ЕКОЛОГІЧНИЙ УРОК – КАЗКА З Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ ЗІ ЗДОРОВ’ЯЗБЕРІГАЮЧИМИ ТЕХНОЛОГІЯМИ У 2 КЛАСІ Ящур С. А. ТЕМА: БЕРЕЖЛИВЕ СТАВЛЕННЯ ДО ПРИРОДИ МЕТА: Формувати ціннісне ставлення до природи, до планети Земля. Надати знання про необхідність бережливого ставлення до природи; підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати, примножувати природні багатства. Формувати елементарні уявлення і знання про екологію; почуття дбайливого ставлення до навколишнього середовища; учити самостійно мислити, спонукати до збереження неповторної краси рідного краю. Розвивати пізнавальний інтерес, критичне мислення; закріплювати правила поведінки в природному середовищі. Вчити захищати і зберігати природні ресурси. Формувати активну життєву позицію в учнів, виховувати любов і повагу до природи. Обладнання: Сюжетні малюнки; мультимедійна презентація; фігури живої та неживої природи; Червона книга України; музична гімнастика для очей; пісня «Кольорова планета» А. Побужанська. Здоров’язберігаючі технології: доброзичливий емоційний настрій; фізкультхвилинки; музикотерапія; кольоротерапія; гімнастика для рук та очей. дихальна гімнастика; казкотерапія ХІД УРОКУ І. Організація класу 1. Створення емоційного настрою уроку Сьогодні у нас незвичайний урок: У казку сьогодні ми зробимо крок. Із казкою ми зустрічались не раз, І знову вона завітає у клас. 2. Хвилинка релаксації (Під музичний супровід) ─ А зараз дітки заплющте очі, опустіть голівки на парти. Уявіть погожий літній день. Приємно шумить вітерець. Небо синє ─ синє. Ви стоїте на галявині серед чудових квітів. Ви нахиляєтеся, сідаєте в траву і раптом торкаєтеся руками чогось дуже м’якенького та пухнастого з маленьким хвостиком. Кого ви собі уявили? ( Маленького зайчика, ведмедика). 3. Девіз уроку: Нехай не погасне бажання малят Творити добро на планеті Земля. ІІ. Актуалізація і узагальнення набутих знань Мозкова атака Що вивчає природознавство? (Природознавство вивчає природу.) Дітки! А давайте пригадаємо що таке природа?(Все, що нас оточує і не зроблено руками людини). Яка буває природа? (Жива та нежива). Гра «Мікрофон» Презентація 1. (слайд 1-2) Які тіла живої природи ви знаєте?(Рослини, гриби, тварини, людина). – Що відноситься до неживої природи? (Сонце, Місяць, Земля, зорі, вода, каміння, повітря) – Що відноситься до живої природи? (Людина, тварини, рослини, гриби. Усе, що росте, дихає, живиться, дає потомство і вмирає) А чи хочете ви потрапити у цікаву казку Чарівниці Природи? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Чарівна хвилинка ─ Дітки, але мені здається, що казка, в яку ми сьогодні з вами потрапили, не дуже весела. Тому що, коли я сьогодні йшла до вас на урок, мені зустрілася сорока - білобока, яка довго летіла з казкового лісу, щоб передати нам телеграму від всіх лісових мешканців, які благають людей про допомогу. ─ Що ж таке трапилось у нашій казці? Хочете дізнатися? Тоді слухайте уважно! Розповідь вчителем казки Жила – була на світі мудра чарівниця Природа. І було у неї дві доньки розкішної вроди: Флора і Фауна. Перша донька, яку звали Флора, була завжди ласкавою і ніжною дівчинкою. Вона дуже любила різнобарвні рослини: дерева, кущі, квіти. А друга донька чарівниці Природи – Фауна обожнювала всіх тваринок на Землі, любила, опікувалася ними. Матінка – Природа дуже любила своїх дівчаток. Одного разу вона вирішила зробити донькам незвичайні подарунки. Мрійливій і ніжній Флорі мати подарувала весь рослинний світ, а жвавій та доброзичливій Фауні – чарівний тваринний світ. Доньки дуже вдячні були за подарунки матусі – Природи. І так жили вони довго і щасливо. Але трапилося у царстві Флори і Фауни лихо. Прийшла на Землю невихована людина і образила мешканців Природи. Дітки! Що ж робити? Як допомогти Флорі і Фауні захистити свій чарівний світ? Для того щоб допомогти Природі, потрібно пройти важкий шлях, подолати великі труднощі. Не злякаєтесь? Тоді в дорогу! Дихальна гімнастика «Надування кульки» ( Імітування надування кульки) А для того, щоб бути здоровими і допомогти природі ми наберемося сил. Діти, уявіть, що в ваших руках повітряна кулька, її треба надути і відпустити у небо, щоб нам було веселіше мандрувати казкою. Спробуємо? Молодці! Тоді починаємо. ІV. Повідомлення теми і мети уроку ─ У нас сьогодні незвичайний урок , а екологічний урок – казка, протягом якого ми розкриємо значення природи в житті кожної людини, допоможемо врятувати світ Флори і Фауни, навчимося лікувати і берегти нашу матінку Природу. Йдемо в гості до природи. Є в ній різна дивина: В небі — зорі, в ріках — води, В полі — квіточка ясна. А зимою є сніжинка, Літо дощик принесе, Є метелик і пташинка — І таке цікаве все! Музична гімнастика для очей «Пролети шлях разом з пташкою» V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу 1. Розповідь вчителя «Що таке екологія?» (Слайд 3) Екологія – це наука про взаємини живої і неживої природи. Всі організми на планеті пов'язані між собою: живе і неживе, рослини і тварини, людина і природа. Подивись, мій милий друг, Що знаходиться навкруг? Небо ясно - голубе, Сонце світить золоте, Місяць з зірочками сяє, Вітер з квіточками грає, Хмарка в небі пропливає. Вода прозора мов сльоза, Повітря чисте і трава, Комахи, звірі і птахи Людина і погода – Усе це навкруги….( природа). (Звертається увага дітей на дошку, яка оформлена у вигляді квітучої планети Земля) Ось таким чудовим був колись чарівний світ Флори і Фауни….. - А тепер, дітки, подивимося, яка ж біда трапилася у чарівному лісі Флори і Фауни? Хто зруйнував спокій матінки Природи? 2. Робота з презентацією слайдів « Екологічне лихо»(Слайд 4-14) Жив був ліс. Мешкали в лісі птахи. Птахи співали, співали завзято і весело. Послухайте (звучить аудіозапис голосів птахів зозулі, дятла, солов’я.) Жили в лісі і звірі. Пустували на галявинах, полювали.. Яких звірів ви впізнали? (Єнот, білка, заєць, їжак, вовки, ведмідь, лось, олень, лисиця) Але одного разу прийшла до лісу людина. Збудувала поряд з лісом фабрики, заводи, будинки, школи, дороги. Місця для життя їй не вистачало. Почали люди тоді рубати ліс. Стали розпалювати багаття і вогонь знищив ліс. Заводи та фабрики скидали відходи в річки, лісові озера і забруднили воду в лісі. Дим з труб заводів і вихлопні гази автомобілів на дорогах отруїли повітря. Туристи забруднили природу лісу сміттям (пляшками, гумою, папером). Тужливо і страшно стало в лісі. Ніде стало жити бідним тваринам і рослинам. І багато з них пішли з нашого лісу далеко. Залишився в лісі Флори і Фауни один старий трухлявий пеньок. Якому вже не було діла до того, що творилося накруги. Чому пеньок залишився в лісі один? Чому в лісі ніхто не живе? 3. Екологічна гра «Павутинка» А чи знаєте ви чому таке лихо трапилося? Дітки, так, мабуть забула людина про те, що вона є частиною природи, що все в світі взаємопов’язане і не можна руйнувати цю рівновагу. Давайте переконаємося в цьому, зігравши у гру «Павутинка» (Учні стають у коло, один з них тримає клубок ниток і розпочинає гру). Я берізка, мені потрібне сонце. Сонце нагріває повітря. Повітрям дихає зайчик. Зайчик їсть капусту. На капусті сидять комахи. Комахами живляться жаби. Жаб їдять їжаки. Їжаки приносять користь людям. Людям потрібні дерева. Деревам для росту потрібна вода…… ( Після того, як всі учасники будуть зв’язані ниткою, пропоную комусь з дітей класу потягти за нитку чи спробувати вивести когось із учасників гри.) Діти, давайте спробуємо вивести когось із учасників гри. Що сталося з іншими? Чому? ( Бо всі пов’язані між собою.) Підсумок гри «Павутинка» Отак і в природі все взаємопов’язане між собою. Люди, рослини, тварини потрібні один одному. Також нам потрібна і нежива природа бо … Сонце нам що дає?... (тепло і світло) Завдяки повітрю… (дихає все живе) А вода потрібна … (для живлення усього живого) Існуючі у природі взаємозв’язки вивчає наука екологія. Вчені-екологи вважають головним завданням збереження нашої планети Земля і життя на ній, а для цього треба знати і вивчати природу, підтримувати існуючу в ній рівновагу. Все візьмемо до уваги – Не порушимо рівноваги! Рухлива фізкультхвилинка. Станем струнко! Руки в боки! Пострибаєм, як сороки, Як сороки-білобоки! Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! А тепер, як жабенята Хочем трохи пострибати, Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! – Щоб спочила голова. Знайомство з Червоною книгою України.(Слайд15) Розповідь вчителя З кожним роком під впливом діяльності людини все більше тварин і рослин зникає з лиця землі. Як саме і трапилося у лісі Флори і Фауни, де залишився лише сухий пеньок. Тому постала необхідність скласти списки таких видів тварин і рослин , яких залишилося дуже мало. У 1980 р. було створено Червону книгу України. А чи знаєте ви, що таке Червона книга? Червона книга – не зовсім звичайна книга. У ній записано назви тварин і рослин, яких залишилося мало, або вони вже зовсім зникають. Наша країна також дбає про збереження рослин і тварин, тому і в нас створили Червону книгу України. До неї занесені 923 види рослин, тварин, грибів та інших рідкісних організмів. А чому цю книгу назвали Червоною? Червоний колір – це попередження, сигнал тривоги: бережіть рослини і тварин, не допустіть їхнього зникнення. Ми повинні оберігати і прикрашати нашу землю для нинішнього і майбутніх поколінь. Гра «Незакінчене речення» Колись на планеті Земля існували мамонти та динозаври , але зараз їх немає. А ми живемо! А що станеться на Землі , якщо зникне хоча б один вид неживої природи? Спробуйте продовжити речення, що буде, як що зникне: вода, то... земля, то... повітря, то... сонце, то... Висновок. Якщо зникне певний чинник неживої природи, не існуватиме життя на Землі. Музична гімнастика для очей «Пролети шлях разом з пташкою» Гра «Можна - не можна» Діти, уявіть, що ви опинилися в лісі. Пригадаймо, як слід там поводитися і чого не можна робити. Я називаю дію, а ви плескайте в долоні, якщо це можна робити, і тупайте ногами, якщо — ні. Саджати квіти, рослини. Ламати гілочки дерев, кущів. Берегти молоді рослини. Обдирати кору дерев. Рвати багато квітів. Обгороджувати мурашники. Милуватися красою природи. Збивати гриби ногами. Підгодовувати птахів. Прибирати місця відпочинку у лісі, на березі річки. Ловити метеликів, бабок. Піклуватися про птахів та звірів. V. Контроль, корекція і закріплення знань 1. Екологічна казка «І у сміття є будинок» Одного разу під лавкою зустрілись енергозберігаюча лампочка, прочитана газета та скляна пляшка. Всі вони опинились під лавкою по-різному. Лампочка випала з дірявого пакета з під сміття, газету залишила, читаючи, дівчинка, а пляшку викинув хлопець, проїжджаючи на велосипеді. Першою заговорила лампочка: Лампочка: Мене не можна губити, адже я небезпечна, і для мене є спеціальний контейнер. Газета: А мене взагалі не можна залишати на вулиці, у будь-який момент піде дощ і я промокну. Пляшка: Стоп! Не хвилюйтесь і не засмучуйтесь! Ми – сміття, а значить у нас є будинок і це – сміттєвий ящик! А наше завдання туди потрапити. (У цей момент вітер приніс поліетиленовий пакет, на якому був зображений смайлик, тому він був у гарному настрої.) Пакет: -Привіт! Пляшка: Тихіше не заважай!Ми розробляємо план! Пакет: Який ще план? Пляшка: План повернення додому. Лампочка: Спочатку ми повинні потрапити до сміттєвого баку, а звідти на сміттєвопереробний завод. Газета: А там з нас зроблять нові і корисні речі! Пакет: Не смішіть мене! Краще як я, літати по світу і бачити багато цікавого. (пакет кружляє і відлітає) Пляшка: Друзі, у мене є ідея! Давайте покотимось за вітром, нас обов'язково помітять, піднімуть і ми потрапимо додому, до смітника. І покотилися…. (А пакет так і залишився самотнім і непотрібним. А пляшка, що стоїть на вітрині, бачила його одного разу, він був брудний і подертий. Ви запитаєте мене, звідки я знаю цю історію? Мені розповіла її та сама газета, але тепер це не газета, а нова чудова книжка.) Скажіть, який висновок ми можемо зробити, почувши цю історію? Чи можна кидати сміття на вулиці? Як газета перетворилася на книгу? А як можна врятувати нашу природу від забруднення? А чи знаєте ви, маленькі школярі, що ви, як і дорослі, можете зберігати енергоресурси: воду, світло, газ, тепло у своїх домівках і школі? 2.Гра «Мікрофон» «Збережемо енергоресурси» Продовжи речення: Вимикай електричні лампочки, бо … Вимикай телевізор, якщо …………. Тримай зачиненими вхідні двері, якщо на дворі холодно …….. Не використовуй більше гарячої води, ніж тобі потрібно ……… 3.Складання «Асоціативного куща» «Що значить берегти природу?» Які асоціації у вас виникають, почувши питання: «А що це значить любити і берегти природу?» Молодці! Дивіться, у вас все вийшло! Ви своїми знаннями повернули чарівний світ Флорі та Фауні. У ліс знову повернулися тварини і рослини, дзвінко задзюрчали чисті струмки, задзвеніли голоси птахів, зацвіли дивовижні квіти. А як радо зустріли своїх мешканців Флора і Фауна. А матінка – Природа стала найщасливішою у цілому світі! VІ. Підсумок уроку Словесне малювання плакату «Бережіть енергоресурси!»(Робота в парах). Метод «Прес» Як ви гадаєте, чи знадобляться в майбутньому знання, які ви сьогодні здобули на уроці? Я вважаю, що …. На мою думку…. …..тому що,….. Чи важко творити добрі справи для Природи? Діти! Давайте жити так, щоб наша Земля була щедрою, квітучою і прекрасною, щоб на ній дзвеніли чисті струмки, звучали чудові голоси птахів, цвіли дивовижні квіти. Н аша Земля така, як казка, Он в небі сонечко пливе. Тож бережи її будь ласка, Все в неї гарне і живе. |