1   2   3   4   5   6   7
Ім'я файлу: Курсова робота Мнушка Ю. В..odt
Розширення: odt
Розмір: 50кб.
Дата: 24.11.2021
скачати

ДОДАТКИ


Додаток А

Тема: Вода та її властивості. Практична робота. Ознайомлення з властивостями води.

Мета: ознайомити учнів з основними властивостями води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини), розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води, формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи; виховувати повагу до традицій українського народу, бережливе ставлення до води, виховувати любов до природи.

Обладнання: малюнок Капітошки, набір для досліду (кубики льоду, тарілка, скляна посудина з водою), сюжетні картинки води, дощу, льоду, снігу, айсбергу, бурульки, роси, туману, троянди; підручник; таблиця «Кругообіг води в природі»; відеофільм «Вода в природі. Властивості води».

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку:

І. Організаційний момент

Ось дзвіночок пролунав,

Дзвінко пісню заспівав.

Сьогодні урок відкритий для всіх,

Багато гостей! Тож вітаємо їх!

(Ласкаво просимо!)

–Розпочинаю нашу роботу віршем поетеси Надії Красоткіної.

Прослухавши його, спробуйте відповісти на питання, але одним словом.

– Про що цей вірш?

  1. Поетична хвилинка

В осіннім лісі всюди казка,
Тут різні барви, кольори.
І краєвиди ніжні, й ласка
І тепле сонечко вгорі.
Уся багряна в дуба гілка,
А клен вогнем палахкотить.
Он на сосні стрибає білка
І сойка між гілок летить.
Он вигляда грибок з-під моху,
Ще під листком – грибок-маля.
Та менший день стає потроху,
Бо до зими летить земля.

– Про що ж цей вірш? (Про природу)

– Згадайте, що ми називаємо природою? (Природою називають все, що оточує людину, крім речей, що виготовила вона сама)

– Чому людина вивчає природу? (Вивчає, бо це цікаво, корисно. Вивчення природи дає нам змогу розібратися, як у природі все пов’язане)

– А ви любите природу? (Так, любимо)

– Мені дуже приємно, що сьогодні працюватимуть учні, які люблять природу. Адже я теж люблю та захоплююсь нею і хочу, щоб нашою любов’ю до природи пройнялися і присутні на уроці.

ІІ. Фенологічні спостереження

Вчитель. Щодня життя людини починається з новин про погоду. От і ми прослухаємо прогноз синоптика на сьогодні:

  • Яка зараз пора року?

  • Який місяць?

  • Чому він носить таку назву?

Листопад у народі називають «напівзимник», «падолист», «грудкотрус», «листоглин».

Відео про Листопад

А ще в давнину листопад називали «братчик». Це від давнього обряду, що звався «братчина». Якщо сусіди хотіли заприятелювати між собою, то весною купляли в пасічників бджолиний рій, з березня до листопада гуртом доглядали його. Зібраний мед ділили порівну, і робили це саме в листопаді. В той день, коли вони ділили мед, влаштовували гулянку. А оточуючі говорили про них - ось вони і побраталися.

– Який сьогодні день – ясний, хмарний, похмурий?

– Яке небо?

– Які опади?

– Який вітер?

– Яка температура повітря?

– Що змінилося порівняно з минулим тижнем?

– Які зміни відбулися в природі протягом останнього часу?

(Стало холодніше, часто йдуть дощі, дме сильний вітер, птахи відлетіли у теплі краї, листя майже все опало з дерев та кущів)

– Діти, від чого залежать всі зміни в природі? (Всі зміни в природі залежать від висоти Сонця на небосхилі)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  1. Створення проблемної ситуації

В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи полетіли. Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця.

Вислухав їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах. Зупинився він за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб». Люди копали день і ніч.

– Що знайшли люди? (беру кошик)

Нам Мудрець передав часточку скарбу, щоб ми теж стали мудрішими.

– Що у кошику? (виймаю пляшку з водою).

Нам доведеться довести, що вода справжній скарб на планеті Земля.

Гостею нашого сьогоднішнього уроку буде вода, а наша краплинка просто відірвалась від неї.

Хто пригадає: який колір має вода, смак, запах?

Сьогодні краплинка хоче розповісти нам про властивості води.

На уроці ми дізнаємось:

  • що таке вода;

  • які властивості вона має;

  • чому вода потрібна людям, тваринам, рослинам.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Подорож у країну неживої природи

- Діти, погляньте на глобус – це об’ємне зображення нашої планети, на якій ми живемо. Подивіться на нього. Ви побачите різні кольори на глобусі. Це – кольорове позначення суші і води.

Коли з космосу космонавти вперше побачили нашу планету, вони були дуже здивовані і зачаровані її красою і назвали Землю «блакитною планетою».

Та скільки ж води на нашій планеті? Вчені підрахували. Уявно кількість води можна позначити так:

- Візьміть аркуш паперу, поділіть його на 4 рівні частини. Це буде поверхня нашої Землі. Три частини замалюйте блакитним кольором – це вода. Одна частина – суша. Ви бачите, наскільки більше води на нашій планеті.

Води на Землі багато. 

Вона в морях і річках, вона застигла в льодовиках і на гілках дерев, вона парує в повітрі. У різні пори року вода на землю падає у вигляді опадів: дощу, граду, роси, туману, снігу, сніжинок, інею, лід на водоймах.

- Але це ще не усе!

- У чому ще можна знайти воду на Землі? ( У рослинах).

- Дійсно, у листях, у стеблах, плодах рослин теж міститься вода.

Наприклад, помідор ( показую) на 95 % складається з води, а огірок - з 98 % з води. У тілі тварин теж є вода - 65 %. А в тілі людини - 75% води. Без їжі людина може прожити до 40 днів, а от без води — не більше ніж 5.

Висновок: вода є в кожному живому організмі.

Фізкультхвилинка

  1. Дослідницька діяльність.

― А зараз ми займемося дослідницькою діяльністю. Тому наш клас знову перетвориться на лабораторію.

― Пригадайте, що роблять у лабораторіях?

― У нашій лабораторії працюватимуть учені. Ученими-дослідниками будете ви. Для дослідів нам потрібна вода.

Дослід 1.

― Подивіться на воду у пляшці. Яку вона має форму? А якщо воду налити у склянку. Чи змінила вода свою форму?

Висновок: вода легко змінює форму, набуває форму посудини.

Дослід 2.

― Понюхайте воду. Зробіть висновок. Додаю оцту. Понюхайте. Зробіть висновок.

― Опустіть олівці у склянки з водою. Чи видно олівець? Зробіть висновок.

― Візьміть у руку лінійку, олівець, воду без пляшечки. Вам вдалося взяти лінійку? Олівець? Воду? Чому не змогли взяти воду?

Висновок: вода без запаху, але може його набувати. Вона прозора. Вода текуча.

Дослід 3.

― Всипте у воду сіль. Розмішайте. Що відбулося з сіллю? Зробіть висновок.

― Всипте у воду цукор. Розмішайте. Що відбулося із цукром? Зробіть висновок.

― Додаю до води кілька крапель зеленки. Розмішую. Що відбулося?

Висновок: вода розчиняє сіль, цукор, набуває забарвлення.
Дослід 4.

―В склянку з чистою водою покладіть крейду. Розмішайте ложечкою. Що відбулося з крейдою?

― Всипте пісок. Розмішайте ложечкою. Якою стала вода? Спостерігай далі. Що сталося з піском?

― В склянку з чистою водою додайте кілька крапель олії. Що помітили?

Висновок: пісок, крейда, олія не розчиняються у воді.

Запам’ятайте: речовини, які не розчиняються у воді, називаються нерозчинними.

  1. Розповідь учителя про три стани води.

Відео про стани води

― Якщо відкрутити кран, що відбудеться?

― Якою є вода? (рідкою)

― Я помістила воду у холодильник.

― Як ви гадаєте, що сталося з водою?(демонструю дітям лід)

― Який лід на дотик? (холодний і твердий)

― Чи можемо сказати, що вода перебуває у твердому стані?

― Що треба зробити, щоб вода стала гарячою? (грію воду у чайнику)

― Що ви помітили над чайником?

― Я приставлю до пари дзеркальце. Що на ньому утворилось? (краплинки води)

― Чи можемо ми сказати, що пара ― це вода?

― Отже , вода може перебувати і в газоподібному стані.

  1. Робота в парах

- У вас на партах розрізаний на шматки малюнок. Мудрець спеціально ускладнює завдання, щоб ви скоріше мудрішали. Кожна пара складе малюнок, назве, що вийшло та який це стан води. (Діти всі називають результат)

  1. Розповідь казки «Як краплинка подорожує».

Була собі краплинка. Вона жила високо в небі в хатинці-хмаринці разом зі своїми сестричками. І кожна з них швидко росла. Одного разу хмаринка не витримала їх ваги і порвалася. Впали краплинки на землю рясним дощем. На небі засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і перетворилися на невидиму пару. Вони стали легенькими і знову піднялися вгору. А там холодно! Стали вони тулитися одна до одної, щоб зігрітися. І знову утворилася хмарка. Сонечко світило і світило, і все нові і нові краплинки піднімалися вгору.

Хмарка стала такою важкою, що не втримала і порвалася. А краплинки знову впали на землю рясним дощем.

Не любить краплинка сидіти на одному місці. Так вона і подорожує завжди згори - вниз і знизу – вгору.

  1. Відео кругообіг води в природі

  2. Робота з таблицею «Кругообіг води в природі»

V. Узагальнення і систематизація знань

  1. Відповіді на запитання

— Які властивості води ви знаєте?

• Є розчинником солі й цукру;

• не розчиняє річковий пісок;

• не має смаку;

• тече;

• набуває форми посудини;

• не має запаху;

• прозора;

• безбарвна;

• випаровується.

— Чому джерельна вода чиста? (Вона проходить крізь товстий шар піску й очищується.)

— Чи замерзає джерело взимку? (Ні, оскільки вода постійно рухається.)

  1. Робота в зошитах

  2. В гостях у «Живої кринички»

У народі кажуть: «Де вода, там і життя». То недарма вважають, що криницю копати у будь-якому місці не можна. У кожному селі місце для криниці шукали по-своєму. В одному селі жив дід, який прикладав вухо до землі і слухав де шумить вода. Де він чув шум води, там копали криницю

Жива криничка

За селом у нас криничка, неглибока, невеличка,

Клен шумить над нею листом, в ній вода холодна й чиста.

Йдуть із поля трудівниці – завертають до криниці,

Знають люди: як нап’єшся, наче сили наберешся,

І говорять: то криниця, у якій жива водиця.

Мати кожного з дитинства навчає: замулити, забруднити джерело – то великий гріх, розчистити ж навпаки, – благо і добро.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

– Назвіть поняття, які ви запам’ятали з теми уроку.

– Що ми дізналися про властивості води (проговорюємо з опорою на картинки на дошці)

– Чи потрібна вода на землі?

– Для чого потрібна вода?

– Що вас найбільше зацікавило на уроці?

– Чи довели ми, що вода – це скарб Землі?

– То ми впоралися із завданнями Мудреця і він вам дарує малюнки з портретом Капітошки. (роздаю малюнки)

І тепер люди чарівного краю бережуть воду та живуть щасливо.

Молодці! Ви дійсно стали мудрішими.
1   2   3   4   5   6   7

скачати

© Усі права захищені
написати до нас