — вид живих організмів, що на сучасному етапі існування живого перебуває на найвищому щаблі розвитку; - У науці: окремий організм, який існує самостійно, зокрема окрема людина, особа. - Бачимо, що пояснення слово «Людина» є багато (слайд 8), я взяла,лише маленьку крихту з всього переліку означень., щоб підвести вас до того, щоб ви зрозуміли про унікальність людини, тобто кожного з нас. ( Слайд 9) Унікальність, в перекладі з лат. «унікум», позначає щось єдине в своєму роді, виключне. Призначення — це наперед визначеність людини, її вища роль, місце в світі. ... Унікальність — це втілення людської здатності до трансцендування, до самотворення. Це осмислення себе «не сьогодні», проте і не потім — не колись, а завжди. ( Слайд 10) Унікальність виражає невизначеність людської сутності і необхідність щомиті її стверджувати через подолання відомих накреслень себе. - З поняття «унікальність людини» випливає поняття самоцінки (слайд 11): Самооцінка - це ставлення людини до самої себе. - Якщо ми можемо себе оціни, отже, ми повинні вміти поважити себе, тоді що таке повага і самоповага? ( Слайд 12) Повага — абстрактна соціальна категорія, що відображає оцінку почуття гідності/вищості/більшої ідеальності того, на кого направлена дана оцінка. Вона базується на визнанні високих якостей кого-небудь чи чого-небудь, відносно яких проводиться ця соціальна оцінка. Самоповага — почуття власної гідності; в соціології і психології відображає суб'єктивну емоційну оцінку власної значущості, а також ставлення індивіда до себе як до особистості. Включає як думку про себе (наприклад, «я компетентний / некомпетентний»), так і пов'язані з цим емоції (наприклад, радість / відчай, гордість / сором). ( слайд 13) Воно також відбивається на поведінці (наприклад, наполегливість / поступливість, впевненість / сумнів).(Обговорення слайдів з ситуаціями 14-15) - Якщо ми вже знаємо, що таке повага і вміємо поважати себе, тоді ми можемо поважати і інших людей, які навколо нас, тобто станемо толерантними людьми. Ви раніше зустрічалися з таким поняттям, як «толерантність»?(слайд 16) Толерантність – це повага права іншого бути таким, яким він є. Толерантна людина — це людина, яка з повагою ставиться до інтересів, звичок, вірувань інших людей, прагне зрозуміти їх і досягти взаємної згоди без застосування насильства, тиску. Толерантність — здатність людини, співтовариств, держави чути і поважані думку інших, невороже зустрічати відмінне від своєї думки. (Слайд 17) «Толерантність — це те, що робить можливим досягнення миру і веде від культури війни до культури миру»,— йдеться в Декларації принципів толерантності, (слайд 18) прийнятою Генеральною Конференцією ІОНГСКО в 1995 році. Толерантність – не поступливість, поблажливість або потурання, а перш за все активне ставлення, що формується на основі визнання універсальних прав і основних свобод людини. (Обговорення слайдів з ситуаціями 19) - Думаю тепер більш-менш розібралися з цим поняттям. Якщо ми з вами толерантні люди, тоді в нашому суспільстві не було б дискримінації, але це далеко не так насправді. В нашому суспільстві, а особливо в нашій країні дискримінація вже таких масштабів, що страшно не тільки виділятися з натовпу по зовнішньому вигляду, а й відкрито говорити свої міркування,пояснювати свою точку зору, яка різниця з загальноприйнятою. (Слайд 20) Дискримінація (лат. discriminatio «розрізнення») — будь-яка відмінність, виключення, обмеження або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав. Поняття охоплює виключення або обмеження можливостей для членів певної групи відносно можливостей інших груп. (Обговорення слайдів з ситуаціями 21 – 22) Дискримінація — менш прихильне поводження з людиною, ніж з іншими в аналогічній ситуації, через певні ознаки цієї людини. Такими ознаками можуть бути (слайд 23): мова, релігійні переконання, етнічне чи національне походження, вік, колір шкіри, раса, стать, наявність інвалідності, політичні переконання, майновий стан, місце проживання… Цей перелік ознак є не вичерпний. Не беруть дитину в державний дитячий садочок через те, що вона з ромської родини – це дискримінація. Звільняють жінку з роботи через її вагітність – це дискримінація. Не обслуговують у магазині через те, що клієнт розмовляє не “тією” мовою – це дискримінація. (Обговорення слайдів з ситуаціями 24-26) - Окрім дискрімінаціїї, в нашій державі частіше стало лунати з різних джерел інформації(телевізор, радіо, Інтернет тощо) таке слово, як «Булінг». Ви чули? Що ви можете мені сказати з цього приводу?(Обговорення) Так ось (слайд 27): Булінг – це агресивна та вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним тиском. (Слайд 28) Дитину систематичну дражнять образливим для неї чином,навмисно не приймають у колектив, залякують, шантажують або навіть б’ють. Які ознаки булінгу? Типовими ознаками булінгу є: - систематичність (повторюваність) діяння; - наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі; - наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого. Які є види булінгу ? (слайд 29) Людину, яку вибрали жертвою, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими видами булінґу є: фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень); психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж); економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей); кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв) (слайди 30 – 31) - А тепер давайте обговоримо те, що ви дізналися на цьому уроці і чи було для вас це зрозуміло, доступно, інформативно? (Бесіда з учнями – слайд 32) VІ. Підбиття підсумків уроку Прийом «Одним словом» - учні одним словом висловлюють свої враження від уроку.( слайд 33) VІІ. Домашнє завдання (слайд 34) 1. Прочитати § 52- 58. 2. Скласти розповідь або створити колаж, або презентацію на тему: «Кого я поважаю і чому?»(слайд 35, як приклад колажу, демонструю колаж на тему «Стоп булінг» (слайд 36). - Всім гарного настрою і дякую за увагу. До побачення (слайд 37). |