Я у світі. Людське «Я» (3 клас) Мета: ознайомити учнів із поняттям «людське "Я"»; розвивати мислення, мовлення; прищеплювати бажання виховувати власне «Я», віру у свої сили, прагнути вивчати й розвивати свій внутрішній світ. Хід уроку І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сонечко посміхається(На дошці фотомалюнок) Візьміться за руки, утворіть ланцюжок. Посміхніться один одному, гостям. Позитив. Настрій передайте один одному. Пригадайте правила, яких слід дотримуватися на уроках. - Сядьте зручно. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1.На минулому уроці ми говорили про навчання, про уміння вчитись. — Що необхідно для успішного навчання? — Як ви розвиваєте свою пам’ять і увагу? -Для чого людині треба вчитися? Молодці Проведемо 2.Вправу «Асоціація» — Доберіть до слова «Я» слова,— які описують ваш характер і зовнішній вигляд людини (На дошці три серединки квіточок зі словом Я, які ще недокінця розквітли. Давайте їм допоможемо -У кожного учня на парті квіточки на яких ви напишете своє Я (Кілька дітей спитати). Кожен прикріпить до серединочки свою квіточку. Це свідчить про те, що кожна людина має особисте «Я» і людське «Я». (Зовнішність очевидна для всіх, а внутрішній світ виявляється у вчинках і поведінці людини. Всі різні.) — Недарма говориться в прислів’ї: «Красу — бачать, мудрість — чують, доброту — відчувають».( На дошці) -Чи можливо знайти у природі двох зовсім однакових людей? Хто вважає що «так» - підніміть зелену картку,(ЛИСТОЧКИ) -Хто вважає що «ні» - підніміть –рожеву картку. Доведіть. (Зовніщність не головне, характер людини, її вчинки) Навіть близнюки мають розходження і в зовнішності, і в характері, і в поведінці. Сьогодні наша розмова піде про внутрішній світ людини, її якості, характер і звички. Одним словом, про те, що складає людське „Я” кожного з нас. В народі кажуть: „За платтям зустрічають – за розумом проводжають”. А іноді кажуть так: „Людина красна не словами, а своїми справами ”. -Тому сьогодні на уроці ми будемо говорити про людське «Я». III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Тема уроку. Людське «Я». IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 24-26) — Прочитайте текст на с. 24-25 і поділіться своїми думками щодо прочитаного. — Що із прочитаного було вам знайоме? — Що нового ви дізналися? —і Скільки «Я» є у людини? — Яке «Я» ви вважаєте головним? Доведіть свою думку. — Розгляньте малюнок на с. 24. Розкажіть, що на ньому зображено. — Яким був перший хлопчик? Що про нього сказано в оповіданні? — А що зробив другий хлопчик? Який він? -Чи доводилось вам коли-небудь бути свідками такої ситуації? Як ви вели себе? — Що ж таке людське «Я»? — Поясніть вислів: «Щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі з’їсти».(Переносне значення, побувати в різних ситуаціях) Фізкульхвилинка 2.Робота в групах(4 групи)КАРТКИ НА ПАРТІ 1,3 групи— Доберіть до поданих слів слова протилежні за значенням. Добрий — злий, співчутливий — байдужий, справедливий — несправед ливий, сміливий — боязкий, рішучий — невпевнений. 2,4 групи якість людини, що ніколи не говорить правди; (брехливість) якість щирої та прямої людини; (чесність) якість людини, що ніколи не хвалиться своїми успіхами і досягненнями; (скромність) якість хороброї людини, яка не втрачає присутності духу в небезпеці. (мужність) (1,3 ГРУПИ –дібрати слова протилежні за значенням) (2,4 ГРУПИ – дібрати якість людей за даним початком) МОЛОДЦІ! 3.Ми з вами багато читаємо та говоримо про творчість В.Сухомлинського. -Коротко про В.Сухомлинського (учень) -Він також писав про дітей та дорослих їх дружбу, взаєморозуміння, вчинки та досягнення І сьогодні наше знайомство з твором В.Сухомлинського Робота за творами В.Сухомлинського 4.Читання оповідання «Образливе слово» (обговорення) -Обговорення Я думаю, що ви будете виховуватипочуття доброти , вимогливості до себе, співчуття,справедливість. Ви розумнички. Давайте зараз зробимо паузу. Закрийте оченята. Легкими рухами пальчиків зробіть кругові рухи по. Повільно відкрийте очі. V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1.Проведемо роботу в парах, завдання по рядах — (Картки)) В даних словах підкресліть такі слова, які розкривають Білі картки -зовнішнє людське «Я»., Білі картки- людське «Я», Білі картки -якою має бути людина. -Зеленоока, врівноважена, кучерява, працьовита, веснянкувата, мрійлива, струнка, невисока, скромна, чуйна, кирпатенька, тендітна, пихата. -Добра. Чесна, скромна, правдива, відважна, працьовита. Смілива, гарна душею, -Дуже добре. VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ — Скільки «Я» є у людини? — Що таке перше «Я» у людини? — Що таке друге «Я»? — Чи можна з першого погляду дізнатися, яка людина: запальна чи врівноважена, відважна чи боягузлива, працьовита чи лінькувата? — Що корисного ви дізналися на уроці? — Що прикрашає людину? Дослід зі свічкою. Погляньте на запалену свічку. Я боюсь, що вона згасне від мого подиху чи від вашого необережного руху, тому, намагаючись вберегти від негараздів, заховаю її під скляну колбу.Давайте подивимось що буде далі. Свічка згасла. Чому ? (Припущення дітей. ) Підсумок уроку. Не слід ховатись від людей, треба не боятись спілкування з ними. Але слід не забувати, що душа кожної людини ніжна, як вогник свічки, який від необережного руху може згаснути, а може порадувати в темноті. Подивіться….. НАШЕ СОНЕЧКО ПОСМІХАЄТЬСЯ, А ДАВАЙТЕ ПОВЕРНЕМО ЙОМУ ЙОГО ДІТОЧОК, ПРОМІНЧИ. І ВОНО ЩЕ ЯСКРАВІШЕ ЗАСЯЄ. (Учні кріплять на дошку промінчики-зірочки, які є у кожного учня на парті) VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Подумати і записати в зошиті -Що вам подобається в собі? -Що хотіли б виправити в своєму характері, у поведінціета: ознайомити учнів із поняттям «людське "Я"»; розвивати мисленищеплювати бажання виховувати власне «Я», віру у свої сили,внутрішній I.ОР Уманська загальноосвітня школа І-Ш ст. № 11 ім. М.П.Бажана Уманської міської ради Черкаської області Я у світі Людське «Я» 3 клас Підготувала: Мацнєва Н.Л. вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії Умань - 2014 |