Ім'я файлу: конспект суспільставознавство.docx
Розширення: docx
Розмір: 20кб.
Дата: 10.04.2020
скачати

Тема. Людське «Я».

Мета. Розширити знання учнів про людське «Я». Вчити розрізняти фізичне,

духовне і соціальне «Я». Розвивати у дітей бажання виховувати власне «Я».

Обладнання. Схема «Людське Я».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Актуалізація знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування


– Хто автор оповідання «Важко бути людиною»?


– Про що сперечалися діти?


– Як на вашу думку, чи справді подяка важлива?


– Чому Роман прошепотів: «Важко бути людиною»?

2. Читання власних висловлювань

«Бути людиною – це означає...»

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Повідомлення теми та мети уроку

Для людини немає вибору,

вона повинна бути Людиною.

– Довкола нас живе багато людей: рідних, близьких, знайомих і незнайомих.

Постійне спілкування допомагає нам пізнати людину. Час від часу ми

порівнюємо себе з іншими, знаходимо спільне і відмінне, відкриваємо у людях

і в собі щось нове, бачимо свої чесноти і вади.

Саме це дозволяє зрозуміти, чого від нас чекають оточуючі та чи спроможні

ми це зробити. Сьогодні ми заглибимося у поняття «людське «Я».

2. Розповідь за схемою

людське «Я»

Фізичне Духовне Соціальне

– Наше «Я» складається з трьох тісно пов’язаних між собою компонентів.

1) Фізичне «Я» – це наш організм;

2) Духовне «Я» – це наші почуття (радість, сум, щастя...), думки (про все на

світі), бажання (чого хочеться: іграшки, ласощі);

3) Соціальне «Я» – це людина як невелика частина суспільства.

І лише тоді, коли всі «Я» живуть дружно, у злагоді, ми почуваємося комфортно

і впевнено.

3. Відгадування загадок

Повен хлівець білих овець. (Зуби)

Між двох світил я посередині один. (Ніс)

Носиш їх багато років, а ліку їх не знаєш. (Волосся)

Маленькими, кругленькими до неба дістанеш. (Очі)

Два скельця, три дужки – на ніс і на вушка.

Грамоти не знають, а книжки читають. (Окуляри)

(Діти, які першими відгадали загадки, стають посеред класу.)

4. Робота над поняттям «власне «Я»


– Назвіть слова-відгадки. Що вони означають?

– Подивіться один на одного. Які ви різні! Навіть дуже схожі зовні люди

відрізняються вдачею, силою, голосом...

– Розкажіть про дітей, які біля дошки, чим вони відрізняються від інших,

що їм найкраще вдається? Що вам у них подобається? (Діти висловлюють свою

думку).

– Це і є їх власне «Я». Воно поєднує у собі фізичне, духовне і соціальне.

Не завжди воно буває позитивним. А трапляється і таке, коли людина втрачає

своє обличчя.

5. Загадка

Воно належить мені, але інші вживають його частіше, ніж я. (Ім’я)

6. Ознайомлення із Законом про охорону дитинства.

– В 2001 році в Україні ухвалили Закон про охорону дитинства. У ньому

записані права дітей.

Стаття 7. Кожна дитина відразу після народження має право на власне

ім’я і на отримання громадянства. Для цього немовля реєструють, тобто записують

у державних документах його ім’я, прізвище, дату народження батьків,

місце, де дитина буде жити. Дитина стає справжнім громадянином, і на підтвердження

цього отримує свідоцтво про народження.


– А ви бачили свої свідоцтва про народження?

7. Розповідь учителя

– Історія людства не знала епохи, коли б у людей не було імен. У стародавніх

документах знаходимо імена Рудий, Кривий, Забіяка. Бажаючи мати

сильну, розумну дитину, батьки називали її Лев, Вовк, Веселка; іноді за місцем,

часом та днем народження – Ліс, Берег, День, Ніч, Субота; порою року –

Зима, Літо. Довгоочікуваного сина звали Жданом, неслухняних – Брикунами,

Шумилами. Щоб обдурити злу силу і не дати їй забрати дитину, називали

малят Павук, Кобиляча Голова, Поганка. Суспільна верхівка пишалася своїм

багатством, тому до складу імен можновладців входили корені –слав-, -волод-:

Ярослав, Мстислав, Всеволод, Володимир.

Із прийняттям християнства в 988 р. на Русі відбулася заміна давньоруських

імен християнськими – грецького, латинського, староєврейського походження.

Так, великий князь Володимир під час хрещення отримав ім’я Василій, а

його син Ярослав – Юрій.

8. Опрацювання статті «Дбай про своє добре ім’я» (с. 20)


– Чому деякі племена Нової Гвінеї полювали за іменами?


– Як вони відбирали у жертви ім’я?


– Чому не можна було вимовляти ім’я людини вголос?


– Які імена носили люди в язичницькі часи?


– Чи змінились імена людей у княжі часи Київської Русі?

Фізкультхвилинка.

9. Ознайомлення із походженням деяких сучасних імен, їх значенням.

Вікторина.

1. Назвати стародавні імена, які зустрічаються в Україні.

2. Назвати 10 чоловічих, 10 жіночих імен.

3. Пригадати кінофільми, книги, у назвах яких вжито імена людей.

4. Як називають людей з одинаковими іменами.


5. Які є спільнокореневі жіночі та чоловічі імена?

10. Опрацювання оповідання І. Оні «Де справжнє «Я» (с. 17–19)

– Прочитайте оповідання мовчки.


– Скільки в Миколи «Я»?


– Яке з них справжнє?


– З ким він був ввічливим, а з ким грубим? Чому?


– Що можна порадити Миколі, щоб він знайшов своє обличчя?

– Складіть кінцівку оповідання.

V. Закріплення ЗНУ

1. Робота над висловлюваннями

- Найбільша перемога – це перемога над самим собою.

- Для людини немає вибору – вона повинна бути Людиною.

– Поясніть їх зміст.

2. Опрацювання висловлювання Ф. Достоєвського (завдання 3, зошит)


– Прочитайте висловлювання про людину. Як ви його розумієте?

3. Опрацювання порад для самопізнання і самовдосконалення (завдання 5, зошит)

VІ. Підсумок уроку.

– Назвіть складові людського «Я».


– Коли людина втрачає своє обличчя?


– Яке «Я» ви хотіли б у собі вдосконалити?

– Щоб краще зрозуміти себе, раджу вам щодня виконувати вправу 6, описану

у зошиті на с. 10. Коли людина замислиться над тим, що в ній хороше, а

що погане, тоді можна говорити про її нове народження.

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати статті в підручнику (с. 16-19); виконати в зошиті завдання 1.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас