Ім'я файлу: трикутник та його елементи.doc
Розширення: doc
Розмір: 1417кб.
Дата: 13.03.2023
скачати

Тема уроку: Трикутник і його елементи

Мета уроку: засвоєння учнями змісту означення, назв елементів та властивості сторін трикутника (нерівності трикутника);

Очікувані результати: після уроку учні зможуть відтворювати означення трикутника та нерівність трикутника, на готовому рисунку розпізнавати трикутники та називати їх елементи,виконувати зображення трикутника за даною умовою, а також записувати нерівність трикутника для заданого трикутника і використовувати цей запис при розв'язуванні задач; формувати критичне мислення та власне ставлення до цінності матеріалу, який вивчається.

Основні поняття: трикутник та його елементи, види трикутників, нерівність трикутника.

Компетентності, що формуються: математична - уміння розпізнавати види трикутників за сторонами та кутами, називати елементи трикутника, розв’язувати задачі на знаходження сторін трикутника, периметра та на побудову за двома сторонами та кутом між ними; ключові – інформаційно-цифрова; соціальна і громадянська; спілкування державною мовою.

Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь.

Обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя, Підручник «Геометрія, 7 клас» Істер О.С., картки самооцінювання, трикутники-смайлики,мультимедійна дошка, ноутбук, схема, таблиця «Трикутник. Види трикутників», роздатковий матеріал (картки), танграми.

Хід уроку

Вступна частина

І. Організація учнів до уроку.

Привітання.

Правила роботи на уроці (приймаємо колективно):

  • Приходити вчасно.

  • Бути позитивними.

  • Говорити коротко і по черзі.

  • Говорити від себе.

Девізом сьогоднішнього уроку будуть слова відомого давньогрецького математика Піфагора: «Добре засвоєна мудрість не забувається ніколи».

Основна частина

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Усні вправи

  • Назвіть основні геометричні фігури на площині.

  • Назвіть знайомі вам з курсу геометрії фігури. Які властивості цих фігур ви знаєте?



Робота учнів зі схемою на узагальнення вивченого матеріалу попереднього розділу


Схема



Наступним кроком у вивченні геометричних фігур має бути схема, що складається з трьох точок, що не лежать на одній прямій.

ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Розгадати ребус, який і стане темою нашого уроку: «Трикутник і його елементи».

Історична довідка

Трикутник – найпростіша фігура: три вершини й три сторони.

А де ще, крім геометрії, можна зустрітися з цим поняттям і як його можна використати?

  1. Відомий козацький трикутник Сумщини (Бугайський трикутник), що складається з трьох міст Суми, Тростянець та Лебедин, розташованих на відстані не більше 50 кілометрів одне від одного, має свою особливу «карму». Там відбуваються загадкові речі. Час йде швидше, спостерігається поява полтергейстів.

Чорнобаївський трикутник. Місце знищення великої кількості русні та їх техніки.

Наприкінці 17 ст. козаки під командуванням отамана Чорноброва подались до нижньої течії Дніпра, щоб перехоплювати татарські орди на Кримському перешийку.

Чорноброва добре знали і уникали зустрічі з ним і татари, і турки. Вони називали його Чорним баєм (володарем), найближчі ж друзі отамана почали звати його Чорнобаєм.

«За одне літо козаки збудували три кам’яні фортеці і назвали їх Чорнобаївська, Гусаківська та Степанівська. Десь посередині цього великого трикутника була пізніше збудована, мала козацька церковця Пресвятої Покрови і закладене кладовище».

3) В український літературі існує трикутник – це літературна тріада Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка.

4) На дорозі ми можемо побачити попереджувальні знаки, що інфор­мують водіїв про наближення до не­безпечної ділянки дороги, рух якою вимагає прийняття заходів відповідно до обстановки та знаків пріоритету, що встановлюють черговість проїзду перехресть, перехрещень проїзних частин або вузьких ділянок дороги. Майже всі вони мають форму трикут­ника

5) Трикутник — перша геометрична фігу­ра, що зустрічається в давніх орнаментах. У Єгипті він символізував тріаду духовної во­лі, любові-інтуїції й вищого розуму людини, тобто його особистість або душу.

Трикутник із горизонтальною рискою вва­жається пасивним і означає Повітря, помір­ний Вогонь, Теплоту і Вологість, весну.

Трикутник, обернений вершиною вго­ру, — символ Вогняної стихії, творча сила, натхнення. Вогонь знаходиться на півдні — стихія літа, тепла.

Трикутник, обернений вершиною дони­зу, — Вода, символ місячної могутності, ін­туїція й почуття. Вода розташована на заході, й асоціюється з осінню.

Перевернутий трикутник із горизонталь­ною лінією — знак Землі, реальність, прак­тичне починання, глибинна сутність речей. Ця стихія розташовується на півночі й асо­ціюється із зимою.

А де ще, крім геометрії, можна зустрітися з цим поняттям і як його можна використати?

5) Трикутником називається музичний ін­струмент, що входить у групу ударних і досить часто застосовується у симфонічній та оперній музиці. За формою є рівносто­роннім трикутником, зробленим зі сталевого прута. Музичні інструменти, такі як арфа і балалайка, теж мають форму трикутника.

6) Майже на всіх українських гривнях зо­бражено трикутник. Він є частиною захис­ної голограми або частиною рисунка купюри.

Крім цього, трикутник зустрічається й на монетах.

7) Якщо вирізати трикутники із тіста, можна скрутити рогалики.

Сьогодні ми пригадаємо, що знаємо про таку геометричну фігуру як трикутник, розглянемо з яких елементів він складається, його види, дамо їм назву навчимося  розв’язувати задачі.

Запишемо в зошитах тему уроку: «Трикутник і його елементи».
IV. Засвоєння нових знань

Продовжте речення

Трикутник - це геометрична фігура…

(учні говорять, я зображую схематично сказане на рис.)

1. Трикутник-це…

2. Трикутник позначаємо…

3. Трикутник має…сторони, …вершини, … кути.

4. Периметр трикутника дорівнює…

Таблиця


Трикутник

1. Означення. Елементи



АВС: А, В, С — вершини;

АВ, ВС, АС — сторони;

A, B, C— кути

2. Периметр трикутника

Р = АВ + ВС + АС



V. Первинне усвідомлення матеріалу

  1. З найдіть на рис. вісім трикутників. Укажіть їх вершини, сторони і кути.

АВС, АВF, FBC, ABD, ADC, ABO, AOF, OBD

2. Опрацювавши таблицю в парах - «Види трикутників» складіть коротку доповідь у вигляді відповідей на питання в таблиці:








- Зверніть увагу на рівнобедрений та прямокутні трикутники.

- Що нового,чого ви ще не знали, почерпнули з цієї схеми?

- Встановіть відповідність між рисунком трикутника та його видом.
3. Гра «Вірю-не вірю».

Чи вірите ви, що:

1. Трикутник може мати 3 гострих кути. (+)

2. Трикутник може мати 2 прямих кути. (-)

3. Трикутник може мати тільки один тупий кут. (+)

4. Рівнобедреним може бути гострокутний, прямокутний і тупокутний трикутник. (+)

5. Прямокутний і тупокутний трикутники можуть бути рівносторонніми. (-)

6. Різносторонніми можуть бути і гострокутний, і прямокутний і тупокутний трикутник. (+)

7. Рівносторонній трикутник може бути тільки гострокутним. (+)

8. Гострокутним може бути тільки рівносторонній трикутник. (-)

9. Рівнобедрений трикутник має основу і дві бічні сторони. (+)

10. Сторони прямокутного трикутника називаються: катети і гіпотенуза. (+)

5. Практична робота в групах з паличками паперу.

Виміряйте довжину паличок: 10см, 7см, 5см, 3см.

  • Запишіть виміри в зошитах. За допомогою паличок (3) складіть трикутники:

1) 10см, 7см, 5см;

2) 10см, 7см, 3см;

3) 10см, 5см, 3см.

  • Чи всі трикутники ви можете скласти? Чому не вдається скласти деякі з них?


Нерівність трикутника



b<a +c


6. На яких зображеннях трикутників допущено помилку? Поясніть.


Фізкультхвилинка

Письмові вправи

За підручником:

268. Знайдіть периметр трикутника зі сторонами 25 мм, 3,2 см, 0,4дм. (97мм, 9,7см)

272. Одна сторона трикутника втричі менша за другу і на 7 см менша за третю. Знайдіть сторони трикутника, якщо його периметр дорівнює 32 см. (5см, 15см,12см)

274. Використовуючи лінійку з поділками та транспортир, побудуйте трикутник АВС, у якого L A =600, АВ = 3см, АС=7см.

Підсумкова частина

VI. Підсумки уроку

«Плюс-мінус-цікаво»

Ця  вправа дозволяє вчителю взглянути на урок очами учнів, проаналізувати його з точки зору цінності для кожного учня. Можна виконувати як усно, так і письмово.

В графу «П» – «плюс» записуємо все, що сподобалось на уроці, що здалося цікавим та корисним

В графу «М» – «мінус» записуємо все що не сподобалось, здалося важким, незрозумілим та нудним.

В графу «Ц» – «цікаво» учні записують факти, про які дізнались на уроці, чого б ще хотілось дізнатися.
Складають танграм

VІI. Домашнє завдання

Розділ 3 § 11, с.70-71- вивчити означення, елементи та види трикутників.

№ 269, 273, 275.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас