Ім'я файлу: БПАЛ_розробка_інформатика_алгоритми.docx
Розширення: docx
Розмір: 494кб.
Дата: 11.02.2021
скачати
Пов'язані файли:
Державний стандарт обліковці ТУ.doc
розробка уроку гіпертекст.docx
Засоби діагностики і технічне обслуговування ПК.docx
Для розміщення зображень на web сторінках використовується. Ілюс



з предмета: «Інформатика»

Підготувала:

викладач інформатики К.О. Кириченко

Богодухів – 2016
Тема уроку: Лабораторно-практичнаробота:«Створеннятавиконанняалгорит- мів»
Тип уроку: застосування знань, формування практичних умінь та навичок

Метауроку: навчальна: формувати навички створення та виконання алгоритмів для

розв’язування задач;

виховна: виховувати акуратність, уважність, почуття відповідальності за якість виконуваної роботи, повагу до професії;

розвиваюча: розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння застосо- вувати набуті знання на практиці

Обладнання: навчальний комп’ютерний комплекс

Дидактичне забезпечення: картки завдання, інструкційно-методичні картки, додатки. Література: Інформатика:11 кл.:підруч. для загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту

/ Й.Я.Ривкінд, Т.І. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В.Шакотько; за заг.ред. М.З

.Згуровського.-К.:Генеза, 2011.

Хід уроку

І. Організаційна частина (5 хв.)

  • перевірка наявності учнів;

  • перевірка готовності учнів до уроку;

  • допуск з охорони праці. (Додаток № 1) (Інтерактивна вправа «Так або ні». На екрані з’являються питання, учні підіймають табличку «ТАК»або

«НІ». За кожну правильну відповідь отримують зірочку відповідного ко- льору: -1бал, -2 бали, -3бали).

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (1 хв.) ІІІ. Мотивація теми уроку (2 хв.)

Розв'язування будь-яких задач зводиться до виконання певних дій, команд згідно з деякою схемою. В інформатиці таку послідовність команд, як ми вже з’ясували, нази- вають алгоритмом.

Отже, сьогодні на ми будемо створювати алгоритми для розв’язування задач

ІV. Актуалізація опорних знань (5 хв.)

  1. Установіть відповідність між способами та методами представлення алгоритмів (Додаток 2)

  2. Сформулювати властивості алгоритмів.

Інтерактивна вправа ( http://learningapps.org/watch?v=ph1k5fqmj17)

    1. Формування вмінь та навичок (25 хв.)

(Виконання завдань лабораторно-практичної роботи)

Хід роботи:

  1. Інструктаж з техніки безпеки (Додаток 3)

  2. Ознайомитися з темою та метою практичної роботи.

  3. Прочитати теоретичний матеріал

  4. Виконати практичне завдання ЛПР

    • Картки завдання (Додаток 3)

    • видача інструкційно-технологічних карток (Додаток3.)

  5. Оформити звіт ЛПР та зробити письмові висновки

  6. Підготуватися теоретично по контрольним запитаннях і захистити свою роботу

    1. Підсумок уроку

  • Аналіз правильності виконання завдання

  • Дотримання інструкційно-технологічних карт

  • Розбір типових помилок.

  • Виконання норм виробітку, раціональне використання робочого часу

  • Якість робіт кожного учня, та засоби усунення помилок

  • Досягнення мети та задач роботи




    1. Оцінювання навчальних досягнень учнів (5 хв.) Перевірка та оцінювання робіт (за потреби з поясненнями)

    2. Домашнє завдання (2 хв.)

Повторити §1.2-1.3, розв’язати задачі:

      1. Побудувати блок-схему алгоритму знаходження добутку Р=1 ∙ 2 ∙ 3 ∙ … ∙ 100

      2. Побудувати блок-схему алгоритму знаходження кількості коренів рівняння

х2 = а

Додаток 1


Інтерактивна вправа «Так або ні»

І блок (кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал (синя зірочка))

У кабінеті обчислювальної техніки потрібно:

  • працювати на відстані 60-70см, зберігаючи правильну осанку

  • працювати у респіраторі

  • працювати без інструкційної карти

  • працювати учням, що носять окуляри, - в окулярах

  • радитися з комп’ютером

  • виконувати поточні вказівки вчителя

  • користуватися тільки маніпулятором

  • не допускати різких ударів на клавіатурі

  • приносити кульки для сміття і використовувати їх як спецвзуття

  • працювати на клавіатурі чистими руками

  • не намагатися самостійно ліквідувати несправності в роботі апаратури

  • постійно змінювати робоче місце

  • перемовлятися з сусідом

  • псувати спецодяг

  • приносити свою апаратуру

  • не вставати зі своїх місць, коли до кабінету входять відвідувачі


І блок (кожна правильна відповідь оцінюється в 2 бали (зелена зірочка))

У кабінеті обчислювальної техніки суворо забороняється

  • заходити у верхньому одязі

  • доторкатися до екрана до тильного боку монітора

  • вмикати і вимикати без вказівки вчителя монітор

  • користуватися додатковими електроприладами

  • класти диски, книги, зошити на апаратуру

  • відкривати вікна та двері

  • працювати у вологому одязі та вологими руками

  • чіпати роз’єми кабелів, торкатися до проводів


ІІІ блок (кожна правильна відповідь оцінюється в 3 бали (жовта зірочка))

Не можна працювати:

  • при постійному контакті з апаратурою

  • при недостатньому освітленні

  • у присутності відвідувачів

  • при поганому самопочутті

  • під музичний супровід

Додаток 2


Актуалізація опорних знань

1. Установіть відповідність між способами та методами представлення алгоритмів




  1. Словесний спосіб

  2. Формульно-словесний спосіб

  3. Графічний спосіб

  4. Програмний спосіб

  5. Інші способи

а) мова програмування

б) метод структурних схем в) усна форма

г) мова математичних формул д) метод блок-схеми

е) мова хімічних процесів ж) нотна грамота

з) письмова форма




Відповіді: 1.

2.

3.

4.

5.

Додаток 3


Лабораторно-практична робота «Створення та виконання алгоритмів»


з/п

Картка завдання

Початковий та

середній рівні

Достатній рівень

Високий рівень


1

1. Визначення базових структур


Закінчіть рисунок (картка завдання)


Закінчіть рисунок. Підпишіть

зображені на них базові струк- тури. (картка завдання)

Закінчіть рисунок. Підпишіть зобра- жені на них базові структури. (картка

завдання)

Бал

1

1

1




Зображення словесно описаного алгоритму у вигляді блок-схеми










Зобразіть словесно

2

Зобразіть словесно описаний алгоритм у вигляді блок- схеми (картка завдання)

Зобразіть словесно описані алго- ритми у вигляді блок-схеми. (ка- ртка завдання)

описані алгоритми у

вигляді блок-схеми. Запишіть використані базові структури (кар-










тка завдання)

Бали

2

2

2




Розв’язати задачу


3

Є посудина місткістю 8 л, заповнена рідиною, і дві порожні посудини місткі- стю 5 л і 3 л. Подати у гра- фічній формі алгоритм одержання в одній з посу- дин 1 літру рідини і пові- домлення, в якій саме

Подати у графічній формі алго- ритм знаходження величини виразу

(a – b)*(c – d),

де a, b, c, d — дані дійсні чи- сла

Подати у графічній формі алгоритм зна- ходження величини виразу

(a – b)*(c – d),

де a, b, c, d — дані дійсні числа



4







Написати алгоритм існування трикут-

ника за заданими кутами у вигляді блок-схеми

Бали

2

2

2



5

Виконання алгоритму




Виконайте алгоритм запишіть результат

(картка завдання)

Виконайте алгоритм запишіть результат

(картка завдання)

Бали




3

3


6







Скласти блок-схему та за допомогою те- резів знайти фаль-

шиву монету

Бали







3

7

Оформлення результатів. Висновки

Бали

1

1

1

Всього

6

9

12



Інструкційно-технологічна картка (початковий та середній рівні)

Заголовна частина

Професія:

Кухар-кондитер

Учнівська норма часу

виконання:

45 хвилин

Тема:

Створення та виконання алгоритмів


Мета(завдання):

формувати навички створення та виконання алгоритмів для розв’язування задач, вміння застосовувати набуті знання на прак-

тиці

Основна частина

Зміст завдання та послідовність його виконання

Технічні умови і вказівки щодо ви- конання перехо-

дів, операцій


Ескізи, рису- нки, схеми

Операції та порядок їх виконання

Інструкційні вказівки і пояс- нення



1. Підготовча

  1. Підготувати робоче місце.

  2. Ознайомитись з правилами техніки безпеки при вико- нанні роботи

Ознайомитись з інструктивними,

інструкційно-тех- нологічними кар- тками, теоретич-

ним матеріалом




2. Визначення базо- вих структур

Закінчити рисунок

картка завдання




3. Зображення слове- сно описаного алго- ритму у вигляді блок-схеми


Зобразіть словесно описаний ал- горитм у вигляді блок-схеми



картка завдання




Словесний опис




початок

ввестиn

покласти і рівним 1 поки і ≤n

обчислити хі = 0,1∙ і обчислити уі =

sin(хі)

вивести хі і уі збільшити і на 1

кінець


4. Розв’язати задачу

Для цього:

  • Наповнити 3-літрову посудину з 8-літрової.

  • Перелити з 3-літрової посу- дини в 5-літрову.

  • Наповнити 3-літрову посудину з 8-літрової.

  • Наповнити 5-літрову посудину з 3-літрової.

  • Вивести повідомлення: «1 л одержано в 3-літровій посу- дині»
















5 Завершити роботу


Оформити результати лпр, зро- бити висновки







Інструкційно-технологічна картка

(достатній рівень)

Заголовна частина

Професія:

Кухар-кондитер

Учнівська норма часу

виконання:

45 хвилин

Тема:

Створення та виконання алгоритмів


Мета(завдання):


формувати навички створення та виконання алгоритмів для розв’язування задач, вміння застосовувати набуті знання на практиці

Основна частина

Зміст завдання та послідовність його виконання

Технічні умови івка- зівки щодовико-

нанняпереходів,

операцій


Ескізи, рису- нки, схеми

Операції та порядок їх виконання

Інструкційні вказівки і по- яснення



1. Підготовча




  1. Підготувати робоче місце.

  2. Ознайомитись з правилами техніки безпеки при вико- нанні роботи

Ознайомитись з ін- структивними, ін- струкційно-техноло- гічними картками, теоретичним мате-

ріалом




2. Визначення базо- вих структур

Закінчити рисунок. Підписати зображені на них базові струк- тури


картка завдання




3. Зображення сло- весно описаного ал- горитму у вигляді

блок-схеми


Зобразіть словесно описаний алгоритм у вигляді блок-схеми


картка завдання





4. Розв’язати задачу

Для цього:

  • увести величини змінних a, b, c, d. У результаті вико- нання цієї вказівки викона- вець запам’ятовує введені дані як величини відповід- них змінних;

  • обчислити величину різниці (a – b) і результат за- пам’ятати як величину змін- ної x;

  • обчислити величину різниці (c – d) і результат за- пам’ятати як величину змін- ної y;

    • обчислити величину добу- тку x у і вивести результат















5. Виконання алго- ритму


Виконайте алгоритм запи- шіть результат, заповнити таблицю



картка завдання





5 Завершити роботу



Оформити результати лпр, зробити висновки









Інструкційно-технологічна картка

(високий рівень)

Заголовна частина

Професія:

Кухар-кондитер

Учнівська норма часу

виконання:

45 хвилин

Тема:

Створення та виконання алгоритмів


Мета(завдання):


формувати навички створення та виконання алгоритмів для розв’язування задач, вміння застосовувати набуті знання на практиці

Основна частина

Зміст завдання та послідовність його виконання

Технічні умови івка- зівки щодовико-

нанняпереходів,

операцій


Ескізи, рису- нки, схеми

Операції та порядок їх виконання

Інструкційні вказівки і по- яснення



1. Підготовча




  1. Підготувати робоче місце.

  2. Ознайомитись з правилами техніки безпеки при вико- нанні роботи

Ознайомитись з ін- структивними, ін- струкційно-техноло- гічними картками, теоретичним мате-

ріалом




2. Визначення базо- вих структур

Закінчити рисунок. Підписати зображені на них базові струк- тури.


картка завдання




3. Зображення сло- весно описаного ал- горитму у вигляді

блок-схеми

Зобразіть словесно описаний алгоритм у вигляді блок-

схеми. Запишіть використані

базові структури


картка завдання





4. Розв’язати задачу

Для цього:

  • увести величини змінних a, b, c, d. У результаті вико- нання цієї вказівки викона- вець запам’ятовує введені дані як величини відповід- них змінних;

  • обчислити величину різниці (a – b) і результат за- пам’ятати як величину змін- ної x;

  • обчислити величину різниці (c – d) і результат за- пам’ятати як величину змін- ної y;

    • обчислити величину добу- тку x у і вивести результат















5. Написати алгоритм

Написати алгоритм існування трикутника за за- даними кутами у вигляді блок-схеми









6. Виконання алго- ритму


Виконайте алгоритм запи- шіть результат, заповнити таблицю



картка завдання




7. Роз’язати задачу з практичним вико- нанням



Скласти блок-схему.


за допомогою те- резів знайти фаль- шиву монету





5 Завершити роботу



Оформити результати лпр, зробити висновки









КАРТКА ЗАВДАННЯ

(початковий і середній рівні)

  1. Визначення базових структур

Завдання: закінчити рисунок

Зображення базової структури
























  1. Зображення словесно описаного алгоритму у вигляді блок-схеми

Завдання: Зобразіть словесно описаний алгоритм у виглядіблок-схеми

Словесний опис

Блок-схема

початок

ввести n

покласти і рівним 1 поки і ≤ n

обчислити хі = 0,1∙ і обчислити уі = sin(хі) вивести хі і уі збільшити і на 1

кінець





4. Розв’язати задачу

Завдання: Є посудина місткістю 8 л, заповнена рідиною, і дві порожні посудини міст- кістю 5 л і 3 л. Подати у графічній формі алгоритм одержання в одній з по-судин 1 літру рідини і повідомлення, в якій саме.



  1. Визначення базових структур

Завдання: закінчити рисунок

КАРТКАЗАВДАННЯ


(достатній рівень)







  1. Зображення словесно описаного алгоритму у вигляді блок-схеми

Завдання: Зобразіть словесно описаний алгоритм у виглядіблок-схеми

Словесний опис

Блок-схема

початок

ввести n

покласти і рівним 1 поки і ≤ n

обчислити хі = 0,1∙ і обчислити уі = sin(хі) вивести хі і уі збільшити і на 1

кінець




початок

ввести n

покласти і рівним 1 поки і ≤ n

ввести аі

якщо аі ділиться без остачі на 2 то

вивести аі - парне збільшити і на 1

кінець




  1. Розв’язати задачу


Завдання:Подати у графічній формі алгоритм знаходження величини виразу (a – b)*(c – d), де a, b, c, d — дані дійсні числа



  1. Виконати алгоритм, записати результат, заповнити таблицю


Команда

Результат виконання

Виконання для І набору

Увести значення змінних

a, b, c, d




х:=с-d




x=0?




y:=a-b




z:=y/x




Вивести значення змінної z






Завдання: обчислити значення виразу(а-b)/(c-d) де a, b, c. d – дійсні числа.
Від- по- відь:






  1. Визначення базових структур

Завдання: закінчити рисунок

КАРТКА ЗАВДАННЯ


(високий рівень)




Зображення базової структури
























  1. Зображення словесно описаного алгоритму у вигляді блок-схеми

Завдання: Зобразіть словесно описаний алгоритм у виглядіблок-схеми

Словесний опис

Блок-схема

початок

ввести n

покласти і рівним 1 поки і ≤ n

обчислити хі = 0,1∙ і обчислити уі = sin(хі) вивести хі і уі збільшити і на 1

кінець




початок

ввести n

покласти і рівним 1 поки і ≤ n

ввести аі

якщо аі ділиться без остачі на 2 то

вивести аі - парне збільшити і на 1




кінець




початок

ввести n

покласти f0 рівним 1 покласти f1 рівним 1 покласти i рівним 1
поки і ≤ n

обчислити fі = fі – 1+ fі -2 вивести fі

кінець







  1. Розв’язати задачу


Завдання:Подати у графічній формі алгоритм знаходження величини виразу (a – b)*(c – d), де a, b, c, d — дані дійсні числа



  1. Написати алгоритм

Завдання: Написати алгоритм існування трикутника за заданими кутами у вигляді блок-схеми

  1. Виконати алгоритм, записати результат, заповнити таблицю

Завдання: обчислити значення виразу(а-b)/(c-d) де a, b, c. d – дійсні числа.

Команда

Результат виконання

Виконання для І набору

Увести значення змінних

a, b, c, d




х:=с-d




x=0?




y:=a-b




z:=y/x




Вивести значення змінної z




Виконання для ІІ набору

Вивести значення змінних

a, b, c, d




х:=с-d




x=0?




Вивести:«вираз значення не

має: ділення на нуль»





Відповідь:



  1. Розв’язати задачу

Завдання: Перед вами терези та 5 монет, серед яких одна фальшива. Ця монета легша за інші. За допомогою терезів знайти фальшиву монету. Кількість зважувань повинна бути найменшою.

Скласти блок-схему та за допомогою терезів знайти фальшиву монету.

Інструктивна частина інструкційно-технологічної карти






Контрольні запитання:

Завдання для самоконтролю


Дайте відповіді на вказані питання:

  1. Який алгоритм називається лінійним?

  2. Що може бути результатом виконання команди перевірки умови?

  3. Який блок позначає в блок-схемі команду перевірки умови?

  4. Назвіть характерні риси розгалуження

Вимоги охорони праці при виконанні робіт на комп’ютері


На робочому місці розташовано обладнання, яке має складові, що працюють під напругою. Не- обережне поводження з апаратурою може призвести до травм.

Тому суворо забороняється:

  • вмикати і вимикати апаратуру без вказівки викладача;

  • торкатися роз’ємів з’єднувальних кабелів та самих кабелів;

  • торкатися екрана та тильної сторони монітора;

  • переміщувати увімкнені складові комп’ютера (системний блок, монітор тощо);

  • Класти будь-які сторонні предмети на системний блок, монітор, клавіатуру;

  • Приносити та використовувати носії даних («флешки», компакт-диски) без дозволу викладача

До початку роботи і ввімкнення апаратури:


  • переконайтеся у відсутності видимих пошкоджень обладнання робочого місця;

  • сядьте так, щоб лінія погляду проходила приблизно через центр екрана, відстань від очей до екрану повинна бути не менше 50 см, учні які мають окуляри для постійного носіння, повинні працювати за комп’ютером у них, якщо лікарем не вказано іншого; розташуйте зошит, ручку, на- вчальні посібники на столі у відведених місцях, поправте розміщення клавіатури, маніпуляторів таким чином, щоб було зручно працювати;

  • дії щодо вимикання апаратури виконуйте тільки за командою викладача і тільки у послідовності передбаченій відповідними інструкціями.


Протягом роботи за комп’ютером суворо дотримуйтесь викладених вище правил, слідкуйте за вказівками викладача.Якщо під час роботи виникає:

  • аварійна зупинка, яка супроводжується виведенням на екран повідомлення про несправність

, слід це повідомлення запам’ятати (або записати) і повідомити викладача;

Завершення роботи:


  • вимикати апаратуру дозволяється тільки у послідовності, передбаченій відповідними інструкці- ями і за вказівкою викладача;

  • після вивантаження операційної системи і зупинки роботи комп’ютера, слід вимкнути жив- лення системного блоку, або переконатись у його автоматичному вимкненні, вимкнути інші складові апаратного забезпечення.

скачати

© Усі права захищені
написати до нас