Конструювання уроку інформатики

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Федеральне агентство з освіти
Російський державний професійно-педагогічний університет
Кафедра професійно-педагогічних технологій
Контрольна робота
за методикою професійного навчання
за темою: «Конструювання уроку інформатики»

Дата здачі роботи:
«_____»___________ 2006р.
Роботу виконала
Усольцева Ельвіра Мірза-Агаевна
студентка групи ЗВТ - 305 З
Роботу прийняв:
______________/ _____________
(Підпис) (розшифровка)
Роботу перевірив:
______________/ _____________
(Підпис) (розшифровка)
Єкатеринбург, 2006

Інформаційні процеси
Тип уроку:
Урок вивчення нових знань
Освітня мета уроку:
Вивчення та первинне закріплення знань
Актуалізація провідних знань
Ввести поняття інформаційних процесів;
Розглянути різні приклади інформаційних процесів.
План уроку:
  1. Організаційна частина (привітання, перевірка присутніх учнів, запис дати і теми в зошит) 2 хв.
  2. Пояснення нового матеріалу 38 хв
  3. Висновок 3 хв
  4. Домашнє завдання 2 хв
Конспект уроку:
Інформаційні процеси (слайд 1)
Якщо звернутися в далеке минуле, то скарги на велику кількість інформації виявляються тисячоліття тому.
Приклад. На глиняній дощечці (шумерське лист IV тисячоліття до нашої ери) накреслено; «Настали важкі часи. Діти перестали слухатися батьків, і кожен намагається написати книгу ».
Особливо модним стало скаржитися на непереносимість інформаційного тягаря з XVII століття. У XX столітті заговорили не більше ні менше, як про інформаційну катастрофи. Інформаційний криза - це зростаюче протиріччя між обсягом накопичується в суспільстві інформації та обмеженими можливостями її переробки, окремо взятій особистістю. За оцінками фахівців в даний час кількість інформації, що циркулює в суспільстві, подвоюється приблизно кожні 8-12 років. З'явилася впевненість у тому, що для того, щоб впоратися з такою лавиною інформації, недостатньо можливостей людського організму. Для цього потрібні спеціальні засоби і методи обробки інформації, її зберігання та використання. Сформувалися нові наукові дисципліни - інформатика, кібернетика, біоніка, робототехніка та ін, що мають на меті вивчення закономірностей інформаційних процесів, тобто процесів, мета яких - одержати, передати, зберегти, обробити або використовувати інформацію.
У найбільш загальному вигляді інформаційний процес (ІП) визначається як сукупність послідовних дій (операцій), вироблених над інформацією (у вигляді даних, відомостей, фактів, ідей, гіпотез, теорій тощо) для отримання будь-якого результату (досягнення мети) ( Слайд 2).
Інформація не існує сама по собі, вона проявляється в інформаційних процесах.
В інформатиці до інформаційних процесів відносять: (слайд 3)
J Пошук інформації;
J Відбір інформації;
J Зберігання інформації;
J Передача інформації;
J Кодування інформації;
J Обробка інформації;
J Захист інформації.
Кожен з цих процесів розпадається, у свою чергу, на ряд процесів, причому деякі з останніх можуть входити в кожен з виділених узагальнених процесів.
Збір інформації (Слайд 4)
Пошук інформації - один з важливих інформаційних процесів. Від того, як він організований, багато в чому залежить своєчасність та якість прийнятих рішень.
У широкому плані пошук є основою пізнавальної діяльності людини у всіх її проявах: у задоволенні цікавості, подорожі, наукової роботи, читанні і т. п. У більш вузькому сенсі пошук означає систематичні процедури в організованих сховищах інформації: бібліотеках, довідниках, картотеках, електронних каталогах , базах даних.
Успіх вашого вибору в великій мірі буде залежати від того, як ви організували пошук інформації.
Використовуйте різноманітні методи пошуку інформації, це допоможе вам зібрати більш повну інформацію і підвищить ймовірність прийняття вами правильного рішення.
Методи пошуку інформації: (слайд 5)
• безпосереднє спостереження;
спілкування з фахівцями з цікавить вас;
читання відповідної літератури;
• перегляд відео-, телепрограм;
• прослуховування радіопередач і аудіокасет;
• робота в бібліотеках, архівах;
• запит до інформаційних систем, баз і банкам комп'ютерних даних;
• інші методи.
У процесі пошуку вам може зустрітися сама різна інформація. Будь-яку інформацію людина звик оцінювати за ступенем її корисності, актуальності і достовірності. Після оцінки якісь отримані відомості можуть бути відкинуті як непотрібні, якісь, навпаки, залишені на довгий зберігання. Тобто процес пошуку інформації практично завжди супроводжується її відбором. Все це разом називають процесом збору інформації.
Зберігання інформації (Слайд 6)
Збір інформації не є самоціллю. Щоб отримана інформація могла використовуватися, причому багаторазово, необхідно її зберігати.
Зберігання інформації - процес такий же древній, як і існування людської цивілізації. Він має величезне значення для забезпечення поступального розвитку людського суспільства (та й будь-якої системи), багаторазового використання інформації, передачі накопичується знання наступним поколінням.
Вже в давнину людина зіткнувся з необхідністю зберігання інформації. Доказами цього служать карби на деревах, що допомагають не заблукати під час полювання; рахунок предметів за допомогою камінчиків, вузликів; зображення тварин і епізодів полювання на стінах печер.
Споруди, предмети образотворчого мистецтва, глиняні таблички, записи, книги, архіви, бібліотеки, аудіозаписи, кінофільми - все це служить цілям зберігання інформації.
Різна інформація вимагає різного часу зберігання:
• автобусний квиток потрібно зберігати тільки протягом поїздки;
• програму телебачення - тиждень;
• шкільний щоденник - навчальний рік;
• атестат зрілості - до кінця життя;
• історичні документи - кілька століть.
Основне сховище інформації для людини - його пам'ять, в тому числі генетична. Існує і «колективна пам'ять» - традиції, звичаї того чи іншого народу.
Коли об'єм накопичуваної інформації зростає настільки, що її стає просто неможливо зберігати в пам'яті, людина починає вдаватися до допомоги різного Роду допоміжних засобів (вузликів «на пам'ять», записників і т. д.).
З народженням писемності виникло спеціальне засіб фіксування і розповсюдження інформації в просторі і в часі. Народилася документована інформація - рукописи та рукописні книги, з'явилися своєрідні інформаційно-накопичувальні центри - стародавні бібліотеки і архіви. Поступово письмовий документ став і знаряддям управління (укази, накази, закони).
Наступним інформаційним стрибком стало книгодрукування. З його виникненням найбільший обсяг інформації став зберігатися в різних друкованих виданнях, і для її отримання особа звертається до місця їх зберігання (бібліотеки, архіви та ін.)
В даний час ми є свідками швидкого розвитку нових, автоматизованих методів зберігання інформації за допомогою електронних засобів.
Комп'ютер і засоби телекомунікації призначені для компактного зберігання інформації з можливістю швидкого доступу до неї.
Інформація, призначена для зберігання і передачі, як правило, представлена ​​у формі документа.
Під документом розуміється інформація на будь-якому матеріальному носії (слайд 7) (глиняні дощечки, папір, кіноплівка, магнітна стрічка, компакт-диск і т. д.), призначена для розповсюдження у просторі та часі (від лат. Dokumentum - свідоцтво. Спочатку це слово означало письмове підтвердження правових відносин і подій).
Основне призначення документа полягає у використанні його як джерело інформації при вирішенні різних проблем навчання, управління, науки, техніки, виробництва, соціальних відносин.
Зрозуміло, щоб цією інформацією можна було скористатися, вона повинна бути формалізована за певними правилами, тобто, представлена ​​в найбільш зручному для користувачів вигляді.
Передача інформації (Слайд 8)
Зберігання інформації необхідно для поширення її в часі, а її поширення в просторі відбувається в процесі передачі інформації.
Практично будь-яка діяльність людей пов'язана зі спілкуванням (людина - істота суспільна), а спілкування неможливе без передачі інформації.
У процесі передачі інформації обов'язково беруть участь джерело і приймач інформації: перший передає інформацію, другий її приймає. Між ними діє канал передачі інформації - канал зв'язку. Передача інформації можливий за допомогою будь-якої мови кодування інформації, зрозумілого як джерела, так і приймача.
Кодуючий пристрій - пристрій, призначений для перетворення початкового повідомлення джерела інформації до вигляду, зручного для передачі.
Декодер - пристрій для перетворення кодованого повідомлення у вихідне.
Приклад. При телефонній розмові:
джерело повідомлення - говорить чоловік;
кодує пристрій - мікрофон - перетворить звуки слів (акустичні хвилі) в електричні імпульси;
канал зв'язку - телефонна мережа (провід); декодер - та частина трубки, яку ми підносимо до вуха, тут електричні сигнали знову перетворюються в чутні нами звуки;
приймач інформації - слухає людина.
У процесі передачі інформація може втрачатися і спотворюватися: спотворення звуку в телефоні, атмосферні перешкоди, що впливають на роботу радіоприймача, спотворення або затемнення зображення в телевізорі, помилки при передачі по телеграфу. Ці перешкоди, або, як їх називають фахівці, шуми, спотворюють інформацію. На щастя, існує наука, що розробляє способи захисту інформації - кріптологія (слайд 9), широко застосовується в теорії зв'язку.
Людство придумало багато пристроїв для швидкої передачі інформації: телеграф, радіо, телефон, телевізор. До числа пристроїв, що передають інформацію з великою швидкістю, відносяться телекомунікаційні мережі на базі обчислювальних систем.
Обробка інформації (слайд 10).
Обробка (перетворення) інформації - це процес зміни форми подання інформації або її змісту.
Обробляти можна інформацію будь-якого виду, і правила обробки можуть бути найрізноманітнішими. Загальна схема обробки інформації має вигляд, представлений на слайді 10.
Приклади обробки інформації:
Приклад обробки інформації
Вхідна інформація
Правило перетворення
Вихідна інформація
Таблиця множення
Множники
Правила
арифметики
Твір
Визначення 'часу польоту рейсу «Москва - Ялта»
Час вильоту з Москви і час прильоту в Ялту
Математична формула
Час в дорозі
Відгадування слова у грі «Поле чудес»
Кількість букв в слові і тема
Формально не визначено
Відгадай слово
Отримання секретних відомостей
Шифровка від резидента
Своє в кожному конкретному випадку
Дешифрований текст
Постановка діагнозу хвороби
Скарги пацієнта і результати аналізів
Знання та досвід лікаря
Діагноз
Але чи завжди нам відомо, як, за якими правилами вхідна інформація перетворюється у вихідну?
Приклад. Діти не знають, що всередині у заводний іграшки. Їм відомо одне: якщо завести іграшку, вона поїде. Більшість телеглядачів мало, що знають про пристрій телевізора. Але коли на екрані з'являються перешкоди під час перегляду телепрограми, оперування ручками (кнопками) налаштування часто дозволяє отримати чітке зображення. Висловлюючись мовою кібернетики, телеглядач починає маніпулювати входами, сподіваючись отримати на виході усунення перешкод. Таку систему, в якій спостерігачеві доступні лише вхідні та вихідні величини, а її структура і внутрішні процеси невідомі, називають «чорним ящиком» (слайд 11).
Не буде перебільшенням сказати, що будь-яка річ, будь-який предмет, будь-яке явище - будь-який пізнаваний об'єкт - завжди спочатку виступає для спостерігача як «чорний ящик».
Приклад. Перед інженером варто несправний комп'ютер, що знаходиться на гарантійному обслуговуванні. Розбирати його не можна, але інженер повинен вирішити, відправити апарат для ремонту або замінити новим. У практичній діяльності лікар стикається із зовнішніми проявами хвороби, але справжній стан організму хворого йому невідомо. Перед лікарем завдання «чорного ящика».
Обробка інформації за принципом «чорного ящика» - процес, в якому користувачеві важлива і необхідна лише вхідна та вихідна інформація, але правила, за якими відбувається перетворення, його не цікавлять, і вони не беруться до уваги.
Висновок: Інформація не існує сама по собі, вона проявляється в інформаційних процесах.
Найбільш загальними інформаційними процесами є збір, перетворення, використання інформації.
Інформаційні процеси, які здійснюються за певних інформаційних технологій, складають основу інформаційної діяльності людини.
Комп'ютер є універсальним пристроєм для автоматизованого виконання інформаційних процесів.
Домашнє завдання:
Повторити теоретичний матеріал конспекту.
Виконати завдання по картці.
Чорний ящик
Розгадати принцип обробки інформації в «Чорному ящику». Замініть знаки питання символами.
Приклад:
РАНОК
ДЕНЬ
ВЕЧІР
З
?
У
Відповідь: Про
Вранці - сніданок (З)
Вдень - обід (О)
Увечері - вечеря (У)
1.
ДІД
Вітчим
СИН
Б
?
Д
2.
ЗЕМЛЯ
СТІЛ
ВІКНО
Ж
М
?
3.
ЗИМА
ЛІТО
ОСІНЬ
Д
І
?

Комплексне методичне забезпечення

Навчально-методична література

1. Інформатіка.7-9 клас. Базовий курс. Теорія. / Под ред. Н.В. Макарової. - СПб.: Питер, 2001
2. Інформатіка.7-9 клас. Базовий курс. Практикум з інформаційних технологій / За ред. Н.В. Макарової. - СПб.: Питер, 2001
3. Інформатіка.7-9 клас. Базовий курс. Задачник по моделірованію. / Под ред. Н.В. Макарової. - СПб.: Питер, 2001
4. Інформатика. Методичний посібник для вчителів. 7 - 9 класс. / Под ред. Н.В. Макарової. - СПб.: Пітер, 2004
5. Кузнєцов А.А., Самовольнова Л.Є., Угринович Н.Д. Оцінка якості підготовки випускників середньої (повної) школи з інформатики. - М.: Дрофа, 2001
6. Семакін І.Г., Вараксін Г.С. Інформатика. Структурований конспект базового курсу. М.: Лабораторія Базових Знань, 2001
7. Семакін І.Г., Заставна Л.Т та ін Інформатика. Базовий курей. 7 - 9 класи. М.: Лабораторія Базових Знань, 2001
8. Семакін І.Г., Шєїна І.Ю. Викладання інформатики в середній школі. Методичний посібник. М.: Лабораторія базових знань, 2002
9. Шафрін Ю.А. Основи комп'ютерної технології. Навчальний посібник для 7 - 11 класів з курсу «Інформатика та обчислювальна техніка» - Москва: ABF, 1996

Вимоги до техніки

Для підтримки пропонованого програмного забезпечення комп'ютерна техніка, як мінімум, повинна відповідати таким вимогам:
v IBM PC AT 386 DX 33 Мгц
v 4 Мб ОЗУ
v Відео карта SVGA 512 Кб
v Маніпулятор типу «миша»
v Мультимедіа проектор і розтяжної екран або демонстраційна LCD-панель.

Програмне забезпечення

MS DOS, операційна система WINDOWS 2000, електронні презентації MS Power Point 2000.

Специфікація навчальних елементів за темою «Інформаційні процеси»
Опорне
поняття
Нове
поняття

п / п
Назва навчальних елементів
(Понять)
Рівень
засвоєння
+
1
Інформація
I
+
2
Алфавіт
II
+
3
Природна мова
II
+
4
Формальна мова
II
+
5
Код
III
+
6
Кодування інформації
III
+
7
Біт
II
+
8
Байт
II
+
9
Вхідна інформація
I
+
10
Вихідна інформація
I
+
11
Джерело інформації
I
+
12
Приймач інформації
I
+
13
Канал зв'язку
I
+
14
Носій інформації
I
+
15
Криптографія
II
+
16
Кодує пристрій
I
+
17
Декодер
I
+
18
Інформаційний процес
I
+
19
Чорний ящик
III
+
20
Збір інформації
II
+
21
Зберігання інформації
II
+
22
Передача інформації
II
+
23
Обробка інформації
II

Граф навчальної інформації за темою «Інформаційні процеси»
SHAPE \ * MERGEFORMAT
8
1
18
2
20
21
22
23
3
4
5
6
7
14
11
12
13
9
10
16
17
19
15


Проект ескізу дошки
Ведення уроку супроводжується демонстрацією презентації «Інформаціонние_процесси» за допомогою мультимедійного проектора. Презентація створена в прикладній програмі MS Power Point (див. Інформаціонние_процесси.ppt).
Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11


Актуалізація опорних знань
Питання:
1. Як ви розумієте, що таке інформація?
2. Що таке алфавіт? Наведіть приклади алфавітів.
3. Де застосовуються природні мови? Наведіть приклади.
4. Де застосовуються формальні мови? Наведіть приклади.
5. Яке значення має кодування у розвитку людства?
Завдання:
1. Слово «МИР» можна умовно закодувати десятковими кодами 140 - 136 - 144. За цим зразком закодуйте російські слова:
БАТЬКІВЩИНА
ГРУПА
СВІТЛО
2. Замініть знаки питання числами
12 байт =? біт
? байт = 136 біт
28 672 байт =? біт

3. Речовина, енергія, інформація - основні поняття науки. У кожному з наведених прикладів вони передаються, зберігаються, або обробляються. Причому ці процеси відбуваються або в природі, або в суспільстві, або в техніці.
Перенесіть у зошит таблицю.

Процес
В - речовина
Е - енергія
І - інформація
П - передача
Х - зберігання
О - обробка
П - природа
Про - суспільство
Т - техніка
1.
Йде дощ
У
П
П
2.
Іменинник отримує подарунки
У
П
Про
3.
Нафта тече по нафтопроводу
4.
Запаси газу знаходяться під землею
5.
ЛЕП (лінія електропередач) у дії
6.
Вчитель навчає учнів
7.
Перекладач працює на переговорах
8.
Птах в'є гніздо
9.
На складі лежить заряджена батарея
10.
Світить сонце
11.
Багато тварин використовують запахи, щоб відзначити свою територію
12.
У бібліотеці зберігаються книги

Використана література
1. Програми загальноосвітніх закладів «Інформатика». Укладачі Кузнєцов А.А., Самовольнова Л.Є. М.: Просвещение, 1998.
2. Інформаційна культура. Збірник програм для дошкільних та загальноосвітніх установ з 1 по 11 клас. Єкатеринбург: Центр «Навчальна книга», 2003
3. Інформатіка.7-9 клас. Базовий курс. Теорія. / Под ред. Н.В. Макарової. - СПб.: Питер, 2001
4. Інформатіка.7-9 клас. Базовий курс. Практикум з інформаційних технологій / За ред. Н.В. Макарової. - СПб.: Питер, 2001
5. Інформатіка.7-9 клас. Базовий курс. Задачник по моделірованію. / Под ред. Н.В. Макарової. - СПб.: Питер, 2001
6. Єфімова О.В., Моїсеєва М.В., Ю.А. Шафрін Практикум з комп'ютерної технології. Приклади і вправи. Посібник з курсу «Інформатика та обчислювальна техніка» - М.: ABF, 1997
7. Коляда М.Г. Вікно у дивовижний світ інформатики. ІКФ «Сталкер», 1997
8. Кузнєцов А.А., Самовольнова Л.Є., Угринович Н.Д. Оцінка якості підготовки випускників середньої (повної) школи з інформатики. - М.: Дрофа, 2001
9. Кузнєцов А.А., Самовольнова Л.Є., Угринович Н.Д. Матеріали для підготовки та проведення підсумкової атестації випускників середніх загальноосвітніх установ з інформатики. - М.: Дрофа, 2001
10. Семакін І.Г., Вараксін Г.С. Інформатика. Структурований конспект базового курсу. М.: Лабораторія Базових Знань, 2001
11. Семакін І.Г., Заставна Л.Т та ін Інформатика. Базовий курей. 7 - 9 класи. М.: Лабораторія Базових Знань, 2001
12. Симонович С.В., Євсєєв Г.А. Практична інформатика. Навчальний посібник для середньої школи. Універсальний курс. - Москва: АСТ-ПРЕСС: Інформ-Прес, 1998
13. Шафрін Ю.А. Основи комп'ютерної технології. Навчальний посібник для 7 - 11 класів з курсу «Інформатика та обчислювальна техніка» - Москва: ABF, 1996
14. Угринович Н.Д., Босова Л.Л., Михайлова Н.І. Практикум з інформатики та інформаційних технологій. Навчальний посібник для загальноосвітніх установ. М.: Біном. Лабораторія Базових Знань, 2002
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Контрольна робота
119.3кб. | скачати


Схожі роботи:
Організація особистісно-орієнтованого уроку інформатики
Організація особистісно орієнтованого уроку інформатики
Методика проведення уроку комбінованого типу з інформатики на тему Інформаційна модель Етапи розвязування
Конструювання
Конструювання ГИМС
Конструювання ЕВС
Конструювання мікросхем
Конструювання машин
Конструювання електроприводу
© Усі права захищені
написати до нас