Випалювання і робота з природними матеріалами

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Матеріали та інструменти для випалювання по дереву


Мета: Ознайомити дітей з історією виникнення ел. вижігателя, його складовими частинами, технікою безпеки. Видами деревини і її якостями.

Обладнання:

Зоровий ряд: на стінах кабінету і дошці зразки робіт, технологічні карти, схеми, ілюстрації, «чарівний скринька», лялька Домовенок.

Літературний ряд: С. Пул «Випалювання по дереву», Д. Райт «Мистецтво випалювання по дереву».

Музичний ряд: Шопен «Фантазія № 4».

Матеріали: ел. вижігатель, фанера, ескіз малюнка, олівець, копіювальний папір, кнопки.

Хід заняття.

Діти входять в кабінет, педагог зустрічає їх і пропонує зайняти свої місця.

Здравствуйте, мої дорогі. Сьогодні у нас з вами буде незвичайне заняття. Я хочу познайомити вас з домовенка, який живе в цьому кабінеті. Що ви чули або знаєте про Будинкових? (Відповіді дітей).

Вважалося, що Домовик - це душа хати, покровитель які живуть в ній. Домовик зазвичай влаштовувався жити в підполі над піччю. Домового зазвичай уявляли собі у вигляді маленького, зарослого дідка. Люди намагалися підтримувати з Домовим добрі стосунки, не забували звернутися до «дідуся-суседушка» з ласкавим словом, залишити трохи смачної їжі і Домовик платив добром за добро: допомагав утримувати будинок в порядку, попереджав про небезпеку.

Раніше, давним-давно, коли ще не було електрики, наш Домовенок жив в дерев'яному будинку в одного Майстра, який славився тим, що вмів випалювати на дерев'яній посуді різноманітні візерунки. А як ви думаєте, хлопці, за допомогою чого випалював малюнки Майстер на дерев'яній посуді? Не забувайте що електрики ще не було.

За допомогою розпеченої кочерги. Типовий набір Майстра складався з переносного горщика або жаровні з отворами вздовж верхнього краю і кочерег. Через отвір кочерги вставлялися в жаровню, де підігрівалися на розпечених деревному вугіллі.

На кочергу надягав спеціальний загострений наконечник, необхідної форми, яких у Майстра було декілька.

Потім, коли з'явилася електрика, був винайдений прилад для випалювання, в основу якого була покладена конструкція паяльника.

Домовенок дуже любить творчих людей, які з цікавістю, бажанням займаються будь-яким ремеслом. І тому він тепер оселився в нашому кабінеті. Періодично він буде приходити до нас в гості зі своїм Чарівним скринькою.

Давайте подивимося, що сьогодні знаходиться в його скриньці? (Показ ілюстрацій робіт виконаних шматками розпеченого металу та робіт, виконаних за допомогою ел.вижігателя). А ще в Чарівному скриньці домовенка знаходиться сучасний прилад для випалювання, який можна купити в магазині. Давайте подивимося, як працює наш ел.вижігатель, який складається з виделки, трансформатора, регулятора напруги, ручки та насадки з дроту. Як тільки ми вставляємо вилку в розетку ел.ток по дроту надходить в трансформатор, а потім до насадки з дроту. За допомогою регулятора розжарювання можна регулювати ступінь нагрівання насадки: вправо-більше, вліво-менше. Домовенок хоче познайомити вас з деякими правилами користування ел.вижігателем, чого не можна робити:

-Не пробувати пальцем нагрілася насадка чи ні,

-Не підносити розпечену насадку на-віч,

-Не розкривати коробку трансформатора,

-Не скручувати і не згинати ел.провод,

-Не допускайте контакту розпеченій насадки з проводом,

-Не допускайте перегріву насадки, періодично вимикайте прилад.

Хлопці, а як ви думаєте, від чого ще (крім ел.вижігателя) залежить якість виконаної роботи? Звичайно від деревини, яка повинна відповідати обраному малюнку. Випалювати можна практично на будь-який дерев'яної поверхні, але краще всього підходить бук (дерев'яні ложки, лопатки, обробні дошки), ідеальним матеріалом можна вважати фанеру, яка зроблена з зрізів берези. Серед сортів світлої твердої деревини найбільш популярні, платан, липа і клен. Вони мають гладким волокном, а їх світлий тон добре контрастує з малюнком. Найголовніше щоб заготівля, на яку ми будемо наносити малюнок, була гладко відшліфована. Для цього використовується наждачний папір.

Давайте подивимося, що ще знаходиться в Чарівному скриньці у домовенка? Ось наждачний папір, а це копіювальний папір, як ви думаєте, для чого вона? Правильно, для того щоб перевести малюнок з паперу на деревину. А чим краще обводити малюнок? Молодці, правильно, олівцем. А ось в Чарівному скриньці ще якісь кнопки, цікаво, а вони для чого? Розумники, для того щоб малюнок разом з копіювальним папером приколоти до фанери.

А тепер, давайте, хлопці, спробуємо випалити не більшу картину.

Практична робота.

Зачистка фанери, переклад малюнка за допомогою копіювального паперу. Випалювання по контуру.

Заключна частина.

Після закінчення роботи запропонувати дітям організувати свою першу виставку і придумати їй назву. Звернути увагу дітей і домовенка на роботи, які виконали діти. Сфотографувати дітей разом з домовенка на тлі перших дитячих робіт.

ТЕХНІКА ВИПАЛЮВАННЯ


Силует.

Мета: Ознайомити з особливостями силуетного випалювання, з поняттями тон, контур, силует.

Обладнання:

Зоровий ряд: на дошці і стінах кабінету розвішані ілюстрації картин із силуетним зображенням і дитячі роботи, лялька Домовенок.

Літературний ряд: С. Аріарскій «Сто дивовижних виробів», А. Г. Гусєва «Нетканий гобелен», Д. Райт «Мистецтво випалювання по дереву».

Музичний ряд: П. І. Чайковський «Солодка мрія».

Матеріали: фанера, ел.вижігателі, олівці, копіювальний папір, наждачний папір, кнопки, ескізи малюнків.

Хід заняття.

У кабінеті оформлена не велика виставка. Педагог вітає дітей і пропонує їм зайняти свої місця.

Здрастуйте хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо у незвичайну подорож. Домовенок запросив нас відвідати виставку незвичайних картин. А чим вони незвичайні? Зверніть увагу, що фігури на цих картинах зображені у вигляді темних силуетів. А хто знає, що позначає поняття - силует? Силует - це контур малюнка.

Силует створюється за рахунок контуру, який потім заповнюється всередині. Контур - це лінія, що окреслює форму зображеного предмета.

Силует повинен завжди виглядати трохи перебільшеним. Зверніть увагу на силуетні малюнки, на них фігури зображені в профіль, - з різко окресленим носом і лобом. Портретна схожість передається за рахунок контуру. Ось чому для силуету так важлива точна лінія. Зверніть увагу, силуетний портрет зображається тільки в профіль. А тепер уважно подивіться на картини і розкажіть, хто зображений на них. Для вас, хлопці, Домовенок приготував загадки. Ви повинні відгадати їх і розповісти, якими відмінними рисами має той чи інший герой.

Підкажіть, що за дивний

Чоловічок дерев'яний.

На землі й під водою

Шукає ключик золотий?

Усюди ніс суєт він довгий.

Хто ж це? - Буратіно.

Став він кожному дружком,

Хлопчик із чубчиком сторчма,

Дуже просто і недовга

Він зветься ... Чиполіно.

Для нього прогулянка - свято,

А на мед - особливий нюх,

Цей плюшевий пустун

Ведмедик ... Віні Пух.

Практична робота.

А тепер згадайте послідовність підготовки деревини до випалюванню. Правильно, зачищаємо фанеру і акуратно перекладаємо малюнок, з допомогою копіювального паперу, на фанеру. Після цього приладом для випалювання обведемо малюнок рівною однаковою за кольором лінією. У тих місцях, де лінія контуру змінюється, іноді зручніше повернути не перо, а саму фанеру. Прокресливши контур, заповнимо його темним тоном. Для досягнення такого ефекту ведіть перо повільно, і в разі необхідності обробіть поверхню кілька разів.

Заключна частина.

Повторення значення термінів силует, контур, тон.

Доповнити виставку виконаними роботами дітей. Звернути увагу дітей і домовенка на якість виконаних ними робіт. Поділиться з домовенка своїми враженнями, відповівши кожному на питання: що дізнався нового; що сподобалося, а може, й немає; які почуття відчував. Гра «Домовий». (Додаток).


Бордюри


Мета: Ознайомити дітей з видами і значенням орнаментів, використовуваних у зображенні бордюрів.

Обладнання:

Зоровий ряд: на дошці зразки робіт і види бордюрів, «чарівний скринька», лялька Домовенок.

Літературний ряд: М. Голубєва «Аплікація з природного матеріалу», Е.А.Белявская-Ернихова «Етно-творча лабораторія».

Музичний ряд: П. І. Чайковський «Пори року».

Матеріали: фанера, ел.вижігатель, ескізи орнаментів, копіювальний папір, кнопки.

Хід заняття.

Педагог разом з домовенка зустрічає дітей і пропонує їм зайняти свої місця.

Здрастуйте хлопці, сьогодні у нас знову в гостях Домовенок. Сьогодні він розповість і розкриє нам секрет Чарівного візерунка.

Був холодний зимовий вечір. У будинку Майстра, де жив Домовенок, було тепло і затишно. Майстер сидів за столом і займався своєю улюбленою справою, - випалював на дерев'яній посуді, а Домовенок сидів у запічку і спостерігав за ним. На столі горіла свічка, відбиваючись у віконному склі. Майстер ненадовго задумався, дивлячись у морозний вікно, яке було розфарбоване незвичайними візерунками. Середина вікна відтанула через тепло, що йшов від свічки. Дивлячись на візерунок по краях вікна, Майстер подумав: які красиві і незвичайні узори вивів мороз на склі, але ж можна напевно придумати, намалювати і випалити візерунки й на дереві. Взяв Майстер аркуш паперу і став придумувати і малювати різноманітні візерунки, які можна наносити по краях виробу.

Минуло багато часу і люди придумали безліч різноманітних візерунків і орнаментів, вони стали називатися бордюрами. Бордюри можуть служити рамкою для картин або самостійним декоративним елементом. Бордюр - це прикраса по краях якого-небудь предмету.

У Чарівному скриньці домовенка знаходяться зразки цих бордюрів. Давайте подивимося. Зверніть увагу, що одні візерунки складаються з листочків, квітів, гілочок - це квітковий орнамент. Інші з квадратів, кіл, ромбів. Як ви думаєте, це якийсь орнамент? Правильно, геометричний. А треті візерунки з якихось драконів, звірів, птахів. А як би ви назвали цей вид орнаменту? Звичайно, тваринний. А що таке орнамент? Орнамент це - візерунок, побудований на ритмічному чергуванні предметів.

А ще в Чарівному скриньці є незвичайні орнаменти. Подивіться і скажіть, де ви їх бачили і для чого їх використовують? (Ненецькі національні орнаменти). А ви знаєте, що кожен орнамент має свою назву? Наприклад, чум, лікоть лисиці, мамин візерунок і т.д.

Практична робота.

У Чарівному скриньці у домовенка знаходяться зразки бордюрів, якими він пропонує прикрасити ваші роботи. Бордюри можна наносити з чотирьох сторін, з двох протилежних сторін, по кутах. Уважно подивіться і подумайте, де краще розташувати бордюри на вашій роботі, і приступайте до роботи.

Заключна частина.

Тепер, коли робота закінчена, я пропоную помінятися між собою своїми роботами, і нехай кожен охарактеризує роботу свого товариша. Який орнамент він випалив, що сподобалося, а щось, може бути не дуже. У висновку пограти з домовенка в гру «Павутинка» (Додаток).

Штрихування та її види


Мета: Ознайомитись з видами та способами виконання штрихування.

Обладнання:

Зоровий ряд: зразки робіт, зразки видів штрихувань, технологічні карти, «чарівний скринька», лялька Домовенок.

Літературний ряд: С. Пул «Випалювання по дереву», Д. Райт «Мистецтво випалювання по дереву», Р.В. Паранюшкін «Техніка малюнка», Д. Чіварді «Малюнок».

Музичний ряд: Е. Денисов «Спів птахів».

Матеріали: фанера, наждачний і копіювальний папір, олівець, кнопки, технологічна карта.

Хід заняття.

Діти входять в кабінет під музику, педагог зустрічає їх, пропонує зайняти свої місця і повідомляє, що сьогодні вона - Казкарка.

Здрастуйте, дорогі хлопці. Я рада знову бачити вас у нашій чарівній країні. Сьогодні я, разом з домовенка, розповімо вам казку, яка називається «Кольоровий світ природи».

Майстер дуже любив подорожувати. Одного разу він, разом з домовенка, вирішив відправитися в гори, щоб помилуватися їхньою красою. Збираючись у дорогу, Майстер узяв з собою Чарівна скринька, папір і олівець. Не забув він і про свою улюблену собачку. Дорога була довга - через поля, ліси, річки. Собачка носилася по полях за метеликами і кониками, полохай незнайомих птахів, гавкав на пробігали зайців. Вона то - ховалася у високій траві, то вистрибував високо вгору, весело помахуючи хвостиком. Коли всі втомилися, то вирішили перепочити біля могутнього дерева. Вони сіли в тіні його гілок і стали спостерігати за тим, що відбувається навколо. Птахи не боялися Майстра і домовенка, вони сідали їм на плечі, звірі брали з їх рук їжу, навколо них літали метелики, а коники весело стрибали у траві. Майстер зауважив метелика, яка сіла на квітку. Вона розкрила свої крила і стала хоботком пити квітковий нектар.

-Яка ж це краса! - Подумав Майстер. - Треба це замалювати, а після повернення перевести малюнок на дерево і випалити. Так він і зробив. А для того щоб передати вб'ємо і красу метелика, Майстер придумав різні види штрихувань. Давайте розглянемо етапи створення метелики, яку Майстер прикрасив, використовуючи штрихування. (Технологічна карта створення метелики).

Як видно на малюнках, крила метеликів зображені з допомогою, що у різних напрямах тонких ліній. Зверніть увагу на те, що штрихування крил метелика не однакова по інтенсивності кольору ліній, що дозволяє почати накладання різних тонів, світлих і темних. Продумано тут і напрямок ліній, що розходяться від тіла метелики.

На наступному етапі роботи була додана штрихування. Для того щоб варіювати глибину тону, треба марнувати лінію то швидше, то повільніше, а також те послаблювати, то посилювати тиск на перо. Нарешті на заштриховані ділянки були додані додаткові лінії. У результаті, для створення метелики, були використані три види штрихування - неоднорідна штрихування, коса штрихування і розмита коса штрихування.

Практична робота.

А тепер я пропоную вам стати чарівниками. У Чарівному скриньці знаходяться ескізи різноманітних метеликів, ви можете вибрати будь-яку, перевести її на свою фанерку, випалити її, використовуючи отримані знання про штриховке. Якщо хочете, ви можете самі придумати і намалювати метелика, ви ж Чарівники.

Заключна частина.

Після закінчення роботи запропонувати дітям придумати невелике оповідання про свою метелику і розповісти її домовенка. Як її звати, звідки вона прилетіла і т.д.

КОМПОЗИЦІЯ


  1. Ескіз композиції.

Мета: Ознайомити з сюжетною композицією, правилами розташування предметів на площині, поняттям перспектива.

Обладнання:

Зоровий ряд: зразки робіт, ілюстрації, технологічні карти, «чарівний скринька», лялька Домовенок.

Літературний ряд: В. Бялик «Пейзаж», М. Голубєва «Аплікації з природного матеріалу, В. Запаренко« Велика енциклопедія малювання ».

Музичний ряд: Шопен «Вальс № 10»

Матеріали: папір, олівці, шаблони різноманітних предметів, клей.

Хід заняття.

Діти входять в кабінет, педагог вітає їх і пропонує сісти на стільці, які розставлені по колу. Звучить спокійна музика.

Здравствуйте, хлопці, сьогодні Домовенок хоче розповісти історію, яка трапилася з ним, коли він жив ​​у Майстра.

Домовенок дуже любив подорожувати, був спостережливим, намагався помічати різні дрібниці. І ось одного разу задумав Домовенок намалювати ескіз і випалити картину, як Майстер. Хлопці, ви знаєте, що називається ескізом? Ескіз - це попередній малюнок. Він довго думав, який йому вибрати сюжет. Сюжет - це предмет зображення, тобто, те, що буде зображено на його картині: міський, сільський або морський пейзаж, а може просто пейзаж? У перекладі з французької мови - пейзаж позначає «місцевість, країна», але цим, же словом позначають і зображення природи в мистецтві. Думав, думав Домовенок і вирішив намалювати ескіз сільського пейзажу.

А який час року, стан погоди - адже це теж важливо при розробці ескізу. Вирішив Домовенок, що це буде яскравий сонячний день.

Наступний етап у створенні ескізу - це підбір елементів композиції: дерева, чагарники, будинки, мости, млин - все, що буде зображено на картині. А як правильно розташувати всі ці предмети на ескізі? Адже в створенні ескізу враховується все: к-ть зображуваних предметів, їх взаємне розташування на площині, в залежності від їх віддалення від спостерігача, тобто перспектива, і навіть від лінії горизонту. Адже якщо лінія горизонту знаходиться внизу, то всі предмети розташовані на одній лінії, а якщо в середині, то предмети розташовані не тільки на передньому плані, а й на середньому і задньому. Якщо лінія горизонту знаходиться вгорі, то предмети також розташовуються на передньому, середньому і дальньому плані з урахуванням перспективи, чим далі, тим предмети стають менше.

Тепер я пропоную вам розглянути ескіз майбутньої картини, яку придумав і намалював Домовенок.

Практична робота.

Давайте подивимося, що знаходиться в нашому Чарівному скриньці? Тут які - то шаблони предметів: дерева, чагарники, квіти, будинки різних розмірів і форм, різноманітні види транспорту. Я пропоную, розділиться на дві команди, кожна з яких, за допомогою запропонованих шаблонів складе картину, придумає їй назву і коротку розповідь (10-15хв.).

Заключна частина.

Після того, як робота буде закінчена, запропонувати дітям помінятися роботами і оцінити роботу один одного. Запропонувати дітям вдома спробувати намалювати ескіз своєї кімнати, вулиці, міста. Гра «Карусель» (Додаток).


Кольорознавство


Мета: Ознайомити дітей з колірним спектром, основними і додатковими кольорами, холодними і теплими тонами.

Обладнання:

Зоровий ряд: зразки робіт, технологічна карта, схеми, лялька Домовенок.

Літературний ряд: С. Сміт «Малюнок», В. Запаренко «Велика енциклопедія малюнка».

Музичний ряд: П. І. Чайковський «Вальс квітів».

Матеріали: фарби, пензлики, папір.

Хід заняття.

Педагог зустрічає дітей, пропонує зайняти свої місця.

Здравствуйте, мої дорогі, пам'ятаєте, на минулому занятті ми з вами розглядали ескіз картини, яку намалював Домовенок? А сьогодні, ми відправимося в Чарівну країну Кольори та Фарб. Потрапити туди не дуже просто. Для цього нам необхідно пройти по Чарівному мосту. А що це за міст, ми дізнаємося, виконавши кілька завдань. Спочатку відгадайте загадку.

На хвилинку в землю вріс

Різнобарвний диво - міст.

Чудо - майстер змайстрував

Міст чарівний без поручнів?

Звичайно, це веселка. Коли сонячні промені проходять через крапельки дощу, на небі виходить веселка - дуга. Веселка не одноколірна, вона складається з багатьох кольорів, які розташовуються завжди в одному і тому ж порядку.

Вийшла веселка - краса,

Різнобарвна коса,

Стрічки строкаті в косі

А всього їх рівно. ... Сім.

Прапороносець - червоний колір.

Найяскравіше в світі кольору немає!

Колір оранжевий - вогонь.

Цей колір рукою не чіпай.

Жовтий колір - його сусід.

Це врожаю колір.

Колір зелений - колір весняний.

Він улюблений колір рослин.

Якщо в небі хмаринок немає,

Блакитний у неба колір.

У синьому кольорі нам видно

Глибина і висота.

Фіолетового кольору

Гребені гір в години світанку.

А ви знаєте, хлопці, що з цих семи кольорів тільки три вважаються основними - червоний, синій і жовтий, а всі решта - додаткові. Вони утворилися шляхом змішування основних кольорів: червоні + синій, фіолетовий =; синій, жовтий + = зелений, червоний + жовтий = блакитний. Але кольори ще діляться на теплі і холодні тони. До теплих тонів ставляться колірні поєднання, де переважають жовті - помаранчеві - червоні кольори, до холодних поєднання різних відтінків синього кольору.

Подивіться на ескіз, який намалював Домовенок, як ви думаєте, які кольори повинні переважати на його картині? Правильно, кольору теплих відтінків.

Молодці, ви впоралися з усіма завданнями, і потрапили до Країни Кольори та Фарб і самі стаєте чарівниками.

Практична робота.

І як Чарівники, ви спробуєте, шляхом змішування, створити нові кольори.

Заключна частина.

Скласти панно «Кольорова мозаїка».

Розпис по дереву


Мета: Ознайомити з художнім розписом виробів з дерева, майстрами народної творчості, зі способами фарбування вироби гуашшю та аквареллю, кольоровими крейдою та олівцями.

Обладнання:

Зоровий ряд: зразки робіт, фотографії, ілюстрації, карта народних промислів, лялька Домовенок.

Літературний ряд: Клієнтів «Народні промисли», А. Міловський «Народні промисли», А. Мартенсон «Починаємо майструвати з дерева».

Музичний ряд: Шопен «Вальс № 10», «Прелюдія № 6,20».

Матеріали: фарби, пензлики, палітра, кольорові олівці і крейда.

Хід заняття.

Привітання педагогом і домовенка дітей. Діти сідають по колу.

Ми раді вітати вас, сьогодні ми відправимося в подорож по світу розписного дерева Росії, а допоможе нам в цьому карта (Додаток).

Стародавній - древо - дерево - село ... Ланцюжок слів, яка звучить віршами і виявляє суть. Село - це стародавній світ дерева. А як ви думаєте, чому? Як писав відомий дослідник селянського мистецтва В.С. Воронов: Хата, віз, лава, укладання (скриня, короб), скобарь (старовинна дерев'яна посуд для пиття у вигляді водоплавної птиці), прядки і іграшки, пряникові дошки - від колиски до труни і намогильної хреста супроводжувало дерево народного життя. Світ розписного дерева Росії, такий же великий і різноманітний, як і вона сама.

Мабуть, ні одне знаряддя селянського праці не прикрашалося так часто й любовно, як прядка. Звичайно, такий складний предмет не тільки прикрашав селянську хату, але і зігрівав душу невтомною пряхи, скрашував монотонна праця. Прядка була цінним подарунком: батько дарував дочки, наречений - нареченій, чоловік - дружині. Майже всі народні розпису по дереву прийшли до нас з прядок. Основними центрами з виготовлення прядок були Пермська і Архангельська області. (Знайти на карті).

Городець - старовинне російське місто на лівому березі Волги славився не тільки прядками, а й знаменитої сюжетної живописом, де панійка гуляють під парасольками і роблять личка кавалерам. У самій назві чуються слова «місто», «гордий», як би нагадуючи про своє мистецтво зображувати все більше міське життя, однаково гордих людей, птахів і конячок. Справжньою легендою і славою Городца стали майстри Ф.С. Краснояров, І.К. Лебедєв, І.А. Мазін. (Знайти на карті).

Йшли матрьошки по доріжці,

Було їх трішечки:

Дві Мотрони, три Матрьошки

І ще Матрешечка!

Матрьошка - один з найпопулярніших російських сувенірів - з'явилася лише в кінці 19века в маєтку Абрамцево, що неподалік від Сергієва Посада. Масове виробництва почалося з 1890года, а вже в 1900году іграшка з Росії на міжнародній виставці була відзначена золотою медаллю. Незабаром матрьошок стали виготовляти і в інших районах країни, наприклад в м. Семенові, в селі Полхов - Майдан, на Вятської землі, в Башкирії і Воронежі. (Знайти на карті).

У своїх роботах, крім випалювання, ви будете використовувати елементи розфарбовування. Дуже простий і доступний прийом - підфарбовування випаленого малюнка кольоровими олівцями з подальшим закріпленням кольору безбарвним лаком. Штрих олівця не має бути видно, його наносять легко і розтушовують ваткою, клаптиком матерії, або кінчиком щільно згорнутої в трубочку паперу. Крім олівців, колір в випалюванні можна вводити кольоровою крейдою, ретельно розтушовувавши штрихування, а для світлих порід дерева - слабо розведеною аквареллю. Також для фарбування випалених робіт використовують гуаш - закріплюючи потім безбарвним лаком.

При розфарбовуванні своїх робіт намагайтеся, щоб колір не переважав над випалюванням. Краще прагне до випалюванню, ніж до малюнка з елементами випалювання.

Наносити фарбу треба скупо, тонким шаром, грунтовно розводячи її водою. Належної насиченості кольору можна домогтися, наклавши кілька шарів.

Практична робота.

Розфарбувати раннє випалену роботу, використовуючи або кольорові олівці, кольорову крейду, або акварель, або гуаш.

Заключна частина.

Разом з дітьми розглянути та проаналізувати роботи, виконані дітьми з використанням розфарбовування. Поділиться з домовенка своїми враженнями про заняття. Гра «Фанти». (Додаток).


Аплікація У ВИПАЛЮВАННЯ


1) Види аплікації.

Мета: Ознайомити з видами та способами виконання аплікації зі шкіри, бісеру та природного матеріалу.

Обладнання:

Зоровий ряд: Зразки робіт, ілюстрації, «чарівний скринька», лялька Домовенок.

Літературний ряд: М. Голубєва «Аплікація з природного матеріалу, М. Сінеглазова« Шкіра », В. Стецюк« Картини з квітів », АСТ - прес« Сухі квіти », К. Митителло« Золота колекція аплікації »,

Музичний ряд: П. І. Чайковський «Вальс квітів».

Матеріали: Бісер, шкіра, природний матеріал (сухе листя, квіти, береста), фанера, ел.вижігатель, наждачний і копіювальний папір, олівець, кнопки.

Хід заняття.

Під музику П. І. Чайковського «Вальс квітів» діти входять у кабінет, педагог вітає їх і пропонує зайняти свої місця.

Давайте разом з вами згадаємо які прийоми ми використовували в випалюванні для того щоб виділити і показати красу нашої роботи? (Відповідь дітей). Правильно, ми використовували штрихування, яка створює, вб'ємо, і предмет неначе оживає, крейда і фарби. А за допомогою чого ще можна виділити випалену роботу? (Відповідь дітей). Ну, звичайно ж, бордюри, які служать прикрасою нашої роботи. Використовуючи ці прийоми, ми хочемо зробити нашу роботу красивіше. Є, хлопці, ще один спосіб прикрасити нашу випалену роботу. (Лунає стукіт).

Подивіться, хлопці, хто до нас прийшов? (Дістає з шафи домовенка - постійний персонаж занять). Він сьогодні розповість нам чергову історію. Справа була так, як ви пам'ятаєте, давним-давно Домовенок жив у Майстра, який дуже любив випалювати. І ось одного разу, сидячи в запічку Домовенок спостерігав за тим, як Майстер випалював жіночий силует. Майстер сидів біля відчиненого вікна, так як на вулиці було дуже тепло та душно, як перед грозою. Раптом на вулиці піднявся сильний вітер, який обривав з дерев листя, пелюстки з квітів і розносив це в різні боки. Частина цього залетіло в кімнату. Майстер швидко встав і закрив вікно, а коли повернувся, то побачив, що кілька листочків і пелюсток квітів впали на його випалену роботу, і від цього вона стала ще більш прекрасної. Він не став прибирати їх з роботи, а навпаки приклеїв їх до неї. Я хочу показати вам, що вийшло. (Показ картини). Хлопці, може бути хто - те знає, як називається ця техніка? Це - аплікація. А пплікація - це старовинна техніка, що включає в себе вирізання різних форм, якщо необхідно, і закріплення їх на фоні.

Хлопці, зверніть увагу, на дошці розташовані ксерокопії, і зразки робіт в яких використовувалися елементи аплікацій. Подивіться уважно і скажіть, які матеріали, в якості аплікації, використовувалися в цих роботах? (Відповіді дітей). Правильно, хлопці, і бісер, і шкіра, і природний матеріал.

А як ви думаєте, що відноситься до природних матеріалів? (Відповіді дітей). Сухі листочки, квіти, трава, береста, солома - це все природний матеріал, який дає нам хто? Правильно, природа, і за це ми повинні дбайливо і шанобливо до неї ставиться. Всі вибрані матеріали повинні гармонійно поєднуватися з випалюванням, вони повинні доповнювати роботу, не заглушаючи її. Всі необхідні предмети спочатку розташовуються на дерев'яній основі, а потім, за допомогою клею ПВА, приклеюються.

Шкіра використовується в випалюванні для створення об'єму і обов'язково на передньому плані. Це може бути деталь прикраси, крона або стовбур дерева, паркан або дах будинку, чагарники. ... Ту частину малюнка, яку ви задумали зробити за допомогою шкіри, переводити на дерев'яну основу не можна, її переводять на папір, яка в подальшому слугує викрійкою, і накладаючи викрійку на обрану вами шкіру, обводять фломастером, вирізають і приклеюють на заздалегідь визначене місце.

Бісер найчастіше використовують у випалюванні, при створенні рельєфної композиції, тобто не рівною. Прекрасно передає бісер крони дерев. При правильному підборі бісеру можна передати час року. Необхідна зона, на дерев'яній основі, обводиться олівцем, намазується клеєм (краще «Момент») і засипається бісером. Бісер, який не приклеївся, акуратно зсипають в ємність, у якій він знаходився.

Можливість використання елементів аплікації повинні обмірковувати заздалегідь, і приклеюються елементи аплікації тільки після того, як робота буде спалений він повністю

Зараз Домовенок пропонує нам пограти в гру, яка називається «Хрестики - Нулики».

Хід гри.

Учасники діляться на дві команди: «Хрестики» і «Нулики». Відповідно, кожна має свій знак, щоб потім проставляти його в клітинах: «Х» та «О». Кожна команда протягом 1 хвилини повинна вибрати капітана, який буде ставити свій знак у клітку, і відбирати правильну відповідь. За кожну правильну відповідь присуджується 1 бал. Для гри знадобиться таблиця, що складається з дев'яти клітин накреслена або на дошці, або на аркуші ватману. Ведучий ставить питання, якщо відповідь вірний, капітан пише в клітці свій знак, якщо ні, відповідає і ставить свій знак - команда супротивників. Виграє та команда, яка першою виставить три своїх знака на одній лінії або отримає більше балів.

ЗАПИТАННЯ.

1.Що називається аплікацією?

2.При допомогою чого можна прикрасити випалену роботу?

3.Что відноситься до природних матеріалів?

4.Як виконується аплікація з природного матеріалу?

5.Как виконується аплікація з використанням бісеру?

6.Как виконується аплікація з використанням шкіри?

7.Что виконується спочатку аплікація або випалювання малюнка?

8.Назовите послідовність підготовки фанери до випалюванню?

9.Техніка безпеки при роботі з електровижігателем.

5. Практична робота.

Діти самостійно вибирають ескіз майбутньої роботи, обдумуючи які елементи, будуть виконані за допомогою аплікації, і з якого матеріалу.

6. Заключна частина.

Після закінчення роботи формується виставка, на якій обговорюються всі роботи, кожна дитина презентує свою роботу. Дітьми і педагогом робиться порівняльний аналіз виконаних робіт. Потім всі хлопці стають у коло і, передова домовенка один одному висловлюються про те: що сподобалося чи не сподобалося на занятті, що дізналися нового, які почуття випробовували і чому, які відчуття відчували на занятті

СУВЕНІРИ


1) Виконання робіт до свят і заходів.

Мета: Ознайомити дітей з народною культурою, її обрядовими святами, сувенірами.

Обладнання:

Зоровий ряд: ілюстрації, різноманітний одяг, зразки робіт, «чарівний скринька», лялька Домовенок.

Літературний ряд: Д. Райт «Мистецтво випалювання по дереву», С. Пул «Випалювання по дереву».

Музичний ряд: П.І. Чайковський «Пори року».

Матеріали: різноманітні за формою дерев'яні заготовки, ескізи зображень, ел. вижігатель, олівець, копіювальна та наждачний папір, кнопки.

Хід заняття.

Педагог зустрічає і вітає дітей, разом з домовенка, в російській національній костюмі. Звучить музика П.І. Чайковського «Пори року».

Сьогодні у нас буде незвичайна заняття. Ми зробимо екскурсію по всіх зимових обрядових свят. А що таке обряд? .. Обряд - це розгорнуте умовно - символічна дія, освітлене багатовіковою традицією, що включає пісні, хороводи, ряджені, ворожіння. Скажіть, будь ласка, які обрядові свята ви знаєте?

За тиждень до Різдва починалися новорічні свята - Святки (Святі дні). Ходили ряджені, ворожили, колядували, каталися на гірках, на розписних санях. Як ви розумієте, що таке ряженье? Ряджений - одягнений чудно, незвично, смішно - заради жарту. За старих часів вбиралися в різних тварин, які оточували людину, дівчата, вбиралися в хлопців, хлопці в дівчат. Домовенок приготував вам різноманітний одяг, давайте нарядами і уявімо, що ми теж ряджені. Ряджені збиралися групами, ходили від одного двору до іншого і співали колядки. Коляда - це Бог гостини та світу (Карамзін).

Коляда, коляда, напередодні Різдва

Скрізь встигай, з Новим роком вітаю!

Хто дасть пиріжок - тому жито густа, умолотіста.

З колоски - півмішка, із зернятка - пиріг,

З полузернишка - блинок.

Але не у всіх будинках привітно зустрічали колядників, якщо нічого не подавали, могли проспівати й таке:

У скупого мужика, народилася жито, гарна:

Колоском порожня, соломкою густа.

І зараз деякі хлопці ходять і колядують, а за це їх пригощають солодощами і дають гроші. Які колядки ви знаєте?

Дівчата на Святки ворожили: хто, коли і за кого вийде заміж. Також молодь збиралася, і влаштовували ігри. Давайте і ми пограємо, гра називається «Півнячий бій». Гравці стоять на одній нозі один проти одного, штовхають один одного плечем, намагаючись змусити супротивника стати на обидві ноги.

За Святками надходить Різдво - день, коли народився Ісус Христос (7 січня). Бог - Отець послав в земний світ свого сина Ісуса Христа, щоб врятувати людство від загибелі. І від дня Народження Спасителя на землі настав новий час. Різдво в різних країнах і навіть районах зустрічають по - різному. Зі святом Різдва пов'язано чимало радісних звичаїв. На Різдво завжди запалювали ялинку. На її верхівку прикріплювали зірку - символ Віфлеємської зірки, під якою був народжений Ісус Христос. У ніч напередодні Різдва також ворожили і ходили ряджені. З Різдва до Водохреща (19 січня), тривають Святки. У цей час, було, прийнято веселиться і розважатися. Зараз ми з вами теж пограємо, гра називається «Відьма та мітелка». Всі встають в коло і передають віник, прикрашений бантом, поки грає музика. У кого після закінчення музики віник залишився в руках, того загадку загадувати, пісню заспівати, читати вірш і т.д. У ніч перед Різдвом у будинку, де є діти, приходив Дід Мороз, щоб подарувати подарунки. Раніше діти вішали біля ліжка панчохи, щоб вранці знайти в них сюрпризи. Звідки пішов цей звичай? Виявляється, колись давно святий Миколай Угодник - прообраз Діда Мороза - кинув в трубу будинку, де жили три бідні сестри, срібні монетки. І впали вони в панчохи, що сушилися біля печі. Це дуже гарний звичай, і я пропоную вам випалити і подарувати своїм близьким невеликі сувеніри. А що таке сувенір - це подарунок на пам'ять. Зазвичай вони не великих розмірів, це може бути і брелок, і підвіска, і вішалка для ключів, і маленькі картинки. ... Зображують на них невеликі об'єкти.

Практична робота.

У чарівному скриньці у домовенка знаходяться різноманітні ескізи сувенірів, ви можете вибрати будь-який, що сподобався вам, а можете намалювати свій власний.

Виготовлення сувенірів з різноманітних за формою заготовок.

Заключна частина.

Розповідь про свій сувенірі, для кого він зроблений. Гра «Чарівна торбинка». (Додаток).

Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Розробка уроку
122.7кб. | скачати


Схожі роботи:
Методика навчання учнів аплікаційними робіт з природними матеріалами
Випалювання
Декоративне випалювання по дереву
Податки і платежі за користування природними ресурсами
Незаконна торгівля природними ресурсами як різновид організ
Про закономірності розвитку цивілізацій у зв`язку з природними умовами
Незаконна торгівля природними ресурсами як різновид організованої злочинної діяльності
Стратегія розвитку і управління особливо охоронюваними природними територіями Російської Федерації на
Облік і оцінка операцій з дорогоцінними металами і природними дорогоцінними каменями
© Усі права захищені
написати до нас