Формування культури спілкування на уроках інформатики

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати


Зміст

1. Мета, завдання та організація дослідження

2. Розробка і реалізація технології (програми), спрямованої на формування культури спілкування на уроках інформатики в УНПО

3. Аналіз результатів роботи і практичні рекомендації педагогам коледжу

1. Мета, завдання та організація дослідження

Мета: виявити можливості формування культури спілкування учнів на уроках інформатики в процесі навчання в установі початкової професійної освіти.

Гіпотеза: використання інформаційних технологій у процесі навчання буде сприяти формуванню культури спілкування учнів УНПО.

Завдання:

  1. Розробити програму заходів, спрямовану на формування культури спілкування учнів у навчальному процесі УНПО.

  2. Проаналізувати результати впровадження Програми.

Методи дослідження: тестування, спостереження, опитування, експеримент і ін

База дослідження: МАМТ (Міасскій автомеханічний технікум).

Об'єктом нашого дослідження є процес формування культури спілкування учнів на уроках інформатики в умовах початкового професійного навчання.

Предметом дослідження виступає значення культури спілкування у формуванні моральних якостей учнів УНПО.

Основою прогресивного розвитку сучасного суспільства є людина, її культура і освіченість, що зводить у розряд актуальних проблему розвитку та формування культури спілкування підростаючого покоління. Культура спілкування підкреслює гуманістичну спрямованість в якій інша людина постає як вища цінність.

Аналіз наукової літератури дозволив з'ясувати, що в сучасній психологічній науці немає єдиного підходу до проблеми розвитку та формування культури спілкування. Це обумовлено, в першу чергу, різноманіттям поглядів на сутність понять і "культура" і "спілкування".

Педагогічна культура - це частина загальнолюдської культури, в якій найбільшою мірою закарбувалися духовні і матеріальні цінності, а також способи творчої педагогічної діяльності людей, необхідні людству для обслуговування історичного процесу зміни поколінь і соціалізації (дорослішання, становлення) особистості. Головною цінністю педагогічної культури є дитина - її розвиток, освіта, виховання, соціальний захист та підтримка його гідності та прав людини.

Проведений структурно-змістовний аналіз категорії "спілкування" дозволив виділити найбільш часто повторювані ознаки у визначеннях спілкування: взаємодія, взаєморозуміння, ставлення; з'ясувати зв'язок спілкування з діяльністю; виділити основні структурні елементи; визначити властивості особистості як суб'єкта спілкування. Вивчення наукових джерел показало, що більшість дослідників сходяться в тому, що спілкування - це взаємодія двох або більше людей, що полягає в обміні пізнавальної, емоційно-оцінної інформацією (А. А. Бодальов, О. О. Леонтьєв, Б. Д. Паригін, К. К. Платонов та ін.)

Узагальнюючи деякі існуючі концепції психологічної культури спілкування (О. О. Бодальов, 1996 р., Л. С. Виготський, 1982 р., В. М. Розін, 2003 р., В. Н. Мясищев, 1995 р.) можна констатувати , що культура спілкування обов'язково припускає взаємодію трьох складових: точне відображення окремих властивостей індивіда та його особистості в цілому, відповідні засоби і способи спілкування. Сказане дозволяє описати культуру спілкування, як міжособистісний діалог, в якому проявляються справжні переживання людей; здорове спілкування, яке виступає як міра реалізації потенцій людини; форма спілкування, адекватна конкретної ситуації.

З кінця 60-х років на стику соціальної та педагогічної психології з'явилося поняття "педагогічне спілкування". Педагогічне спілкування як складне, багатоаспектне освіта включає структуру, чинники, функції, види (В.А.Кан-Калик, І. І. Риданова, Ю. М. Ємельянов, Г. О. Ковальов, І. М. Юсупов та ін ). І. М. Юсупов виділив наступні види спілкування педагога з учнями в процесі навчально-виховного процесу: функціонально-рольовий, неформальне, анонімне спілкування. Педагогічне спілкування в школі є функціонально-рольовим, де вчитель - це керівник педагогічного процесу, що має більш високий соціальний і професійний статус у порівнянні з іншими суб'єктами педагогічного процесу.

Узагальнений аналіз понять "культура", "спілкування", "педагогічне спілкування" дозволив нам представити культуру спілкування майбутнього професіонала як сутнісну характеристику особистості, спрямовану на взаємодію суб'єктів освітнього процесу та включає:

мотиваційно-ціннісний компонент;

когнітивний компонент;

Інформатизація всіх сфер життєдіяльності людини сформувала потребу у впровадженні інформаційно-комп'ютерних технологій в освітній процес. Набирає обертів матеріальна, психолого-педагогічна та методична підтримка інформатизації освіти. Однак це явище несе в собі небезпеку зменшення міжособистісного спілкування між самими учнями, а також між учнем і вчителем. Впровадження у педагогічну практику методів і засобів обробки, передачі та зберігання інформації має поряд з позитивними аспектами (посилення інтелектуальних можливостей, активізація пізнавальної діяльності учнів) і негативні (заміна "живого" спілкування з учителем, на "спілкування" з навчальними програмами). У сучасному світі актуалізувалися проблеми відкритості, толерантності, комунікативності. Через спілкування лежить шлях до життєвого і професійного успіху для більшості нинішніх молодих людей. Завдання формування комунікативних умінь переходить з традиційних для цієї області предметів (література і російська мова, іноземні мови) на уроки інформатики, так як саме на них учні вивчають нові інструменти, способи, засоби спілкування, розширюють межі комунікації, розширюють коло співрозмовників, однодумців.

2. Розробка і реалізація технології (програми), спрямованої на формування культури спілкування на уроках інформатики в УНПО

Програма з формування культури спілкування на уроках інформатики

Цілі програми:

1) формування навичок культури спілкування в інформаційному середовищі;

2) розвиток навичок вирішення задач із застосуванням підходів, найбільш поширених в інформатиці (із застосуванням формальної логіки, алгоритмічний, системний та об'єктно-орієнтований підхід);

3) розширення кругозору в областях знань, тісно пов'язаних з інформатикою;

4) розвиток в учнів навичок вирішення логічних завдань.

Завдання, пов'язані з навчанням:

  • розвиток пізнавального інтересу до предметної області "Інформатика"

  • навчити учнів прийомів організації інформації

  • формування умінь і навичок обшение

  • прібретенія знань, умінь і навичок роботи з інформацією

  • формування вміння застосовувати теоретичні знання на практиці розвитком:

  • пам'яті, уваги, спостережливості

  • абстрактного та логічного мислення

  • творчого і раціонального підходу до вирішення завдань

  • вихованням наполегливості, зібраності, організованості, акуратності

  • вміння працювати в мінігрупі, культури спілкування, ведення діалогу

  • навичок здорового способу життя.

Організація навчального процесу

Для проведення занять планується вільний набір у групи на початку навчального року. Склад групи - постійний. Періодичність занять - 1 раз на тиждень (34 години на рік). Вид діяльності групи - профільна, склад постійний. Кількість учнів у групі 8 - 10 чоловік.

Мета курсу: навчити учнів ефективної та безпечної роботи в глобальній мережі Internet, принципам мережевої безпеки та етикету.

Додатковою метою курсу є формування навичок пошуку інформації для виконання творчих завдань.

Після закінчення курсу учні будуть вміти:

  • ефективно використовувати браузер Internet Explorer;

  • професійно працювати з електронною поштою;;

  • знати принципи роботи поштового клієнта і Web-пошти;;

  • здійснювати пошук інформації за російськими і закордонних сайтах;

  • працювати з FTP засобами браузера і спеціалізованих FTP-клієнтів; v

  • працювати з програмами Reget Deluxe і Teleport Pro для швидкого завантаження файлів використовувати сучасні версії програм для спілкування через Інтернет;

  • створювати нескладні домашні сторінки засобами Microsoft Word;

  • публікувати сторінки в Інтернет;

  • допомогти дорослим у освоєнні ПК та Інтернет;

Теми лекцій та кількість академічних годин (аудиторне навантаження з викладачем)

Тема

Академ. годин

Занять

1

Введення і першу подорож по Інтернет. Як підключитися до Інтернет

4

1

2

Робота з електронною поштою. Ефективна робота з програмою Outlook Express. Web-пошта

4

1

3

Пошук інформації в Інтернет. Професійна робота в FTP. Копіювання Web - сайтів з Інтернет

4

1

4

Інтернет - телефонія. ICQ. Інтернет - пейджер Ефективні прийоми роботи в CHAT. Програма mIRC

4

1

5

Створення та розміщення в Інтернет власної Web - сторінки. Підсумкова робота

4

1

Разом:

20

5

Загальна навчальне навантаження - 72 академічних години

У рамках курсу планується проведення творчої майстерні "Способи організації спілкування в мережі Інтернет".

Програма творчої майстерні

Представлення курсу і команди. - 10 хвилин

, другое) Спілкування в Інтернеті (е / пошта, форуми, чати, skype, інше)

Соціальні сервіси - 10 хвилин

- wiki – 10 минут Організація діяльності в середовищі Wiki - wiki - 10 хвилин

Практичні роботи

Реєстрація у Літописі - 10 хвилин

Створення своєї візитної картки - 15 хвилин

Організація гіперпосилань Створення статті - 25 хвилин

Створення спільної статті. Використання шаблонів. Конфлікт і його дозвіл. (20 хвилин + скільки залишиться)

Обговорення результатів роботи в середовищі. (Якщо не залишиться часу обмінятися усно, то залишать свою думку в загальній статті в літописах) - 5-10 хвилин

Сценарій проведення творчої майстерні

Діяльність

Розшифровка діяльності

Представлення курсу і команди

Кратно розповісти про цілі курсу, тому, що таке навчальний проект, представити викладачів курсу

Спілкування в Інтернеті

(у). Розповісти про особливості спілкування в Інтернеті за допомогою е / пошти, форумів, чатів, по skype (у). (Передбачити можливість показу опорної презентації)

Соціальні сервіси

Коротко розповісти про існуючі соціальних сервісах. - wiki , ) (Предусмотреть возможность показа опорной презентации) (Wiki - wiki,) (Передбачити можливість показу опорної презентації)

- wiki Організація діяльності в середовищі Wiki - wiki

- wiki . Ознайомити з Wiki - wiki. и Web -2 Показати відміну створенні статті в WWW і Web -2

(Передбачити можливість показу опорної презентації)


Реєстрація у Літописі

Учасники заходять в Літопису.

Ведучий направляє їх діяльність.

У кожного учасника лежить, заздалегідь роздрукована пам'ятка-інструкція. При цьому ведучий спостерігає за роботою на одному з комп'ютерів в якійсь аудиторії. Можна навіть у своїй, якщо є можливість (є?) Посадити викладачів курсу виконувати те ж саме. Якщо у когось із слухачів іншої аудиторії виникає питання, камера показує учасника та / або його робочий стіл.


Створення своєї візитної картки

Учасники створюють свою візитну картку. Ведучий направляє їх діяльність.

У кожного учасника лежить, заздалегідь роздрукована пам'ятка-інструкція (власне дії ті, що і в попередньому пункті).


Організація гіперпосилань. Створення статті

Ведучий показує (передбачити можливість показу опорної презентації), як організувати гіперпосилання і статтю в літописах.

Учасники, використовуючи домашні заготовки і власну фантазію створюють всі необхідні і можливі гіперпосилання, наповнюють організовані статті фактичним матеріалом. Ведучий направляє процес, допомагає в скрутних ситуаціях.


Створення спільної статті. Використання шаблонів. Конфлікт і його дозвіл. (

Ведучий показує (передбачити можливість показу опорної презентації), як вирішити конфлікт при одночасному редагуванні загальної статті. Стаття організована заздалегідь. Учасники змінюють її, залишаючи відповіді на поставлені в статті запитання (по суті це рефлексія і перевірка освоєності матеріалу)

Обговорення результатів роботи в середовищі

Учасники творчої кельмою висловлюють думки про проведений захід.

Опис методичної розробки з елективної програмі

1. "Спілкування, його структура і види. Культура спілкування. Ігровий етикет".

2. Інтегрований урок для учнів 1 курсу. Даний урок містить матеріал з культури спілкування. Розробка може бути використана вчителями інформатики та психології.

3. Психологія + інформатика

4. Класно-урочна форма навчальної роботи.

5. Розробка уроку:

Тема: Спілкування, його структура і види. Культура спілкування. Мережевий етикет.

Цілі:

Навчальні

1. Організувати діяльність учнів з узагальнення та систематизації знань у рамках тем:

"Спілкування. Етикет";

"Інтернет. Електронна пошта. Мережеве взаємодія".

2. Створити умови для засвоєння теоретичного матеріалу, правил етикету, для формування навичок спілкування в мережі Інтернет, роботи з електронною поштою, підвищення рівня інформаційної культури.

3. Забезпечити встановлення учнями внутріпредметних і міжпредметних зв'язків.

Цілі, орієнтовані на розвиток особистості учнів

1. Створити умови для розвитку вміння формулювати власну точку зору, висловлювати та аргументувати її.

2. Створити умови для формування вміння оперувати словами, точно виражати свої думки.

3. Розвиток індивідуальності в процесі спілкування.

4. Сприяти розвитку самооцінки та навичок самопізнання.

Виховні

1. Сприяти розвитку вміння спілкуватися між собою.

2. Підвищити рівень культури спілкування.

3. Створити ситуацію для прояву учнями ініціативи, самовираження.

Тип: комбінований.

Методи: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, частково-пошуковий, метод творчого самовираження, метод дискусій, метод розвитку творчого самопочуття

Обладнання та матеріали: проектор, комп'ютери, екран, пам'ятки з правилами етикету.

План.

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

3. Спілкування, його види та засоби. Культура спілкування.

4. Мережевий етикет.

5. Закріплення нових знань.

6. Домашнє завдання.

7. Підсумок.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань:

  • Що таке спілкування? Згадайте його види. Кошти.

  • Як можна спілкуватися за допомогою комп'ютера? (ЧАТ, форум, Інтернет, гостьова книга, електронна пошта)

  • Сьогодні ми поговоримо про опосередкований спілкуванні за допомогою комп'ютера.

3. В даний час набув поширення такий вид спілкування як спілкування по Інтернету. Ми з вами розберемо, як це робити грамотно і ввічливо. Давайте проаналізуємо особливості спілкування в Чаті, на Форумах, в Гостьових книгах, при спілкуванні по стільниковому телефону (головне - вміння чітко і коротко висловлювати свої думки).

Гра "Думка одна, а слів багато". Ваше завдання за 5 хвилин запропонувати як можна більше варіантів передачі цієї думки іншими словами. При цьому жодне з слів даної пропозиції не має вживатися в інших пропозиціях. Важливо стежити, щоб не спотворювався сенс висловлювання.

4. А тепер потренуємося, працюючи з Інтернетом (виконання завдання за комп'ютером). Завдання: зайти на сайт, взяти участь в обговоренні виставленої проблеми на Форумі.

  • Відбулося спілкування? Поділіться враженнями. Ваше ставлення до такого спілкування. Що можна було б змінити?

  • Звичайно, ніщо не замінить безпосереднього спілкування, коли ми можемо бачити партнера.

5. Проте Інтернет надає нам унікальну можливість знайти друзів. Вправа "Оголошення про знайомство": складіть текст оголошення для пошуку друга, у якому потрібно, перш за все, вказати свої основні переваги. Не варто приділяти надто великої уваги своїм фізичним даним. Зверніть увагу на характер, звички, особливості спілкування з людьми і ставлення до них. Опишіть свої улюблені заняття, якими ви можете зацікавити іншу людину. Не забудьте в декількох словах охарактеризувати вашого майбутнього друга. Яким ви його собі уявляєте? Але опис ідеалу не повинно займати більше ¼ всього оголошення. Заготівля вашого оголошення знадобиться вам для подальшої роботи.

6. Велике значення в сучасному суспільстві відводиться листуванні з допомогою електронної пошти. Робота з електронною поштою на увазі дотримання ряду правил:

Адреси і персональні імена

Тема листа (Subject)

Довжина, зміст і формат листа

Відповіді

Підписи

Прості правила ввічливості

"Смайлики"

Завдання: Остаточно оформити заготівлю свого листа і переслати реципієнту. Список адрес поштових скриньок додається (на попередньому занятті кожен учень створив свою поштову скриньку, з адрес яких складено даний список).

7. Давайте спробуємо сформулювати універсальні правила спілкування, якими можна було б користуватися як при безпосередньому спілкуванні, так і при спілкуванні в мережі Інтернет (учні формулюють правила).

А тепер зіставимо з правилами мережевого етикету. Список правил доповнюється, відзначаються загальні моменти.

9. Підсумки уроку: чого ми навчилися?

3. Аналіз результатів роботи і практичні рекомендації педагогам коледжу

Педагогічний експеримент проводився на базі Міасского автомеханічного технікуму. Нами були визначені рівні сформованості культури спілкування в студентському середовищі (табл. 1).

Таблиця 1 Характеристика рівнів сформованості культури спілкування у студентів

Рівень

Компонент

Характеристика рівня

1

Низький

Особистісно-значимий

Студент розуміє сенс поняття "культура спілкування" та суб'єктивно оцінює її цінність, проте не усвідомлює особистісну значимість культури спілкування; спілкування не має яскраво вираженої гуманістичної спрямованості



Когнітивний

має уривчасті знання про спілкування та його культурних формах; не має уявлень про напрямки розвитку та вдосконалення культури спілкування



Поведінковий

не має здатність емоційного сприйняття партнера як суб'єкта спілкування, самого процесу спілкування; не вміє складати програми діагностування і вдосконалення спілкування

2

Середній

Особистісно-значимий

Студент розуміє сенс поняття "культура спілкування" та частково усвідомлює цінність, особистісну значимість культури спілкування; спілкування має в більшості випадків гуманістичну спрямованість



Когнітивний

володіє мінімумом систематичних знань в галузі ефективного спілкування; має деякі уявлення про напрями розвитку та вдосконалення культури спілкування



Поведінковий

має здатність емоційного сприйняття партнера як суб'єкта спілкування, самого процесу спілкування; вміє діагностувати й удосконалювати деякі складові культури спілкування

3

Високий

Особистісно-значимий

Студент розуміє сенс поняття "культура спілкування", відноситься до культури спілкування як до цінності, усвідомлює її особистісну значимість; має чітко виражені гуманістичні позиції в спілкуванні



Когнітивний

має достатній рівень знань в області культури спілкування; має уявлення про напрями розвитку та вдосконалення культури спілкування



Поведінковий

має здатність емоційного сприйняття партнера як суб'єкта спілкування, самого процесу спілкування, вміє вибирати оптимальні способи спілкування, діагностувати, рефлексувати і коригувати культуру спілкування; творчо використовує знання та вміння у сфері спілкування

До початку введення в навчальний процес елективного курсу були отримані результати згідно умовного поділу студентів на групи за рівнями: 36,6% студентів мали низький рівень культури спілкування, 49% - середній і 14, 4% - високий. Уявімо дані результати графічно.

Малюнок 1. Рівні сформованості культури спілкування студентів до введення програми курсу Інформатики

Як бачимо, показник високий рівень сформованості культури спілкування досить невеликий.

Коли говорять про роль того чи іншого уроку в формуванні певних ключових компетенцій, уроків інформатики в основному відводиться роль для розвитку інформаційної компетенції. Безумовно, в самій суті цього навчального предмета вже закладена певна база, що дозволяє працювати саме над навичками діяльності по відношенню до інформації в різних сферах життя. Але чи правильно відводити інформатики тільки цю роль? Розглянемо, яким чином можна будувати навчальний процес так, щоб кожна група компетенцій зайняла своє місце на уроці інформатики.

Говорячи про комунікативну компетенції, можна виділити наступні види діяльності цього напрямку, характерні для уроків інформатики:

  • Володіння формами усного мовлення (монолог, діалог, полілог, вміння поставити запитання, привести аргумент при усній відповіді, дискусії, захист проекту тощо)

  • Ведення діалогу "людина" - "технічна система" (розуміння принципів побудови інтерфейсу, робота з діалоговими вікнами, настроювання параметрів середовища і т.д.)

  • Уміння представити себе усно і письмово, володіння стильовими прийомами оформлення тексту (електронне листування, мережевий етикет, створення текстових документів за шаблоном, правила подачі інформації в презентації і т.п.)

  • Володіння телекомунікаціями для організації спілкування з віддаленими співрозмовниками (розуміння можливостей різних видів комунікацій, нюансів їх використання і т.д.)

  • Розуміння факту різноманіття мов, володіння мовної, лінгвістичної компетенції (у тому числі - формальних мов, систем кодування, мов програмування; володіння ними на відповідному рівні)

  • Уміння працювати в групі, шукати і знаходити компроміси (робота над спільним програмним проектом, взаємодія в Мережі, технологія клієнт-сервер, спільна робота додатків і т.д.)

  • Толерантність, вміння будувати спілкування з представниками інших поглядів (існування в мережевому співтоваристві, телекомунікації з віддаленими співрозмовниками і т.п.)

Сформулюємо правила, використовувані в курсі навчання інформатики, здатні допомогти учням сформувати і зміцнити знання в галузі культури спілкування.

Вимоги до листів електронної пошти:

Адреси і персональні імена

Персональне ім'я (не те ж саме, що підпис) - довільна рядок, яку багато хто мейлер (програми електронної пошти) дозволяють приєднувати до ваших повідомлень як текстовий коментар.

Якщо ваша система дозволяє, завжди пишіть персональне ім'я: воно є для вас кращою "візитною карткою", ніж адресу e-mail.

Використовуйте осмислені імена. Вирази типу "здогадайся сам" не тільки заважають визначити автора листа, але й ображають інтелект адресата.

Якщо ваша поштова система дозволяє відправляти листи разом з іменами адресатів, використовуйте цю можливість. Таким чином, адміністраторові мережі буде легше знайти адресата по імені, якщо сама адреса виявиться помилковою.

Приклад: адреса 344188@foo.chaos.com містить менше інформації, ніж 344188@foo.chaos.com (Ford Prefect).

Тема листа (Subject)

Не забувайте давати назви своїм листів. Практично всі мейлер дозволяють привласнювати поштовим повідомленням назви, і часто користувач орієнтується саме за назвами, коли переглядає свою пошту.

Уникайте безглуздих назв. Наприклад, відправляючи лист службі технічної підтримки WordPerfect, не слід називати його WordPerfect - з тим же успіхом ви могли б взагалі нічого не писати.

Якщо ви при відповіді на лист міняєте тему розмови, не забудьте змінити і назву.

Точний заголовок - найпростіший спосіб визначити тему бесіди, і якщо ви зміните тему, залишивши заголовок колишнім, адресат може прийти в замішання.

Довжина, зміст і формат листа

Намагайтеся, щоб довжина вашого листа відповідала стилю розмови: якщо ви просто відповідаєте на питання, робіть це коротко і по суті.

Тримайтеся як можна ближче до теми. Якщо ви хочете поговорити про щось нове, краще послати окремий лист. Тоді ваш адресат зможе зберігати його окремо.

Не пишіть весь текст заголовними буквами - його стає важко читати (хоча коротке виділення може використовуватися як посилення). Намагайтеся розбивати ваш лист на логічні абзаци і уникайте надмірно довгих пропозицій.

Намагайтеся не допускати граматичних помилок. Повне помилок і друкарських помилок лист важко читати. Те, що електронна пошта - швидкий спосіб зв'язку, зовсім не означає, що можна розслабитися і забути про правопис (з мого досвіду, саме безграмотне повідомлення - електронне). Якщо ви вважаєте свої думки гідними викладу в листі, подбайте, щоб вони були викладені правильно.

Уникайте публічних Флейм - листів, складених під впливом емоцій. Послання, відправлені у момент душевних переживань, найчастіше тільки погіршують ситуацію. Можливо, пізніше ви будете каятися у своїх словах, тому перед тим як почати "флеймовую війну", спокійно обдумайте положення. (Спробуйте зварити собі каву - дивно, як швидко вщухнуть ваші емоції за допомогою чашки хорошої кави.)

Якщо ваш мейлер підтримує різні параметри оформлення тексту (жирний шрифт, курсив і т. д.), переконайтеся, що мейлер адресата володіє такими ж можливостями. До того часу, як був складений цей документ, більшість програм електронної пошти в Internet могли працювати тільки з текстом, хоча ситуація, звичайно, змінюється.

Тричі подумайте перед тим, як включати номер вашої кредитної картки в свої електронний листи. Електронну пошту можуть перехопити, і ваш рахунок в банку наразиться на небезпеку.

Відповіді

Включайте у ваше послання уривки листа, на який відповідаєте. Пам'ятайте, електронна пошта - не розмова по телефону в реальному часі, і ваш адресат може забути зміст попереднього листа (особливо, якщо він веде активне листування). Включайте уривки оригінального тексту в ваш відповідь, і адресат легше зрозуміє, про що йде мова.

Не перестарайтеся в цитуванні попередніх послань. Дуже неприємно отримувати назад власне лист на п'яти сторінках (як коментар) з маленькою припискою типу "я згоден" в кінці. Відокремлюйте якимось чином текст вашого послання від тексту цитованих листів, тоді ваша відповідь буде легше читатися. Зазвичай використовується для цих цілей знак>, хоча це і не єдиний варіант.

Намагайтеся не змішувати в своєму посланні інформацію загального та особистого характеру.

Запитайте себе: чи так уже необхідний вашу відповідь. Наприклад, якщо ви отримали лист в результаті віялової розсилки, навряд чи варто сповіщати кожного з адресатів про своє ставлення до нього - краще послати лист безпосередньо авторові.

Підписи

Підпис - невеликий текстовий уривок в кінці повідомлення, зазвичай містить інформацію про контакти. Більшість мейлер можуть автоматично "приклеювати" підпис до вихідних повідомлень. Підпис - цікава річ, але і в ній треба знати міру.

Якщо можете, використовуйте підпис. Вона повинна ідентифікувати вас і містити дані про альтернативні каналах зв'язку (звичайний телефон, факс). На багатьох системах, зокрема, тих, де пошта проходить через шлюзи, ваш підпис може бути єдиним ідентифікатором.

  • Робіть свій підпис коротший - 4-7 рядків цілком достатньо. Невиправдано довгі підписи завантажують канали зв'язку.

  • Деякі мейлер дозволяють додавати випадкові рядки до вашого підпису: будьте з цим акуратніше. У будь-якому разі пам'ятайте:

  • Стислість - сестра таланту. Цитата на сотні слів з ​​"Критики чистого розуму" Канта як підпис навряд чи порадує ваших адресатів.

  • Поняття "образи" може тлумачитися дуже широко, тому намагайтеся уникати виразів, які можуть послужити причиною конфлікту на релігійному, расової, політичної або сексуальній основі.

  • Не використовуйте "місцеві" (зрозумілі тільки вам і невеликому колу осіб) зауваження. Ви не знайдете розуміння у користувачів інших міст, країн або культурних співтовариств.

  • Змінюються підпису краще всього виглядають, якщо носять жартівливий характер. Висловлювання на політичну тему, наприклад, можуть засмутити деяких людей, в той час як коротка жарт тільки піднімає настрій.

Прості правила ввічливості

Електронна пошта - засіб зв'язку між людьми, і без правил ввічливості тут не обійтися.

Якщо ви звертаєтеся до кого-небудь з проханням, не забудьте сказати "будь ласка". У той же час, якщо хтось допомагає вам, ніколи не шкідливо сказати "дякую". Хоча це може здатися банальним, ви будете здивовані тим, яка кількість людей є зразками ввічливості в реальному житті і немов забувають про свої манери в листуванні по e-mail.

Не чекайте, що вам дадуть відповідь негайно. Той факт, що ви протягом десяти хвилин не отримали відповіді на своє питання, зовсім не означає, що адресат вас ігнорує.

Пам'ятайте, що не існує надійної поштової системи. Нерозумно поміщати дуже особисту інформацію в електронний лист, якщо тільки ви не збираєтеся його зашифрувати за допомогою надійної програми шифрування. Пам'ятайте про адресата. Ви не єдина людина, яка постраждає у разі, якщо делікатне повідомлення потрапить до поганих рук.

Включайте в свій лист повну інформацію по темі, особливо, якщо розраховуєте на кваліфіковану відповідь. Наприклад, якщо ви посилаєте повідомлення "Програма електронних таблиць не працює" в службу технічної підтримки компанії "Lotus", консультант навряд чи зможе вам допомогти - йому для цього просто не вистачить для цього інформації. Вам потрібно включити детальний опис проблеми, не забуваючи вказати версію програми, якою ви користуєтеся.

"Смайли"

Хоча електронна пошта схожа на розмову в реальному часі, вона позбавлена ​​можливості жестикуляції. Для вирішення цієї проблеми в Internet використовуються "смайлики" - послідовності ASCII-символів, які нагадують обличчя, якщо дивитися на них, повернувши голову набік.

Найчастіше застосовують такі "смайлики":

:-) Або:) - усмішка; звичайно використовується для вираження радості, задоволення (іноді зустрічається \ або \ - "посмішка").

:-( Або: (- нещасне обличчя; висловлює жаль чи розчарування.

;-) Або;) - підморгує особа; зазвичай висловлює іронію і означає, що слова не слід розуміти занадто буквально.

Існують сотні різних "смайликів", одні використовуються частіше, інші - рідше.

Правильне використання "смайликів" здатне додати вашому листу живий характер і навіть замінити жестикуляцію. Проте, не перестарайтеся.

Перед тим, як надіслати листа, прочитайте його уважно ще раз і поставте себе на місце одержувача.

Правила мережевого етикету

В даний час в Інтернет сформувалися певні правила спілкування. Зрозуміло, що і викладачі і студенти повинні їх дотримуватись. Ці правила можна знайти в телеконференціях, на багатьох сайтах. Вони мають різний вигляд. Нижче наведений один з варіантів мережевого етикету, що розповсюджується в телеконференції relcom.education. Етикет - це правила доброго тону, прийняті в тій або іншій соціальній групі. Мережевий етикет - це набір приписів про те, як себе вести в мережі.

Правило 1: Пам'ятайте, що Ви говорите з людиною.

Не роби іншим те, що не хочеш отримати від них сам. Поставте себе на місце людини, з яким говорите. Відстоюйте свою точку зору, але не ображайте оточуючих.

У кіберпросторі кажуть: пам'ятайте, що Ви говорите з людиною. Коли ви використовуєте телекомунікації, то маєте справу з екраном комп'ютера. Ви не можете жестикулювати, змінювати тон, і вираз Вашого обличчя не грає ніякої ролі. Слова, тільки слова - це все, що бачить Ваш співрозмовник.

Коли ви ведете розмову - по електронній пошті або у конференції - можна дуже легко помилитися в тлумаченні слів Вашого співрозмовника. І, на жаль, забути про те, що Ваш адресат теж людина зі своїми почуттями і звичками.

Однак не забувайте про головний принцип мережевого етикету: всюди в Мережі знаходяться реальні люди.

Звичайно, бувають випадки, коли Ви абсолютно впевнені, що треба сказати людині грубість. Тут наша книга не допоможе. Пошукайте серед старих шкільних підручників посібник з етикету.

І ще одна причина, по якій слід бути ввічливим у Мережі. Коли Ви зв'язуєтеся з ким-небудь в кіберпросторі, пам'ятайте, що Ваші слова фіксуються. Можливо, вони збережуться там, куди Ви вже не зможете дістатися. Іншими словами, є шанс, що вони ще повернуться і зашкодять Вам. І у Вас немає ніякої можливості вплинути на цей процес.

Правило 2: Дотримуйтеся тих самих стандартів поведінки, що і в реальному житті

У реальному житті більшість з нас підкоряється законам, інколи через обмеження, інколи через побоювання бути спійманим. У віртуальному просторі шанси бути спійманим - порівняно невеликі. Люди іноді забувають про те, що "за екраном" знаходиться жива людина, і думають, що в Мережі правила поведінки не такі самі, як у звичайному житті.

Це оману зрозуміло, але все одно - це омана. Стандарти поведінки можуть відрізнятися в різних точках віртуального простору, однак, вони не більш м'які, ніж у реальному житті.

Дотримуйтесь етику спілкування. Не вірте тому, хто говорить: "Вся етика тут полягає в тому, що Ви самі для себе встановите". Якщо ви зустрічаєтеся з проблемою етичного характеру в кіберпросторі, подумайте, як би Ви вчинили в реальному житті. Швидше за все, Ви швидко знайдете рішення.

Ще один пункт мережевого етикету: Якщо Ви використовуєте shareware (умовно-безкоштовне програмне забезпечення), заплатіть за нього. Ваші гроші допоможуть створенню нових shareware-продуктів. Кілька доларів навряд чи пустять на дно Ваш бюджет.

Якщо хтось порушує закон у віртуальному просторі, він зазвичай порушує і мережевий етикет.

Правило 3: Пам'ятайте, де Ви знаходитесь у кіберпросторі

Те, що без вагань приймається в одному місці, можуть вважати за грубість в іншому. Наприклад, у конференціях, де обговорюються телевізійні програми, різні чутки й плітки - цілком нормальне явище. Але якщо ви вирішили вторгнутися з ними в журналістську дискусію, популярності це Вам не додасть.

Опинившись у новій області віртуального простору, спочатку озирніться. Витратьте час на вивчення обстановки - послухайте, як і про що говорять люди. Після цього вступайте в розмову.

Правило 4: Поважайте час і можливості інших

Коли Ви надсилаєте електронну пошту або відправляєте повідомлення в конференцію, Ви фактично претендуєте на чийсь час. І тоді Ви відповідаєте за те, щоб адресат не витратив цей час даремно.

Поняття "можливості" - дуже широке. До можливостей треба віднести й таку характеристику, як пропускна здатність каналу, по якому відбувається зв'язок. Для кожної ділянки цього каналу існує обмеження щодо обсягу даних, які можуть бути передані через нього. Це вірно навіть для сучасних волоконно-оптичних ліній. Слово "можливості" можна доречно використовувати також, кажучи про фізичну ємності носіїв інформації на віддаленому комп'ютері. І якщо Ви випадково відправили в одну й ту саму конференцію п'ять однакових повідомлень, ви витратили як час передплатників цієї конференції, так і можливості системи (адже Ви займали лінію передачі й місце на диску).

Правило 4 має ряд додатків по відношенню до учасників дискусій.

Багато програм читання конференцій працюють повільно, та й отримання нового повідомлення займає час. Програма повинна перегорнути всі заголовки повідомлень для того, щоб дістатися до потрібного. Ніхто особливо не радіє, якщо виявиться, що час згаяний даремно.

У людей не так багато часу для читання повідомлень, враховуючи кількість останніх. Перш, ніж Ви відправите людям свій лист, подумайте, чи дійсно вони мають потребу в ньому. Якщо Ви відповісте собі "ні", краще не витрачати їх (і своє) час. Якщо ж Ви сумніваєтеся, подумайте двічі, перш ніж відправити повідомлення.

Правило 5: Зберігайте особа

Використовуйте переваги анонімності ... Використовуйте переваги анонімності.

У Мережі (наприклад, у конференціях) Ви можете зустрітися з тими, кого ніколи б не зустріли в реальному житті і ніхто не засудить Вас за колір шкіри, очей, волосся, за Вашу вагу, вік або манеру одягатися.

Однак Вас будуть оцінювати по тому, як Ви пишете. Для тих, хто знаходиться в Мережі, це має значення. Таким чином, правила граматики відіграють важливу роль.

Віддавайте собі звіт в тому, що говорите.

Осмислювати зміст Вашого листа. Коли Ви хочете сказати, що щось подібне "мені здається ..." або "я чув, що ...", спитайте себе - а чи не перевірити чи ще раз правильність Ваших фактів. Недостовірна інформація здатна викликати цілий шквал емоцій в Мережі. І якщо це повторюється другий і третій раз, може статися, як у грі "зіпсований телефон": ваші слова будуть перекручені до невпізнання.

Крім того, переконайтеся, що Ваші послання ясні й логічно витримані. Можна скласти параграф тексту, який буде бездоганним з точки зору граматики, але цілком безглуздим. Це часто трапляється, якщо Ви хочете переконати когось у Вашій правоті, використовуючи безліч складних і довгих слів, які Вам самому не дуже-то й знайомі.

Не ображайте користувачів.

Нарешті, будьте терплячі і ввічливі. Не вживайте ненормативну лексику, не йдіть на конфлікт заради самого конфлікту.

Правило 6: Допомагайте іншим там, де Ви це можете робити

Чому задавати питання у віртуальному просторі ефективно? Тому що Ваші питання читають багато людей, які знають на них відповідь. І навіть якщо кваліфіковано дадуть відповідь тільки декілька чоловік, загальний обсяг знань у Мережі збільшиться. Інтернет сам по собі виріс з прагнення вчених до обміну досвідом. Поступово в цей захоплюючий процес втягнулися інші.

Особливо важливо обмінюватися відповідями на Ваші питання з іншими користувачами. Якщо Ви передчуваєте, що отримаєте масу відповідей на своє запитання або надсилаєте його до конференції, яку рідко відвідуєте - відповідайте на репліки електронною поштою, а не в конференцію. Коли ви отримаєте всі репліки, підсумуйте їх і відправте одним повідомленням у конференцію. Таким чином, кожен виграє від спілкування з Вами.

Якщо Ви і сам - експерт, то можете зробити більше. Багато людей вільно відправляють цілі бібліографії, від списків ресурсів за законодавством до переліків популярних книг з UNIX. Якщо Ви лідіруете в групі, в якій відсутній список відповідей на найбільш поширені питання, спробуйте написати такий. Якщо Ви виявили або самі склали документ, який, на Вашу думку, може бути цікавий іншим, відправте його в конференцію.

Обмін досвідом - захоплююче заняття. Це давня і славна традиція Мережі.

Правило 7: Не вдавайтеся в конфлікти і не допускайте їх

Флейми (flames) - це емоційні зауваження, часто висловлені без урахування думки інших учасників розмови. Це повідомлення, де такт - не найголовніше, а мета - викликати реакцію користувачів: "Ну, давай, скажи, що ти насправді думаєш про це?"

Забороняє чи мережевий етикет флейми? Не зовсім. Флейми - теж стара традиція Мережі. Флейми можуть приносити задоволення, як авторам, так і читачам. А одержувачі флейм часто заслуговують їх.

Але мережевий етикет проти флейм, що переростають у війни - серії злісних послань, якими обмінюються, як правило, два або три учасники дискусії. Такі війни можуть буквально захопити конференцію й зруйнувати дружню обстановку. Це несправедливо по відношенню до інших читачам конференції. І дуже скоро люди, що не беруть участь у дискусії, втомлюються від конфліктів. Фактично відбувається неприпустима монополізація ресурсів.

Правило 8: Поважайте право на приватну переписку

Правило 9: Не зловживайте своїми можливостями

Деякі люди у віртуальному просторі почувають себе професіоналами. Це аси в кожній мережевій грі, експерти в кожному офісі і системні адміністратори системи.

Маючи більш широкими знаннями або маючи в руках більш широкі повноваження, ці люди автоматично одержують перевагу. Однак це зовсім не означає, що вони можуть ним користуватися.

Наприклад, системні адміністратори не повинні читати приватні поштові повідомлення.

Правило 10: Вчіться прощати іншим їхні помилки

Кожен колись був новачком. Тому коли хтось припускається помилки - будь це помилка в слові, необережний флейм, безглузде запитання або невиправдано довгий відповідь - будьте до цього поблажливі. Навіть якщо руки сверблять відповісти, подумайте двічі. Якщо Ви володієте хорошими манерами, це ще не означає, що Ви маєте ліцензію на викладання цих манер усім іншим.

Якщо ж Ви вирішили звернути увагу користувача на його / її помилку, зробіть це коректно й краще не в конференції, а в приватному листі.

Дайте людям можливість посумніватися. І не будьте зарозумілим і гордовитим. Як відомо, виправлення в тексті часто теж містять граматичні помилки і також вказівка ​​на недотримання правил етикету, буває, демонструє порушення цього ж етикету.

Після проведення занять з курсу інформатики ми знову оцінили рівень сформованості культури спілкування у студентів, які відвідували елективний курс Інформатики.

Результати представлені на малюнку 2.

Малюнок 2. Рівні сформованості культури спілкування студентів після відвідування уроків програми курсу Інформатики

Таким чином, застосування завдань даного курсу допоможе викладачам сформувати правила культури спілкування учнів і підвищити рівень ввічливості учнів професійного училища.

Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Курсова
120.3кб. | скачати


Схожі роботи:
Формування наукових понять на основі вітагенного навчання на уроках інформатики
Формування культури ділового спілкування
Формування культури мовлення на уроках навчання грамоті
Формування культури мовлення молодших школярів на уроках рідної мови
Формування здорового способу життя школярів дев`ятого класу на уроках фізичної культури
Алгебра висловлювань на уроках інформатики
Особистісно орієнтоване навчання на уроках інформатики
Особистісно-орієнтоване навчання на уроках інформатики
Використання цікавих завдань на уроках інформатики
© Усі права захищені
написати до нас