Тема уроку
Інтервенція і громадянська війна в Росії (1918-1922)
Цілі:
А) освітні
-Розглянути розстановку політичних сил у Росії в роки громадянської війни;
-Знайомство учнів з основними лідерами білого і червоного руху;
- Розглянути основні події громадянської війни.
- Охарактеризувати поняття білий і червоний терор.
Б) розвиваючі:
- Розвивати уміння оцінювати значення того чи іншого історичного явища на основі вивчення тексту підручника.
В) виховні:
- На прикладі подій громадянської війни показати згубність подібних явищ на розвиток будь-якої держави.
Обладнання
- Всесвітня історія Х IX - XX ст.: Учеб. Для 11-го Кл. загаль. шк. з рос яз. навчання; Під ред. В. С. Кошелєва. - Мн.: Нар. асвета, 2002.
План уроку:
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання з теми «Жовтнева революція в Росії».
3. Вивчення нового матеріалу.
4. Закріплення нового матеріалу.
5. Підсумок уроку (д / з та виставляння оцінок).
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
- Вітальне слово;
- Перевірка відсутніх.
2. Перевірка домашнього завдання з теми «Жовтнева революція в Росії».
1. Опишіть ситуацію у країні навесні - восени 1917 р. Зверніть увагу на діяльність основних політичних сил, партій, на історичні повороти 27 лютого, 4 липня, 25 - 30 серпня.
2. Назвіть основні причини успіху більшовиків у жовтні 1917 р.
3. Охарактеризуйте більшовицький політичний режим.
4. Які заходи, на ваш погляд, могли б вивести країну з кризи?
5. Доведіть, що головним питанням II Всеросійського з'їзду став питанні влади.
3. Вивчення нового матеріалу
Інтервенція і громадянська війна в Росії (1918 - 1922). Сповзання країни до громадянської війни почалося в 1916 р. Непримиренність політичних сил, амбіції і диктаторські замашки лідерів партій стали чітко проявлятися під час кризи 1917
Захоплення влади в столиці більшовиками, заборона діяльності правих партій і обмеження діяльності лівих, введення цензури, повалення Тимчасового уряду і розгін Установчих зборів, сепаратний Брестський мир - все це необоротно вело країну до громадянської війни. Економічні та соціально-політичні заходи Радянського уряду відновили проти нього не тільки дворян, буржуазію, заможну інтелігенцію, духовенство, офіцерство, але і частина робітників і селян.
В історіографії немає єдиної думки про час початку громадянської війни. Встановлення Радянської влади восени 1917 - навесні 1918 р. супроводжувалося безліччю антибільшовицьких виступів у різних районах Росії, але всі вони були розрізненими і мали локальний характер. Тому одні історики відносять початок громадянської війни до жовтня - листопада 1917 р., інші - до квітня - травня або літа 1918 р., коли склалися сильні політичні і добре організовані антирадянські вогнища.
Проти більшовиків боролися різнорідні сили: Антанта і Четверний союз, білий рух і національно-державні утворення, монархісти, республіканці і соціалісти. Вони не тільки не прагнули до узгодження своїх політичних і військових акцій, але нерідко боролися один проти одного або спеціально припиняли наступу, щоб дати змогу більшовикам розправитися з їхніми політичними супротивниками. Основні противники більшовиків - білогвардійці не мали спільного центру, а лідери білого руху - Л. Г. Корнілов, М. В. Алексєєв, А. І. Денікін, П. М. Врангель, Є. К. Міллер, М. М. Юденич не змогли скоординувати свої дії. Керівники білих здійснили безліч стратегічних і тактичних помилок. Вони неохоче співпрацювали з ліберальними і соціалістичними партіями, що звужувало соціально-політичну базу руху, не визнавали Декрету про землю і обіцяли повернути землі колишнім власникам, що відновило проти них селян - основне населення Росії. Гасла єднання всіх політичних сил до перемоги над більшовиками і збереження «великої і неподільної Росії» могли лише тимчасово примирити лідерів білого руху і надихнути невелику частину суспільства.
Більшовики перемогли у громадянській війні і відбили іноземну інтервенцію тому, що їм вдалося мобілізувати всі ресурси країни і перетворити її в єдиний військовий табір. Вони використовували доступні і привабливі для мас гасла. ЦК РКП (б) і Раднарком збудували велику маневрену військову силу - Робітничо-Селянську Червону Армію (РСЧА). У ній служило майже стільки ж колишніх генералів і офіцерів, скільки і в білій армії. Серед них такі відомі військові діячі, як М. Д. Бонч-Бруєвич, А. І. Верховський, А. І. Єгоров, С. С. Каменєв та ін
У роки громадянської війни білий і червоний терор забрав тисячі людських життів. ВЧК брала заручників і проводила показові масові розстріли представників так званих «чужих класів» - дворян, купців, заможних селян, міщан, служителів культу і навіть офіцерів і солдатів, які здалися, повіривши обіцянкам про помилування.
Після громадянської війни основна частина території колишньої Російської імперії була збережена і перебувала під контролем більшовиків. Разом з тим політичну незалежність відстояли Польща, Фінляндія, Литва, Латвія, Естонія.
Війна була страшним лихом для Росії. Вона призвела до подальшого погіршення економічної ситуації в країні, до повної господарської розрухи. Матеріальний збиток склав більше 50 млрд. руб. золотом. У боях, від голоду, хвороб і терору загинуло близько 8 млн. чоловік, близько 2 млн. були змушені емігрувати. У кінцевому підсумку саме народ, воюючи по обидві лінії фронту, визначив перемогу одних і крах інших політичних сил, вийшовши з війни і жертвою і переможцем.
4. Закріплення нового матеріалу.
1) Назвіть причини громадянської війни в Росії?
2) Назвіть лідерів білого і червоного руху?
3) Що таке «білий і червоний терор»?
5. Підсумок уроку (д / з та виставляння оцінок).
Д / з - § 34 (п. 4).
Вчитель історії Кушаева С. Є. ________________
Методист з історії Вабищевич А. Н. ________________