1   2   3   4   5
Ім'я файлу: курсова.docx
Розширення: docx
Розмір: 262кб.
Дата: 17.12.2020
скачати
Пов'язані файли:
Спортивна розвага з батьками.docx
Structural linguistics.docx
Коків М.Г. ПОДОз-42, есе.docx

ДОДАТОК В
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКИ ДЛЯ УРОКІВ ПРИРОДОЗНАВСТВА

Станьте рівно, поверніться 
І до сонечка зверніться. 
А тепер хай всі малята 
Пострибають, мов зайчата. 
Руки вгору підніміть, 
Вдих і видих всі зробіть. 
У садку зеленому 
яблук нарвемо. 
У плетені кошики ми їх складемо. 
Ніжки хай потрудяться — 
Танок почнемо. 
Вправними, бадьорими 
ми всі зростемо. 

Ніби ягоди рвемо.

Будемо присідати

І мурашок розглядати.

Ой, ходили журавлі,

То великі, то малі.

Присідали на ріллі.

Так де гнеться верболіз

Чорногуз у став заліз.

Крила миє у водиці.

Вичищає крила птиця.

Бо бруднулею ходить


Їй сумління не велить. 
Пострибає так хвилинку 
Й годувать летить дитинку. 
Травичка низенька-низенька 
Дерева високі-високі. 
Вітер дерева колише, гойдає, 
Птахи летять, відлітають, 
А діти тихенько 
за парти сідають. 

Випрямляються, 
кладуть руки за 
голову. 
Обертаються 
праворуч, 
ліворуч, 
підносять руки 
вгору, 
Тримаючи руки 
на поясі, 
підстрибують на 
місці на обох 
ногах. 
Піднімають 
випрямлені руки 
вгору, стають 
навшпиньки, 
дивляться на 
руки, опускають їх. 
Піднімають 
випрямлені руки, 
стають 
навшпиньки, 
імітують 
знімання яблук. 
Піднявши руки 
вгору, 
нахиляються 
вперед, 
торкаються 
пальців ніг. 
Тримаючи руки 
на поясі, 
тупотять ногами. 
Піднімають 
зігнуті руки до 
плечей, 
розгинають їх. 
Руки на поясі. 
Присідання. 
Руки розвести 
в сторони, 
підняти, опустити. 
Тримаючи руки 
на поясі, виконати 
присідання. 
Піднявши руки 
вгору, 
нахилитися 
праворуч, 
ліворуч, 
кисті розслаблені. 
Витягнувши шию, 
нахилитися вперед, 
випрямити руки 
й потерти долоні. 
Крокують на місці, 
піднявши 
випрямлені руки. 
Підстрибують на 
місці на обох 
ногах. 
Плавно 
піднімають і 
опускають руки. 
Присідають. 
Стають 
навшпиньки, 
руки піднімають 
угору. 
Нахиляють тулуб 
вліво, вправо. 
Махають руками, 
як крилами. 
«Показують», 
хто краще сів. 




Додаток Г

Тема: Гори. Карпатськi гори.

Мета: продовжувати формувати поняття “гори”, формувати уявлення про висотну поясність і причини виникнення: формувати уявлення про розташування і природні умови, рослинний тваринний світ Карпат; розвивати вміння працювати з географічною картою, уміння аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки; виховувати бережливе ставлення і любов до природних багатств Батьківщини.

Обладнання: фізична карта України, карта природних зон України, ілюстрації із зображенням рослин і тварин Карпат і краєвидів гірських масивів.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Підсумок спостережень за змінами в природі.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

Картка 1

1. На півночі Південного берега Криму розташовані:

а) Кримські гори; б) Чорне море; в) Азовське море.

2. Підкресли назви рослин Південного берега Криму.

Суничне дерево, ковила, плющ, рускус, дуб пухнастий, сосна звичайна, ялівець високий, кедр, конвалія, магнолія, кипарис, типчак, лавр.

3. Дай відповідь на запитання.

Як на погоду Південного берега Криму впливають Кримські гори?

Картка 2

1. На півдні Південного берега Криму знаходиться:

а) Кримські гори; б) Чорне море; в) Азовське море.

2. Підкресли назви тварин Південного берега Криму.

Бражник мертва голова, дрофа, жовтопузик, полоз леопардовий, перепілка, гекон, чайка, глухар, куниця лісова, баклан, турун кримський, лебідь-шипун, вусач альпійський.

3. Дай відповідь на запитання.

Як на погоду Південного берега Криму впливають Кримські гори?

2. Фронтальне опитування.

Показати на карті Кримські гори, розказати, де вони розташовані і як утворилися.

— Де можна побачити руйнування гір? Чому це відбувається?

Вибрати з гербарію рослини, які ростуть у Кримських горах. Назвати їх. Розказати, як охороняються рослини на цій території.

Опишіть погоду Південного берега Криму в різні пори року.

Чому зима на Південному березі Криму тепла?

— Як рослини Південного берега Криму пристосувалися до погодних умов?

— Як плазуни живуть на Південному березі Криму?

— Як комахи живуть на Південному березі Криму? Які з них є рідкісними?

— Як птахи живуть на Південному березі Криму?

— Як звірі живуть на Південному березі Криму?

— Чим зумовлена різноманітність тварин на Південному березі Криму?

ІV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— На попередніх уроках ви дізналися, що природа України багата й різноманітна. З півночі на південь змінюються ділянки. Які відрізняються природними умовами. Як називаються такі ділянки земної поверхні?

— Як природні зони змінюють одна одну на території України з півночі на південь?

— Як форми земної поверхні переважають у межах природних зон?

— Як ще форми земної поверхні є на території України? (У межах природних зон України основними формами земної поверхні є рівнини — низовини та височини. Лише незначну територію України займають гори.)

— Як гори є на території України?

Сьогодн на уроці ви дізнаєтеся, як і чому в горах із висотою змінюються природні умови, рослинний і тваринний світ Українських Карпат, навчитеся показувати на карт Українські Карпати та розпізнавати рослини і тварини, які там живуть.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розв'язання проблемної ситуації з метою формування уявлення про причини зниження температури повітря з підняттям угору.

Розгляньте зображення високих гір. Чим укриті їх вершини? Про що це свідчить? (У горах високі вершини вкриті вічними снігами та льодом. Це означає, що чим вище від земної поверхні, тим стає холодніше).

— Що джерелом тепла на Землі? (Джерелом тепла є Сонце, яке своїми променями нагріває земну поверхню. Нагріта поверхня Землі стає джерелом тепла, яке нагріває повітря.)

Пригадайте властивості повітря, які ви вивчали в 3 класі. Що відбувається з повітрям під час нагрівання? (Під час нагрівання повітря розширюється і ста легшим. Тепле легке повітря піднімається в гору. Із підняттям угору повітря поступово охолоджується. Чим вище вгору, тим холодніше. Саме тому висок вершини гір укриті вічним снігом і льодом).

2. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про зміну рослинного й тваринного світу в горах із підняттям угору.

Виконаємо першу практичну роботу, описану у підручнику на с.131.

У горах із підняттям угору змінюється рослинний світ тому, що стає холодніше. Біля підніжжя гір ростуть рослини, які потребують багато тепла (листян дерева), з висотою їх змінюють рослини, які потребують менше тепла(хвойн рослини, кущі, трав'янисті рослини). Зі зміною рослинного світу змінюється тваринний світ, життя якого тісно пов'язане з рослинами.

3. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про природні умови Українських Карпат.

Карпати простягаються в межах кількох країн. Частина цих гір, які знаходяться в Україні, називаються Українськими Карпатами.

Виконаємо другу практичну роботу, описану в підручнику на с. 131.

Українськ Карпати розташовані на заході України. Це середні за висотою гори (середня висота становить 1000 м). Найвища вершина Українських Карпат — гора Говерла (2061 м). Гори складаються з кількох гірських хребтів, які простягаються з південного заходу на південний схід.

Гірськ хребти розчленовані гірськими долинами, якими течуть бурхливі гірські річки. Навесні під час танення снігу вони стають дуже повноводними, розливаються, затоплюючи великі території, тому навесні часто бувають повені. У Карпатах беруть початок Дністер, Прут та їхні найбільші притоки. Там є кілька невеликих, але глибоких озер із чистою холодною водою. Найбільше з цих озер — Синевір.

На території Українських Карпат випадає найбільша в Україні кількість опадів. Навесн й улітку часто випадають дощі та навіть бувають зливи, узимку багато снігу.

4. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій із метою формування уявлення про рослинний світ Українських Карпат.

Розгляньте малюнок на с. 131 у підручнику. Які ліси ростуть на схилах гір? (Біля підніжжя Українських Карпат до висоти 500 м ростуть листяні ліси з дуба та бука з домішками клена, ясена, граба. Особливо багато в Карпатах букових лісів).

Розгляньте бук на малюнку в підручнику на с. 133 й опишіть його.

У бука гладенька сіра кора й густа крона. Дерева сягають висоти 10 і більше метрів. Листки в бука блискучі, плоди — тригранні горішки. Горіхи бука їстівні, х вживають підсмаженими. Проте більше, ніж людині, букові горішки потрібн лісовим мешканцям. Їх залюбки поїдають дикі кабани, білки, сойки. Дуже ціниться деревина бука. З неї виготовляють меблі, паркет.

— Як ліси приходять на зміну листяним лісам із підняттям угору? Чому? (Із висотою стає холодніше й на зміну листяним лісам приходять мішані, у яких поряд із дубом, буком і грабом, ростуть ялина європейська, яку в Карпатах називають смерекою, та ялиця біла. Мішані ліси в Карпатах ростуть на висоті від 500 до 1000-1200 м).

— Ус ви бачили ялину. Опишіть її за малюнком.

— Чи бачили ви ялицю? Порівняйте її з ялиною.

Пригадайте, як ростуть рослини в лісі. Який ярус утворюють дерева?

— Як рослини ростуть у середньому та нижньому ярусах?

У середньому ярусі листяних і мішаних лісів Українських Карпат ростуть кущ малини, ліщини, ожини, шипшини, вовчого лика. Нижній ярус утворюють трав'янист рослини, серед яких багато лікарських (марена запашна, квасениця звичайна, веснівка дволиста, тирлич жовтий). Восени в лісах Карпат багато різних грибів, серед яких такі їстівні гриби, як білі гриби, підберезники, опеньки, підосичники, маслюки.

Користуючись малюнком на с. 131 у підручнику, скажіть, які ліси змінюють мішан з підняттям уверх у горах. Чому?

— На с.133 в підручнику розгляньте модрину й опишіть її.

— Як рослини змінюють хвойні ліси з підняттям угору? (На висоті понад 1500м у Карпатах стає настільки холодно, що тут можуть рости лише чагарники, як стеляться по поверхні землі: сосна гірська, ялівець, а також трав'янист рослини).

— Як рослини приходять на зміну чагарникам із висотою? (Білотка альпійська, чи едельвейс, аконіт Жакена, айстра альпійська).

Розгляньте трав'янисті рослини Карпат, зображені на с. 133 в підручнику.

5. Розповідь з елементами бесіди та використанням ілюстрацій із метою формування уявлення про різноманітність тваринного світу Українських Карпат.

— У Карпатах можна побачити близько половини представників її тваринного світу. Як ви думаєте, чому?

— Чи відрізняється, на вашу думку, тваринний світ карпатських лісів від тваринного світу зони мішаних лісів? Чому?

— На с. 134 в підручнику розгляньте і опишіть тварин, які живуть лише в Карпатах.

— На карті природних зон України в підручнику на с. 118 знайдіть, які заповідники знаходяться на території Українських Карпат.

VІ. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою

а) самостійне виконання завдання 1 (с. 35).

1. Користуючись фізичною картою України, дай відповіді на запитання.

У якій частині України розташовані Карпати?_______________

У якому напрямі простягаються Українські Карпати? _________

Яка найвища вершина Карпат? ___________________________

Яка висота?__________________________________________

Які ріки беруть початок у Карпатах? Чому? ________________

б) Колективне або самостійне виконання завдання 2 (с. 35).

2. Підпиши назви тварин, які живуть у Карпатах. Зафарбуй червоним кольором кружечки біля тварин, які водяться лише в Карпатах.



 2. Фронтальна бесіда.

— Як змінюється рослинний світ у горах від підніжжя до вершини?

— Як рослини утворюють нижній і середній яруси листяних лісів Карпат?

— Як тварини живуть у Карпатах?

Чому в Карпатах різноманітний тваринний світ?

VІІ. Підсумок уроку.

Куди ми здійснювали уявну подорож на сьогоднішньому уроці?

— Про що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

VІІІ. Завдання додому.

Опрацювати статті в підручнику на с. 130-134. Дати відповіді на запитання після статт виконати практичні завдання.

Додаток Д

Основн етапи роботи вчителя й учнів під час евристичної бесіди

Діяльність учителя

Діяльність учня

Створення умов для виникнення проблемної ситуації.

Спонукання учнів до формулювання проблеми.

Керівництво процесом пошуку: використання допоміжних запитань і засобів, стимулювання учнів до спостережень, порівняння, застосування раніше здобутих знань у новій ситуації.

Корекція висновку.

Усвідомлення неможливості застосувати відомий спосіб для розв’язання проблемної ситуації.

Формулювання проблеми.

Висунення припущень. Їх перевірка (порівняння, аналіз і диференціювання ознак, зіставлення власних спостережень з новою задачею)

Формулювання висновку.



Додаток Е

Лісовими стежками Мавки

Гра-подорож

Мета: закріпити знання учнів про рослини лісу; розвивати спостережливість, мислення; виховувати в дітей дбайливе ставлення до природи; Хід гри

На сцену виходить казковий герой кіт Матроскін:

Добрий день! Чи тут зібралися друзі природи? То чи допоможете ви мені відновити оголошення, яке я загубив? Вам допоможе лист Білосніжки:

«Дорог діти, я і мої друзі «Веселі чоловічки» чекаємо вас на своїй галявині. Галявину ви знайдете, коли пройдете всі стежини і виконаєте завдання, які я вам підготувала!» Білосніжка.

Кіт: Я іду, але повернусь, коли ви виконаєте завдання.

(Звучить запис голосів та шумів лісу.)

З’являється Мавка:

Добрий день, друзі! Ці чарівні звуки допомогли вам здогадатися, що ви на лісовій галявині. Сьогодні ми вирушаємо у цікаву подорож «Лісовими стежками Мавки». Вас раді вітати казкові жителі лісу. Чи впізнаєте ви їх. Це команда «Лісовиків» і «Гномиків». Вони допоможуть відкрити двері до скарбів лісу. Останнім часом їх турбує людина, яка не вміє поводитись в лісі правильно. Вони хочуть переконатись, що всі діти теж люблять ліс, знають, як його оберігати. А ось і знаки «Лісових правил», які допоможуть рухатись стежками і не зашкодити рослинам. В кінці подорожі ви їх назвете.

— Щоб ступити на першу стежку, відгадайте загадку:

Біла корзинка, золоте денце,

В ній лежить росинка і сміється сонце. (Ромашка)

Зелена абетка

Діти, будьте уважні! У кожному слові живе буква, яка відповідає вислову.

Завдання:

Прошу казкових чоловічків назвати лікарські рослини лісу. (Команди називають рослини і демонструють їх.)

— Щоб отримати наступне завдання, прошу дітей із залу відгадати загадку.

З води росте,

На воді сидить,

У воду дивиться.(Лілія)

Легенди

Багато живе легенд та переказів про рослини, які стали символічними: калина-символ дівочої краси і вроди, едельвейс — ніжності та кохання, барвінок вічності та пам’яті.» Лісовики» розповідають легенду про барвінок, а «Гномики» — про кульбабу.

Сподобались вам розповіді? Можливо, ще хтось із вас знає легенди?

Щоб потрапити на наступну стежку, потрібно здолати ще одну перешкоду, якою загадка:

Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло,

Згодом стало біле-біле

І за вітром полетіло (Кульбаба)

Рослини-барометри

— В природі є багато цікавих явищ. Сьогодні ми познайомимось з одним із них. Це рослини-барометри. Неоднаково поводяться квіти різних рослин протягом доби. В одних вони як розкрились, то вже не закриваються, поки не зів’януть. В інших розкриваються досвітньої пори і після полудня закриваються. Таке явище одержало назву «сон квіток». Які ж це рослини? Що ж цікавого бачать у житті дерев лісов жителі? Їм буде творче завдання: написати казку про берізку та ялинку. Допоможуть опорні слова.

Поки команди працюють над складанням казок, у залі проводиться вікторина «Впізнай рослину за описом» (4-5хв.)

Після вікторини зачитуються казки.

Червона книга

Ведуча постійно нагадує про виділені букви.

Мавка: У наші дн охорона природи стала невідкладною вимогою часу, але вона немислима без щиро поваги та любові всіх людей. Ті види рослин, які перебувають на межі вимирання, занесені до «Червоної книги». Серед них — казково красиві квіти. Які рослини охороняються в наших лісах?

«Гномики» « Лісовички» називають рослини.

Любител пісень

Тепер, щоб відпочити і щоб веселіше було подорожувати, заспіваємо пісні про рослини: «Ой на горі два дубки», «На лугу, на лугу…», «Ой є в лісі калина», «У лісі-лісі темному», «Ой, смереко…», «Червона рута», «Цвіте терен», «А калина не верба». (Співають по одному куплету.)

Лісовичок: Придивись до конюшини. Якщо її квітки-шишечки — наче стислися й похилилися до землі, а листочки поскладалися, — знай: неодмінно буде дощ! Коли ж вони весело підвели голівки, листочки розправились і лагідно шелестять під ніжним вітерцем сміливо вирушай у мандрівку: день буде ясний і сонячний!

Гномик: Так само кульбаба підкаже тобі погоду. Коли вона стислася і похилила квітку й листя чекай дощу. А коли весело всміхається до тебе — день буде гарний.

Мавка: Чому квіти закривають пелюстки? Щоб дощ не змив пилок.

— А ось наступна загадка:

Стовбур жовтий, мов янтар,

Досяга стеля хмар,

І колючі, й довгі, й тонкі

На гілках зелені голки,

Шишок безліч та маленькі

І не довгі, а кругленькі.(Сосна)

Літературна подорож

Діти, ви задумувались над таким питанням: чи б’ється серце в дерева? Дерево це жива істота. Воно дихає, відпочиває, п’є, його кров циркулює, так як і наша. Ритми його серця ледве чутні, але вони стимулюють його життя. (Діти читають вірші про природу)

Робінзон

— Хто з вас читав про людину, що потрапила на безлюдний острів? Так, це Робінзон, якому допомогли вижити дари природи. Що ж допомагає нашим героям, казковим чоловічкам, жити в лісі? (Діти розповідають, як орієнтуватися в лісі. А потім про рослини, які отримали в кошику, про їх використання.)

Все про прикмети

— З покоління в покоління передавалися спостереження про зв’язки різних явищ природи.

На низку нанизувалися прикмети, що допомагали завбачувати погоду.

(Команди називають прикмети)

Мавка: Наша подорож підходить до кінця. Залишилося відновити вислів: «Бережи ліс!»

Кіт повертається і дякує всім учасникам. Білосніжка, визволена з полону, всіх віта запрошує до танцю.
1   2   3   4   5

скачати

© Усі права захищені
написати до нас