План – конспект уроку рідної мови в 3 класі На тему: «Будова слова» Тема: Закріплення знань з теми "Будова слова" Мета:закріпити і поглибити знання учнів з теми "Слово. Будова слова." Вчити творчо виконувати завдання. Виявити знання і практичні вміння визначати у слові його значущі частини. Закріплювати поняття про спільнокореневі слова, значення слова, уявлення про чергування голосний та приголосних, удосконалювати вміння правопису слів з ненаголошеними голосними [ е], [ и ], що перевіряються наголосом. Розвивати вміння аналізувати, співставляти; зв'язне мовлення; творчу уяву. Виховувати бажання бути добрим. Обладнання: схеми - опори, схеми будови слів, малюнок дерева з коренем, ребус. Тип уроку: урок повторення та систематизації вивченого, урок – казка. Хід уроку I. Вступна частина 1. Нервово-психічна підготовка - Діти, подивіться мені в очі. Поглянемо один на одного, посміхнемося. Для того, щоб справитися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно і писати охайно. Тож нині завдання на уроці такі: Не просто слухати, а чути, Не просто дивитись, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати, Дружно й плідно працювати. 2. Перевірка домашнього завдання. II.Основна частина 1. Актуалізація опорних знань Мотивація навчальної діяльності Вірш: Сьогодні у нас незвичайний урок. У світ добра і фантазії зробим ще крок А з творчістю ми вже стрічались не раз, І знов вона завітала до нас. ІІІ. Закріплення і узагальнення умінь і навичок учнів Слово вчителя. Розповідь казки. У мовній країні жив - був корінь, звичайний, не дуже складний, але дуже старенький і добрий. Хочете дізнатися, як його звали? Каліграфічне письмо. С вічкою на аркуші вчитель обводить контури букв кореня - добр – Здогадались що це за назва? (Діти відповідають). Вчитель: Зараз перевіримо. (Бере пензель з фарбою і зафарбовує аркуш). Зверніть увагу на з'єднання: середнє, верхнє, середнє. Елементи букв де, бе, ер дотягнуті до міжрядкової лінії, овали – однакової висоти. Складіть речення із букв цього кореня. 3. Продовження казки. Добір спільнокореневих слів за схемами. - За довге життя обзавівся корінь - добр - великою ріднею: іменниками, прикметниками, дієсловами. Бачаться рідні та близькі останнім часом рідко, листи писати розлюбили. Ось і вирішив наш старенький зібрати разом всю свою велику рідню. Розіслав запрошення. 1. Першим відгукнулись іменники з такою будовою: (добро) (доброта) (добрий) Вчитель прикріплює дібрані слова на деревце. 2. Потім відгукнулися прикметники. • Відгадати перше слово вам допоможе ось така схема - підказка: Предобрий (вчитель прикріплює до схеми слово) • Друге слово - ознаку утворіть за допомогою таких морфем Добренький (слово прикріплюється до схеми) • Третій прикметник -у ребусі: Добросердний (прикріплюється) • Не примусили себе чекати дієслова з такою будовою: • Як називаються всі слова, які є ріднею кореня – добр -? Чому? Порадувався корінь великій родині і запропонував сфотографуватися напам’ять. 4. Письмо по пам’яті. - Подивіться ще раз кілька секунд на всі дібрані слова і запишіть їх по пам’яті. – Хто записав 8 слів? 7 слів? … Взаємоперевірка. – Візьміть олівці, обміняйтеся зошитами, перевірте правильність написання. В цей час вчитель проходить між рядами, перевіряє письмо, виставляє оцінки. • Розберіть за будовою слово добр о сер д н ий 5. Слово вчителя. - Коли йдуть у гості, то завжди несуть подарунки господарям. Наші родичі принесли кореню дуже цінні прикраси. Давайте довідаємося, які. 6. Графічний диктант. - Запишіть схеми до слів: пришкільний, лісок, листки, розмова, прадід. Учень на зворотній стороні дошки записує схеми розбору за будовою. -Які прикраси принесли кореню? ІV ФІЗКУЛЬТХВИТЛИНКА «Если добрый ты» слова М. Паустовского музика Б. Савельева Дождик босиком по земле прошел, Клены по плечам хлопал... Е сли ясный день, это - хорошо, А когда наоборот - плохо 2 раза Слышать, как звенят в небе высоко Солнечных лучей струни. Е сли добрый ты, то всегда легко, А когда наоборот - трудно 2 раза 3. С каждым поделись радостью своей, Рассыпая смех звучно... Е сли песни петь, с ними веселей, А когда наоборот – скучно! 2 раза V. Продовження роботи над темою уроку. Мовна гра " Компліменти". Ви знаєте, що в гостях прийнято говорити добрі слова господарям. У вас на партам є квіточки. Доберіть і запишіть на них, із скарбнички добрих слів саме добре слово, яке ви хочете подарувати кореню. Але на ту букву, яка записана на цих квіточках Вчитель ставить питання: Коли корінь може буди талановитим, ввічливим і т. д. VІ. Розвиток, зв 'язного мовлення. 1.Написання твору - міркування. Діти, а що для вас означають слова: добро; доброта? (відповіді дітей). Які прислів'я ви знаєте про добро? Тобто все зводиться до того, що це якась добра справа на благо інших людей. Піднесіть кожний свою квіточку до вуха. Прослухайте, що хоче побажати вам добра квіточка. (Вірш Я. Іванкової Твори добро в записі). Твори добро. Ти добро лиш твори повсюди, Хай тепло твої повнить груди. Ти посій і доглянь пшеницю. Ти вкопай і почисть криницю. Волю дай, погодуй пташину. Приласкай і навчи дитину, Бо людина у цьому світі Лиш добро повинна творити! Діти, як ви думаєте, добрим бути просто чи не просто? Хому просто? (Діти піднімають руку) Кому не просто? (Діти піднімають руку). VІІ. Підсумок уроку Наша казочка закінчилась, але з добрим коренем ми не прощаємось, він є у кожного з вас у серці. (Всі ви, - і кому просто робити добро і кому не просто, - на правильному шляху, адже ви всі стараєтесь і намагаєтесь це робити. Не бійтеся творить добро, За зло добром спіши воздати,- Мудрість завжди доброю була, Вмій прощати, як прощає мати. Кажуть, що у доброї людини, квітуча душа. Давайте ми прикрасимо наш добрий корінь квітами (під музику) Дякую всім за урок. |