Прикметник та Іван Бунін

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Тема: «Ім'я прикметник і .... Іван Бунін »
Цілі уроку:
1. Формувати уявлення про поезію як про особливий погляд на світ, вчити сприймати навколишній світ живим і живим, відчувати його красу
2. Розвивати пізнавальний досвід, художній смак.
3. Моделювати середовище для розкриття творчого потенціалу особистості, індивідуальних особливостей кожного учня.
Завдання уроку:
Освітні:
1. Сформувати поняття про епітеті, навчити відрізняти його від прикметника, знаходити в тексті
Розвиваючі:
1. Розвивати навички аналізу ліричного твору
2. Сприяти творчому зростанню учнів, прагненню до творення.
3. Формувати мовну, лінгвістичну, дослідницьку компетенції.
Виховні:
1. Залучати до краси російського пейзажу.
2. Виховувати естетичні почуття через різні види мистецтва.
3. Виховувати любов і дбайливе ставлення до поетичного слова.
Знання, вміння, навички і якості:
1. Формуються базові знання про мову художньої літератури, зокрема про епітеті як засобі художньої виразності,
2. Закріплюються практичні навички часткового аналізу поетичного тексту,
3. Актуалізуються знання про особливості форми і змісту ліричного твору.
4. Розвивається особистість школяра, його естетичний досвід, пізнавальна культура, логічна пам'ять.
Необхідне обладнання та матеріали: роздавальний матеріал (деформований текст вірша Є. Баратинського), вірші І. Буніна, мультімедіапроектор, комп'ютер
Хід уроку
I етап роботи
Зачитую рядки:
1) І снилося мені, що ми, як у казці,
Йшли вздовж пустельних берегів
Над диким синім лукомор'я,
У глухому лісі, серед пісків.
2) Чим жаркіше день, тим сладостней в бору
Дихати сухим смолистими пахощами,
І весело мені було вранці
Бродити по цим сонячним палатам.
3) Пам'ятаю - довгий зимовий вечір,
Напівтемрява і тиша;
Тьмяно ллється світло лампади,
Буря плаче біля вікна.
Учитель. Не випадково ми почали урок з цих рядків. Ви здогадалися, кому вони належать?
Що вам відомо про Буніна?
- Бунін - поет і прозаїк. Однаково талановитий.
- Народився в сім'ї знатної, але збіднілої, незабаром і зовсім розорилася.
- Батьківщина Буніна - Орловська земля. У Озерцях знаходиться будинок Буніна.
- Бунін - потомствений дворянин - зі старовинного дворянського роду, що мав коріння задовго до народження Івана Буніна. І які коріння! З роду Бунін відбувалася Ганна Буніна, талановитий поет 18 століття; поет-романтик, автор «Сплячої красуні» В.А. Жуковського.
- Раннє дитинство пройшло на самоті, без однолітків, безпосередньо в спілкувань з природою.
- За довге життя (83 роки) йому було призначено дізнатися славу знаменитого письменника, лауреата Нобелівської премії ... І він же в сумні хвилини еміграції був змушений просити допомоги у заможних знайомих. Але все-таки Бунін писав: «Ах, люблю я простір життя, життя люблю ...».
Учитель. Кожне оповідання Буніна, кожна повість, кожен вірш - це роздуми про життя, про світ, про Росію. Він любить країну з темними алеями, поля з жайворонками, зимові хуртовини і квітневі світлі вечора. Бунін - незвичайний майстер пейзажу Росії.
Сьогодні ми будемо розглядати Буніна як поета, який писав дивовижні вірші. А вірші, ми з вами знаємо, ніяк не можуть обходитися без яких частин мови? (Без імен прикметників)
Правильно, найчастіше, у віршах вживаються прикметники
Давайте відчуємо цю любов до батьківщини; побачимо «незвичайне в звичайному» насолодитись тим, як «працює» слово, як «працює» прикметник.
Запрошую вас у світ бунінської поезії.
Спробуйте, хлопці, сформулювати тему уроку.
(Обговорення і запис теми уроку: «Ім'я прикметник і ... Іван Бунін»).
II етап роботи - робота з текстом.
1. Читання вірша І. Буніна «На вікні, срібному від інею ...»
На вікні, срібному від інею,
За ніч хризантеми розцвіли.
У верхніх склі - небо ясно-синє
І стріхи в сніговий пилу.
Сходить сонце, бадьорий від холоду,
Золотиться відблиском вікно,
Ранок тихо, радісно і молодо.
Білим снігом все запущено.
І весь ранок яскраві і чисті
Буду бачити фарби у височині,
І до півдня будуть сріблясті
Хризантеми на моєму вікні.
Лексична робота: стріхи, хризантема
1) зі словника Ожегова.
Стріхи. У селянських хатах: нижній, звисаючий край від даху.
2) з етимологічного словника російської мови.
Хризантема. Запозичене в кінці 19 століття з грецької мови. Хризантема буквально «золота квітка».
3. Бунін так вміє користуватися словом, що його вірші немов картини. Почитайте (про себе) текст.
- Які картини ви представили?
Давайте уявимо собі, що ми сидимо вдома, дивимося у вікно і милуємося красою природи. Земля вкрита білою шубою. Тихо, задумливо падають з неба сніжинки. Природа так і манить.
Сніг білий і пухнастий, як ковдра. Лежить на землі, немов м'яке покривало, під яким вона дрімає до весни. Він скрипить під ногами, і цей скрип, немов музика, лунає навколо.
Казкова краса інею на гілках дерев нагадує російське мереживо. Як ніби майстрині потрудилися над візерунком білої шалі і, виконавши роботи, накинули цю шаль на гілки дерев.
У лісі дерева стоять, покриті важкими шапками. Зачепиш гілку рукою, і з неї звалиться кому снігу на голову або потрапить за комір. А гілка злегка хитнеться і знову завмре, немов уві сні.
- Яким настроєм пройнятий вірш? (Радісним, урочистим, що бадьорить)
Чому радісно ліричному героєві?
Які образи допомагають зрозуміти настрій ліричного героя?
Знайдіть ключові слова. Спробуйте озаглавити.
4. Що робить текст особливо зримим, виразним? (Прикметник)
2. Запишіть 1 строфу в зошит. Поясніть орфограми. Знайдіть прикметники, дайте визначення.
5. Випишіть словосполучення «Докладаючи. + Сущ », виділіть закінчення.
На срібному вікні
У верхніх стеклах
Небо світло-синє
У сніговий пилу
Бадьоре сонце
Білим снігом
Яскраві і чисті фарби
Сріблясті хризантеми
6. На що вказують прикметники? (На колір, настрій, місце). Які ще слова, крім прикметників, передають колір, світло словом? (Ніч, сонце, пил, золотиться, блиск).
7. Знайдіть епітети у вірші. Пам'ятайте, епітет - троп, образне визначення, виражене переважно прикметником, але також прислівником, іменником, числівником, дієсловом, що дає додаткову художню характеристику предмета (явища) у вигляді прихованого порівняння («чисте поле» »,« парус одинокий »»).
А всяке чи визначення є епітетом?
Кришталеві черевички
Бузковий аромат
Золоте кільце
Гострі шипи
- Ці прикметники не є епітетами. Адже вони мають конкретне, предметне значення. Розкрийте його.
- Кришталеві черевички - з кришталю, бузковий аромат - аромат бузку і т.д.
- Можна перетворити ці прикметники в епітети, надавши їм нового, несподіваний зміст. Подумайте, що для цього потрібно зробити? (Замінити іменник).

8. Ви помітили, що у вірші і золото, і срібло, і іній - все блищить. Підберіть однокореневі слова до слова блиск. (Відблиск, Блиск, блискучий, блищати, сяяти, блискучий). Відзначаємо чергування приголосних і голосних.
Физкультминутка
Під час фізкультхвилинки учні встають і під керівництвом вчителя голосно вимовляють слова вірша, супроводжуючи їх рухами.
Вийшли мишки якось раз (діти йдуть на місці)
Подивитися, котра година (дивляться по сторонах, як у бінокль).
Раз, два, три, чотири (плескають у долоні)
Мишки смикнули за гирі (піднімають руки вгору і опускають вниз).
Раптом пролунав страшний дзвін - (ляскають голосніше і швидше)
Утекли мишки геть! (Біжать навколо себе і дивляться по сторонах, прикладаючи долоню до чола, ніби розшукуючи мишей)
9. Робота в групах.
Є у Буніна слово, яке є ключем до його поезії. Улюблене, лейтмотивного - блиск. Запишіть пропозицію.
Поезія без Буніна потьмяніє, втратить живого веселкового блиску і зоряного сяйва.
1 група. Зробіть синтаксичний розбір речення.
2 група. Зробіть морфологічний розбір слова живого.
3 група. Розставте розділові знаки, складіть схему пропозиції. Зробіть фонетичний розбір слова живого
III етап роботи - «Творча майстерня».
- Відомий літературознавець Лев Озеров писав: «Скажи мені, який у тебе епітет, і я скажу, який ти поет». Яка думка криється у цих словах?
- Робота над епітетом - справа надзвичайно складна. Невипадково молоді поети частіше використовують метафору. Епітет повинен бути не тільки виразним, але й передавати почуття автора, підкреслювати головну думку.
· Гра «Змагання з поетом»
- Хлопці, ми з вами знайомі з багатьма іменами блискучих поетів. Один з них - Євген Абрамович Баратинський.
Він, як і багато його однолітків, почав писати вірші ще юнаком. Був знайомий з Пушкіним та іншими молодими поетами, суспільство яких мало вплив на розвиток і спрямування його таланту. Своїми ліричними творами він скоро посів чільне місце у числі поетів пушкінського кола.
- Прочитайте вірш Баратинського, в якому пропущені деякі слова.
· Учні самостійно читають вірш.
- Завдання: введіть у текст вірша епітети, які допоможуть побачити картину і передати почуття автора.
Де ... шепіт
Моїх лісів?
Потоків ремствування,
Квіти луків?
Дерева ...;
Килим зими
Покрив пагорби,
Луги і доли.
Під ...
Своєю корою
Струмок німіє;
Всі ціпеніє,
Лише вітер ...,
Буяє, виє
І небо криє
... Імлою.
· Самостійна робота учнів. У слабкому класі можливий аналіз рими вірша, який допоможе знайти потрібне слово.
· Читання обговорення варіантів. Схвалення, підтримка цікавих знахідок. Створення ситуації успіху.
- Що ви відчули, коли творили?
· Читання варіанту Баратинського.
Де солодкий шепіт
Моїх лісів?
Потоків ремствування,
Квіти луків?
Дерева голи;
Килим зими
Покрив пагорби,
Луги і доли.
Під крижаною
Своєю корою
Струмок німіє;
Всі ціпеніє,
Лише вітер злий,
Буяє, виє
І небо криє
Сивою імлою.
· Обговорення епітетів Баратинського, створеної з їх допомогою картини, настрої автора. Висновок про складність праці поета, про довгий, часом напруженому пошуку єдино потрібного слова.
· Закріплення. Виписати епітети
«Вся кімната бурштиновим блиском осяяна» (А. С. Пушкін)
«Веселим тріском тріщить затоплена піч» (А. С. Пушкін)
«Весь оповитий, весь окований легкої ланцюгом пухової» (Ф. І. Тютчев)
«Співає зима, аукає, волохатий ліс заколисує» (С. А. Єсенін)
«Крізь хвилясті тумани пробирається місяць,
Крізь сумні галявини ллє сумний світ вона »(А. С. Пушкін)
Згадаймо слова Буніна:
Ні, не пейзаж тягне мене.
Не фарби жадібний погляд помітив,
А те, що в цих фарбах світить:
Любов і радість буття.
Любов і радість ... Радіти кожному дню ... Може бути, це і є щастя?
Щастя в радості буття, просто жити і бачити величезне небо, траву; відчувати свіжість осінніх і зимових днів ...
Скласти 3-5 пропозицій по заданому початку. Щастя - це ....
· Рефлексія
Метод незакінченого пропозиції:
- Мені сподобалося ...
- Я зрозумів, що ...
- Я навчився ...
- Я сьогодні працював ...
«Всюди блиск всюди яскраве світло» - писав Бунін.
ДИТИНСТВО
Чим жаркіше день, тим сладостней в бору
Дихати сухим смолистими пахощами,
І весело мені було вранці
Бродити по цим сонячним палатам!
Всюди блиск, всюди яскраве світло,
Пісок - як шовк ... Прилиньте до сосни кострубатою
І відчуваю: мені тільки десять років,
А стовбур - гігант, важкий, величавий.
Кора груба, зморшкувата, красна,
Але так тепла, так сонцем вся прогріта!
І здається, що пахне не сосна,
А спека і сухість сонячного світла.
Яку картину з дитячих років згадує поет?
Картину спекотного літнього дня в «солодкому» бору, де віє «сухим смолистим ароматом», де «пісок - як шовк», де весело, де «всюди блиск, всюди яскраве світло».
Відчуття дитинства - це відчуття світла, тепла, веселощів, щастя. Навіть груба кора «так тепла, так сонцем вся прогріта ...»
Від вірша віє теплом, добротою, казкою. У дитинстві ми всі любимо казки, може бути, тому що в них доброта і чудеса.
А що чудесного, казкового в цьому вірші?
Сонячні палати, шовковий пісок, гармонія радості і щастя, тепла і світла, краси і любові.
Про що цей вірш? Чи тільки про природу? (Про стан людини.)
Виразне читання вірша І. Буніна «Вечір».

Вечір

Про щастя ми завжди лише згадуємо.
А щастя усюди. Може бути, воно -
Ось цей сад осінній за сараєм
І чисте повітря, що ллється у вікно.
У бездонному небі легким білим краєм
Встає, сяє хмара. Давно
Стежу за ним ... Ми мало бачимо, знаємо,
А щастя, лише знавець дано.
Вікно відкрито. Пискнула і села
На підвіконня пташка. І від книг
Втомлений погляд я відводжу на мить.
День вечоріє, небо спорожніло.
Гул молотарки чути на току ...
Я бачу, чую, щасливий. Все в мені.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Розробка уроку
30.9кб. | скачати


Схожі роботи:
Бунін і. а. - Іван Бунін. темні алеї. розповіді.
Бунін і. а. - Іван Олексійович Бунін
Іван Бунін
Бунін Іван Олексійович
Іван Олексійович Бунін
Іван Бунін Темні алеї Розповіді
Бунін і. а. - І. Бунін. тема кохання
Прикметник Числівник Займенник Прислівник
Англійське прикметник у підмові науково популярної статті
© Усі права захищені
написати до нас