Роль і місце музики в повсякденному житті ДОП

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Міністерство освіти і науки російської федерації
Федеральне агентство з освіти
Комі державний педагогічний інститут
Факультет педагогіки та методики початкової освіти
Спеціальність «Дошкільна педагогіка та психологія»
Конспект уроку
за методикою викладання МУЗО
Роль і місце музики в повсякденному житті ДОП.
Склала:
Студентка 5 курсу 4 групи
Івашкова О. В.
Викладач: Швецова Є. В.
Керівник практики:
Вавілова Л. Д.
Дата проведення: 26. 04. 2010
Група: 11В
Місце проведення: Воркутинський
Педагогічний коледж
Сиктивкар, 2010

Тема: Роль і місце музики в повсякденному житті ДОП.
Мета: Вивчити роль і місце музики в повсякденному житті ДОП.
Завдання:
1. Сформувати у студентів знання про роль і місце музики в повсякденному житті ДОП.
2. Розвивати у студентів вміння робити висновки, проводити міжпредметні взаємозв'язку, формулювати відповіді на запитання.
3. Виховувати у студентів бажання активно працювати на уроці, викликати інтерес до досліджуваного матеріалу.
Тип уроку: Виклад нового матеріалу.
Вид уроку: проблемна лекція з використанням методів активного навчання.
Обладнання: Мел, дошка, презентація «Роль і місце музики в повсякденному житті ДОП», проектор, екран, роздруківка «Зразковий план музичного виховання», роздруківка «Види музично-дидактичних ігор», консультації для батьків, матеріал для підготовки домашнього завдання.
Структура уроку:
1. Організаційний момент.
2. Роль і місце музики в побуті дитячого саду.
3. Музичний супровід протягом дня.
4. Музика та фізкультура.
5. Музично-театральна діяльність.
6. Вечори розваг, їх види і форми.
7. Самостійна діяльність. Музичні дидактичні ігри.
8. Опції музичного керівника. Роль вихователя.
9. Музичне виховання в сім'ї. Робота з батьками.
10. Підсумок уроку.
11. Домашнє завдання.

Використані матеріали:
1. http://ipkabdo.lanta-net.ru
2. http-www.solnet.ee-parents-p1_s19.html
3. Muzruk.info
4. htpp: / / student.bestfinds.ru / metodic.php
5. Куцакова Л. В., Мерзлякова С. І. Виховання дитини-дошкільника: РОСИНКА: У світі прекрасного: программ.-метод. посібник. - М.: Гуманит. вид. центр ВЛАДОС, 2003.

1. Доброго дня, мене звати Оксана Василівна. Цей урок проведу у вас я. Тема нашого уроку - «Роль і місце музики в повсякденному житті ДОП».
Слайд № 1.
Запишемо план:
1. Роль і місце музики в побуті дитячого саду.
2. Музичний супровід протягом дня.
3. Музика та фізкультура.
4. Музично-театральна діяльність.
5. Вечори розваг, їх види і форми.
6. Самостійна діяльність. Музичні дидактичні ігри.
7. Опції музичного керівника. Роль вихователя.
8. Музичне виховання в сім'ї. Робота з батьками.
2. Ось уже десятий рік я працюю вихователем. Останнім часом я стала чути від батьків у роздягальні висловлювання: «Який зиск від їх пісеньок?», «Всі танцюють, замість того, щоб зайвий раз позайматися ...» або «Та що мені цей ранок, краще нехай читати, писати вчиться». У моєї колеги в підготовчій групі одна мама просто обірвала гру дітей - «Олено, кидай цей театр, не маленька, підемо додому вчити питання до ПМПК! ».
Слайд № 2.
І кожен раз мені доводиться вступати з батьками в суперечку, доводячи, що знайомство дитини в дошкільному закладі з різноманітною музикою розвиває у дошкільника інтерес і любов до музики, і як результат створює передумови для подальшого формування основ музичної культури і успішного розвитку музичних здібностей, а театралізована діяльність є необхідною для формування творчої активності особистості. Так, звичайно, на сучасному етапі розвитку суспільство висуває великі вимоги до виховання і освіти дітей. Але музичний розвиток дитини є однією з обов'язкових складових сучасного виховання.
Спробуємо сформулювати головне завдання музичного розвитку дітей.
Відповіді студентів.
(Головним завданням музичного розвитку дітей є формування емоційної сфери, залучення маленького слухача до витоків музичної культури.)
Де, в першу чергу, вирішується це завдання?
Відповіді студентів.
Так, вірно - на музичних заняттях. Ми знаємо, що ці заняття проводяться тільки 2 рази на тиждень. Як же сприяти повноцінному музичному розвитку дошкільнят?
Відповіді студентів.
Вирішення цієї задачі передбачає співучасть в організації музичної діяльності дітей музичного керівника, вихователя і батьків. І безпосередньо в повсякденному житті ДОП.
3. Де має місце музика в повсякденному житті ДОП?
Відповіді студентів.
Давайте уявимо відповідь на це питання в схемі.
Слайд № 3.
Запишемо, що включає в себе музичний супровід протягом дня:
- Під час режимних моментів: при прийомі дітей (для підняття настрою), під час вмивання (мол. вік), спів колискових при укладанні спати (мол. вік), сон під релаксуючу музику, при підйомі дітей,
- На заняттях і розмовах, Слайд № 4, № 5.
- Під час фізкультхвилинок,
- Під час одягання та на прогулянках,
- В індивідуальній роботі з дітьми, Слайд № 6.
- Проведення хороводних ігор перед обідом і ін
Я навмисно не обмежую список, тому що продовження його залежить від фантазії і можливостей педагога.
Все це благотворно впливає на розвиток у дітей емоційної чуйності, образної пам'яті, примноженню слухового досвіду, розвитку рухової активності, розвитку дрібної моторики рук, орієнтування в просторі, навичкам володіння різними предметами під час рухів під музику.
4. Як ми можемо пов'язати музику і фізкультуру?
Відповіді студентів.
Звичайно, перш за все, це може бути зарядка під музичне оформлення або разом з музичним керівником (Слайд № 7), фізкультурні заняття з використанням музики і, звичайно ж, жоден спортивне дозвілля або свято неможливий без музики. Слайд № 8.
5. Музично - театральна діяльність дітей є однією з форм дитячої діяльності, яка сприяє естетичному вихованню, стимулює розвиток всіх основних психічних процесів: пам'ять, увага, мова, сприйняття і т.д.
Давайте подумаємо, що включає в себе цей вид діяльності?
Відповіді студентів.
Запишемо - це театралізовані ігри, ігри-драматизації, постановки казок. Наприклад, у нашому ДОП створені всі необхідні умови для розвитку творчої активності дітей: кастелянші шиються костюми, педагоги виготовляють різні види театрів (Слайди 9, 10, 11, 12, 13), у всіх вікових групах, починаючи з груп раннього віку, є театральні куточки для організації самостійної діяльності дітей, прояву їх творчих здібностей (Слайд 14).
6. Розваги проводяться в кожній групі щотижня, в їх підготовці і проведенні беруть участь всі фахівці. Наприклад:
1-й тиждень - один вихователь,
2-й тиждень - інший вихователь,
3-й тиждень - вихователь і педагог фізо,
4-й тиждень - музичний керівник.
Звичайно, дане розподіл орієнтовно. Можуть бути й інші варіанти черговості проведення розваг.
Розваги в основному проводяться в другій половині дня, тривалість від 15 до 45 хвилин, це залежить від віку дітей та від виду розваг. Види розваг наступні (Слайд 15):
- Вікторини, конкурси,
- Посиденьки (на фольклорній основе0,
- Прогулянки з сюрпризами,
- Інсценування,
- Дитячі концерти,
- Видовища (всі види театру),
- Музично-літературні концерти,
- Спортивні розваги,
- Ігри-драматизації, музичні казки,
- Ігри-забави.
Наприклад, у нас існує добра традиція приймати до себе в гості юних талантів з музичної школи, серед яких майже всі наші випускники. (Слайд № 16).
Ще у нашій групі незмінний звичай відзначати особливий день в житті дитини - день народження. Свято проводимо в кафе. І, звичайно, він не обходиться без пісень, хороводів і танців (Слайд № 17). А ви пам'ятаєте, як святкувалися ваші дні народження в дитячому садку?
Відповіді студентів.
7. У «Програмі виховання в дитячому садку» згадується про те, що дошкільнята повинні самостійно водити хороводи, слухати і співати пісні, грати на музичних інструментах і т. д. Але щоб у хлопців було бажання цим займатися, треба в групових кімната обладнати х створити відповідні умови. Перш за все, відвести й музичні зони.
У нашому саду в кожній групі є музичний куточок (Слайд № 18). Вміст музичного куточка підбирається відповідно до віку дітей:
- У молодших групах - музичні іграшки з фіксованим звуком або мелодією, іграшки великі і маленькі, площинні інструменти;
- В середній групі - той же, плюс піаніно, металофон. Настільні ігри, персонажі театрів;
- У старшій групі - більше музичних інструментів, ігор, а також іграшки-саморобки, магнітофон, диски, касети;
- У підготовчій групі діти знайомляться з цитрою, акордеоном, допомоги по нотної грамоти.
Все це служить гарним стимулом для самостійної музичної діяльності (Слайд № 19).
Особлива турбота кожного педагога - це вміння визначити рівень музичного розвитку дитини, простежити за динамікою його розвитку, виявити конкретні методи і засоби по відношенню до кожної дитини. Прекрасним матеріалом для цього слугують музично-дидактичні ігри, які не тільки допомагають визначити музичні здібності дітей, а й благотворно впливають на їх розвиток (Слайд № 20, № 21, № 22). Ви можете уважно розглянути роздруківку, де вказані види ігор (роздати по рядах). Говорячи про музично-дидактичних іграх, не можна не згадати кросворди, чайнворд (Слайд № 23).
8. Серед багатьох проблем останнього часу, що стосуються дошкільного виховання, виділяється проблема педагогічної взаємодії вихователя та музичного керівника ДОП - від її рішення залежить успішність процесу музичного розвитку дошкільників. У взаємодії музичного керівника і вихователя необхідний обмін ініціативами, спрямованими на зіставлення їх уявлень і формування спільного сенсу діяльності , що виражається в спільному плануванні роботи з музичного розвитку дітей. Вихователь, перебуваючи з дітьми в постійному контакті, враховуючи думку психолога, знаючи особливості сімейного виховання дітей, може дати психолого-педагогічну характеристику кожній дитині і групі в цілому, висунути мети. для вирішення завдань по музичному розвитку дітей дошкільного віку музичний керівник повинен володіти високою загальною та музичною культурою. Велике значення мають особистісні общеразвивающие цілі і завдання. А музичний керівник як носій спеціалізованих знань і здібностей ставить спеціалізовані якості, такі як захопленість музикою, розвинений музичний смак, висока ерудиція, вміння знайти індивідуальний підхід до кожної дитини, а також любов до дітей, артистизм, здатність до творчості, культура спілкування і ін
Наш музичний керівник тісно співпрацює з педагогами. Він підбирає зміст музичного куточка, проводить розваги для дітей і батьків, дає усні та письмові консультації, індивідуальні бесіди і практичні заняття, складає план музичного виховання поза занять (роздати план по рядах), бере безпосередню участь у бесідах з дітьми про музику і т. д.
Запишемо заголовок схеми - Завдання, які стоять перед вихователями.

SHAPE \ * MERGEFORMAT
Завдання, що стоять перед вихователем
Використання музики на прогулянці, інших заняттях, у самостійній діяльності, розвагах.
Формування емоційно-позитивної установки до занять музикою.
Виявлення та формування музичних інтересів дітей, розширення музичних вистав
Закріплення умінь і навичок, отриманих на заняттях
Організація самостійної діяльності дітей у групі. Створення музичної зони.
Участь у заняттях-практикумах з метою вдосконалення власних музичних умінь і навичок.
Організаційна діаграма
1. Використання музики на прогулянці, інших заняттях, у самостійній діяльності, розвагах.
2. Формування емоційно-позитивної установки до занять музикою.
3. Виявлення та формування музичних інтересів дітей, розширення музичних вистав.
4. Закріплення умінь і навичок, отриманих на заняттях.
5. Організація самостійної музичної діяльності дітей у групі. Створення музичної зони для музикування.
6. Участь у заняттях-практикумах з метою вдосконалення власних музичних умінь і навичок.
Які виникли питання за схемою?
Відповіді студентів.
Таким чином, під керівництвом музичного керівника і вихователя діти привчаються до спілкування з музикою. Основна роль вихователя в керівництві музичною діяльністю дітей - це співучасть у ній і до цієї роботи необхідно ставитися творчо.
9. Сім'я - це маленький колектив, який може допомогти дитині увійти у світ музики, зробити певний виховний вплив. Час, проведений з дітьми, спільні свята, розваги, ігри сприяють створенню гармонійної особистості маленької людини.
Слайд № 24
Дайте відповідь мені, будь ласка, якими видами музичної діяльності можна займатися вдома, в колі сім'ї?
Відповіді студентів.
Це можуть бути всі перераховані вище види: спів при умовно, домашні спектаклі, імпровізовані концерти, розучування потешек, спів колискових пісень (Слайд № 25) та багато іншого.
Успіх у справі музичного виховання буде залежати від педагогічного такту самих батьків і від їхніх знань, які вони зможуть придбати в тісному контакті з вихователем, музичним керівником дитячого саду. Для цього у нас, наприклад, проводяться консультації (Слайд № 26) (Роздати по рядах), виступи на батьківських зборах, інформаційна робота (Слайд № 27), індивідуальні бесіди, дні відкритих дверей, анкетування, залучення батьків до участі в театральних постановках (Слайд № 28), прокат розвиваючих і музичних дисків (Слайд № 29 ) та інше.
При успішно і правильно організованій роботі з батьками підвищується ефективність музичного виховання дітей, спостерігається поліпшення показників з діагностики музичних здібностей, більша частина випускників продовжує займатися музикою, хореографією, живописом, театральним мистецтвом.
10. Ми розглянули з вами тему уроку. Які є питання?
Відповіді студентів.
Наприкінці нашого уроку я хочу провести з вами гімнастику сидячи, яку з успіхом можна застосовувати у вільний час для розрядки з дітьми. (Слайд № 30).
11. Домашнє завдання - провести музично-дидактичні ігри з запропонованих варіантів (роздати на підгрупи).
Усім спасибі за роботу. До побачення.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Конспект
34.1кб. | скачати


Схожі роботи:
Філософія е місце і роль в житті людини
Місце і роль мистецтва в житті суспільства
Значення хімії у повсякденному житті
Роль і місце ідеології в житті суспільства і держави
Меліхово у творчій та повсякденному житті АП Чехова
Місце і роль політики та політологіі як науки в житті суспільства 2
Місце і роль політики та політології як науки в житті суспільства
Роль телебачення в повсякденному культурі студента
Місце страхування у житті цивілізованої людини
© Усі права захищені
написати до нас