Російська культура кінця XIX початку XX століття

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Державні освітні установи
ВИЩОЇ ОСВІТИ
НАБЕРЕЖНОЧЕЛНІНСКІЙ ДЕРЖАВНИЙ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ
ФАКУЛЬТЕТ ІСТОРІЇ І МЕНЕДЖМЕНТУ
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Група 3.4 (11 «Г»)
Тема: Російська культура кінця XIX - початку XX століття
14.12.2009
Студент практикант V курсу групи 582
Саїтов Ільдар Гербертовіч
Учитель історії школи: Смурякова Є. Є. _______________
Груповий керівник: Магсумов Т.А. _______________
Оцінка за урок _______________
Набережні Челни, 2009 р.

Література, використана за темою:
1. Левандівський А. А. Росія в XX столітті: Учеб. для 10 - 11 кл. загаль. установ / А. А. Левандовський, Ю. А. Щетинов. - 6-е вид. - М.: Просвещение, 2002. - 368 с., 16 л. мул., карт.
2. Левандівський А. А. Поурочні РОЗРОБКИ до підручників "Росія в ХХ столітті" / А. А. Левандовський, Ю. А. Щетинов, Л. В. Жукова .- 160 с.: Іл. (В обл.)
14.12.2009

Урок № 10: Група 3.4 (11 «Г»)
Розділ III. Напередодні краху.
Тема: Російська культура кінця XIX - початку XX
Тип уроку: узагальнення і вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: Урок - Лекція.
Мета уроку:
1. Пізнавальна, освітня мета - сформувати в учнів основні уявлення про стан справ в освіті, науці і друку, розповісти про напрямках літератури і мистецтва України.
2. Розвиваюча мета - сприяти учням у розумінні взаємозв'язку розвитку культури з подіями внутрішньої і зовнішньої діяльності держави.
3. Виховує мета - формування в учнів моральних якостей особистості: цінувати красу і впевненість у своїх силах, сприяти шанобливого ставлення до культурних традицій держави і народів Російської імперії.
Обладнання: Підручник, робочі зошити, наочність: схема «культура Росії», класна дошка, крейда, указка.
Вид дошки на уроці
10 грудня 2009 Тема Дім. Завдання
План
Схема «культура Росії»
Просвітництво
Друк
Наука
Культура
кінця XIX - початку XX
Література
Мистецтво
Основні поняття:
Модерн, реалізм.
Основні дати:
1905 - II Дума розглядала закон про загальне початкову освіту.
З 1860-х студентські заворушення стають звичайним явищем.
1898 - освіта мистецького об'єднання «Світ мистецтва».
1899 - «Тимчасові правила про студентські страйки», за якими студентів могли віддати в солдати за безлади.
1903 - засновано «Союз російських художників».
1904 - За відкриття в області травлення І. П. Павлов отримав Нобелівську премію.
1904 - за участю М. Є. Жуковського був створений перший в Європі аеродинамічний інститут.
1907 - 1913 Російські сезони в Парижі під керівництвом С. П. Дягілєва.
1911 - загальний страйк студентів, тисячі виключені з інститутів.
Основні персоналії: Микола Дмитрович Зелінський, П. М. Лебедєв, К. А. Тімірязєв, А. С. Суворін, Іван Дмитрович Ситін, брати Сабашникова, Іван Петрович Павлов, Ілля Ілліч Мечников, М. Є. Жуковський, Костянтин Едуардович Ціолковський, Володимир Сергійович Соловйов, Микола Олександрович Бердяєв, С. Булгаков, Павло Олександрович Флоренський, С. Н. і О. Н. Трубецькі, С.Л. Франк, Павло Миколайович Мілюков, А. А. Корнілов, М. О. Гершензон, М. І. Туган-Барановський, Петро Бернгардовіч Струве, Василь Осипович Ключевський, Ф. Ф. Фортунатов, А. А. Шахматов, Н. В. Крушевський, Л. М. Толстой, А. П. Чехов, І. Бунін, О. І. Купрін, Л. М. Андрєєв, А. Н. Толстой, А. М. Горький, В. Я. Брюсов, К. Д. Бальмонт, М. С. Гумільов, А. А. Блок, Валентин Олександрович Сєров, К. А. Коровін, Михайло Олександрович Врубель, А. Н. Бенуа, К. А. Сомів, Л. С. Бакст, І. Е. Грабар, К. Ф. Юон, А. А. Рилов, А. М. Скрябін, Сергій Васильович Рахманінов, І. В. Стравінський, Сергій Павлович Дягілєв, Ф. І. Лідваль, А. В. Щусєв, Федір Осипович Шехтель.
План уроку:
1. Просвітництво.
2. Друк.
3. Наука.
4. Література.
5. Мистецтво.
План уроку розгорнутий:
1. Просвітництво. Росія володіла великою і розгалуженою системою освіти:
- Початкова ступінь (церковно-приходські школи, народні училища);
- Середня (класичні гімназії, реальні та комерційні училища);
- Вища (університети, інститути)
1905 - II Дума розглядала закон про загальне початкову освіту. У гімназіях послабили класичний напрям і відводилося більше часу викладання природничих наук і математики. Була ліквідована і зайва вузька спеціалізація в реальних училищах. Комерційні училища підтримувалися буржуазією і було спільне навчання дівчат та юнаків.
З 1860-х студентські заворушення стають звичайним явищем.
1899 - «Тимчасові правила», за якими студентів могли віддати в солдати за безлади.
1911 - загальний страйк студентів, тисячі виключені з інститутів. Вихід професури на знак протесту - М. Д. Зелінський, П. М. Лебедєв, К. А. Тімірязєв ​​та ін
2. Друк. Маніфест 17 жовтня звільнив друк від попередньої цензури, переслідуючи вже за фактом антиурядовій діяльності. 1913 - більше 1000 легальних газет, число журналів - 1263. 3-е місце з випуску літератури у світі. І. Д. Ситін видавав масові видання брошури, підручники. А. С. Суворін видавав «Дешеву бібліотеку» твори російських та іноземних авторів. Брати Сабашникова видавали серйозну наукову літературу.
3. Наука. Російська наука виходить на передові рубежі. Фізіолог І. П. Павлов, що розробив принципову методику дослідження живих організмів. 1904 - За відкриття в області травлення І. П. Павлов отримав Нобелівську премію. І. І. Мечников став Нобелівським лауреатом за дослідження в порівняльної патології, мікробіології та імунології. В. І. Вернадський і його вчення заклали основи нових наук: біохімії, біогеохімії, радіогеології. 1904 - за участю М. Є. Жуковського був створений перший в Європі аеродинамічний інститут. Праці К. Е. Ціолковського заклали основи теорії ракетного руху і теоретичної космонавтики. Революційна обстановка в Росії супроводжувалася інтересом до політики, гуманітарних наук: історії, філософії, економіки і права. В. С. Соловйов - основоположник релігійної філософії. Також проблемам пошуку шляхів на релігійних засадах присвятили себе: Н. А. Бердяєв, С. Булгаков, П. О. Флоренський, С. Н. і О. Н. Трубецькі, С.Л. Франк. З'являються роботи пов'язані з історичними дослідженнями: «Нариси з історії російської культури» П. М. Мілюкова, «Селянська реформа» А. А. Корнілова, «Історія молодої Росії» М. О. Гершензона. Серйозні дослідження з історії російського господарства створили «легальні марксисти» М. І. Туган-Барановський і П. Б. Струве. Видання лекційного курсу з історії В. О. Ключевського на початку XX століття. Російські мовознавці Ф. Ф. Фортунатов, А. А. Шахматов, М. В. Крушевський розробили питання для зароджується лінгвістики. У літературознавстві А. Н. Веселовський творець порівняно - історичної школи.
4. Література. Розвивалася під потужним впливом кризи, своє відчуття трагізму і невлаштованості буття з величезною художньою силою передали письменники-реалісти: Л. М. Толстой («Неділя», «Живий труп»), А. П. Чехов («Іонич», «Будинок з мезоніном »,« Чайка »), І. Бунін, О. І. Купрін, Л. М. Андрєєв, А. Н. Толстой. Сюжети ставали рік від року все більш тривожними й похмурими. Самий популярний письменник-реаліст О. М. Горький чуйний спостерігач, передавав темні сторони російського життя: селянську дикість, міщанську байдужу ситість, необмежений свавілля влади (роман «Фома Гордєєв», п'єси «Міщани», «На дні»). У поетичній середовищі виникають модерністські течії, які прагнуть відійти від традиційних естетичних норм і уявлень, - символізм, акмеїзм, футуризм та ін - відмова від відтворення навколишньої дійсності, яка представлялася нецікавою, нудною і в той же час лякаюче небезпечною. Прагнули створити у своїх творах узагальнені символи людських почуттів і життєвих явищ, відірвані від марного повсякденності, або захопити читача екзотикою далеких країн або давно минулих епох, повести його в глибини підсвідомості або надзоряних світи, вразити небувалою пристрастю і т.п. Представниками були: В.Я. Брюсов, К. Д. Бальмонт, М. С. Гумільов, А. А. Блоку.
5. Мистецтво. З кінця XIX ст. вплив модернізму помітно з'являється в живопису - у імпресіоністських полотнах В.А. Сєрова та К. А. Коровіна, у символістських картинах М. А. Врубеля («Демон», «Пан» та ін.) 1898 - освіта мистецького об'єднання «Світ мистецтва». Художники: А. Н. Бенуа, К. А. Сомів, Л. С. Бакст відмовилися від реалістичного відтворення дійсності, закликаючи прагнути до «чистої краси» - досконалості форми, витонченої умовності, високим позачасовим ідеалам. 1903 - засновано «Союз російських художників». Тут працювали пейзажисти І. Е. Грабар, К. Ф. Юон, А. А. Рилов в стилі перемежевалісь традиційні та новаторські напрями російського живопису.
Відхід від старих традицій у бік естетичної витонченості, пошуку нових форм був характерний і для російської музики, представниками якої були А. М. Скрябін, С. В. Рахманінов, І. В. Стравінський. 1907 - 1913 Російські сезони в Парижі під керівництвом С. П. Дягілєва.
Російська архітектура переживає останній - короткий, але яскравий період свого розквіту, пов'язаний з появою стилю модерну. Творці враховували нові конструкції та матеріали і в той же час естетично їх осмислити, надати будівлям художню виразність. Архітектори: Ф. І. Лідваль - будівля Азовсько-Донського банку, А. В. Щусєв - Казанський вокзал, Ф. О. Шехтель - Ярославський вокзал і друкарні газети «Ранок Росії».
Висновок: Російська культура вражає своєю яскравістю, багатством, достатком талантів в самих різних сферах. У той же час це була культура суспільства приреченого на загибель, передчуття якої простежувалося в багатьох її творах.
Домашнє завдання: § 22 - 23, доробити схему. Підготуватися до контрольної 3 завдання по 2 бали за параграфами 16 - 23 і 4 дати по одному балу за всіма пунктам 1 - 23. У всіх будуть індивідуальні квитки. Принести лист чистий папери підписаний Ф.І., № квитка
Хід уроку:
Етапи уроку
Діяльність вчителя
Діяльність учнів
I. Організаційний момент
Учитель вітає учнів.
Учні вітають вчителя.
II. Етап перевірки домашнього завдання.
На минулому уроці ми з вами проходили зовнішню політику Росії напередодні першої світової війни, участь країни в I світовій війні та домашнє завдання полягало в тому, щоб прочитати параграф 20 - 21 написати есе на тему: «Чи вважаєте ви, що в 1914 р. Європа була приречена на великомасштабне військове протистояння »і доробити таблицю« Військові дії в I МВ »Також дайте відповідь на наступні питання:
1. Розкажіть стратегію російської військової кампанії в 1914 році?
2. Вкажіть на карті території, втрачені під час «Великого відступу»?
3. Що ви знаєте про «Брусилівському прориві?»
4. Охарактеризуйте внутрішню ситуацію внаслідок ураженні на фронті?
Учні вислуховують передмову вчителя про пройденому матеріалі.
Написання есе і таблицю я перевірю в кінці уроку зібравши зошити учнів. Опитування проводитиметься фронтально з елементами індивідуального опитування, відповідають з місця. Питання, що потребують схематичного зображення, учні малюють схеми на класній дошці і після пояснюють її елементи. При відповіді враховується також вміння орієнтуватися по карті. Для тих, хто не справляється або не готовий до уроку, задаю додаткові запитання. Замість двійок прошу підготувати реферати та доповіді.
III. Вивчення нового матеріалу.
Відкриваємо зошити записуємо число і тему нашого з вами уроку. Сьогодні ми розглянемо на уроці культуру Росії кінця XIX - початку XX згідно з планом:
1. Просвітництво.
2. Друк.
3. Наука.
4. Література.
5. Мистецтво.
Для зручності ми розглянемо тему у вигляді схеми, частина зробимо на уроці, що залишилося, - ви допрацюєте будинку самостійно параграфи 22 - 23.
Учні записують кількість і тему уроку. Починаємо роботу щодо заповнення схеми «культура Росії кінця XIX - початку XX». Спільно заповнюємо Просвітництво, вказуємо його ступінчастість освіти, і неспокійно студентства за самодержавства. Обов'язково запишемо висновок і спрямованість культури загальні моменти.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Питання: «Як позначилися події внутрішньої і зовнішньої політики, насправді на культуру Росії кінця XIX - початку XX століття?»
Запишіть висновок у свої зошити.
Очікуваний висновок: Російська культура вражає своєю яскравістю, багатством, достатком талантів в самих різних сферах. У той же час це була культура суспільства приреченого на загибель, передчуття якої простежувалося в багатьох її творах.
V. Підведення підсумків уроку.
Відкриваємо щоденники і записуємо домашнє завдання.
Учні записують домашнє завдання в щоденник.
Студент практикант_______________________________
Вчитель історії школи___________________________
Груповий руководитель___________________________
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Історія та історичні особистості | Конспект
36.2кб. | скачати


Схожі роботи:
Російська культура кінця IX початку XX століття
Російське мистецтво кінця XIX початку XX століття
Російське мистецтво кінця XIX початку XX століття
Література Кубані кінця XIX початку XX століття
Російська культура XIX і початку XX ст
Культура кінця XIX століття
Культура кінця XIX століття 2
Розвиток живопису в Росії кінця XIX початку XX століття
Філософія кохання у творчості письменників кінця XIX - початку XX століття
© Усі права захищені
написати до нас