Завдання 1
На підставі даних таблиці визначити рівень вироблення і середній відсоток виконання норм.
Рішення:
1). Розрахуємо середньоспискову чисельність:
Чссп = (75 +77 +77 +76 +75 +74 +72 +73 + 77 +77 +72 +72) / 12 = 75 чол
Чссп - середньооблікова чисельність
Тф - фактичний час роботи
ПВМ - час роботи за зміну
2). Визначаємо вироблення:
В - виробіток
Чссп - середньооблікова чисельність
В = 740000 / 75 = 9866,6 руб. на особу.
3). Визначаємо коефіцієнт виконання норм:
Квн =
Квн - відсоток виконання норм
Тн - нормована трудомісткість
= Чссп * Пмм
= 75 * 7,82 = 586,5 год
Квн = 590 / 586,5 = 1,006 * 100% = 100,6% (виріс на 0,6%)
Висновок: рівень вироблення становить 9866,6 руб. на людину; норми перевиконуються на 0,6%. (100,6%)
Завдання 2.
У цеху підприємства виготовляється однорідна продукція, чисельність працівників цеху в базисному і звітному періодах склала 55 осіб та 50 осіб відповідно. Обсяг продукції характеризується в таблиці. За допомогою різних вимірювачів визначити рівень і динаміку продуктивності праці в цеху. Зробити висновки.
Рішення:
Визначимо вироблення підприємства трьома методами:
1. Натуральний метод визначення виробітку
, Де
В - продуктивність праці
V - Кількість продукції
Ч ССП - середньооблікова чисельність
У б = 160 / 55 = 2,91 шт \ чол.
В о = 170/50 = 3,4 шт \ чол.
Порівняємо продуктивність праці, знайдену натуральним методом, для знаходження динаміки продуктивності праці в цеху.
В о - У б = 3,4 - 2,91 = 0,49 шт / чол.
В о / У б * 100-100 = 3,4 / 2,91 * 100 - 100 = 16,8%
Висновок: Продуктивність праці збільшилася на 0,49 шт. / чол. і на 16,8%.
2. Вартісний метод визначення виробітку
В = V \ T, де
В - виробіток;
V - Р - порівняна ціна;
Q - нормована трудомісткість одиниці продукції;
Т - - Середньооблікова чисельність працівників.
Вб = 75000/55 = тисячі триста шістьдесят чотири руб. / чол
Під = 72000/50 = 1440 руб. / чол
Порівняємо продуктивність праці, знайдену вартісним методом, для знаходження динаміки продуктивності праці в цеху.
По - Вб = 1440 - 1364 = 76 грн. / чол
Під / Вб * 100-100 = 1440 / 1364 * 100 - 100 = 5,6%
Висновок: Продуктивність праці збільшилася на 76 руб. / чол. і на 5,6%.
Загальний висновок: продуктивність праці в цеху збільшилася у звітному періоді в порівнянні з базисним за всіма показниками.
3. Трудовий метод визначення виробітку
В = V * Q / T, де
В - виробіток;
V - кількість продукції;
Q - нормована трудомісткість одиниці продукції;
Т - - Середньооблікова чисельність працівників
У б = 160 * 15/55 = 44 нормо - год / чол.
В о = 170 * 14/50 = 48 нормо - год / чол
Порівняємо продуктивність праці, знайдену трудовим методом, для знаходження динаміки продуктивності праці в цеху.
В о - У б = 48-44 = 4 нормо - год / чол.
В о / У б * 100-100 = 48 / 44 * 100 - 100 = 9,1%
Висновок: Продуктивність праці збільшилася на 4 нормо-ч/чел. і на 9,1%.
Завдання 3
Виходячи з встановленої на момент вирішення завдання федеральної заробітної плати і середньорічної місячної норми робочого часу, розрахувати за тарифними сіток таблиці наступні показники:
1. годинні тарифні ставки робітників-почасовиків
2. абсолютні та відносні зміни тарифних коефіцієнтів
3. діапазон тарифної сітки.
Рішення:
1) Знаходимо годинні тарифні ставки робітників-почасовиків:
Т з i = МРОТ / Р ср.мес, де
Т з i - тарифна ставка i-го розряду;
МРОТ - мінімальний розмір оплати праці;
Р ср.мес - середньомісячна норма робочого часу.
МРОТ = 4330 руб.
Р ср.мес = 165,58 ч.
= 4330 / 165,58 = 26,15 руб. / чол.
, Де
ТСI - тарифна ставка i-го розряду;
ТЗ 1 - тарифна ставка першого розряду;
K i - тарифний коефіцієнт i-го розряду.
= 26,15 * 1,22 = 31,9 руб. / чол.
= 26,15 * 1,41 = 36,87 руб. / чол.
= 26,15 * 1,56 = 40,79 руб. / чол.
= 26,15 * 1,7 = 44,45 руб. / чол.
= 26,15 * 1.94 = 50,73 руб. / чол.
2. Знаходимо абсолютна зміна тарифних коефіцієнтів (показує, на скільки одиниць збільшиться величина тарифного коефіцієнта при переході від розряду до розряду).
= 1,22-1 = 0,22
= 1,41-1,22 = 0,19
= 1,56-1,41 = 0,15
= 1,7-1,56 = 0,14
= 1,94-1,7 = 0,24
3. Знайдемо відносне зміна тарифних коефіцієнтів (показує, на скільки відсотків збільшується складність робіт і оплата праці при переході від одного розряду до іншого).
= ((1,22 / 1) -1) * 100 = 22%
= ((1,41 / 1,22) -1) * 100 = 15,6%
= ((1,56 / 1,41) -1) * 100 = 10,6%
= ((1,7 / 1,56) -1) * 100 = 8,9%
= ((1,94 / 1,7) -1) * 100 = 14,1%
4. Діапазон тарифної сітки
Д = 1:1,94
Завдання 4
Бригада почасово оплачуваних робітників зайнята на ремонті рухомого складу. Необхідно:
· Розподілити приробіток бригади між робітниками відповідно до фактично відпрацьованого часу і розряду кваліфікації за умови, що додатковий приробіток бригади становить 20% тарифного заробітку при виконанні членами бригади місячної норми робочого часу;
· Визначити заробіток кожного члена бригади за місяць.
Склад бригади слюсарів з ремонту рухомого складу, розряди робітників, фактично відпрацьований час кожним членом бригади, місяць розрахунку і коефіцієнт районного регулювання заробітної плати наведено у таблицях.
Дані про склад бригади, місяці розрахунку і коефіцієнті районного регулювання заробітної плати:
На підставі даних таблиці визначити рівень вироблення і середній відсоток виконання норм.
Облікова чисельність, чол. | Обсяг виробництва, тис. руб. | Нормована трудомісткість, нормо-годину | Тривалість зміни, час | |||||||
Четвер | П'ятниця | Понеділок | Вівторок | Середа | Четвер | П'ятниця | Понеділок | |||
75 | 77 | 77 | 76 | 75 | 74 | 72 | 73 | 740000 | 570 | 7,82 |
1). Розрахуємо середньоспискову чисельність:
Чссп = (75 +77 +77 +76 +75 +74 +72 +73 + 77 +77 +72 +72) / 12 = 75 чол
Чссп - середньооблікова чисельність
Тф - фактичний час роботи
ПВМ - час роботи за зміну
2). Визначаємо вироблення:
В - виробіток
Чссп - середньооблікова чисельність
В = 740000 / 75 = 9866,6 руб. на особу.
3). Визначаємо коефіцієнт виконання норм:
Квн =
Квн - відсоток виконання норм
Тн - нормована трудомісткість
Квн = 590 / 586,5 = 1,006 * 100% = 100,6% (виріс на 0,6%)
Висновок: рівень вироблення становить 9866,6 руб. на людину; норми перевиконуються на 0,6%. (100,6%)
Завдання 2.
У цеху підприємства виготовляється однорідна продукція, чисельність працівників цеху в базисному і звітному періодах склала 55 осіб та 50 осіб відповідно. Обсяг продукції характеризується в таблиці. За допомогою різних вимірювачів визначити рівень і динаміку продуктивності праці в цеху. Зробити висновки.
Базисний період | Звітний період | ||||
Кількість продукції, шт. | Порівнянна ціна, крб. | Нормована трудомісткість, н-год | Кількість продукції, шт. | Порівнянна ціна, крб. | Нормована трудомісткість, н-год |
160 | 75000 | 15 | 170 | 72000 | 14 |
Рішення:
Визначимо вироблення підприємства трьома методами:
1. Натуральний метод визначення виробітку
В - продуктивність праці
V - Кількість продукції
Ч ССП - середньооблікова чисельність
У б = 160 / 55 = 2,91 шт \ чол.
В о = 170/50 = 3,4 шт \ чол.
Порівняємо продуктивність праці, знайдену натуральним методом, для знаходження динаміки продуктивності праці в цеху.
В о - У б = 3,4 - 2,91 = 0,49 шт / чол.
В о / У б * 100-100 = 3,4 / 2,91 * 100 - 100 = 16,8%
Висновок: Продуктивність праці збільшилася на 0,49 шт. / чол. і на 16,8%.
2. Вартісний метод визначення виробітку
В = V \ T, де
В - виробіток;
V - Р - порівняна ціна;
Q - нормована трудомісткість одиниці продукції;
Т - - Середньооблікова чисельність працівників.
Вб = 75000/55 = тисячі триста шістьдесят чотири руб. / чол
Під = 72000/50 = 1440 руб. / чол
Порівняємо продуктивність праці, знайдену вартісним методом, для знаходження динаміки продуктивності праці в цеху.
По - Вб = 1440 - 1364 = 76 грн. / чол
Під / Вб * 100-100 = 1440 / 1364 * 100 - 100 = 5,6%
Висновок: Продуктивність праці збільшилася на 76 руб. / чол. і на 5,6%.
Загальний висновок: продуктивність праці в цеху збільшилася у звітному періоді в порівнянні з базисним за всіма показниками.
3. Трудовий метод визначення виробітку
В = V * Q / T, де
В - виробіток;
V - кількість продукції;
Q - нормована трудомісткість одиниці продукції;
Т - - Середньооблікова чисельність працівників
У б = 160 * 15/55 = 44 нормо - год / чол.
В о = 170 * 14/50 = 48 нормо - год / чол
Порівняємо продуктивність праці, знайдену трудовим методом, для знаходження динаміки продуктивності праці в цеху.
В о - У б = 48-44 = 4 нормо - год / чол.
В о / У б * 100-100 = 48 / 44 * 100 - 100 = 9,1%
Висновок: Продуктивність праці збільшилася на 4 нормо-ч/чел. і на 9,1%.
Завдання 3
Виходячи з встановленої на момент вирішення завдання федеральної заробітної плати і середньорічної місячної норми робочого часу, розрахувати за тарифними сіток таблиці наступні показники:
1. годинні тарифні ставки робітників-почасовиків
2. абсолютні та відносні зміни тарифних коефіцієнтів
3. діапазон тарифної сітки.
Тарифні коефіцієнти за розрядами тарифної сітки | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1,0 | 1,22 | 1,41 | 1,56 | 1,7 | 1,94 |
1) Знаходимо годинні тарифні ставки робітників-почасовиків:
Т з i = МРОТ / Р ср.мес, де
Т з i - тарифна ставка i-го розряду;
МРОТ - мінімальний розмір оплати праці;
Р ср.мес - середньомісячна норма робочого часу.
МРОТ = 4330 руб.
Р ср.мес = 165,58 ч.
ТСI - тарифна ставка i-го розряду;
ТЗ 1 - тарифна ставка першого розряду;
K i - тарифний коефіцієнт i-го розряду.
2. Знаходимо абсолютна зміна тарифних коефіцієнтів (показує, на скільки одиниць збільшиться величина тарифного коефіцієнта при переході від розряду до розряду).
3. Знайдемо відносне зміна тарифних коефіцієнтів (показує, на скільки відсотків збільшується складність робіт і оплата праці при переході від одного розряду до іншого).
4. Діапазон тарифної сітки
Д = 1:1,94
Завдання 4
Бригада почасово оплачуваних робітників зайнята на ремонті рухомого складу. Необхідно:
· Розподілити приробіток бригади між робітниками відповідно до фактично відпрацьованого часу і розряду кваліфікації за умови, що додатковий приробіток бригади становить 20% тарифного заробітку при виконанні членами бригади місячної норми робочого часу;
· Визначити заробіток кожного члена бригади за місяць.
Склад бригади слюсарів з ремонту рухомого складу, розряди робітників, фактично відпрацьований час кожним членом бригади, місяць розрахунку і коефіцієнт районного регулювання заробітної плати наведено у таблицях.
Дані про склад бригади, місяці розрахунку і коефіцієнті районного регулювання заробітної плати:
Найменування показника | Варіант 6 |
1. Склад бригади, всього, осіб: в т.ч. 3 розряду 4 розряду 5 розряду 6 розряду | 5 1 3 0 1 |
2. Місяць розрахунку | 6 |
3. Коефіцієнт районного регулювання,% | 25 |
Найменування показника | Варіант 6 |
1. Фактично відпрацьований час робітниками: 3 розряду 4 розряду 5 розряду 6 розряду | 161 160 0 170 |
Розряди оплати праці | 2-й рівень оплати праці |
Тарифні коефіцієнти | |
1 2 3 4 5 6 | 1,14 1,37 1,63 1,89 2,12 2,31 |
1. Розрахуємо тарифні ставки.
QUOTE
QUOTE тарифна ставка i-го розряду;
QUOTE тарифна ставка першого розряду;
QUOTE тарифний коефіцієнт i-го розряду.
QUOTE = 28,42 QUOTE
QUOTE ∙ 1,89 = QUOTE
QUOTE ∙ 2,12 = QUOTE
QUOTE .
2. Розраховуємо тарифну заробітну плату працівників кожного розряду.
З т3 = Т с3 * Т Ф3 = 46,32 * 161 = 7457,5 руб. - Тарифна заробітна плата працівника 3 розряду.
З Т4 = Т с4 * Т Ф4 = 53,71 * 160 = 8593,6 руб. - Тарифна заробітна плата працівника 4 розряду.
З Т4 = Т с4 * Т Ф4 = 53,71 * 160 = 8593,6 руб. - Тарифна заробітна плата працівника 4 розряду.
З Т4 = Т с4 * Т Ф4 = 53,71 * 160 = 8593,6 руб. - Тарифна заробітна плата працівника 4 розряду.
З Т5 = Т С5 * Т Ф5 = 60,25 * 0 = 0 руб.
З Т6 = Т С6 * Т Ф6 = 65,65 * 170 = 1160,5 руб. - Тарифна заробітна плата працівника 6 розряду.
3. Визначимо тарифну заробітну плату бригади.
З ТФбрігади = 7457,5 * 1 + 8593,6 * 3 + 1160,5 * 1 = 34398,8 крб.
4. Визначимо частку приробітку.
Р мес.расч. = 167
ПР = (46,32 * 1 + 53,71 * 3 + 65,65 * 1) * 167 * 0,2 = 9121,54 руб.
QUOTE Визначимо коефіцієнт приробітку.
До пр = 9121,54 / 34398,8 = 0,2652
5. Визначимо приробіток кожного працівника.
QUOTE
ПР 3 = З тф3 * К пр = 7457,5 * 0,2652 = 1977,73 руб. - Приробіток працівника 3 розряду.
ПР 4 = З тф4 * К пр = 8593,6 * 0,2652 = 2279,02 руб. - Приробіток працівника 4 розряду.
ПР 4 = З тф4 * К пр = 8593,6 * 0,2652 = 2279,02 руб. - Приробіток працівника 4 розряду.
ПР 4 = З тф4 * К пр = 8593,6 * 0,2652 = 2279,02 руб. - Приробіток працівника 4 розряду.
ПР 6 = З тф6 * К пр = 1160,5 * 0,2652 = 307,76 руб. - Приробіток працівника 6 розряду.
Визначимо заробіток кожного працівника.
З 3 = (З тф3 + ПР 3) * 1,2 = (6948 +1977,73) * 1,2 = 10710,88 руб. - Заробіток працівника 3 розряду.
З 4 = (З тф4 + ПР 4) * 1,2 = (8593,6 +2279,02) * 1,2 = 13047,14 руб. - Заробіток працівника 4 розряду.
З 4 = (З тф4 + ПР 4) * 1,2 = (8593,6 +2279,02) * 1,2 = 13047,14 руб. - Заробіток працівника 4 розряду.
З 4 = (З тф4 + ПР 4) * 1,2 = (8593,6 +2279,02) * 1,2 = 13047,14 руб. - Заробіток працівника 4 розряду.
З 6 = (З тф6 + ПР 6) * 1,2 = (1160,5 +307,76) * 1,2 = 1761,91 руб. - Заробіток працівника 6 розряду.