Ім'я файлу: Квадрат та круг.docx
Розширення: docx
Розмір: 391кб.
Дата: 01.06.2022
скачати

ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ

КВАДРАТ ТА КРУГ

Мета: закріпити та розширити знання малят про площинні геометричні фігури квадрат та круг; продовжити навчати дітей розрізняти ці фігури, порівнювати, групувати їх за різними ознаками; виховувати уважність.

Обладнання: зображення квадрата та круга; ілюстрація із зображеннями квадратної та круглої форми; коробка з картонними квадратиками та кружечками різного розміру та кольорів; деталі для конструювання.
Хід заняття

І. Організаційний момент.

В и х о в а т е л ь. Відсьогодні, діти, ми починаємо подорож в чарівну країну Геометричних Фігур. Ми сьогодні будемо гостями цієї дивної країни і навіть познайомимось з деякими її мешканцями. (Педагог показує дітям демонстраційні зображення квадрата та круга.) Тож давайте відгадаємо цікаві загадки про такі фігури!

Гра «Відгадай загадки»

Діти слухають загадки, відгадують їх та показують відповідні площинні фігури.

Я без сторін і без кутів,

Як звуся, пригадай

І на малюнках дітлахів

У сонечку впізнай,

Я — хороводу вірний друг,

Скажіть, як мене звати? (Круг.)

Його, звичайно, знаєш ти,

Чотири в нього є кути

А ще чотири сторони —

Всі однієї довжини.

Можливо, кругові він брат,

А звуть фігуру цю… (квадрат).

ІІ. Викладення нового матеріалу.

В и х о в а т е л ь. Отже, сьогодні ми потрапили в гості до веселих друзів — Круга та Квадрата. Тепер головне — не переплутати їх, бо Квадрат та Круг цього ой як не люблять!

Гра «Квадрат чи круг?»

Діти обирають та називають фігуру, відповідну поясненню дорослого.

Не має жодного кута. (Круг.)

Схожий на тарілку, млинчик, монетку. (Круг.)

Не має сторін. (Круг.)

Має чотири сторони. (Квадрат.)

Має чотири кути. (Квадрат.)

Схожий на верх табуретки, одну сторону кубика, на носову хустинку. (Квадрат.)
Відео про геометричні фігури: квадрат та круг.

Дидактична гра «Знайди предмет»



Фізкультхвилинка «Подивись на небо»

В и х о в а т е л ь. Малята, приготуйтеся, будь ласка: розпочинається казка!

І перше, що ми зараз зробимо — це зустрінемо наших давніх знайомих. (Вихователь виставляє перед дітьми демонстраційні зображення круга та квадрата.) Розкажіть, хто це? (Круг та квадрат.)

Сьогодні Круг та Квадрат спробують пожартувати та обдурити нас, ну а ви, мої любі діти, не дайте їм цього зробити.

Логічна гра «Що не так?»

Вихователь називає малюкам різні хибні твердження про круг та квадрат. Діти кожну фразу слухають і логічно коригують її зміст.

Круг має чотири кути. (Це квадрат має чотири кути, а не круг.)

Фігура без кутів називається квадратом. (Фігура без кутів — це круг.)

Тарілка має форму квадрата. (Тарілка має форму круга.)

У круга є чотири сторони. (Чотири сторони є у квадрата, а у круга сторін узагалі немає.)

У квадрата є три сторони і три кути. (У квадрата справді є сторони та кути, але їх по чотири, а не по три.)

В и х о в а т е л ь. Молодці! Звісно, квадрат — геометрична фігура з чотирма однаковими за довжиною сторонами та чотирма кутами.
Гра «Фігурки з коробочки»

В и х о в а т е л ь. Мабуть, діти, ви звернули увагу на коробку, яка стояла біля намальованого будинку. Цікаво б вам було дізнатися, що лежить у цій коробочці? Так давайте зробимо це зараз, бо ця коробочка, малята, — ось!

Дорослий дістає картонну коробку, діти відкривають її і відзначають, що всередині лежать картонні фігурки, які зображують круги та квадрати.

Далі дітям пропонуються завдання:

— розкласти фігурки з коробки на дві групи відповідно їх геометричної форми;

— розкласти круги ще на кілька підгруп за певною ознакою (наприклад, за величиною — більшого розміру — окремо, а меншого розміру — окремо), а квадрати аналогічно розкласти за кольором.

Відео-віршики про фігури

Гра-конструювання «Світлофор»

Вихователь дає дітям потрібне обладнання (три темних квадратика та три круга кольорів світлофора однакового розміру) і розповідає казкову історію, пояснюючи при цьому ігрове завдання.

В и х о в а т е л ь. В одному містечку були три брати квадрати. Одного разу вони запросили до себе в гості кольорові круги. Один квадрат запросив до себе червоний круг, другий — жовтий, а третій — зелений. Круги зайшли в квадрати й оселилися в них, як у будиночках. А потім квадрати з кругами стали в стовпчик, один на одного — і вийшов яскравий світлофор. Світлофор став на перехресті і почав керувати дорожнім рухом. Відтоді безпечно та зручно стало всім на дорозі.

(Діти викладають із заданих геометричних фігур світлофор так, як пояснив вихователь. Після цього малюкам пропонується відповісти на запитання.)

Які геометричні фігури використали ви для складання світлофора? (Квадрати та круги.)

Чого вам знадобилося більше: квадратів чи кругів? (Використали однакову кількість фігур кожного виду: три круга і три квадрати. Скільки кругів, стільки ж і квадратів.)

Круги відрізняються між собою розміром? (Ні.) А чим вони відрізняються між собою? (Кольорами.)

Розкажіть, чим відрізняються між собою квадратики, з яких ви конструювали світлофор? (Нічим, вони однакові.)

ІІІ. Підсумки заняття.

Вихователь. Чи сподобалося вам сьогоднішнє заняття? Яка гра зацікавила вас найбільше? Про що говорили ми сьогодні? Як ми розпізнаємо круг та квадрат? (Відповіді.)

Виявляється, що у Квадрата та Круга є приятелі — інші геометричні фігури. Але з ними ми познайомимося вже на наступних заняттях із математики. А сьогодні час нашого заняття вичерпаний. Отож і Круг, і Квадрат прощаються з нами та бажають нам, малята, усього найкращого.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас