Норми побудови складнопідрядні речення

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Урок російської мови в 11 «З» класі СШ № 21 м. Могильові.

Тема уроку: «Норми побудови складнопідрядні речення»

Цілі уроку:

- Освітня: актуалізувати знання учнів про складнопідрядних пропозиціях, поглибити їх; зміцнити вміння в розстановці розділових знаків у СЗП;

- Виховує: формувати в учнів орфографічну, пунктуаційну грамотність;

- Розвиваюча: розвивати мовлення, мислення, логіку учнів.

Хід уроку:

I Організаційний момент.

Перевірити готовність учнів до уроку, налаштувати їх на сприйняття.

Учні записують у зошити число, тему.

II Перевірка домашнього завдання.

Два учні виконують завдання, написані на картках:

Картка № 1

  1. Виберіть, яку голосну (Е або І) слід вставити в слова і словосполучення:

Пр ... влекать, верн ... саж, жизн ... опис, пр ... в ... деніе, говорити в новосілля ..., вступити в пр ... р ... Канія, пр ... дати (мрію).

  1. Вставте, де потрібно, Ь або ':

З ... язувати, р ... яний, без ... упречності, н ... юанс, впасти горілиць ..., мелколесья ... е, двох ... ярусний.

  1. Вставте пропущені букви. У дужках вкажіть невизначену форму дієслова, від якого утворено причастя:

    • Роман, прослалася ... вшій () автора;

    • Заспокою ... вшееся () від недавньої бурі морі;

    • Боляче тиснув ... щие () бджоли;

    • Колишев ... щаяся () від вітру жито;

    • Перериваючи ... травня () пострілами тиша;

    • Завішаний ... раження () тюлем вікна;

    • Переконань (н, нн) ий () супротивник суперечок.

  1. Перепишіть, замінюючи числа словами:

Сума 347 і 86 дорівнює 433.

Картка № 2

1. Злито (1), роздільно (2) або через дефіс (3)? Поставте відповідну цифру:

(Не) правильну відповідь, (мабуть) невидимо, все (таки), зовсім (не) цікаво, (не) дивлячись у вікно, (ні) (за) що, (соціал) демократичний, (високо) інтелігентний, (не) (у) кого.

2. Закресліть непотрібне:

Моло (д, т) ба, впріпри (ж, ш) ку, ве (з, с) ти на вантажівці, ка (в, ф) тан, ХРУ (б, п) кий, во (г, к) зал, Пікчу (ж, ш) ка.

3. Вставте, де потрібно, Ь або ':

Скам ... я, з ... узіть, від ... явлений, з ... агітувати, ведмежу ... його, трьох ... поверховий, співаєш ... ті, грянув туш ..., тон ... ше.


  1. Провідміняйте числівник вісім тисяч шістсот п'ятьдесят-чотири.

І.П.

Р.п.

Д.п.

В.п.

Т.п.

П.п.

Робота над словниковими словами (два учні пишуть за дошкою, решта - в робочих зошитах).

Майстерний, адаптація, інтриганські, втридорога, зосліпу, пліч-о-пліч, майор, галерея, волейбол, теніс, баланс, імітація, тренажер, аплодувати, алея, екскурсія, факсиміле, санітарія, діамант, атракціон.

Потім перевіряємо написання словникових слів, виправляємо помилки.

III Питання на повторення.

- Що таке складне речення? Чим воно відрізняється від простого? (Наявність двох і більше граматичних основ)

- Які види складних речень бувають?

- Що таке безсполучникового складне речення? Наведіть приклад.

- Що таке складносурядне речення? Наведіть приклад.

- Що таке складнопідрядне речення? Наведіть приклад.

IV Повідомлення нової теми.

Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про КПС. Давайте згадаємо, які види СПП бувають.

На дошці креслимо (в процесі відповіді учня) таблицю:

Діти перечерчівают в таблицю конспекти.

СКЛАДНЕ ПРОПОЗИЦІЯ

БСП


ССП

КПС

(Частини нерівноправні)

частину одно-правні, з'єднані бессоюзной зв'язком, інтонацією.

частину одно-правні, з'єднані з'єднає., противит., розділить., спілками.

Вид придаткове частини



определительная

(Який? Який?)

Відноситься до ім. сущ., займенників то, той, все, кожен, такий.

з'ясувальних

(Що? Про що? В чому? Чому? Чого? Та ін)

Відноситься до слова із значенням мовлення, почуття, думки (найчастіше до дієслова)

обстоятельственная:

  • місця

  • часу

  • мети

  • поступки

  • причини

  • слідства

  • умови

  • способу дії

  • ступеня

  • порівняльні

V Закріплення матеріалу.

Вправа 231 у підручнику учні виконують по ланцюжку усно.

Учні вставляють пропущені букви, пояснюють свій вибір. Розташовують розділові знаки. Визначають тип складнопідрядні речення. (2 останніх речення виконують письмово, креслять схеми.)

1. До ранку коли небо майже про ... снилося від хмар хто (те) (не) скільки разів ост ... рожно торкнув за плече нашого міцно спав героя. 2. Над пр ... мандрівці олед ... нелимі де студії (н, нн) а блищить зірка пр ... літають калі (н, нн) ими стрілами (вогні) дихаючі поїзда. 3. Не можна вос ... оздать минуле і (с, сс) ку (с, сс) тве (н, нн) про зібрати його як соб ... рают матер ... ал в творч ... ських поезії ... ках. 4. Двом поетам у кімн ... ті однієї важко знаходить ... ся тому (що) музи за спиною (с, сс) ор ... т (?) Ся мріючи пом ... рит (?) Ся. 5. Ти дума ... ш (?) Що ти чтіхі чітаеш (?). Пр ... чтеш (?) Стор ... ку і здригнувшись п ... речтеш (?). Ти руку в біль чужу п ... гружаеш (?) І гаряча (ль) (на) дотик узнаеш (?). 6. Тільки в розлуці береже ... ш (?) Як ін ... Гоце (н, нн) ость кожну дещицю якщо до неї прик ... сался улюблений. 7. Леч (?) (Б) на дно як підводний човен що (б) (не) могли зап ... ленговать! 8. (В) низу (не) встретіш (?) Як (н ...) т ... нись за всю счас (?) Лівую ж ... знь деситой частки таких красот і ч ... дес. 9. Ось ти виліз на третю полицю і забився в куточок там де їхав (в) нишком сле ... ший вночі Старичі ... к. 10. Я їхав так як їдуть (на) удачу вирішуючи в сер (?) Це стару задачу.

9. Ось ти виліз на третю полицю і забився в куточок там, де їхав нишком (наріччя, пишеться разом) слiд з ший (перевірочне слово: злазить) вночі Старичі про до (у суфіксах після шиплячих під наголосом пишеться О).

[... Там], (де ...). Де? (СПП з придаточной місця)

10. Я їхав так, як їдуть навмання (наріччя ~ навмання), вирішуючи в сер д Це (в корені пишемо невимовними приголосними; так як це словникове слово, то написання потрібно запам'ятати) стару задачу.

[... Так], (як ...). Як? (СПП способу дії)

Існують СПП з кількома підрядними частинами. Згадуємо типи підпорядкування:

Крім того, буває ще комбінований тип підпорядкування (поєднання декількох типів).

Під диктовку учні записують пропозиції (двоє учнів - на дошці). Розташовують розділові знаки, підкреслюють граматичні основи в реченні, малюють схеми і визначають тип підпорядкування:

  • (1) Я розповів всю цю історію, (2) в якій немає нічого особливого, тільки потім, (3) щоб дати хоча б віддалене поняття про те, (4) що представляють собою Мещерські болота.

  • (1) Їй здавалося, (2) що якщо з толком розписати царя, (3) скільки лих зазнала матінка, залишившись вдовою, (4) як вона вибивається з сил, (5) щоб добути шматок хліба для сиріт, і гарненько попросити царя взяти Сашу на казенний рахунок в навчальний заклад, (6) то цар неодмінно виконає таке прохання.

Виконуємо вправу 233 (по рядах), серед «трійок» пропозицій знаходимо «третє зайве». Потім три учні (представники своїх рядів) зачитують виписане пропозицію.

I У якому реченні що є союзом? (Хлопці виписують речення, в якому ця умова порушена).

1. Кінець робочої мотузки намотувався на вал, що крутив жорно верхній жорно.

2. Це було через три роки після того, що описано вище.

3. Я живу в тузі, мене мучить думка, що я не герой, не відкривач.

II У якому реченні коли є союзом? (Хлопці виписують речення, в якому ця умова порушена).

  1. Коли я дуже затужить, дістану книжку записну.

  2. Не лякайтеся, коли не на місці захід сонця.

  3. Гущин довго чекав, коли інвалід-охоронець випише йому пропуск скаліченою рукою.

III У якому реченні як є союзним словом? (Хлопці виписують речення, в якому ця умова порушена).

  1. Як влітку роєм мошкара летить на полум'я, зліталися пластівці з двору до віконної рами.

  2. Ні! Людині не можна жити без батьківщини, як не можна жити без серця.

  3. Життя повернулася так само безпричинно, як колись дивно перервалася.

Робимо фонетичний розбір слова метелик:

Метелик - ба-бо-чка - 3 складу

б - [б] - согл., тв., зв., парний

а - [а] - голосний, ударний

б - [б] - согл., тв., зв., парний

о - [о] - голосний, ненаголошений

ч - [ч '] - согл., м'яко., гл., непарний

к - [к] - согл., тв., гл., парний

а - [а] - голосний, ненаголошений

7 букв, 7 звуків

Виробляємо словотворчий аналіз:

Робота за підручником.

VI Д / з: § 17, упр. 230.

VII Підведення підсумків уроку, рефлексія.

  • Про що ми сьогодні говорили на уроці?

  • Що таке КПС?

  • Назвіть види КПС.

  • Які види підпорядкування існують?

  • Хто сьогодні на уроці був найбільш активним? Чия робота на уроці вам найбільше сподобалася?

VIII Виставлення оцінок.

Виставляю позначки учням, коментую.

11


Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Іноземні мови і мовознавство | Лекція
32.4кб. | скачати


Схожі роботи:
Норми побудови сложноподчін нного пропозиції
Проблема дидактичного побудови дисципліни у світлі проблеми побудови культурології як науки
Складне речення
Ускладнений просте речення
Синтаксис простого речення
Спонукальні речення в поезії М Цвєтаєвої
Безособові речення в творах М Ю Лермонтова
Питальні речення та особливості їх створення
Спонукальні речення в ліриці А Ахматової
© Усі права захищені
написати до нас