Розвиток комунікативної компетентності тренінг спілкування

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Розвиток комунікативної компетентності (тренінг спілкування)
Тренінгова програма

Пояснювальна записка.
Основною метою програми є підвищення рівня комунікативної компетентності у підлітків.
Завдання:
Розвиток спроможності у встановленні і підтримці психологічного контакту в спілкуванні.
Пізнання своїх можливостей та обмежень у взаємодії з іншими людьми.
Усвідомлення і зняття внутрішніх бар'єрів і затискачів, що заважають ефективної комунікації.
Розвиток здатності прогнозувати поведінку іншої людини.
Програма розроблена для підлітків 12 - 14 років, з урахуванням особливостей їх віку та основних новоутворень.
Програма містить у собі 9 занять. Кожне заняття складається з 6-8 вправ. Заняття починаються з привітання учасниками один одного, далі йде основна частина заняття, відповідна темі, і на завершення - підбиття підсумків.
Основні форми і методи роботи:
розігріваючі вправи;
моделювання ситуацій у рольових іграх;
вправи в парах, групах;
групові дискусії.
При роботі над даною програмою я керувалася також такими принципами:
Принцип екологічності. Все, що відбувається на тренінгу не повинно завдати шкоди або стати перешкодою у вільному розвитку учасників групи і ведучих.
Принцип доцільності. Всі вправи, ігри, завдання слугують реалізації єдиної мети.
Принцип послідовності. Кожне наступне завдання базується на досвіді і переживаннях, отриманих при виконанні попередніх, нові ресурси впроваджуються в процес навчання.
Принцип відкритості. Бути щирим перед групою, декларувати цілі та завдання тренінгу, відповідати, по-можливості, чесно на поставлені питання, створювати умови для розкриття потенціалу кожного з учасників.
Принцип достовірності. Вправи адаптовані до тієї дійсності, в якій живуть і взаємодіють учасники.

Заняття 1
Мета: Знайомство учасників один з одним.
Хід заняття:
Знайомство учасників групи з метою тренінгу, принципами роботи.
Знайомство учасників групи один з одним.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
Введення Привітання, представлення провідних, цілі та завдання тренінгу.
Час проведення: 10 хв.
Принципи роботи групи:
Активність;
Розподіл відповідальності, результат залежить від вас самих, ми - організуємо ситуацію;
Конфіденційність;
Не розголошення інформації про учасників;
Тут і тепер, говоримо про почуття в теперішньому часі, обговорюємо ситуацію в конкретній ситуації на тренінгу;
Конструктивна зворотній зв'язок (з позитивне наміром);
Дисципліна (мобільники, запізнення і т.д.);
1 вправа.
Вправа "Вуха мої локатори"
Мета: Вправа допомагає учасникам запам'ятати імена, знімає напругу комізмом ситуації.
Час проведення: 15 хв.
Ведучий: "Я джерело енергії і заряджати що сидить зі мною праворуч і ліворуч людини. Піднімаю руку до вух, і сусіди піднімають руку до свого вуха. Вуха мої локатори, викликаю Таню! Тепер Таня піднімає руки до вух і викликає когось іншого".
2 вправа.
Гра "Асоціації"
Мета: знайомство, дізнатися більше інформації один про одного, допомагає переглянути звичні стереотипи.
Час проведення: 45 хв.
Вибирається ведучий, виходить за двері. Один з учасників придумує асоціації на самого себе. На яку тварину, птах, дерево, квітка, будь-який предмет я схожий.
Учасник-ведучий повертається в групу. Ведучий тренінг озвучує асоціації. Завдання вгадати человека.3 спроби. Кожен з учасників повинен побувати в ролі ведучого і вгадується.
В кінці обговорюємо: що було найскладнішим, що нового ви дізналися один про одного, про себе.5-7 хв.
3 вправа.
Вправа "Чотири кута - чотири вибору"
Мета: Підвищення рівня згуртованості учасників.
Час проведення: 30 хвилин.
Етапи гри:
Інформування. Відставте у бік стільці і столи, щоб учасники могли вільно ходити по приміщенню. На час гри для кожного раунду Вам знадобляться по чотири великих аркуша паперу (формат A3) та скотч. Прикріпіть в чотирьох кутках кімнати аркуші паперу і напишіть на них назви кольорів (червоний, синій, зелений, жовтий). Листи кріпляться на видних місцях.
Члени групи стають на середину кімнати.
Оголосіть учасникам, що в ході гри вони зможуть краще пізнати один одного. Спочатку всі ходять по кімнаті, потім кожен зупиняється у того аркуша паперу, який здається йому найбільше підходить.
Всі учасники, які зібралися в одному кутку, розповідають один одному, чому вони вибрали саме цей колір. Кожен повинен запам'ятати всіх, хто знаходиться в тому ж кутку (3 хвилини).
У другому раунді можна написати на нових аркушах чотири пори року.
У третьому раунді Ви можете використовувати назви чотирьох музичних інструментів, наприклад: скрипка, саксофон, арфа, барабан.
У четвертому намалюйте на папері геометричні фігури (по одній на кожному аркуші), наприклад, трикутник, квадрат, коло і фігуру неправильної форми.
Після кожного раунду гравці збираються в середині кімнати. Порядок гри дотримується чітко: учасники повинні зупинятися біля того аркуша паперу, напис на якому подобається їм найбільше. При цьому вони запам'ятовують всіх зупинених поруч.
Обговорення гри:
Які учасники найчастіше виявлялися в одній і тій же групі?
Які гравці виявилися в одній групі рідко або взагалі жодного разу?
Що цікавого кожен з вас дізнався про інших членів групи?
Зауваження:
Можливі варіанти записів:
інструменти: молоток, пила, кліщі, голка;
міста: Париж, Рим, Москва, Шанхай;
напої: кава, чай, кока-кола, молоко;
тварини: лев, антилопа, змія, орел;
будівлі: вілла, бунгало, замок, храм;
знамениті люди: А. Ейнштейн, Дж. Пуччіні, В. Шекспір, Білл Гейтс.
4 вправа.
Мета: вправу надає членам групи можливість для кращого знайомства та експериментування з вербальним і невербальним спілкуванням.
Необхідний час: 30 хвилин Процедура: Виберіть собі партнера. Разом виконуйте одне з описаних нижче комунікативних вправ. Приблизно через п'ять хвилин перейдіть до іншого партнера і виконаєте друга вправа. Те ж повторіть і для двох останніх вправ.
Спина до спини. Сядьте на підлогу спина до спини. Постарайтеся вести
розмова. Через кілька хвилин поверніться і поділіться своїми відчуттями.
Сидячий і стоїть. Один з партнерів сидить, інший стоїть. Постарайтеся в цьому положенні вести розмову. Через кілька хвилин поміняйтеся позиціями, щоб кожен з вас відчув відчуття "зверху" і "знизу". Ще через кілька хвилин поділіться своїми почуттями.
Тільки очі. Подивіться один одному в очі. Встановіть зоровий контакт без використання слів. Через кілька хвилин вербально поділіться своїми відчуттями.
Дослідження особи. Сядьте лицем до лиця і досліджуйте обличчя вашого партнера за допомогою рук. Потім дайте партнерові дослідити ваше обличчя.
Поділіться своїми відчуттями і переживаннями
5 вправа.
Підведення підсумків дня.
Що було цікавим, корисним?
Придумати всім разом ритуал вітання (домашнє завдання)
6 вправу.
Вправа "Подарунки"
Учасники утворюють два концентричних кола. І дарують один одному "подарунки". У процесі обговорення з'ясовується, що було найбільш приємним. Чому?

Заняття 2.
Мета: Виявити свою індивідуальність і навчитися цінувати індивідуальність інших.
Хід заняття:
Зняття напруження.
Презентація своєї індивідуальності.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
1упражненіе.
Ритуал вітання.
Обговорити варіанти придумані учасниками і обрати єдиний.
2 вправа.
Гра "Молекули"
Мета: зняття напруги, створення дружньої обстановки.
Час проведення: 5 хв.
Члени групи - "атоми" - вільно рухаються по кімнаті під музику. За сигналом ведучого (бавовна) Атоми об'єднуються в молекули по 2 людини, потім по 3 і т.д. в кінці вправи об'єднується вся група.
3 вправа.
Гра-фантазія "Магія нашого імені"
Мета: Знайомство учасників тренінгу один з одним, вміння презентувати себе та інших учасників тренінгу.
Час проведення: 20-30 хвилин.
1 етап:
Учасники діляться на пари. Партнери представляються на ім'я і обговорюють:
Від кого я отримав своє ім'я?
Хто з моїх знайомих (рідних) носить те ж ім'я?
Чи є мої тезки серед відомих людей?
Чи знаю я літературних або кіно-героїв, що носять те ж ім'я?
Як ім'я впливає на мою поведінку в житті?
Чи подобається мені моє ім'я?
Чи знаю я, що означає моє ім'я?
Хотів би я, щоб мене називали іншим ім'ям (якщо так, то яким)?
2 етап:
Завдання групі - кожен повинен вигадати історію і розповісти її своєму партнерові. Герой історії носить ім'я оповідача.
Партнер повинен мовчки зацікавлено слухати історію і одночасно намагатися зрозуміти, якою людиною є оповідач.
3 етап:
Наприкінці гри всі члени збираються разом. Кожен з учасників представляє свого партнера і намагається охарактеризувати його особистість. Мета подання - представити особистість партнера з різних, часом несподіваний сторін 4 вправу.
Вправа "Автопортрет"
Мета: звернути увагу учасників на унікальність кожної особистості.
Матеріали: Папір, крейди (фломастери, ручки, олівці), скотч або липучка.
Правила проведення: Кожен гравець малює автопортрет. При цьому самі яскраві риси обличчя (довгі вії, кирпатий ніс, пухкі губи) навмисно перебільшуються. На виконання цієї частини завдання відводиться 5 хвилин.
Гравці не повинні підглядати один за одним. Картини не підписуються. В кінці роботи аркуші паперу складаються вдвічі. При виконанні завдання багато учасників будуть зазнавати труднощів. Поясніть їм, що малюнок не повинен володіти фотографічною точністю. Створювати мальовничий шедевр також не потрібно.
Ведучий може сам прийняти участь у грі.
Зберіть всі малюнки у велику коробку. Запропонуйте гравцям не дивлячись вийняти один лист. Кожен гравець повинен вгадати, чий автопортрет він дістав.
Всі по черзі показують малюнки і висловлюють припущення про те, хто є їх автором, діляться особистими враженнями.
Інтерпретація результатів: Обговорення майже завжди проходить жваво. Велику симпатію зазвичай викликають ті "художники", хто зображував себе, не прикрашаючи.
Рекомендації для тренера: Картини можна розвісити по стінах. Це буде означати, що тут кожного члена групи беруть у всій його самобутності.
5 вправа.
Вправа "Вчимося цінувати індивідуальність"
Мета: навчитися цінувати індивідуальність іншого.
Час проведення: 40 хв.
Етапи гри:
Якби ми вміли цінувати власну індивідуальність, нам було б легше приймати інакост' партнера.
Члени групи розсідаються по колу, у кожного заготовлені папір і олівець.
На початку гри скажіть приблизно наступне: "Ми часто хочемо бути точно такими ж, як інші, і страждаємо, відчуваючи, що відрізняємося від інших. Іноді дійсно добре, коли ми - як усі, але не менш важлива і наша індивідуальність. Її можна і потрібно цінувати ".
Запропонуйте кожному гравцеві написати про якихось трьох ознаках, які відрізняють його від всіх інших членів групи. Це може бути визнання своїх очевидних переваг або талантів, життєвих принципів і т.п. У будь-якому випадку інформація повинна носити позитивний характер.
Наведіть три приклади з власного життя, щоб учасникам стало повністю зрозуміло, що від них вимагається. Для створення ігрової атмосфери використовуйте свою фантазію і почуття гумору.
Учасники записують свої імена і виконують завдання (3 хвилини). Попередьте, що Ви зберете запису і зачитати їх, а члени групи будуть відгадувати, хто є автором тих чи інших тверджень.
Зберіть листочки і ще раз відзначте позитивні аспекти того, що люди не схожі один на одного: ми стаємо, цікаві один одному, можемо знайти нестандартне рішення проблеми, дати один одному імпульси до зміни і навчання і т.д. Потім прочитайте кожен текст, і нехай гравці вгадають, ким він написаний. Якщо автора не вдається "вирахувати", він повинен назватися сам 6 вправу.
Вправа "Лови каструлю"
Мета: зняття напруги.
Час проведення: 5-10 хв.
Хід гри: Учасники, сидячи або стоячи у великому колі, перекидаються уявними предметами. Кидаючи, учасник оголошує ім'я партнера і предмет, який він кине. Той, кому кидають, повинен негайно "прилаштуватися" до предмета - адже кошеня потрібно ловити інакше, ніж змію.
7 вправу.
Підведення підсумків дня.
Що було цікавим, корисним?
8 вправу.
Вправа "Спасибі ..."
Час проведення: 5 хв.
Кожен учасник говорить своєму сусідові зліва "Ім'я", Дякую тобі за те, що ... "
Заняття 3
Мета: Розвиток довіри і чуйності.
Хід заняття:
Привітання учасників та зняття напруги Розвиток довіри учасників групи один до одного.
Підведення підсумків.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 уражненіе.
Гра "пересадження за ознаками"
Мета: пробудка Час проведення: 5 хв.
Всі сидять в кругуСначала ведучий, а потім кожен учасник називає будь-якої ознака і ті, у кого ця ознака присутня повинні встати і помінятися місцями.
3 вправа.
Вправа "Скеля"
Мета: Згуртування, діагностика міжособистісних відносин (для ведучих).
Час проведення: 10-15хв.
Один учасник - альпініст, група вибудовується в шеренгу, імітуючи скелю. Завдання альпініста пройти вздовж скелі, долаючи перешкоди. Пройшовши шлях, альпініст встає в кінці шеренги і примикає до скелі, шлях починає наступний учасник.
4 вправа.
Вправа "Довірче падіння"
Мета: Довіра, усвідомлення своїх страхів у взаєминах з іншими Час проведення: 15 хв.
Робота в парах, по черзі з кожним учасником. Завдання, стоячи спиною до партнера впасти до нього на руки. Проводиться по черзі з кожним членом групи.
Після гри учасники сідають у коло.
Питання ведучого: що тобі було легше робити, падати або ловити, які почуття ти відчував при цьому, чи є в реальному житті ситуації, де ти відчуваєш подібні почуття.
5 вправа.
Вправа "Сліпий і поводир"
Мета: Довіра, усвідомлення своїх страхів у взаєминах з іншими Час проведення: 20 хв.
Вправа в парах. Учасники домовляються, хто яку грає роль. "Сліпий" зав'язує очі хусткою.
Завдання ведучого: поводир знайомити свого підопічного з навколишнім світом, передати своє отношеніе.5-7 хвилин, міняємося ролями.
В кінці - обговорення. Що було легше, комфортніше. Які думки і почуття виникали під час гри.
6 вправу.
"Правда чи брехня"
Мета: Гра посилює групову згуртованість і створює атмосферу відкритості Час проведення: 45 хв.
Члени групи сідають по колу; в кожного повинні бути напоготові папір і олівець.
Ведучий дає завдання написати учасникам три пропозиції, пов'язані особисто до них. З цих трьох фраз два повинні бути правдивими, а одна - ні.
Один за іншим кожен учасник зачитує свої фрази, всі інші намагаються зрозуміти, що й сказаного відповідає дійсності, а що - ні. При цьому всі думки повинні обгрунтовуватися.
7 вправу.
Підведення підсумків дня.
Що було цікавим, корисним?
8 вправу.
Вертушка.
Час проведення: 10хв.
Кожен учасник говорить своєму сусідові справа:
"Я дізнався про тебе ..."
"Я дізнався про себе ..."
"Я поважаю в тобі ..."
Заняття 4
Мета: Створення атмосфери співпраці.
Хід заняття:
Привітання учасників та розминка Основні вправи, спрямовані на створення атмосфери співпраці.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 вправа.
Гра: "Колективний рахунок"
Мета: Розминка, підвищення взаємної чутливості членів групи Час проведення: 15 хв.
Учасники закривають очі. Завдання групи - називати по порядку числа від 1 до 20. Умови гри - кожне наступне число не може називати поруч сидить учасник, не можна називати два числа поспіль одного й того ж учаснику, не можна одночасно називати число двох і більше учасником. Після кожної помилки, провідний відновлює рахунок.
3 вправа.
Будуємо міст Мета: Усвідомлення своїх ролей у груповій взаємодії Час проведення: 25 хв.
Необхідні матеріали: Багато паперу формату А4, склянку з водою Група ділитися на 2 підгрупи.
Завдання. Побудувати міст з пачки паперу через річку шириною 50 см. Міст має витримати склянку водою. Час виконання 15 хв.
У кінці гри перевіряємо результати.
Обговорення.
Які ролі ви побачили? Лідер, виконавець, генератор ідей і т.д.
Яку роль грали ви?
4 вправа.
Гра "Машина з характером"
Мета: згуртування групи.
Час проведення: 20 хвилин.
Етапи гри:
Розкажіть про цілі гри. Вся група повинна побудувати уявну машину. Її деталі - це тільки злагоджені та різноманітні рухи і вигуки гравців. При цьому кожному учаснику доведеться уважно стежити за діями інших членів команди. Під час гри не можна розмовляти.
Попросіть одного добровольця (гравець № 1) вийти на середину кола і скажіть йому: "Я хочу, щоб зараз ти почав виконувати які-небудь повторюються руху. Може бути, ти хочеш поперемінно витягати руки вгору, або погладжувати живіт правою рукою, або стрибати на одній нозі. Годиться будь-яка дія, але ти повинен безперервно повторювати його. Якщо хочеш, можеш свої рухи супроводжувати вигуками ".
Коли гравець № 1 визначиться зі своїми діями, він стає першою деталлю машини. Тепер наступний доброволець може стати другою деталлю.
Гравець № 2, зі свого боку, виконує рухи, які доповнюють дію першого гравця. Якщо, наприклад, гравець № 1 дивиться вгору, погладжує себе по животу і при цьому в проміжку поперемінно каже "Ах" і "Ох", то гравець № 2 може стати обабіч і кожного разу, коли гравець № 1 говорить "Ах", розводити руками, а при заключному "Ох" один раз підстрибувати. Він може також стати боком до гравця № 1, класти йому праву руку на голову і при цьому говорити "Ау", причому для свого "Ау" вибрати момент між "Ах" і "Ох".
Коли рухи перших добровольців знайдуть достатню скоординованість, до них може приєднуватися третій гравець. Кожен гравець повинен стати новою деталлю збільшується машини і намагатися зробити її більш цікавою і багатогранною. Кожен може вибрати собі місце, де він міг би розташуватися, а також придумати свою дію і вигуки.
Коли задіяні всі гравці. Ви можете дозволити фантастичній машині півхвилини працювати в обраному групою темпі. Потім запропонуйте, щоб швидкість роботи дещо збільшилася, потім злегка сповільнилася, потім почала зупинятися. Зрештою машина повинна розвалитися.
Обговорення гри:
Чи змогла група створити цікаву машину?
Функціонувала чи машина деякий час без перебоїв?
У який момент ви стали деталлю машини?
Як ви придумали свої дії?
Чи важко було дотримуватися єдиного ритму і темпу роботи?
Що відбувалося, коли хід машини прискорювався або сповільнювався?
Чи важко було розібрати машину?
Як впливало на роботу те, що вам не можна було перемовлятися між собою?
Варіанти:
Учасники, розбившись по четверо чи п'ятеро, можуть зображати реально існуючі механізми, агрегати, машини: будильник, кавомолку, мотор, планер. Гравці можуть побудувати машину, алегорично зображує концептуальне поняття, наприклад, машину любові, війни, миру і т.д.
5упражненіе.
Підведення підсумків дня.
Що було цікавим, корисним?
6упражненіе.
Вправа "Будь-яке число"
Мета: спосіб перевірки умінь учасників тренінгу розуміти один одного без слів.
Правила проведення: Ведучий називає на ім'я будь-якого з гравців. Той миттєво повинен назвати яку-небудь число від одного до числа, рівного кількості учасників групи. Ведучий командує: "Три-чотири!". Одночасно має встати стільки гравців, яке число названо. При цьому гравець, який назвав це випадкове число, сам може встати, а може залишитися сидіти.
У класичній групі з дванадцяти-п'ятнадцяти людина зазвичай помилка не перевищує однієї людини. Хто-небудь з учасників швидко метикує, що існують безпрограшні варіанти: потрібно назвати або "один" і вскочити самому, або назвати число членів групи, і тоді встануть все. Ведучому краще припинити гру після однієї - двох вдалих спроб: учасники залишаються з відчуттям збільшеної групової згуртованості.
Заняття 5
Мета: Навчитися визначати емоції іншої людини і контролювати свої.
Хід заняття:
Привітання учасниками один одного, включення в роботу.
Основна частина заняття, спрямована на пізнання емоцій Підведення підсумків, обговорення заняття.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 вправа.
Вправа "Мій настрій сьогодні"
Мета. Вираз з допомогою кольорової палітри настрою на початку заняття.
Необхідні матеріали: різнокольорові картки.
Завдання. Висловити свій настрій, піднявши кольорову картку, пояснити, чому був обраний саме цей колір.
Інструкція. Висловіть свій настрій, зв'яжіть його з кольором, який найбільш яскраво відображає ваш емоційний стан "тут" і "тепер".
3упражненіе Невелика лекція з приводу важливості вміння розуміти емоції інших людей і контролювати свої власні.
4упражненіе.
Гра "Зіпсований телефон"
Мета: навчитися розуміти і передавати емоції.
Учасники стають в колону по одному. Ведучий встає в кінці колони. Таким чином, всі учасники повернуті до нього спиною. Бавовною по плечу він пропонує повернутися до нього обличчям, що стоїть попереду учасника. Потім він жестами показує яку-небудь емоцію (радість, смуток, захоплення, здивування, захоплення і т.д.). Перший учасник повертається обличчям до другого і також бавовною по плечу просить його повернутися і показує емоцію яку передав йому перший, другий передає третьому, третій - четвертому і так далі. Останній учасник називає емоцію, яку йому передали. Умови: все робиться мовчки, лише жестами, можна тільки попросити повторити, учасники не повинні повертатися до тих пір, поки попередній учасник не грюкне його по плечу.
5 вправа.
Підведення підсумків дня.
Що було цікавим, корисним?
6 вправу.
Вправа "Мій настрій сьогодні"
Мета. Вираз з допомогою кольорової палітри настрою від запропонованих на занятті вправ.
Необхідні матеріали: різнокольорові картки.
Завдання. Висловити свій настрій після закінчення заняття, піднявши кольорову картку, пояснити, чому був обраний саме цей колір.
Інструкція. Висловіть свій настрій, зв'яжіть його з кольором, який найбільш яскраво відображає ваш емоційний стан "тут" і "тепер".
Заняття 6
Мета: Навчитися визначати емоції іншої людини і контролювати свої.
Хід заняття:
Привітання учасниками один одного, включення в роботу.
Основна частина заняття, спрямована на пізнання емоцій Підведення підсумків, обговорення заняття.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 вправа.
Вправа "сплутані ланцюжка"
Мета: психологічна вправа на розігрів учасників тренінгу.
Учасники стають в коло, закривають очі і простягають перед собою праву руку. Зіткнувшись, руки зчіплюються. Потім учасники витягають ліві руки і знову шукають собі партнера. Ведучий допомагає рукам з'єднатися і стежить за тим, щоб кожен тримав за руки двох людей, а не одного. Учасники відкривають очі. Вони повинні розплутатися, не розтискаючи рук. Щоб не відбувалося вивихів рук в суглобах, дозволяється "провертання шарнірів" - зміна положення кистей без розчеплення рук. У результаті можливі такі варіанти: або утворюється коло, або кілька зчеплених колечок з людей, або кілька незалежних кіл або пара.
3 вправа.
Гра "Емоції"
Мета: прийом, спрямований на підвищення точності сприйняття партнера по спілкуванню.
Час проведення: 40 хв.
Необхідні матеріали: набори ігрових карток з 6 штук з картинками, на яких зображені прояви емоцій у міміці, та ігрові столи, за якими розташовуються гравці.
Сюжет гри: залежить від варіанту, який обрав ведучий. Основна ідея ігрового сюжету полягає в тому, щоб визначити і назвати а) емоцію, яка буде переживатися більшістю / меншістю учасників у певному (даної) ситуації; б) партнера по грі, який переживає таку ж / іншу емоцію, що і сам гравець в певній (даної) ситуації. Залежно від точності сприйняття (вгадування) гравець отримує / втрачає очки. За підсумками гри називається самий "емпатічний" гравець.
У ході гри учасникам лунають набори карток. Гравці отримують роз'яснення щодо того, яка емоція графічно зображена на кожній картці.
Потім проводиться пробний тур. Ведучий оголошує ситуацію, в яку умовно потрапляє кожен з учасників, наприклад: "За екзаменаційну роботу ви отримуєте оцінку" 5 "з двома плюсами". Учасникам необхідно викласти на ігровий стіл зворотною стороною картку із зображенням того емоційного стану, яке виникне в учасника в даній ситуації. Після цього гравці тягнуть жереб: "узгодження" або "неузгодженість". Одночасно гравці повинні назвати ім'я одного з учасників. Якщо їм випав жереб "узгодження", вони повинні назвати ім'я людини, який виклав однакову з ним картку. У разі жереба "неузгодженість" потрібно назвати ім'я людини, яка поклала іншу картку. При цьому жереб залишається в таємниці до розкриття всіх карток. Потім картки відкриваються. У випадку, якщо гравець правильно назвав ім'я партнера, він отримує 1 очко, якщо помилився - мінус одне очко. Далі зачитується нова ситуація і т.д.
У процесі проведення гри слід дотримуватись таких правил:
Забороняється навмисно розкривати свої карти і демонструвати свій вибір до сигналу ведучого.
Якщо гравець заявляє, що всі його партнери зробили такий же перебіг, як і він, або ніхто не зробив подібного ходу, і це підтверджується при розкритті карт, він отримує плюс п'ять очок, якщо не підтверджується, то він отримує мінус п'ять очок.
Кожна нова фаза гри починається після попередньої. Послідовність ігрових фаз така:
а) зачитування ситуації провідним;
б) викладання ігрових карток;
в) роздача жеребу;
г) вибір учасника за завданням;
д) розкриття карток;
е) оцінка результатів.
На початку проведення гри необхідно передбачити інформаційну частину, коли ведучий пояснює поняття емоції, і повідомляє її психологічний зміст. Повідомлення ведучого має бути зроблено з урахуванням особливостей аудиторії та контексту ситуації.
Перед початком гри необхідно пояснити, що пропонована гра - не карткова, хоча в ній використовуються картки, ведеться підрахунок очок. Найважливішим придбанням в цій грі буде більш глибоке розуміння інших людей, їх особливостей, спонукальних причин.
Ведучий повинен приймати участь в обговоренні, спонукати учасників до аналізу своїх переживань. Особливу увагу слід звертати на тих учасників, які часто роблять хід "всі" або "ніхто". Як правило, така поведінка свідчить про не включеності в гру або переключення з змістовного її аспекту (осягнення переживань іншої людини) на формальний (заробити побільше очок).
Ведучому дуже важливо організувати обговорення емоційних реакцій. Як правило, обговорення ведеться щодо причин виникнення саме цієї емоції. Нерідко, однак, висуваються на перший погляд неправдоподібні реакції. Наприклад, для ситуації "Ви отримуєте п'ятірку з двома плюсами за контрольну з математики" одна зі школярок виклала картка "гнів, лють", пояснюючи це тим, що вчителька просто знущається над нею, якщо за таку роботу поставила таку оцінку.
Незважаючи на те, що часто таким чином реалізується психологічний захист, іноді варто запропонувати аудиторії подумати над тим, що може стояти за цією емоцією в даній ситуації, чим може бути викликана ця емоція: індивідуальними особливостями, особливостями досвіду (учениця подумала про конкретну вчительку, що викликає у неї агресію) і т.п.
Дуже важливо не нав'язувати своєї думки гравцям або говорити про неадекватність вибору. Як правило, питання про це піднімають самі гравці. Причому думка про адекватність-неадекватність тієї чи іншої емоції можна використовувати для організації обговорення деяких понять (якщо це навчальне заняття з психології), наприклад, фрустрація, тривожність, психологічний захист, емпатія. Практично на кожній грі виникає проблема переживання так званих "неправильних почуттів".
Гра вимагає деякої попередньої підготовки ("розігріву"). Починати гру потрібно по можливості з комічних ситуацій. І лише у випадку високої включеності і відсутності опорів пропонувати ситуації, що викликають тривогу. Особливо уважним ведучому слід бути, якщо учасники групи зовсім незнайомі один з одним або давно знають один одного (навчальна група). У цьому випадку також слід чекати опору. Як показує досвід проведення, в кожній групі був учасник, який грав на результат і не брав змістовний бік гри. У цьому випадку правилами принципово не передбачається штрафних санкцій. Дуже важливо самому ведучому правильно відреагувати на ситуацію. Ні в якому разі не можна оцінювати такого гравця або заохочувати будь-які оцінки інших учасників. Зазвичай ми говоримо, що у гри є два плани - кількісний (набрати побільше очок) і змістовний (навчитися розуміти іншу людину). Також ведучому доцільно звернути увагу на те, що стратегія "набору очок" відразу відстежується іншими гравцями. Крім того, грати нечесно просто невигідно (особливо - у численної аудиторії). В якості методичного прийому для подолання такого опору можна порекомендувати починати гру з "м'якого" варіанту.
При такому проведенні значення випав жереба перетвориться в "найбільша кількість" - "найменша кількість". Учасники гри називають не ім'я людини, а картку, яка більше (менше) всього представлена ​​на ігровому столі. Зміна в порівнянні з основним варіантом - в прочувствования не одного партнера, а настрої (установок) групи. Цей варіант в порівнянні з основним, як правило, викликає менший опір. Крім того, в цьому варіанті гри учасники роблять менше помилок. Складність її полягає в забезпеченні динаміки гри і проведенні змістовного обговорення, а також у фіксуванні результатів.
4 вправа.
Обговорення заняття.
Що цікаво, корисно?
5 вправа.
Кожен учасник називає свою емоцію і дякує всім за заняття.
Заняття 7
Мета: Згуртування групи Хід заняття:
Привітання учасників, розминка, зняття напруги.
Основні вправи, спрямовані на згуртування групи.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 вправа.
Вправа "Злива"
Мета: гра розковує, розслаблює, допомагає зняти напругу, активізує увагу, стимулює спостережливість.
Час проведення: 5 хв.
Ведучий знаходиться в колі, він робить певні рухи, і всі повторюють по колу ці рухи. Так як він повертається до кожного особою, і тільки після цього гравець починає виконувати рух, і виконує його до тих пір, поки ведучий не повернеться по колу і не дасть нового руху, то один рух виконується по наростаючій, а друге - у порядку спадання.
Види рухів:
1 коло - потирання долонь;
2 коло - клацання пальцями;
3 круг - поплескування по стегнах;
4 коло - поплескування по стегнах, доповнене прітаптиваніем.
І далі руху повертаються назад (до потирання долонь).
3 вправа.
Вправа "Добрий тварина"
Мета: сприяти згуртуванню дитячого колективу, навчити дітей розуміти почуття інших, надавати підтримку і співчувати.
Ведучий тихим, таємничим голосом говорить: Встаньте, будь ласка, в коло і візьміться за руки. Ми - одна велика, добре тварина. Давайте послухаємо, як воно дихає! А тепер подихаємо разом! На вдих - робимо крок вперед, на видих - крок назад. А тепер на вдих робимо 2 кроки вперед, на видих - 2 кроки назад. Вдих - 2 кроки вперед. Видих - 2 кроки назад.
Так не тільки дихає тварина, так само чітко і рівно б'ється його велике добре серце. Стук - крок вперед, стук - крок назад і т.д. Ми всі беремо дихання і стукіт серця цієї тварини собі.
4 вправа.
Вправа "Розкажу про свого господаря"
Мета: включення учасників тренінгу в групову роботу.
Учасникам пропонується вибрати який-небудь особистий предмет (гребінець, сумочку, авторучку ...) і від його імені представити свого господаря і розповісти про нього що-небудь цікаве або визначна (чим ця людина відрізняється від інших). Першим представляється ведучий, потім асистент, потім інші члени групи в міру готовності. Потім бажаючі можуть задавати питання (кожна вистава дві, три хвилини).
Приблизна схема подання:
Хто він (ім'я, чим займається, основні інтереси);
Цілі, з якими прийшов на цей тренінг;
Чого чекає від майбутніх занять;
Що може і що готовий зробити на групі для досягнення поставлених цілей.
5 вправа.
Вправа "Категорії"
Мета: потренуватися у високому рівні взаємодії між один одним і підсилити відчуття приналежності до групи.
Час проведення: 30 хвилин.
Етапи проведення гри:
Запропонуйте учасникам походити по приміщенню, зробити два-три нескладних вправи. Поясніть, що фізична активність сприяє розумовій діяльності.
Перший раунд: "Знайдіть всіх учасників, які народилися в тій же частині країни або світла, що й ви. Це потрібно зробити якомога швидше ..." (Якщо у вашій групі займаються люди з одного міста, шукати один одного можуть жителі одного району , округу і т.п.) Слідкуйте за тим, щоб учасники виконували завдання дійсно швидко! Як тільки утворюються відповідні команди, запропонуйте кожному її учаснику коротенько розповісти про місце свого проживання. У такому випадку Ви будете впевнені, що завдання виконано вірно.
Другий раунд: "Швидко знайдіть гравців, які народилися під тим же сузір'ям, що і ви ..." Виниклі команди можна попросити показати своє сузір'я.
Третій раунд: "Знайдіть як можна швидше за всіх учасників, у яких стільки ж братів і сестер, скільки й у вас. Єдині діти збираються в свою команду ..."
Варіанти:
Інші ознаки, за якими можуть складатися команди:
подібна життєва ситуація або схожий рід занять (для полегшення завдання Ви можете самі запропонувати кілька варіантів);
однаковий колір очей;
однаковий настрій;
загальний улюблений колір.
6 вправу.
Підведення підсумків дня.
Що було цікавим, корисним?
7 вправу.
Павутина Мета: створює відчуття цілісності групи.
Час проведення: 10-15 хв.
Необхідні матеріали: клубок з нитками Всі учасники сидять у колі. У ведучого клубок з нитками. Він залишає край нитки у себе і передаючи клубок учаснику говорить йому "Ім'я, ти мені подобаєшся, тому що ...". І так кожен учасник. Передавати клубок можна будь-якому учаснику групи. Нитки потрібно залишати у себе, а клубок передавати.
Після того, як всі учасники сплутані однієї павутиною, потрібно звернути увагу на цілісність групи. Далі клубок потрібно змотати назад, віддаючи його тому, хто передав тобі зі словами "Спасибі тобі Ім'я, за те що ти вважаєш мене ..."
Заняття 8
Мета: Згуртування групи Хід заняття:
Привітання учасників групи, вправи для включення в роботу.
Основна частина заняття, спрямована на згуртування групи.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 вправа.
Вправа "Надувна лялька"
Мета: Вправа спрямована на подолання скутості та напруженості учасників групи, на тренування м'язового розслаблення.
Ведучий грає роль "насоса": він робить рухи руками, що імітують роботу з насосом, і видає характерні звуки. Учасники гурту спочатку розслаблено сидять в кріслах, голова опущена, руки мляво висять уздовж тіла. З кожним рухом "насоса" "гумові ляльки" починають "надуватися": учасники розпрямляються, піднімають голову, напружують руки і врешті-решт стають у повний зріст, розкинувши руки і розставивши ноги. Через кілька секунд ведучий "висмикує затичку" у "ляльки", і гравці з шипінням ("ш-ш-ш!") Розслабляються і поступово опускаються навпочіпки. Гру можна повторити два-три рази. Обговорення гра не вимагає.
3 вправа Вправа "Підйомний кран"
Мета: вправу на згуртування команди.
Один з учасників гри лягає на підлогу (стільці, лавку), а інші учасники піднімають його, підтримуючи кожен однією рукою. При дружних спільних умовах група легко піднімає будь-якого учасника, навіть самого огрядного. Ті, кого піднімають, придумують собі роль і повідомляють її всім. Ролі можуть бути наступними:
тренер перемогла команди;
полковник, який виграв битву;
балерина, що здіймалися вгору в танці;
плавець, що піднявся на гребінь хвилі;
хмара, що летить по небу в жаркий день;
колоду на суботнику;
стрибун, що завис над планкою;
квітка лотоса на поверхні озера і т.д.
4 вправа Гра "Кілер"
Учасникам роздаються картки з назвою ролі; одному з гравців дістається роль кілера. Йому належить "перестріляти" всіх жителів мирного міста, робить він це з допомогою підморгування. Кому він підморгне одним оком (непомітно для інших), той вважається вбитим, після цього "труп" складає руки "хрестом" на своїх грудях. Гравцям "мирним жителям" належить знайти кілера. При цьому повинні дотримуватися умови:
Виявивши "кілера" свідок піднімає руку, заявляючи: "Я свідок", після чого чекає наступного свідка.
Звинувачення можливо за двох і більше свідках
Після на рахунок ведучого, на рахунок три свідки не змовляючись повинні показати на одну людину
обидва гравці називають одного і того ж людини-кілера, тобто версії виявилися вірними. У цьому випадку кілер "вмирає", перемагають жителі.
обидва гравці показують на різних людей. У цьому випадку вмирають (складаючи руки) самі правдошукача, навіть якщо один з названих дійсно був кілером (про що знає і сам ведучий).
будь-який вплив на гру "померлих", повинна суворо присікатися.
Інформація до обговорення:
які почуття відчуває людина, яка робить визнання і не впевнений до кінця в своїй правоті?
що відчуває викриває?
як почуває себе невинна людина, якого звинуватили у вбивстві?
що він відчуває, коли бачить, що став мимовільною причиною загибелі інших людей? і т.д.
Після викриття місто "засинає", а колишній "кілер" вибирає собі приймача, два рази доторкнувшись до плеча. Сам він на наступну гру стає ведучим.
5 вправа Вправа "Давайте привітаємося"
Мета: зняття м'язової напруги, переключення уваги.
Діти за сигналом ведучого починають хаотично рухатися по кімнаті і вітаються з усіма, хто зустрічається на їхньому шляху (а можливо, що хто-небудь з дітей буде спеціально прагнути привітатися саме з тим, хто зазвичай не звертає на нього уваги). Вітатися треба певним чином:
1 бавовна - вітаємося за руку;
2 бавовни - вітаємося плічками;
3 хлопка - вітаємося спинками.
Зміна партнерів по грі допоможе позбутися відчуття відчуженості. Для повноти тактильних відчуттів бажано ввести заборону на розмови під час цієї гри.
6упражненіе.
Підведення підсумків дня.
Що було цікавим, корисним?
7упражненіе.
Мій настрій.
Кожен учасник говорить по черзі про свій настрій і про те чи змінилося воно після заняття.
Заняття 9
Мета: Згуртування групи Хід заняття:
Привітання учасників групи, вправи для включення в роботу.
Основна частина заняття, спрямована на згуртування групи.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 вправа.
Вправа-гра "Тік-так"
Мета: зняття напруги, активізація уваги.
Час проведення: 5-7 хв.
Учасники передають один одному звукову передачу: "тик" - направо, "так" - ліворуч по колу. "Бум" - означає зміну напрямку передачі звуку. Будь-який учасник гри має право змінити напрямок передачі.
3 вправа.
Вправа "Смішний малюнок"
Мета: згуртування колективу, розкріпачення емоцій, розвиток уяви.
Прикріпіть аркуш паперу на двері, стіну. Гравці шикуються в одну лінію. Вихователь зав'язує першого очі, підводить його до "мольберта", дає в руки фломастер і каже, що зараз всі будуть малювати одну корову, слона, зайця, принцесу і т.д.
Всі по черзі підходять з зав'язаними очима і домальовують відсутні деталі. Ну й смішна ж картина виходить!
4 вправа.
Вправа "Вавилонська вежа"
Мета: використовується у тренінгах командоутворення.
Матеріали: кольорові маркери, фліпчарт, заготовлені заздалегідь індивідуальні завдання.
Індивідуальні завдання: коротко прописані на окремих аркушах, кожен аркуш є суворо конфіденційним для одного учасника. Наприклад, "Вежа повинна мати 10 поверхів" - листок з таким написом вручається одному учаснику, він не має права нікому його показувати, зобов'язаний зробити так, щоб намальована спільно вежа мала саме 10 поверхів! Друге завдання: "Вся вежа має коричневий контур" - це завдання для наступного учасника. "Над вежею розвивається синій прапор", "У вежі всього 6 вікон" і т.д.
Умови: учасникам заборонено розмовляти і взагалі як-небудь використовувати голос. Необхідно спільно намалювати Вавилонську вежу. Для азарту підключається секундомір 5 вправа.
Вправа "Несподівані картинки"
Мета: показати кожному учаснику, який внесок вносить кожен член групи у загальний малюнок.
Обладнання: кольорові олівці, папір формату А4 на кожного учасника тренінгу.
Хід гри: Кожному учаснику тренінгу лунає по аркушу паперу і кольорові олівці.
Ведучий: "Малюйте те, що вам хочеться - це малюнок на вільну тему. Після мого знаку, я попрошу вас помінятися малюнками один з одним. І далі наступний учасник буде продовжувати роботу над вашим малюнком. Через 2-3 хвилини ви знову поміняти малюнками. Отже, нехай кожен з вас зможе внести якийсь внесок в роботу над малюнком. Наприкінці у вас вийде багато групових малюнків ".
6 вправу.
Вправа "Сонце світить для тих, хто ..."
Мета: Ця гра сприяє розвитку почуття згуртованості.
Час проведення: 15 хвилин.
Етапи гри:
Група вмощується у тісний гурток. Один з учасників прибирає свій стілець, ставить його в стороні, а сам стає на середину кола.
Мета стоїть в центрі - знову отримати стілець, на який можна сісти.
Людина в центрі кола розповідає щось про самого себе. Якщо сказане справедливо по відношенню до кого-небудь з гравців, то він (або вони) встає і міняється місцями з промовляв.
Мова кожного виступаючого починається однією і тією ж фразою: "Сонце світить для кожного, хто ...". Гра може починатися з опису зовнішніх атрибутів: "Сонце світить для кожного, хто носить блакитні джинси". З часом гра може персоніфікуватися, і тоді називаються індивідуальні пристрасті і антипатії. ("Сонце світить для кожного, хто ... любить проводити відпустку на море ... терпіти не може курців ... харчується по-вегетаріанськи ...") Добре, якщо члени групи згадають як про сильні, так і про слабкі сторони людського характеру, пристрастях, недоліки, успіхи та невдачі, професійні інтереси, щастя і розчарування в коханні, навіть політичних переконаннях.
Грайте до тих пір, поки члени групи зберігають активність. Ця гра дає можливість отримати в стислі терміни багатющу інформацію, яка потім може бути перероблена Вами.
Обговорення гри:
Що стало для мене несподіванкою?
Чи відчуваю я, що знайшов достатньо "споріднених душ"?
Чи радіє мене, що між нами так багато спільного?
7 вправу.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
Що цікаво, корисно?
Заняття 10
Мета: формування єдності в поведінковій сфері: розвиток навичок і вмінь взаємодії, співробітництва, узгодженості дій у вирішенні групових проблем.
Хід заняття:
Привітання учасниками один одного Основна частина Підведення підсумків заняття.
1 вправа.
Ритуал вітання.
2 вправа.
Ділова гра "Загублений місто"
(Гра побудована на основі розробки Віноходовой А.Г., 2001). Гра спрямована на вирішення проблеми в групі. Рекомендується записати її на відеокамеру. Тренінговій групі дається наступне завдання. "У кожного з вас у руках є інструкції, а саме: текст з описом проблеми, карта, аркуші білого паперу і олівці. Перше. Протягом 10 хвилин ви будете працювати індивідуально для того, щоб знайти найкраще дозвіл пропонованої проблеми. Під час цих 10 хвилин ви не повинні спілкуватися з іншими членами групи, а також не використовувати калькулятор. Включити в ситуацію, як якщо б ви самі реально зустрілися з такою проблемою. Кожному з вас дана однакова інформація. Друге. Після періоду індивідуальної підготовки у вас є 20 хвилин для спільного обговорення для того, щоб знайти спільне рішення і в кінці запропонувати його.
Втрачене місто. Ваша команда є частиною студентського експедиції, яка здійснює дослідження географії зарубіжних країн. Група хлопців - студентів щойно покинула місто Сантана для того, щоб провести археологічне дослідження одного загубленого міста, який, як передбачається, знаходиться приблизно в 100 км на північний захід від Сантани. Археологічна партія складалася з 4 студентів та найнятих 12 місцевих - носіїв, і хоча ви не маєте жодного уявлення ні про дорогу, ні про їх план дій, ви знаєте, що втрачене місто розташований десь у районі 64 км2, як показано на карті. Тільки лише одне радіоповідомлення з партії було надіслано вам кілька хвилин тому, але зв'язок був раптово перервана і, здається, їх радіо зламалося. У повідомленні говорилося:
"Всі мертві, крім Вальдмана і мене; ми досягли Рівер Плата і бачимо сліди втраченого міста на іншому березі, в 100 метрах від нас. Вальдман потребує медичної допомоги; ми обидва ослабли і не сподіваємося протриматися без допомоги більше, ніж 48 годин ".
Основна територія країни, як показує карта, є дикою та повної небезпек; деякі частини території населені місцевим войовничим племенем герілла, чисельністю 700 чоловік, загони яких живуть в окремих поселеннях вздовж берега річки. Раніше одна експедиція, що проходила через цей район, втратила 4 людини загиблими з партії в 14 чоловік.
Велика частина екіпіровки, яка вам необхідна, є в наявності в Сантане, ви також маєте на розташуванні 12-метрову моторний човен, здатну плисти зі швидкістю 10 км на годину і має витрата палива 1 л на 2 км.
На захід від Рівер Плата лежить ланцюг гір, середня висота 2500 м, і місто Кланвілла, жителі якого займаються риболовлею, полюванням і ловлею звірів капканами в горах. Через стрімких гірських утворень, неможливо пройти між східним кінцем гірської гряди і Рівер Плата, швидкість течії якої 3 км на годину. Існує один гірський прохід з Кланвілли, середня висота якого 1500 м, хоча місцями піднімається до 2500 м, але цю дорогу важко знайти. Прохід має 8 км в довжину, швидкість руху по ньому становить у середньому 1 км на годину.
Йдучи через джунглі, ви можете сподіватися в середньому на швидкість 2 км на годину, але там легко заблукати; в районі болота є великі ділянки твердого грунту, за якими йти безпечно, але є також невеликі нестійкі ділянки, де можна потонути. Ви можете бути впевненими, що якщо не буде ніяких подій, ваша швидкість рухів через болото буде в середньому на 2 км у годину менше, ніж при русі через відкриту територію, і в 2 рази швидше, ніж через джунглі.
Зараз 18 годин, ви повинні придумати план порятунку і прийняти рішення щодо типу і кількості екіпіровки, яку ви візьмете з собою.
3 вправа.
Вправа "Скажи увагу іншому".
Учасники групи по черзі говорять що-небудь позитивне одному члену групи. Знаками уваги можуть відзначатися особисті якості, зовнішність, вміння, манеру поведінки і т.п. У відповідь чоловік кажи: "Спасибі, я це знаю. А ще я думаю, що я ... ". Брати участь повинні всі члени групи.
4 вправа.
Вправа "Розтопи коло".
Всі учасники стають в коло і беруться за руки. Доброволець входить у коло. Він оточений, і його завдання - розтопити коло своєю теплотою. Коло випустить лише того, хто зуміє знайти добрі і приємні слова про кого-небудь, що стоїть в колі.
5 вправа.
Вправа "Наша група - це ...".
Пропонується кожному учаснику описати групу, називаючи одне, але кращу якість. У сумі виходить її приваблива характеристика
Психогимнастических вправу "Оціни групу кольором".
Психогимнастических вправу "Оціни групу символом".
6 вправу Вправа "Чемодан".
Один з учасників виходить з кімнати, інші починають збирати йому в дорогу "чемодан", складаючи позитивні якості, які група особливо цінує в цій людині. Збираючи "валіза", необхідно дотримуватися чотирьох правил:
в "валізу" треба "покласти" однакову кількість якостей, наявних і відсутніх, але необхідних товаришеві в спілкуванні з людьми;
кожна якість буде "укладатися" у "валіза" тільки за згодою всієї групи. Якщо хоча б один не згоден, то його або намагаються переконати у правильності рішення, або, якщо це не вдається зробити, відмовляються "покласти" якість в "валіза";
"Покласти" в "валіза" можна тільки ті якості, які проявилися в ході роботи в групі;
"Покласти" в "валіза" можна тільки ті якості, які піддаються зміні.
Керує збором "валізи" кожен з учасників групи по черзі. Від'їжджаючого обов'язково нагадують, що буде заважати йому в дорозі: ті негативні якості, які йому треба побороти, щоб його життя стало кращим. Потім "від'їжджає", який весь цей час перебував в іншому приміщенні, зачитується і передається весь список. У нього є право поставити будь-яке питання з прочитаного. Потім виходить наступний учасник і процедура повторюється до тих пір, поки всі учасники не отримають по "валізи".
7 вправу.
Підведення підсумків, обговорення заняття.
Вправа "Мої враження". Тренер задає питання про актуальний стан учасників групи. Обмін враженнями. Підведення підсумків.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Психологія | Творча робота
95.7кб. | скачати


Схожі роботи:
Експериментальне дослідження комунікативної компетентності студентів-менеджерів
Експериментальне дослідження комунікативної компетентності студентів менеджерів
Використання тренінгу в навчанні студентів-психологів комунікативної компетентності
Соціально-психологічний тренінг спілкування як форма надання психологічної допомоги військовослужбовцям
Соціально-психологічний тренінг спілкування як форма надання психологічної допомоги військовослужбовцям
Розвиток комунікативної компетенції
Розвиток професійної компетентності педагогів за допомогою системи управління
Розвиток особистості дошкільника в процесі спілкування
Розвиток культури як сукупності засобів спілкування
© Усі права захищені
написати до нас