Волелюбна лірика А С Пушкіна

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Конспект уроку літератури в 9 класі
Тема: «Волелюбна лірика О. С. Пушкіна»

Введення
Тема: Волелюбна лірика О. С. Пушкіна
Клас: 9.
Цілі:
- Познайомити та дати поняття про волелюбної ліриці Пушкіна;
- Навчити аналізувати вірші, виразного читання;
- Виховувати любов до лірики.
Тип уроку: урок-аналіз віршів.
Структура уроку:
1. Орг. момент.
2. Вступне слово вчителя.
3. Читання і аналіз віршів.
4. Д / З.
5. Підсумок.
Оформлення дошки:
Число
Волелюбна лірика О. С. Пушкіна
Портрет письменника Еволюція теми Портрети друзів
Волелюбна
Волелюбна
Виставка книг з творами О. С. Пушкіна
Обладнання: листочки з завданнями, книги з віршами.
Підручник:
Література: Золотарьова І. В. Поурочні розробки з літератури.

Хід уроку
Етап уроку
Зміст етапів
Примітки
Діяльність вчителя
Діяльність учнів
Орг. момент
Привітання учнів.
Повідомлення теми і цілей уроку.
Привітання вчителя.
Записують в зошитах число і тему уроку.
Налаштувати дітей на роботу на уроці.
Вступне слово вчителя.
Як ви розумієте слово «волелюбна»?
Одна з найважливіших тем лірики Пушкіна - тема свободи і вольності, яка зазнавала еволюцію у творчості Пушкіна.
Як ви розумієте значення слова «еволюція»?
Свобода для Пушкіна - вища життєва цінність, без неї він вже в юності не міг уявити свого існування. Свобода - основа дружби. Свобода - це умова творчості. Життя без свободи забарвлюється в похмурі і зловісні тони. Навіть доля, яка в поета завжди була з уявленнями про несвободу, бо людина, по Пушкіну, залежить від її всевластья, ставала «святим провидінням», коли крізь її хмари світився промінь світла. Уявлення про свободу завжди були основою пушкінського світогляду. Слово «свобода» і близькі за змістом слова «воля», «вільність», «вільний» - ключові слова пушкінського словника. У ліричних творах ці слова-знаки виражають його думки про напрямок руху і про мету життєвого шляху людини, про сенс його існування. Робота в групах (парах). За завданнями на листочках (5-6 хв). Спільне обговорення і читання віршів.
Ода «Вільність»
Вчитель робить висновки після всього сказаного учнями. Пушкін дивиться на світ упереджений зацікавлений глядач. Він сумує і обурюється, п.ч. це світ, де свистять бичі, гримить залізо кайданів, де на троні сидить «неправедна Влада».
У цьому вірші ідеал суспільної свободи став високої поетичної істиною, що відкрилася самому поетові. Таким чином, в «Вольності» до світу звертається поет - глашатай вічних істин, «друг людства».
Пушкін пристрасно бажає, щоб світ почув голос його вільної душі й жив за законом, який прийнятий ним самим - за законом волі. Закон - міцна основа Свободи. Тирани - це джерело несвободи, «жах світу», «сором природи».
«Село»
Таким чином, в цьому вірші уявлення про свободу і рабстві конкретизуються. Мова йде вже не про тиранію у всесвітньому масштабі, як в оді «Вільність», а про російською кріпацтві, не про свободу як абстрактної ідеї загального блага, а про свободу російського селянства. Поет мріє побачити «народ неугнетенний», а торжество «Свободи освіченої» пов'язує з волею царя.
Відповіді та думки учнів.
Еволюція - це розвиток, рух вперед.
Читання і аналіз віршів.
«До Чаадаєву»
Послання «До Чаадаєву» - яскравий ліричний «символ віри» молодих і «друзів вольності». Вірш має особистий, навіть інтимний характер. Якщо в попередніх віршах він звертається до неозорому світу, ураженому тиранією, і до Росії, до монарха, то тепер у його пориву до свободи «приватний» адреса: Чаадаєв - друг, однодумець, до якого Пушкін звертається як би перед обличчям тих, хто пов'язаний узами дружби, і спільною метою.
Аналіз віршів «Пташка», «В'язень» і «Анчар».
У віршах «Пташка» і «В'язень» виражений мотив особистої свободи. Образи птахів - це образ свободи. Тут ми бачимо заклик до волі, у вільного життя.
«Анчар» - філософська притча, що відбила думки поета про добро і зло, про владу і людину.
Втручання людини в життя природи, пізнання їм руйнівної сили «смертної смоли» ведуть до загострення конфліктів між людьми, до загибелі людства.
Читати вірші «Бережи мене, мій талісман» «Я помню чудное мгновенье» «Я вас любил ...» «Не співай, красуня, при мені» «На пагорбах Грузії ....» «Мадонна». На наступному уроці розберемо любовну лірику поета.
Таким чином, прочитавши та проаналізувавши всі ці вірші, ми бачимо еволюцію теми свободи і волі.
Свобода - це точка зору на світ, на людей і самого себе. Саме свобода стала головним критерієм оцінки життя і відносин між людьми, суспільства та історії.
Свобода для нього як абсолютна загальнолюдська цінність. Свобода - поза часом і простором, це вище благо і супутниця Вічності.
Працюють з товаришем по парті, готують усні відповіді на питання на листочках.
Записують основні думки самостійно
Ода - це урочисте, патетичне твір, що прославляє монарха, видатних осіб.
Ознаки жанру: високий стиль, неразговорная лексика, немає просторіччі.
У даному вірші - ода свободі.
Поет - противник насилля. Свобода, з його точки зору, не може бути досягнута в результаті революції і змов. Похмура діалектика у вірші. Підкреслюється руйнівний характер революції (смерть Людовіка16 і Павла1). Він наприкінці оди закликає до розуму монархів, до їх відчуттю самозбереження.
«Повчання» - заклик, звернення до царів.
У «Містечку» помітні нові відтінки волі. Це пов'язано з посиленням авторської присутності »У« Вольності »до світу звертається поет-глашатай вічних істин,« друг людства ». У «Містечку» образ автора-поета конкретніше: він підкреслює, що приїзд в село - акт його волі.
Він вважав за краще спокійну сільське життя з її «мирним шумом дібров» марного міського життя з порочним двором Цирцеї. Саме в селі, де суєта змінює неробство вільна, «подруга роздуми» поет вчиться «Свободною душею Закон обожнюю».
Свобода і тут постає мета високих прагнень поета і його друзів, як відповідь на «Вітчизни .... призивання ». Але на перший план виходить внутрішня свобода, без якої Пушкін не мислить досягнення свободи суспільної. Свобода - це «Бажання», пристрасть, що говориш у душі, віра, прагнення до щастя. Очікування свободи - таке ж «ловлення уповання», яким охоплений «коханець молодої», який чекає «хвилини вірного побачення». Свобода пов'язана з життям серця, з уявленнями про честь і обов'язок, з «прекрасними поривами» нетерплячою душі.
У фіналі виникає образ майбутнього, в яке небо подасть звістку про оновлення Россі, про наступаючу порі волі.
Записують назви віршів.
Навчити аналізувати вірші, правильно складати свою відповідь, виразно читати.
Показ портрета Чаадаєва.
Підсумок.

Завдання по групах
Група 1. Читати оду «Вільність» (1917г.)
- Чому жанр цього твору - ода?
- Які ознаки оди зустрічаються у творі?
- Що, на відміну від творів 18 століття, стає предметом опису в оді Пушкіна? Про що це говорить?
Група 2. Читати оду «Вільність» (1917г.)
- Знайдіть рядки, що відображають ідею вірша?
- Що є основою свободи по Пушкіну?
- Який настрій, почуття ліричного героя?
- Чим закінчується ода?
Група 3. Прочитайте виразно вірш «Село»
- Чому автор вважає за краще село місту?
Група 4. Прочитайте виразно вірш «Село»
- На які три частини ділиться вірш?
- Як у першій частині - ідилічного (спокійного, ідеального) зображення природи - проявляється традиція сентиментальної літератури?
- Чому друга частина, про «панства дикому», має виражений публіцистичний звучання?
- Чи можна вважати революційним питання - заклик, укладений в останній частині?
Група 5.
Читати вірші «Село».
- Як у вірші «працює» прийом контрасту? (Пояснити, що таке контраст). Навести приклади з тексту вірша.
Група 6.
Читати вірші «Село» і «Вільність».
- У чому відмінність цих двох віршів у розумінні свободи?
Група 7.
Прочитати вірш «До Чаадаєву».
- У яких рядках міститься основна думка цього вірша?
- Що виникає у фіналі вірша?
Група 8.
Читати вірші «Пташка» і «В'язень».
- Як у цих віршах виражений мотив особистої свободи?
- Яку роль у цьому відіграють образи-символи птахів?
Група 9.
Прочитати вірш «Анчар».
- Рабство - як протиставлення свободі особистості. Як це вірш поглиблює роздуми поета про свободу?
Група 10.
Прочитати вірш «Анчар».
- Яке ставлення автора до героїв вірша? Чим воно визначається?
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Література | Конспект
26.5кб. | скачати


Схожі роботи:
Волелюбна лірика Пушкіна
Пушкін а. с. - Волелюбна лірика а. с. пушкіна
Пушкін а. с. - Волелюбна лірика пушкіна
Волелюбна лірика АСПушкіна
Лірика Пушкіна
Любовна лірика Пушкіна
Філософська лірика Пушкіна
Пушкін а. с. - Лірика пушкіна
© Усі права захищені
написати до нас