Вивчення теми Перетворення графіків на уроці інформатики

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Перетворення графіків
Цілі
¨ Дати поняття перетворення графіків функцій, розглянути чотири види перетворень: паралельний перенесення, розтягування і стиснення по осі Оу, розтягування і стиснення по осі Ох, графіки функцій, що містять знак модуля.
¨ Повторити визначення модуля, як він розкривається.
¨ Закріпити знання та навички роботи в додатку Microsoft Excel: задавати функцію, побудова графіків.
План уроку
1. Організаційний момент
2. Пояснення нового матеріалу
3. Самостійна робота учнів у додатку Microsoft Excel
4. Закріплення пройденого матеріалу
5. Отримання домашнього завдання
6. Підведення підсумків
Хід уроку
1. Організаційний момент
- Здрастуйте. Сідайте. (Хлопці сідають за парти).
- Хлопці запишіть у зошитах сьогоднішнє число, класна робота та тему уроку «Перетворення графіків».
2. Пояснення нового матеріалу (Слайд № 4)
Існує чотири види перетворення графіків функції:
· Паралельний перенесення;
· Розтягування і стиснення по осі Оу;
· Розтягування і стиснення по осі Ох;
· Графіки функцій, що містять знак модуля.
Що б наочно побачити, як перетворюється графік функції залежно від зміни її завдання ми розглянемо в додатку Microsoft Excel. (Хлопці пересідають за комп'ютери).
3. Самостійна робота учнів в додатку Microsoft Excel
Введіть у клітинки: А1 - «х»; В1 - «f (x)»; C1 - «f (x) +6»; D1 - «f (x) - 10», в осередках А2 - А12 задати діапазон значень змінної х [-5; 5] з кроком 1, у комірку В2 ввести функцію .
Кожен учень повинен отримати наступне

Після чого, задається функція в стовпцях С і D наступним чином


Далі під керівництвом вчителя хлопці будують графіки функцій в одній координатній площині
1 крок - вибирають діапазон даних і вигляд графіка

2 крок - вибирають підписи по осі Х

3 крок - після уважного розгляду отриманого результату, хлопці висувають свої припущення який вид з перетворень графіків задається як f (x) + k - паралельний перенос по осі ОУ:


- При k> 0 перенесення вгору на k;
- При k <0 перенесення вниз на k.
Далі вчитель пропонує змінити завдання функцій в осередках С1 - «f (x +2)»; D1 - «f (x-3)». Відповідно змінюються формули в клітинках С2-С12 і D1-D12 наступним чином.



Далі учні сроят графіки функцій в одній координатній площині

Після чого учні роблять висновок, що якщо функція задається f (x + k) то це паралельний перенос по осі ОХ:
- При k> 0 перенесення вліво на k;
- При k <0 перенесення вправо на k.
2. Пояснення нового матеріалу
А тепер вчитель пропонує подивитися кілька слайдів і самостійно зробити висновки, які перетворення над графіками вони поспостерігали. Учитель на інтерактивній дошці показує презентацію, що містить такі малюнки:


Рис. 1

Рис. 2


Рис. 3

Рис. 4.
Після перегляду презентації учні спільно з учителем обговорюють і роблять такі висновки:
¨ по першому і другому малюнків, з'ясовуємо які перетворення відбуваються з графіком функції y = f (x), при зміні аргументу функції y = f (kx)
à при , Графік функції y = f (kx) виходить з графіка функції y = f (x) розтяганням вздовж осі Ох;
à при , Графік функції y = f (kx) виходить з графіка функції y = f (x) стисненням вздовж осі Ох;
à при , Графік функції y = f (kx) виходить з графіка функції y = f (x) симетричним відображення відносно осі Оу.
¨ по третьому і четвертому малюнків, з'ясовуємо які перетворення відбуваються з графіком функції y = f (x), при зміні значення функції y = kf (x)
à при , Графік функції y = kf (x) виходить з графіка функції y = f (x) стисненням уздовж осі Оу;
à при , Графік функції y = kf (x) виходить з графіка функції y = f (x) розтяганням уздовж осі Оу;
à при , Графік функції y = kf (x) виходить з графіка функції y = f (x) симетричним відображення відносно осі Ох.
Записавши, результати в зошиті учні отримують завдання, яке виконують на місцях, а вчитель контролює і викликає до дошки у кого добре виходить у зошиті, для того що б учні порівняли свій результат з правильним.
4. Закріплення пройденого матеріалу
Побудувати графік функції а) ; Б) , В) , Якщо графік функції f (x) зображений на малюнку (слайд № 11)

SHAPE \ * MERGEFORMAT
у
х
у = f (x)

Рис. 5.
2. Пояснення нового матеріалу
Хлопці ми з вами розглянули лише три види перетворень графіків, зараз переглянемо презентацію, в якій показано як перетворюється графік функції якщо:
1) значення функції взято за модулем (слайд № 12);
2) аргумент функції взятий за модулем (слайд № 13);
3) значення функції і аргумент функції взяті за модулем (слайд № 14).

Рис. 6

На малюнку 6, ми бачимо, що графік функції збігається з графіком функції на тих проміжках, на яких , А на тих проміжках, де , Графік функції виходить з графіка функції за допомогою симетрії відносно осі Ох.

Рис. 7
На малюнку 7, ми бачимо, що графік функції збігається з графіком функції на тих проміжках, на яких , А на тих проміжках, де , Графік функції виходить з графіка функції за допомогою симетрії відносно осі Оу.

Рис. 8

На рисунку 8, ми бачимо, що графік функції збігається з графіком функції на тих проміжках, на яких і , А на тих проміжках, де , Графік функції виходить з графіка функції за допомогою симетрії відносно осі Оу, а на тих проміжках, де , Графік функції виходить з графіка функції за допомогою симетрії відносно осі Ох.
4. Закріплення пройденого матеріалу
Далі учням пропонується завдання.
За малюнком визначити яке перетворення над графіком показано (слайд № 16)
5. Отримання домашнього завдання
Учитель оголошує домашнє завдання, учні записують у щоденники: Віленкін стор 67 № 69 (д, е, ж); стор 69 № 70 (г, е, ж).
6. Підведення підсумків
Отже, хлопці сьогодні на уроці ви познайомилися з кількома видами перетворення графіків, перерахуйте їх.
· Паралельний перенос;
· Розтягування і стиснення по осі Оу;
· Розтягування і стиснення по осі Ох;
· Графіки функцій, що містять знак модуля.
Молодці! Урок закінчено, всі вільні.
Хлопці збирають речі і залишають кабінет.
Аналіз інформації слайдів № № 17 - 18.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Конспект
21.4кб. | скачати


Схожі роботи:
Геометричні перетворення графіків функції
Активація пізнавальної діяльності на уроці інформатики
Вивчення функцій та їх графіків на елективної курсі з алгебри у 9 класі
Методика вивчення звуків на уроці російської мови в початковій школі
Розробка приватної методики викладання теми Редактор таблиць Microsoft Excel з інформатики
Розробка приватної методики викладання теми Текстовий редактор Microsoft Word з інформатики
Нові підходи до вивчення інформатики в середній школі
Діагностика як засіб вивчення навченості на уроках інформатики у 2 м класі
Організація творчої діяльності школярів у процесі вивчення інформатики
© Усі права захищені
написати до нас