Психологічний тренінг саморегуляції

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Психологічний тренінг саморегуляції

Заняття 1. Вступне
Самосвідомість педагога
Цілі: Знайомство учасників групи з майбутньою роботою, актуалізація досвіду участі у психологічних тренінгах, знайомство з проблемою професійної Я - концепції, розвиток позитивної Я - концепції.
Обладнання: стільці, аркуші паперу, ручки, магнітофон, камінчики, черепашка, рефлексивна мішень, маркер.
1.1 Хід заняття. Вступна частина
Епіграфом до сьогоднішньої зустрічі я вибрала вірш «Вільний розмова»:
- Поговоримо?
- Про що?
- Про різне і про інше.
Про те, що добре,
І добре не дуже.
Чого-то знаєш ти.
А щось мені відомо.
Поговоримо?
- Поговоримо.
Раптом буде цікаво.
Інформація
На минулому семінарі ми обговорювали проблему синдрому емоційного вигорання: знайомилися з причинами його виникнення, симптомами прояви.
Як показали результати діагностування педагогів, у багатьох з вас сформувалися, або починають формуватися ознаки нервового напруження і виснаження.
Будь-психологічний тренінг розрахований на те, щоб конкретизувати проблему, забезпечити учасників стратегіями, необхідними для її вирішення, керуючись принципом: «Розкажи мені, і я забуду, покажи мені, і я запам'ятаю, дай мені діяти самому, і я зрозумію». Я сподіваюся, наш тренінг озброїть вас необхідними знаннями для вирішення ваших проблем.
Робота у тренінгу відрізняється від інших форм, тому я хочу познайомити вас з правилами роботи в групі:
Щирість у спілкуванні:
1) Щирість і відкритість: чим більш відвертими будуть розповіді про те, що вас хвилює і цікавить, чим більш щирими будуть вираження ваших почуттів, тим більш ефективною буде ваша робота.
У групі не варто лицемірити і брехати. Група - те місце, де ви можете розповісти про те, що вас дійсно хвилює і цікавить, обговорювати такі проблеми, які до моменту участі в групі з яких-небудь причин не обговорювали. Якщо ви не готові бути щирим у обговоренні якогось питання - краще промовчати.
2) Обов'язкова участь в роботі групи протягом всього часу.
Цей принцип вводиться у зв'язку з тим, що ваші думки і почуття дуже значущі для інших членів групи. Ваше відсутність може призвести до порушення внутрішньогрупових відносин, до того, що в інших не буде можливості почути вашу думку з обговорюваного питання.
3) Не винесення обговорюваних проблем за межі групи.
Все, що говориться тут, має залишитися між нами. Це - одне з етичних підстав нашої роботи. Не варто обговорювати чиїсь проблеми з людьми, які не беруть участі у тренінгу, а також з членами групи поза тренінгу. Краще це робити безпосередньо на занятті.
4) Право кожного члена групи сказати "стоп" - припинити обговорення його проблем.
Якщо ви відчуваєте, що ще не готові бути щирими у обговоренні питань, що стосуються особисто вас, або розумієте, щось або інша вправа може завдати вам психологічну травму, скористайтеся цим принципом.
5) Кожен учасник говорить за себе, від свого імені.
Не варто йти від обговорення і допускати міркування типу: "всі так думають", "більшість так вважають". Спробуйте будувати свої міркування приблизно так: "я думаю ...", "я відчуваю ...", "мені здається ...". Основну увагу кожного з нас повинно бути зосереджено на тому, що відбувається з нами. Всі висловлювання повинні будуватися з використанням особових займенників однини. Тут і тепер: ми говоримо тільки про те, що відбувається з нами в даний момент. Які думки, почуття ви переживаєте в даний момент.
6) Не критикувати і визнавати право кожного на висловлювання своєї думки. Нас досить критикують та оцінюють в житті. Давайте в групі вчитися розуміти іншого, відчувати, що людина хотіла сказати, який сенс вклав у вислів.
7) Спілкування між усіма учасниками на "ти".
Привітання
Вправа «Вам послання»
Кожному учаснику потрібно передати будь - яку вітальну фразу або інше приємне повідомлення члену групи, що сидить в колі навпроти нього. Це повідомлення він відправляє через учасника, що сидить зліва від нього. Той передає повідомлення далі за годинниковою стрілкою. У відповідь учасник відправляє повідомлення у відповідь зворотним курсом, тобто проти годинникової стрілки. Через деякий час в дію залучаються всі учасники, передаючи повідомлення іншим учасникам або чекаючи, коли прийде послання ім.
Після того як останні відповіді дійшли до адресата, ведучий запитує, хто не отримав послання, і просить групу відновити справедливість.
Після закінчення всі учасники хором говорять СПАСИБІ.
1.2 Основна частина
Інформація
Психологи вважають, що усвідомити, в чому проблема, і вербалізувати її - означає наполовину її вирішити. Зараз я попрошу вас прислухатися до своїх відчуттів і визначити, що в даний момент є для вас «камінчиком у черевику», тим, що зазвичай ми відразу можемо і не помітити, тим, що може натерти болючий мозоль, якщо його вчасно не витягнути.
Вправа «Камінчик в черевику»
Уявімо, що, відчувши дискомфорт, ми зрозуміли, що ногу щось тре. Спробуємо визначити, що це і як від цього позбавитися. Щоб було легше сформулювати, пропоную продовжити фразу «Останнім часом в роботі мене засмучувало ...»
Я буду закидати «камінці» в мушлю, а ви озвучувати, що вони означають особисто для вас.
Є одна маленька хитрість-мудрість - свої помилки перетворювати в достоїнства. Як піщинка, яка потрапляє в раковину, нехай ваш камінчик перетвориться на перлину. Перлину вашого досвіду, якийсь новий прийом, вдалу знахідку.
Як людина може впливати на ситуацію? Є 3 варіанти: - спробувати безпосередньо вплинути на співрозмовника; - спробувати вплинути на самого себе; - спробувати вплинути на обставини (наприклад, змінити обстановку, прийняти необхідні заходи безпеки). Що зробити легше?
Хочу розповісти притчу про молоду людину:
Жив-був один молодий чоловік і дуже йому не подобався сучасний світ, і він вирішив зробити все можливе, щоб його змінити. Закінчив школу із золотою медаллю, інститут міжнародних відносин. Став дипломатом і в міру своїх сил намагався змінити світ. Років через 15 він з гіркотою зауважив, що світ не змінився. Тоді він вирішив звузити простір свого впливу, повернувся у своє рідне місто, ось тут-то він зможе реалізувати свої мрії: він побудує людям нові будинки. Поліпшить матеріальне становище і т.д. Працював, не покладаючи рук. Але минуло років 10, і він з жалем зазначив, що життя в місті, якою була, такою і залишилася, люди не змінилися. Тоді він вирішив впливати на членів своєї сім'ї, змінити їх. Але і через 5 років він не побачив результатів своєї праці. Тоді він вирішив змінитися сам, він переглянув свої погляди. Своє ставлення до людей і з подивом зауважив, що змінилися люди, що оточують його, змінився світ навколо.
Для того щоб успішно будувати відношення з оточуючими, зовсім непогано спочатку налагодити стосунки із самим собою, так як в основі емоційного стану людини лежить система його уявлень про себе самого.
Люди з позитивною Я - концепцією вміють отримувати задоволення від життя в будь-яких її проявах. Вони оптимістичні і здатні не втрачати надії, шукати вихід із складної ситуації.
Вправа «Скульптура»
Група ділиться на дві підгрупи. Одна повинна «виліпити» скульптуру людини з почуттям власної гідності, інша - людини без почуття власної гідності. Фігура ліпиться з одного з учасників, яким всі учасники групи надають необхідну позу, створюють йому міміку. Кожна підгрупа обирає екскурсовода, який буде описувати скульптуру, розповідати, що і як вона виражає. Екскурсанти (члени другої підгрупи) можуть погодитися або не погодитися, внести свої корективи.
Рефлексія
- Що ви відчували в процесі створення скульптури?
- Що відчували самі «скульптури»?
Завдання: скласти список цінних якостей в собі, закінчивши пропозицію:
Я дбаю ... Я люблю .... Я допомагаю .... Я визнаю .... Я талановита .... Я вмію добре робити ... Я серджуся ... Я ображаюся ... Я засмучуюсь, коли ... Мені подобається ... Я вдячна собі ....
Рефлексія: чи важко було дописувати пропозиції?
Позитивна професійна Я - концепція забезпечує успішність педагогічної діяльності. Педагог, що володіє такою концепцією, має реалістичне уявлення про себе, добре знає свої сильні і слабкі сторони, прагне максимально використовувати свої переваги і долати недоліки. Але головне - він поважає себе, впевнений у собі.
Вправа «Продовж фразу»
Для усвідомлення свого особистісного та професійного ресурсу продовж фрази.
«Я пишаюся своєю роботою, коли я ...» і
«Не хочу хвалитися, але у своїй роботі ...»
Вправа "Карусель".
Учасники стають у два кола: внутрішній спиною до центру і зовнішній - обличчям до центру, утворюючи пари. За сигналом ведучого кола починають рухатися протихід, змінюючись в парах. У кожній парі учасник повинен сказати комплімент.
Рефлексія: що відчули? Чи сподобався комплімент?
Це вправу ще раз підтверджує теорію "погладжувань" Еріка Берна. У 1945 році Рене Шпіц, спостерігаючи за дітьми з Будинку дитини, зауважив: незважаючи на хороший догляд, вони відставали у фізичному та емоційному розвитку від тих дітей, яких виховували батьки або близькі родичі. Шпіц зробив висновок, що дітям-сиротам не вистачає ласки і похвал. На основі цього та інших, подібних йому досліджень Берн і розробив теорію "погладжувань". Слово "погладжування" відображає дитячу потреба в дотику. Берн зауважив, що ставши дорослими, люди як і раніше прагнуть торкатися один до одного, немов підтверджуючи своє фізичне існування. Але вийшовши з дитячого віку, люди потрапляють у суспільство, де фізичні контакти суворо обмежені, тому доводиться задовольнятися заміщенням цієї потреби іншими формами визнання, або "погладжуваннями". Посмішка, коротка розмова або комплімент - все це знаки того, що вас помітили і це приносить нам радість.
Декларація моєї самості. (За Вірджинії Сатир.)
Сядьте зручно, розслабтеся, побачте себе такою, яка Ви є. (Під музику зачитується декларація моєї самості.)
Я - це Я.
У всьому світі немає нікого в точності такого ж, як Я. Є люди, в чомусь схожі на мене, але немає нікого в точності такого ж, як Я. Мені належить все, що є в мені: моє тіло, включаючи всі, що воно робить; мою свідомість, включаючи всі мої думки і плани, й мої очі, включаючи всі образи, які вони можуть бачити, й мої почуття, якими б вони не були - тривога, напруга, любов, роздратування, радість; мій рот і всі слова , які він може вимовляти; мій голос, гучний або тихий; всі мої дії, звернені до інших людей або самому собі. Мені належать всі мої перемоги й успіхи, всі мої поразки і помилки. Все це належить мені. І тому Я можу близько познайомитися з собою. Я можу полюбити себе і подружитися з собою. І Я можу зробити так, щоб все в мені допомагало мені. Я дружу з собою і люблю себе, Я можу обережно та толерантно відкривати в собі джерела того, що спантеличує мене, і пізнавати все більше і більше різних речей про самого себе. Все, що Я бачу і відчуваю, все, що Я говорю і що Я роблю, що Я думаю і відчуваю в даний момент, - це моє. І це в точності дозволяє мені дізнатися, де Я і хто Я в даний момент. Коли Я вдивляюся у своє минуле, дивлюся на те, що Я бачив і відчував, що Я говорив і що Я робив, як Я думав і як Я відчував, Я бачу, що не цілком мене влаштовує. Я можу відмовитися від того, що здається невідповідним, і зберегти те, що здається потрібним, і відкрити щось нове в самому собі. Я можу бачити, чути, відчувати, думати, говорити і діяти. Я маю все, щоб бути близьким з іншими людьми, щоб бути продуктивним, вносити зміст і порядок в світ речей і людей навколо мене. Я належу собі, і тому Я можу будувати себе. Я - це Я, і Я - це чудово
1.3 Заключна частина
Вправа «Рефлексівнaя мішень»
На аркуші паперу А4 малюється мішень, яка ділиться на 4 сектори:
1 - оцінка змісту; 2 - оцінка форми, методів взаємодії; 3 - оцінка діяльності ведучого; 4 - оцінка своєї діяльності.
Кожен учасник маркером «стріляє» в мішень чотири рази - по одному в кожний сектор, роблячи позначку (точку, плюс і т.д.). Мітка відповідає його оцінкою результатів відбувся взаємодії.
Після того, як кожен учасник «вистрілив» у рефлексивну мішень, вона вивішується на загальний огляд і психолог організовує її короткий аналіз.
Прощання:
Вправа «Дякую тобі»
Всі утворюють коло. Починає психолог. Він простягає руку і каже що стоїть праворуч учаснику: «Спасибі, Галина, мені було приємно з тобою виконувати вправи». Той, чиє ім'я було названо, звертається зі словами подяки до сусіда: «Спасибі, Катя, за надану підтримку», - і бере сусіда за руку, і так до завершення кола. На закінчення всі голосно аплодують один одному й кажуть: «Спа-си-бо! До Свида-ня! До встре-чи! »

Заняття 2. Моя життєва позиція
Цілі: формування установки на саморозвиток і самопізнання, розвиток адекватного уявлення про себе.
Обладнання: 4 ватману, фломастери, плакат «Піраміда Маслоу», ручки, папір, магнітофон, рефлексивна мішень, маркер.
2.1 Вступна частина
Привітання «Чим ми схожі»
Вітаючи один одного по черзі, учасники підкреслюють свою спільність з сусідом.
Вправа «Потяг»
Гра проводиться в колі. Спочатку треба розрахуватися на перший-другий. Перші номери - бавовна в долоні, два притупування ногами. Другі номери - два хлопки, один притупування. Рухи повторюються по черзі: перший - другий - перший - другий і т.д. по колу: імітується стукіт коліс поїзда.
По ходу гри темп весь час прискорюється.
2.2 Основна частина
Вправа «Дерево»
Учасники у швидкому темпі називають відомі їм породи дерев. Обговорюється, що спільного є у всіх дерев при всьому їх різноманітті (корінь, стовбур, крона). Кожен учасник продовжує фразу: «Якби я був деревом, я б хотів бути ... (Коренем, стовбуром, кроною) ». Далі учасники розбиваються на три групи у відповідності зі зробленим вибором, зображують на аркуші паперу дерево і обгрунтовують свій вибір (можна дати загальну відповідь від усієї групи, але якщо є приватні думки, можна озвучити і їх). Малюнки поміщаються в центр кола. Учасникам пропонується знайти метафоричний сенс цієї вправи, у разі утруднення ведучий допомагає учасникам: «дерево» можна розглядати як життєву позицію людини: хто я в цьому житті (від кореня харчується все дерево, стовбур тримає на собі всю тяжкість, крона дає можливість дереву дихати і тощо).
Вправа «Девіз»
Всі учасники по черзі говорять про те, який напис вони написали б на своїй футболці, якби була така можливість. Цей напис має відображати життєве кредо людини, його основний життєвий принцип, а колір відповідати його характеру.
Вправа «Автомобіль»
Зараз ми будемо виконувати спільний малюнок. Наше завдання намалювати автомобіль. Малювати ми будемо по черзі, кожен з вас може намалювати лише одну яку - небудь деталь автомобіля.
Обговорення: звертають увагу, хто вибрав, яку деталь, пропонуючи знайти метафоричний сенс вибору, пов'язавши з роллю кожного учасника в даному колективі.
Вправа "Чарівний магазин".
Сьогодні ми маємо можливість разом з групою поміркувати над тим, що він очікує від свого життя, які його устремління, які цінності для нього значущі. Запишіть 5 найбільш значущих для вас цінностей. Я пропоную вам прийти в "Чарівний магазин" і купити у продавця, тобто у мене, все, що можна побажати: здоров'я, кар'єру, автомобіль, успіх, щастя, любов і т.д., але в якості оплати я вимагатиму, щоб ви заплатили за це тим, що цінуєте в житті, але готові з ним розлучитися . (Під час торгівлі учасник починає активно міркувати про справжні цілі та смисли життя).
Зверніть, будь ласка, увагу на те, що для вас виявилося найбільш значимим: цінність, пов'язана з матеріальним світом, духовним, професією або родиною.
Інформування: Маслоу, один із засновників гуманістичної психології, розглядав потреби людини в ієрархічній послідовності у вигляді піраміди. Фундаментальними потребами, згідно з його теорією, є фізіологічні (їжа, вода, сон тощо); потреба в безпеці, стабільності, порядку; потреба в любові, почутті приналежності до якоїсь спільності людей (сім'я, дружба, колектив та ін) ; потреба в повазі (самоствердженні, визнанні); потреба в самоактуалізації. Відразу ж після задоволення нижченаведених потреб актуалізується більш висока.
Аналіз: на якому етапі перебуваєте ви? Яка мета вашого життя на даний момент? З чим вона пов'язана? Чи потрібно ставити собі цілі? Заради чого? Чого ви хочете досягти в цьому році, через п'ять років, десять?
Важливо вміти правильно ставити цілі: необхідно знати що, навіщо, заради чого і в який термін - це потрібно, проговорити і попросити Всевишнього допомогти в реалізації цієї мети
Вправа «Формула щастя»
Складіть з трьох слів формулу щастя.
Слова: мати, робити, бути. Яке слово у успішної, щасливої ​​людини буде на першому місці. Яке на другому і на третьому?
Обговорення
Вправа «Головне-другорядне».
Напишіть на аркуші паперу 5-8 справ, які для вас в даний час найбільш важливі: на першому місці найважливіше, і.т.д.
А зараз закрийте очі і постарайтеся уявити себе в кінці життя, наче вам зараз років 75-80. Ви вже не працюєте, займаєтеся своїми справами, домашнім господарством, ви часто думаєте про своє життя, згадуючи сумні чи радісні події. Уявіть, що з цього часу, ви зараз дивіться у своє справжнє і оцінюєте, що для вас головне і що другорядне. Наприклад, ви можете шкодувати про те, як багато часу і сил віддавали якогось заняття, яке не мало для вашого життя великого значення і лише здавалося вам дуже важливим.
А тепер, відкрийте очі, візьміть новий аркуш паперу, і складіть список своїх занять за ступенем значущості їх для вашого життя, як би від імені вас, хто дивиться на своє життя з своїх прожитих років.
Порівняйте два отримані списку.
Чи змінилися ці списки? Як вони змінилися, хто хоче висловитися?
2.3 Заключна частина
Вправа «Гарячий повітряна куля»
Закрийте очі, зробіть глибокий вдих і повільно порахуйте від 10 до 1.
Поступово повністю розслабтеся.
Уявіть собі гігантський повітряну кулю на потопає в зелені луки.
Розгляньте цю картину як можна докладніше.
Ви складаєте всі свої проблеми і тривоги в кошик кулі.
Коли кошик буде повною, уявіть, як мотузка кулі сама відв'язується і він поволі набирає висоту. Куля поступово віддаляється, перетворюючись на маленьку крапку і несучи весь вантаж ваших проблем.
Вправа «Рефлексівнaя мішень»
Прощання
Вправа «Дякую тобі»

Заняття 3. Впевненість у собі
Цілі: розвиток у педагогів особистісних тенденцій, усвідомлення мотиваційних установок, навчання навичкам впевненої поведінки. Сприяти пізнання своїх позитивних і негативних якостей, що заважають прийняття себе, зняти напруження, почуття тривоги, сприяти розвитку вмінь самоаналізу та подолання психологічних бар'єрів у педагогів.
Обладнання: таблички, фломастери, магнітофон, листи, ручки, рефлексивна мішень, маркер.
3.1 Вступна частина
Вправа «Звукова гімнастика»
Процедура: Групові дихальні вправи виконуються членами групи в унісон, енергійно і з ентузіазмом.
Встаньте і утворіть коло. Поставте ноги на відстані близько 90 см , Перенесіть вагу на пальці ніг. Коліна тримайте злегка зігнутими, дайте тілу розслабитися, а тазу - вільно провиснути. Покладіть руку собі на живіт і дивіться в очі учаснику, що стоїть напроти вас. Зробіть глибокий вдих через рот, пропускаючи повітря по всьому шляху до живота. Зробіть глибокий видих, даючи вирватися звуку. Підтримуйте звучання стільки, скільки зможете без напруження. Повторіть 16 циклів глибокого дихання, вдихаючи і видихаючи повільно і глибоко. Не поспішайте, інакше відчуєте запаморочення. Не стримуйте ніякі звуки, які вам захочеться вимовити, весь час дивіться один одному в очі. Усвідомлювати будь-які перешкоди в процесі дихання. Відзначайте всі виникаючі почуття під час повного дихання і зберігайте тіло м'яким і розслабленим.
Закінчивши вправу на спільне дихання, струсніть все тіло, звісивши руки по сторонам, згинаючи і випрямляючи коліна. Потім кілька разів підстрибніть для енергетизації частин тіла. Стрибайте повільно, ледве відриваючи ноги від підлоги.
Приспівує наступні звуки:
А - впливає благотворно на весь організм;
Е - впливає на щитовидну залозу;
І - впливає на мозок, очі, ніс, вуха;
Про - впливає на серце, легені;
У - впливає на органи;
розташовані в області живота;
Я - впливає на роботу всього організму;
М - впливає на роботу всього організму;
X - допомагає очищенню організму;
ХА - допомагає підвищити настрій.
Привітання: «Добрі новини»
Учасники групи вітають один одного по колу, описуючи будь - яку подію, пов'язану з успіхом або досягненням мовця.
3.2 Основна частина
Гра «Теремок»
Події в грі розгортаються так само, як у казці «Теремок», тільки учасники пропонують 5 своїх позитивних якостей, для того, щоб їх пустили в теремок. При цьому група щоразу на назване якість схвалює учасника словами «Ах, який ти молодець!».
Після того, як вся група потрапляє в теремок, всі стають в коло, беруться за руки, закривають очі і подумки діляться своїми якостями з іншими учасниками.
Інформаційний блок
Як ми всі цінуємо впевненість в собі і жадаємо її знайти! Вона вважається чи не однією з головних чеснот сучасного цивілізованого світу. Кого ми представляємо в якості прикладу впевненого в собі людину? Ну, якого-небудь лідера політичної партії на зразок Жириновського, нобелівського лауреата або президента банку, що виходить з «мерседеса» ... Але це ви так собі уявляєте. А у психологів на цей рахунок зовсім інша думка. Вони твердо переконані, що на сто відсотків упевнений в собі ... щасливчик, який сидить на пеньку посеред галявини, безтурботно гризе окраєць і відчуває себе при цьому в повному порядку.
Насправді «він не впевнений у собі» на мові психологів означає, що людина відчуває ... сором. Але сором особливого роду. Сором за себе. Він внутрішньо відчуває, що сам по собі, без усіх своїх досягнень він недостатньо хороший і йому треба піднятися до певного рівня, щоб виглядати гідно в очах оточуючих і мати право робити те, що він хоче, не викликаючи осуду. Людина підозрює, що він «не дотягує» до якихось критеріїв і норм - причому встановлених не їм. Успішна кар'єра, становище в суспільстві, рахунки в банку часто потрібні як підтвердження, що «я можу», «я відбувся», «я отримав гарну оцінку» - отже, отримав дозвіл робити без підсвідомого почуття сорому те, чого ніколи б не зробив, не будь я успішний і багатий. А ось впевненому в собі людині не соромно за себе, навіть якщо він нічого особливого не робить ... або взагалі все робить погано.
Пам'ятаєте анекдот про шкапі, яка запевняла гравця, що прийде першою? Той повірив, зробив на неї ставку - і програв. А шкапа у відповідь на закиди тільки розвела копитами: «Ну, не шмогла я, не шмогла!» Помітьте - ніхто зі слухачів анекдоту шкапу не зневажає, не звинувачує. Навпаки, всі потішаються над невдалим гравцем! А у шкапи все гаразд ... Ну і що, що вона не розрахувала свої можливості, недооцінила їх? Ну, не змогла. Наступного разу, дивись, і зможе ... Нам не хочеться сміятися над цією шкапою, тому що вона абсолютно впевнена в собі.
Вдумайтеся тільки в абсурдність ситуації, коли думка чужих людей і їх ставлення означають для людини більше, ніж його власна оцінка себе! Невпевнений в собі людина не може оцінити себе високо і тому залежить від чужої думки - явного або уявного. Він не може прийняти себе таким, яким він є, і весь час прагне себе поліпшити. За допомогою кар'єри, грошей, пластичної операції ... Згодом всі навколишні люди і саме суспільство стають як би «осудливими батьками», думку яких він повинен відповідати, щоб відчувати себе таким, що відбувся, гарним. Але! Кожна людина здатна заробити тільки певну кількість грошей, може бути до відомого рівня красивим і т.п. Якщо каструлька вміщує літр - нерозумно намагатися влити в неї 3 літра і соромитися, що така кількість не вміщається. Сором і невпевненість виникають, коли кришка у цієї каструльки починає завзято «бурмотіти»: ну чому ти не можеш роздутися до величини бака для білизни? Чому бурмоче кришка, і що вона взагалі таке?
Наша троїста особистість
Психологи вважають, що наша особистість складається з трьох складових:
1. Несвідома частина: інстинктивна, «внутрішня дитина», джерело бажань, Ід (Воно).
Основні інстинкти - відчувати задоволення і, найголовніше, бути в безпеці. У кожної людини уявлення про безпеку, задоволеннях і шляхи їх досягнення різні: «сховатися» за удаваною байдужістю, змовчати у відповідь на явне хамство, заплакати або напитися, врешті-решт! Задоволення в тій чи іншій формі цього головного інстинкту і призводить до виникнення почуття сорому, оскільки інстинкт і суспільна мораль - дві речі несумісні (не стримати хама - боягузтво; плакати на людях - непристойно; пияцтво - порок ...).
2. Свідома частина: розумова, «внутрішній дорослий», Его (Я).
Его - хитре. Воно може підказати людині, як розумно задовольняти свої інстинкти, не вступаючи в конфлікт з оточуючими, тобто адаптуватися в житті.
3. Надсвідомих частина - «надбудова» над особистістю (мораль, загальноприйняті правила, сформовані під впливом батьків, а потім і суспільства): Суперего (Над-я), «внутрішній батько».
Суперего наглядає за нами, засуджує або схвалює наші інстинктивні прагнення і пориви.
У впевненого в собі людину всі три частини знаходяться в рівновазі: «внутрішній дорослий» знаходить такі шляхи задоволення бажань «внутрішньої дитини», щоб не обурився «внутрішній батько». У невпевнених у собі людей Его - «внутрішній дорослий» - слабке. Зате Суперего, навпаки, надмірно розвинене і представлено переважної і занадто критичного «внутрішнього батька», перед яким «внутрішня дитина» не здатний захистити себе і постійно відчуває сором.
Існують також цілком очевидні і прості для спостереження характеристики поведінки, що відрізняють впевнених у собі людей.
Упевнені в собі люди говорять голосно, але не кричать, часто дивляться в очі співрозмовнику, а не «свердлять» його очима, завжди витримують певну дистанцію спілкування, не наближаючись до співрозмовника впритул. Вони вміють тримати паузу в розмові, рідко перебивають партнерів, здатні ясно і чітко висловлювати свої думки. Упевнені в собі люди говорять відкрито про свої почуття, бажання і претензії, супроводжуючи їх коротким і чітким обгрунтуванням, часто використовують займенник «Я», не бояться вираження особистої думки. Від упевнених у собі людей рідко можна почути образи, докори, звинувачення. Всі претензії до оточуючих вони висловлюють від свого власного обличчя. Не можна сказати, що ці здібності формуються самі собою або що людина вже народжується впевненим у собі. Як і всі соціально-психологічні якості особистості, впевненість у собі формується в ході соціалізації, ті є у взаємодії з соціальним оточенням.
Вправа »Паризька виставка:
(В групах по 4-5 чоловік)
Кожна команда - це фірми, що виробляють цінні людські якості. Командам дається час обговорити, які якості проводить їх фірма. Для цього потрібно висловити кожному учаснику, що ви в ньому цінуєте. Після цього ви вирішуєте, яке з його цінних якостей можна представити на Паризькій виставці. Потім кожна команда пише на табличках назву цінних якостей, на кожній табличці одна якість. Кожна команда розповідає, які якості вона представляє в своєму павільйоні (по одній якості у кожного учасника)
На закінчення проводиться обговорення результатів виставки ..
Вправа «Я в тобі впевнений»:
Об'єднаєтеся в пари. Сядьте один проти одного. Посидьте деякий час, мовчки, просто дивлячись в очі. Це важко, не зовсім звично, але ж ви знайомі.
Тепер по черзі висловлюйтеся, щоразу починаючи фразу наступними словами: «Я впевнена, що ти ...» Наприклад: «Я впевнена, що ти допоможеш мені, якщо мені буде потрібно», «Я впевнена, що ти ніколи не скажеш про мене погано ». Ще раз підкреслю, що ви говорите по одній фразі, передаючи слово один одному.
Рефлексія
- Що ви відчуваєте зараз?
- Чи змінювалися ваші почуття протягом вправи?
- Який з етапів вправи здався вам найбільш складним?
Вправа «Я найкращий»:
Учасники утворюють два кола: внутрішній і зовнішній. Розходяться на відстань. Рухаючись назустріч одне одному, учасники обох кіл, вдивляючись в обличчя зустрічному, вдаряють себе кулаком у груди, стверджуючи «Я - найкраща, я - найкрасивіша і т.д.»
Вправа «Я пишаюся собою»:
Я пишаюся собою
Я гідна найкращого
Я можу говорити немає
Іноді життя кидає мене
І змушує зігнутися
Але я шукаю і знаходжу в собі сили
Щоб стати сильніше
І дарувати свою любов собі і оточуючим
Техніка «Ресурсний коло»
Уявіть перед собою намальований коло.
Згадайте ситуацію, яка була для вас приємною, успішною, де ви були на висоті, на хвилі успіху, де виявилися всі ваші здібності. Подумки увійдіть в коло. Стоячи в колі, постарайтеся посилити ці приємні відчуття, намагаючись в деталях згадати, що ви в тій ситуації бачили, чули, відчували, відчували. На піку відчуттів стисніть правий кулак. Подумки вийдете з кола, розтисніть кулак, перенесіться в сьогоднішній день. Згадайте свою проблему. Увійдіть подумки в коло, намагаючись представити свою проблему і, одночасно стиснувши кулак, пригадайте свої відчуття, коли ви відчували успіх, що ви бачили, чули, відчували. Подумки вийдіть з кола, перенесіться в сьогоднішній день.
Вправа «Подорож»
Психолог пропонує учасникам зайняти зручне положення і включає запис спокійної музики.
Закрийте очі ... Уявіть, що ви відправилися в подорож. Ви об'їздили багато країн, познайомилися з різними людьми.
І от ви їдете через поле. Навколо літають метелики, бабки. Дзижчать бджоли - вони збирають мед. Співають птахи - вони радіють, що ви їдете через їх полі. Пахне квітами і свіжою травою. На пагорбі ви бачите прекрасний палац. Щось підказує вам, що дуже важливо поїхати саме туди. І ви прямуєте по дорозі, що веде до палацу.
Коли ви входите до палацу, то дивуєшся його красою. Все тут зручно і красиво, як ніби хтось будував цей палац спеціально для вас. І ви розумієте, що тут знайдете щось дуже важливе для себе. Ви йдете по палацу легкої і впевненою ходою.
Уявіть, що ви йдете по ньому і знаходите для себе те, що ви хочете ...
Все те, що ви знайшли для себе в цьому прекрасному палаці, залишається з вами, і ви візьмете це з собою, коли будете повертатися. А зараз зробіть глибокий вдих ... і видих. Візьміть з собою все те хороше, що було з вами. І потихеньку відкриваючи очі, повертайтеся до нас.
Рефлексія
- Які почуття ви відчуваєте після подорожі?
3.3 Заключна частина
Вправа «Оплески»
Учасникам пропонується стати в коло. Один з бажаючий виходить у центр кола, а інші йому бурхливо аплодують. Вони продовжують це робити рівно стільки, скільки він захоче. Він дякує групу і повертається до кола. Після цього виходить наступний учасник.
Вправа «Гармошка»
Кожній людині цікаво знати, що думають про нього інші люди. Передаючи по колу листок з ім'ям учасника, потрібно написати свої враження, які риси характеру в ньому цінуєте. Підписуватися не треба і бачити відповіді інших ви теж не будете, тому що кожний з вас після своєї відповіді зігне листок гармошкою і передасть наступному.
Рефлексія:
Нехай кожен по черзі скаже кілька слів про свої почуття з приводу того, що написали йому.
Вправа «Рефлексівнaя мішень»
Прощання.
Вправа «Дякую тобі»

Заняття 4. Робота з «внутрішньою дитиною»
Цілі: відпрацювання навичок ведення позитивного внутрішнього діалогу з самим собою, оволодіння психотехническими прийомами, спрямованими на усвідомлення позитивного образу «я».
Обладнання: папір, ручки, магнітофон, картки з рекомендаціями, складеними Маделін Берклі - Ален, рефлексивна мішень.
4.1 Вступна частина
Привітання «Краща якість»
Всі учасники групи, вільно пересуваючись по кімнаті, повинні підходити один до одного і обмінюватися компліментами, тобто підкреслювати кращу якість партнера, що ви в ньому бачите і цінуєте більше за все. Не треба поспішати, бажано, щоб кожен учасник звернувся до всіх членів групи.
Вправа «Масаж»
У колі, рухаючись один за одним, робити масаж плечових м'язів попереду йде, биття по спині.
4.2 Основна частина
Вправа «Я дбаю ..»
Написати список тих, про кого кожен з вас повинен піклуватися.
Сидячи спокійно уявіть, що в самому центрі вашого істоти є маленька частинка, яка дуже спокійна і щаслива, не зворушена страхами і турботами про майбутнє. Можна представити її у вигляді язичка полум'я. Затаєного озера. А тепер уявіть, що це ви самі. Ця частка завжди у вас, тільки потрібно навчитися пам'ятати про це.
Обговорення.
Що це за частинка? (Це наша дитина, стан дитини).
Подивіться список тих, про кого ви повинні піклуватися. Якщо можна прочитайте список іншим. А чи є в цьому списку ви самі? Якщо ні, то чому? Ми не можемо зробити щасливими інших, якщо не будемо щасливі самі.
Метафора «Почуття дитинства» з книги Е. Ле Шан «Коли ваша дитина зводить вас з розуму«
Я йшла через центральний парк. Було тепло і сонячно, Стояло бабине літо, - і барви осені тільки почали в'янути. Я відчувала себе чудово. Це було особливе стан тріумфу, яке наступало у мене час від часу, коли старі проблеми були вирішені, і я відчувала приплив енергії і творчих сил ...
Несвідомо я прямувала в те місце в парку, де я грала дитиною ... Тоді мені було років дев'ять - десять. Я стояла і дивилася на скелі. Нічого не змінилося. Я не була більше 62 річною жінкою - відбулася, впевненою в собі. Щасливою. Я була десятирічної дівчинкою, яка часто відчувала почуття смертельного жаху: я була впевнена, що ніколи не навчуся ділити в стовпчик; я завалювала всі контрольні з граматики; я вважала себе потворною, товстою і незграбною; я думала, що мене в останню чергу виберуть для участі в естафеті, я була сором'язливою, маленькою дівчинкою, яка вважала, що іншим людям вона не подобається, мене глибоко ранила кожна невдача, я страшенно боялася, що мене будуть дражнити. Насправді, школа, в яку я ходила, вважалася непоганий, і в мене були дуже хороші батьки. Зі мною не відбувалося нічого серйозного, крім того, що я була дитиною.
Я майже бачила маленьку дівчинку, яка сидить на скелях. Мені хотілося обійняти її, крикнути: «Ось я! Подивись на мене. Зі мною все в порядку! »Несподівано я заплакала про тій дівчинці, яка не могла уявити себе дорослою жінкою, яку так потрібно було знати, що коли вона стане дорослою, вона виявиться обдарованої і коханою, нею будуть захоплюватися, її будуть поважати, вона буде впевнена в собі ...
Якщо б у мене була чудова можливість повернутися, хоч на мить до тієї дитини, яким я була, що б я тоді сказала? Думаю наступне: «Я провісниця, і я хочу сказати, що бачу твоє майбутнє. Ти думаєш, що тупа до шкільних предметів, але, коли ти виростеш і почнеш вивчати те, що тобі буде дійсно цікаво, ти будеш дуже, дуже розумною. Нікого не цікавитиме, чи можеш ти пригадати таблицю множення. Чудове уяву, яким ти володієш, - зробить тебе одного разу процвітаючим письменником, а твоя сором'язливість і м'якість дадуть тобі велику можливість розуміти інших людей і любити їх - і вони дадуть відповідь тобі любов'ю ... Ти будеш знати, що кожна людина час від часу чого - то боїться , і дійсно зможеш допомогти іншим людям впоратися зі страхом. До того часу, коли тобі виповниться 62 роки, ти будеш знати, що один з найщасливіших у світі людей, тому що в тебе чудова родина, хороші друзі і улюблена робота. А найголовніше, що я бачу жінку, яка так рада, що вона - Еда! »
Вправа «Внутрішній дитина»
Зазвичай в фрустрирующей ситуації включається наш «внутрішня дитина», і ми починаємо діяти виходячи з цього его-стану. А як зазвичай діють діти в ситуації, яка їм не подобається? Тупають ногами, кричать, обзиваються, ображаються і плачуть, намагаються сховатися або втекти. А ми? Правда, схоже? Це і природно. Саме его-стан відповідає за наші почуття. І коли погано нам, погано і нашому «внутрішньому дитині». Зараз, будь ласка, уявіть себе маленькою дитиною 4-5 років. Уважно розгляньте, у що ви одягнені, які у вас волосся, який вираз обличчя. Тепер підійдіть до цієї дитини, почастуєте його чим-небудь, приголубте, візьміть на руки і скажіть: «Я тебе дуже люблю (ласкаве ім'я) і завжди буду берегти і захищати». Подивіться, як тепер виглядає ваша дитина, притисніть його до себе. Зменшіть дитини до розмірів горошини і покладіть в своє серце.
Вправа «Часом я балую себе»
Вся інформація, яку ви будете писати, носить суворо конфіденційний характер. Тому бажано бути більш щирими, не заглядати в листи людей, і не питати їх про те, що вони написали. Якщо хто - то захоче прочитати запису, він може це зробити.
Згадайте і складіть список тих справ, які ви виконуєте з метою доставити собі задоволення, подбати про своє душевне здоров'я і трохи побалувати себе.
Коли списки будуть готові, учасники повинні відзначити, як часто вони роблять те, що зазначено на аркуші. Після цього надається можливість учасникам висловити свою думку з приводу того, наскільки важливо іноді зробити що - небудь приємне собі.
Далі група розбивається на трійки, отримують картки з рекомендаціями, складеними Маделін Берклі - Ален, і пропонується ознайомитися з ними і відзначити в них ті пункти, які прийнятні для них, але які вони виконують рідко або не виконували раніше і доповнити цей список однієї - двома оригінальними позиціями.
Ці оригінальні способи побалувати себе учасники записують на стікерах, закріплюють на великій, заздалегідь заготовлений аркуш ватману.
Обговорення: Учасники висловлюються у вільній формі про те, які способи побалувати себе їм найбільше сподобалися і які вони могли б спробувати в майбутньому.
«Дев'ять рад М. Берклі - Ален»
1. Збільште на півгодини свою обідню перерву.
2. Зробіть собі невеликий подарунок.
3. Дозвольте собі побути якийсь час на самоті.
4. Знайдіть час із задоволенням зайнятися своєю улюбленою справою.
5. Дозвольте собі півдня провести за «байдикуванням».
6. Займіться тим, що ви давно вже хотіли зайнятися, але на що ніколи не вистачало часу.
7. У вихідний дозвольте собі довше поспати.
8. Похваліться перед одним або родичами своїми досягненнями.
9. Витратьте деяку суму грошей зі своїх заощаджень, і купіть собі яку - небудь дрібничку.
Вправа «Чарівна чашка»
Сядьте зручно, покладіть вільно руки на коліна, закрийте очі, дихаєте спокійно, рівно і глибоко. Розслабтеся. Уявіть собі білий екран, зосередьтеся на ньому. Уявіть, що бачите на ньому свою улюблену чашку. Розфарбуйте її так, як вам хочеться. Ще раз уважно подивіться на чашку, розгляньте її. Наповніть її по самі вінця вашим улюбленим напоєм. Уявіть і постарайтеся подумки намалювати поряд з вашою чашкою іншу, чужу. Вона порожня. Відлийте зі своєї чашки в пусту. Поруч ще порожня чашка, ще і ще ... Відливають із своєї чашки в порожні і не шкодуйте. А зараз подивіться знову у свою чашку. О! Вона знову повна по вінця! Що ж з нею сталося? Чому так сталося? ..
Ваша чашка особлива - чарівна. Ми можемо відливати з неї, а вона завжди буде повною. Ця чашка - твоя! Вона наповнена твоєю добротою і впевненістю! Відкрийте очі. Спокійно і впевнено скажіть: «Це я! У мене є така чашка! »
Рефлексія
- Що ви відчуваєте після виконання вправи?
Техніка НЛП «Ваша дитина»
Подумки знайти приємне місце поза приміщенням.
Уявити, що у ваших ніг розтягнулася лінія вашого життя. Знайти ту ділянку у минулому, де ви були дитиною, здоровим, щасливим, повним сил і надій.
Подумайте, ніж мав той дитина, якими якостями. Яких вам так не вистачає.
Переступіть подумки через лінію життя в ту ділянку і обійміть своєї дитини.
Чим сильніше ви обійміть дитини, тим сильніше відчуваєте, як вливається в вас енергія, бадьорість і т.д, тим сильніше стискається правий кулак.
Поверніться до того місця, де ви сиділи, перевірте, чи потрібні вам ті якості, якими обдарував вас ваша дитина.
Перевірте, чи комфортно ви себе відчуваєте з цими якостями в майбутньому.
Якщо немає негативної реакції, поверніться в ту ділянку дитинства, де ви зустрілися зі своєю дитиною, обійміть його ще раз, подякуйте, розкажіть, яким він буде в майбутньому.
Поверніться в сьогодення.
Вправа «Лист самому собі коханому»
Всі ми дуже різні. Але чи можна сказати, що образ "Я" буває "хорошим" чи "правильним"? Ні, не буває правильного внутрішнього світу. Але буває гармонійне і не гармонійний стан нашого внутрішнього світу. Досягти гармонії з самим собою допомагає емоційно прийнятий образ "Я".
Тепер зберіть воєдино все, про що ми сьогодні говорили і напишіть лист, звернення до самого себе коханому.
Це заключне вправу, листи можна зачитувати, але тільки за згодою авторів. Якщо група не налаштована, читати листи наполягати не варто.
Вправа «Рефлексівнaя мішень»
Прощання.
Вправа «Дякую тобі»

Заняття 5. Заключне
Цілі: підведення підсумків занять групи. Рефлексія власних досягнень, побудова перспективи розвитку. Надання психологічної підтримки один одному. Завершення роботи групи.
Обладнання: папір, фломастери, ручки, магнітофон.
5.1 Вступна частина
Привітання «Спасибі тобі ...»
Учасники по черзі вітають один одного, і дякують за якою - то вчинок або якість, гідність чи що - то ще.
Вправа «Як чхає слон»
Ведучий задає учасникам питання: «Чи чули ви, як чхає слон. Напевно більшість дадуть негативну відповідь. Тоді ведучий пропонує об'єднатися учасникам в три групи. Одна група по команді повинна крикнути слово «ящики», інша «хрящики», третя «потягли». По команді ведучого всі вигукують потрібне слово, і виходить звук чхання слона.
Розминка »Прощальний подарунок»
Кожен учасник по черзі повідомляє, що б він хотів подарувати сусідові зліва на прощання і чому. Сусід повинен подякувати і висловити свої почуття: радий він подарунку чи ні.
5.2 Основна частина:
Вправа «Малюємо побажання»
Всім учасникам пропонується папір для малювання, фломастери. Кожен учасник підписує свій лист і передає сусіда зліва. Тепер кожен повинен намалювати або підписати своє побажання господареві листка. Отже, нехай кожен лист обходить всіх учасників групи і кожен залишає на ньому свій запис (можна підписуватися від кого побажання). Бажаючі можуть висловитися з приводу побажань і залишають їх на згадку.
Вправа «Хвости»
Кожному учасникові групи пропонується взяти папір, ручку і розділити лист на дві колонки: ліву - «що я не додав», праву - «про що я не попросив». Учасникам дається 10 хвилин на те, щоб дописати у відповідних колонках свої «хвости». Кожному учаснику пропонується вибрати, який - небудь один «хвіст», і позбутися від нього прямо зараз.
Вправа «Чемодан»
Кожному учаснику по черзі всі учасники групи на прощання збирають «валіза побажань» Кожен висловлюється і обов'язково висловлює своє захоплення позитивними сторонами особистості і формулює свої побажання.
Метафора «Метелик»
В одному селищі жив мудрець. Люди приходили до нього за порадою. І ось одного разу з'явився в селищі злий заздрісник. Він вирішив довести, що мудрець насправді не так вже розумний. Заздрісник вирішив: «Спіймай метелика і зажну її між долонями. Попрошу мудреця вгадати жива вона чи мертва. Якщо мудрець скаже. Що метелик жива, я легко потисну її, і він виявиться неправий. Якщо скаже, що мертва, відпущу метелика, і він буде зганьблений ».
Заздрісник зібрав натовп людей, і вони разом поїхали до будинку мудреця. Мудрець вийшов до них на ганок.
«Скажи, - крикнув заздрісник, що в моїх руках: жива метелик чи мертвий?»
Мудрець помовчав і відповів: «Все в твоїх руках».
Вправа «Соняшник»
Всі учасники стають широким колом, потім сідають і закривають очі. Усім пропонується пригадати, як вони прийшли на перше заняття. Тренер: «Тепер відкрийте очі і повільно підніміться ... Відчуйте, що ви поступово перетворилися в єдину групу і стали ближчими один одному. Покладіть руки на плечі сусідів ... Уявіть собі, що ви всі - це квітка соняшника, який повільно погойдується під подихом вітру. Закрийте очі і повільно гойдніть спочатку вліво, а потім вправо ... (30 секунд)
Продовжуючи рухатися в ритмі соняшнику, відкрийте очі і подивіться на інших членів групи. Зустріньтеся очима з кожним.
Тепер поступово зупиніться, знову закрийте очі і зніміть руки з плечей сусідів ... Усвідомте, що соняшник вже дозріли кожен з вас перетвориться на самостійний соняшникова насіннячко ... Відійдіть на пару кроків назад і повільно розверніться назовні. Відчуйте, що вітер несе вас зараз вдалину від соняшнику, що ви знову один, але несете в собі при цьому енергію зародка ...
Спробуйте відчути цю енергію у своєму тілі ... Скажіть собі самому: «Я наповнений життєвою силою і в мене є енергія для росту і розвитку ...
5.3 Заключна частина
Вправа «Гарячий стілець»
У центрі кола ставиться стілець, який і буде називатися «гарячим». Всім учасникам по черзі пропонується сісти на стілець. Він може говорити все, що захоче, але відповідно до трьома умовами:
Учасник може говорити тільки те, що має відношення до роботи даної групи.
Учасник не може нічого не говорити.
Що б не говорив учасник, інші можуть тільки слухати. Це думки одного з учасників групи, які потрібно прийняти такими, якими вони є. У кожного буде можливість висловитися, коли дійде черга.
Прощання.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Психологія | Методичка
96.2кб. | скачати


Схожі роботи:
Соціально-психологічний тренінг
Соціально-психологічний тренінг
Соціально-психологічний тренінг Конфлікти і методи їх подолання
Соціально - психологічний тренінг як засіб активного впливу
Соціально психологічний тренінг як засіб активного впливу
Подолання конфліктності - соціально-психологічний тренінг для педагогів
Соціально-психологічний тренінг асертивності у роботі психолога з підлітками
Психологічний тренінг для дітей підліткового віку на тему Дружба
Психологічний тренінг для дітей підліткового віку на тему Дружба 2
© Усі права захищені
написати до нас