1   2   3   4   5   6
Ім'я файлу: Використання інтерактивних форм і методів роботи у навчанні педа
Розширення: docx
Розмір: 326кб.
Дата: 25.10.2021
скачати
Тема: «Сучасні підходи до організації навчально-виховної роботи з дошкільниками»

Мета: поглибити знання педагогів, щодо створення сучасного освітньо – розвивального простору дітей дошкільного віку; формувати практичні навички використання комунікативно - діяльнісної технології навчання дошкільників.

План

І. Теоретична частина.

Поясніть як вирозумієте даний вислів:

2.1. «Чи буде дитина підкорена волі вихователя, або виховувати буде, не тільки вихователь дитину, а дитина вихователя… Щоб дитячий садок уявлявся дитині, що вступає у нього, місцем радості, свободи, але разом з тим і серйозного урочистого ставлення до життя» К. Вентцель. («Ідеальний дитячий садок»)

2.2. Предметно – розвивальний простір дошкільника

Робота у парах

Вихователям пропонується об’єднатися у пари. Педагогам пропонується створити модель предметно – розвивального середовища у групі. Кожна пара отримує картку, де вказано вікову групу та назву осередку. Завдання: описати осередок у групі, відповідно вказавши вікову групу, розміщення обладнання, варіанти оформлення та дизайну. На підготовку завдання 10 хв. По закінченню кожна пара демонструє виконання завдання. Інші учасники мають право доповнювати виступи.

Завдання на картках:

Куточок народознавства

Куточок трудового виховання

Куточок самостійної художньої діяльності

Ігровий куточок

Куточок книги

Логіко – математичний куточок

Мовленнєвий куточок

Куточок природи

Куточок першокласника

2.3. Сучасні підходи до планування різних форм роботи з дітьми дошкільного віку.

«Інтелектуальна розминка»

Протягом 10 хв. Вихователі повинні відповісти на запитання:

  • Які форми роботи планують під час ранкового прийому дітей?

  • Які форми роботи планують під час прогулянок?

  • Скільки разів на день планується трудова діяльність з дітьми п’ятого року життя ?

  • Скільки разів на тиждень плануються колективна праця у старших групах?

  • Кількість музичних розваг з дошкільниками на місяць?

  • Скільки разів на тиждень плануються ігри – драматизації?

  • Які види ігор плануються протягом дня?

  • Що вказується під час планування екскурсій з дітьми?

  • Назовіть типи занять, що проводяться з дошкільниками?

  • Що таке конспект заняття?

  • Дайте поняття сценарій.

2.4. Комунікативно – діяльнісна технологія навчання. Модель сучасного заняття з дошкільниками.

Робота у малих групах.

Для виконання завдання об’єднатися у групи по 4 чол. Кожна група отримує Вихователям пропонується ознайомитися з статтею К.Крутій «Діяльнісна модель заняття» (журнал «Дошкільне виховання» №7, 2006 р.). Зробити тезисні записи. По закінченню виконання завдання групи роблять повідомлення за темами:

1. Заняття як форма організації навчання дошкільників.

2. Основна мета навчального заняття.

3. Комунікативно – діяльнісна технологія навчання. Структура заняття.

4. Характеристика основних етапів заняття.

І. Перегляд відкритого заняття

Комплексне заняття на тему «Гостя з зимової казки»

у групі дітей п’ятого року життя

ІІІ. Підсумок семінару.

Семінарське заняття

Тема:«Оптимізація співпраці родинного і суспільного виховання»

Мета: оновити знання педагогів щодо методів та прийомів роботи з родиною; сприяти оптимізації співпраці родинного і суспільного виховання.

Повідомлення теми і мети семінару

1.Полілог:

  1. В чому полягає важливість взаємодії родинного і суспільного виховання ?

  2. Як вирозумієте вислів «оптимізація взаємодії педагогів в батьків»?

  3. Визначте основні напрямки співпраці з родиною.

  4. Які основні шляхи активізації батьків ви можете назвати?

2. Завдання та зміст взаємодії педагога з родиною за програмою виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина»

Робота у парах.

Вихователям пропонується об’єднатися у пари. Протягом 10 хв. Опрацювати завдання програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина», розділ «Сім’я і дитячий садок» відповідно вікових груп

  1. Група дітей раннього віку.

  2. Група четвертого року життя.

  3. Група дітей п’ятого року життя.

  4. Група дітей шостого року життя.

3. Основні етапи з роботи з родиною вихованців в дошкільному закладі.

Виступ вихователя-методиста (Додаток 1)

4.Організація діяльності діяльність за схемою «педагог – дитина, дитина – батьки, батьки – педагог».

Виступ вихователя (Додаток 2)

5.Ознайомлення з Примірним положенням про батьківські комітети (раду) дошкільного навчального закладу.

Вихователям пропонується протягом 15 хв. опрацювати документ, відповідно зробити тезисні записи.

6. «Запитання відповідь»

Вихователі об’єднуються у дві групи, готують запитання (2) один одному. На підготовку 2 хв., на відповідь до 1 хв.

Орієнтовні запитання:

1. Розділи Примірного положення про батьківські комітети

2. Мета та завдання батьківських комітетів.

3. Порядок створення батьківських комітетів та організація діяльності.

4. Термін зберігання протоколів засідань.

7. Складання пам’ятки щодо підготовки та проведення родинних зборів у дошкільному закладі.

8. Підсумок семінару.

Додаток 1

Основні етапи роботи з родиною

Етапи роботи

Зміст

Підготовчий етап

Знайомство з сім’ями вихованців:

анкети, опитування, бесіди, відвідування

Планування роботи з родиною

Створення банку даних сімей вихованців

Організаційний етап

Формування груп батьків за інтересами

Відкриття клубів, свято Посвячення в батьки

Практичний етап

Батьківські збори

Засідання батьківського активу

Семінари, семінари-практикуми.

Круглі столи, відкриті заняття, система консультацій.

Свята та розваги, екскурсії, походи.

Участь у спільних проектах.

Спільні трудові справи

Використання професійних знань, якостей батьків для організації секцій, гуртків, студій для дітей

Заходи щодо покращення матеріальної бази закладу

Етап спостереження за результатами

Анкетування, опитування педагогів, батьків

Узагальнення та розповсюдження досвіду сімейного виховання

Додаток 2



Спільна діяльність за схемою «педагог – дитина,

дитина – батьки, батьки – педагог»





Відкриття клубів за інтересами:

«Театр перших ролей», «Умілі руки»,

Сімейний клуб «Вечорниці» (фольклорні сімейні традиції)

Батьківські університети

Семінари – практикуми, відкриті покази занять, конференції

«круглий стіл»

Консультації фахівців

Бесіди, лекції, ділові ігри,конкурси «Сім’я року»

Конкурс стінгазет, Кулінарний клас.

Домашні завдання

Ярмарки народної творчості



Форми наочної

педагогічної просвіти



Тематичні виставки

Спеціальні експозиції,

Фотовиставки



Письмові консультації



Рекламний стенд

Пам’ятки для батьків



Скринька Пересувні бібліотечки

запитань і відповідей



Дошка оголошень Випуск родинної газети



Подяка батькам


Пам’ятка

«Підготовка та проведення родинних зборів»

1. Для проведення батьківських зборів виберіть найбільш сприятливий день і час. Підготуйте оголошення. Попередьте батьків за два тижні.

2. Визначите одну найбільш важливу проблему, що стосується дітей вашої групи, і на її обговоренні побудуйте розмову з батьками.

3. Особливу увагу зверніть на розміщення батьків у групі. Наприклад, можна розставити столи й стільці по колу, щоб всі учасники батьківських зборів добре бачили й чули один одного.

4. Підготуйте візитки з іменами батьків, особливо в тому випадку, якщо вони ще недостатньо добре знають один одного.

5. Разом з батьками придумайте правила для учасників зборів. Наприклад: знімати верхній одяг обов'язково; не допускається мовчання під час обговорення проблеми; відкидаючи пропозицію (думку), необхідно вносити зустрічну; називати один одного по імені та по батькові або тільки по імені й т.д.

6. Бережіть час людей, запрошених на збори. Із цією метою встановіть регламент і суворо стежте за його дотриманням.

7. У ході зборів використовуйте ігри й групові форми організації взаємодії батьків.

8. Зробіть спілкування на зборах невимушеним і відвертим - може допомогти чашка чаю.

9. Під час обговорення проблемних питань опирайтеся на життєвий і педагогічний досвід найбільш авторитетних батьків, на думку членів батьківського комітету й ради закладу.

10. Прагніть до того, щоб на зборах були прийняті конкретні рішення.

Правила поведінки вихователя на батьківських зборах

1. Педагогові необхідно зняти власну напругу й тривогу перед зустріччю з батьками.

2. За допомогою мови, інтонації, жестів й інших засобів дайте батькам відчути вашу повагу й увагу до них.

3. Постарайтеся зрозуміти батьків; правильно визначити проблеми, що хвилюють їх найбільш. Переконайте їх у тому, що в дошкільного закладу й родини одні проблеми, одні завдання, одні діти.

4. Розмовляти з батьками треба спокійно й доброзичливо. Важливо, щоб батьки всіх дітей пішли зі зборів з вірою у свою дитину.

Психолого – педагогічний семінар

Тема: «Емоційно – ціннісний розвиток дошкільників»

Мета: поглибити теоретичні знання педагогів щодо категорій «емоції», «емоційний розвиток», «емоційне благополуччя», «почуття», «цінності», з’ясувати основні завдання та особливості емоційно-ціннісного розвитку дошкільників; визначити шляхи забезпечення сприятливого емоційно- ціннісного розвитку дітей; формувати уміння педагогів висловлювати власну думку, доводити її, розвивати творчий потенціал педагогів.

План

1.Повідомлення теми та мети семінару.

2.Визначення очікувань від роботи семінару.

Педагогам пропонується до зображення дерева прикріпити «листочки», на яких написані очікування від семінару, залежно від поставленої мети (аркуші паперу)

3. «Мозковий штурм»

Основні поняття емоційно-ціннісного розвитку

Запитання

1. Як перекладається з латинської мови поняття «емоція»?

2. Що таке «емоція»?

3. З якого віку починають розвиватися емоції дитини?

4. Назвіть позитивні емоції.

5. Назвіть негативні емоції.

6. Яку користь приносять для дитини позитивні емоції?

7. Яку користь для дитини приносять негативні емоції?

8. Покажіть виразом обличчя емоції: гнів, сум, здивування, радість, інтерес, самовдоволення .

9. Як ви розумієте поняття «емоційне здоров’я»?

10. Що таке почуття?

11. Що є більш стійким та тривалішим у часі почуття . чи емоції?

12. Поясніть поняття «цінність»?

13. Назвіть загальноприйняті людські цінності.

14. Назвіть цінності людського життя.

15. Як ви розумієте поняття емоційно – ціннісний розвиток?

16.Які методи використовуєте для емоційно – ціннісного розвитку дошкільників?

4. Робота в малих групах.

Педагогам пропонується об’єднатися у чотири групи. Обирається керівник групи, який координує роботу групи, визначає виступаючих. Протягом 30 хв. Потрібно опрацювати Програму виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина» і підготувати повідомлення завдання

1. Визначити завдання емоційно – ціннісного розвитку дітей раннього віку.

2. Визначити завдання емоційно – ціннісного розвитку дітей віку четвертого року життя .

3. Визначити завдання емоційно – ціннісного розвитку дітей п’ятого року життя.

4. Визначити завдання емоційно – ціннісного розвитку дітей шостого року життя.

5. Вправа на релаксацію

«Кришталева зимонька»

Сядьте зручно, розслабтеся, закрийте очі. Уявіть, що ви входите у весняний сад, повільно йдете по алеї, вдихаючи запах ніжних біло-рожевих квітів, і насолоджуєтесь цим. Вузькою стежкою ви підходите до хвіртки, відкриваєте її і потрапляєте на чудову зелену галявину. М’яка трава похитується, приємно дзижчать комахи, вітерець пестить ваше обличчя, волосся… Перед вами озеро… Вода прозора і срібляста. Ви повільно йдете берегом вздовж бешкетливого струмочка і підходити до водоспаду… ви входите в нього, і сяючі струмені очищують вас, наповнюють силою і енергією…. За водоспадом – грот. Тихий, затишний, у ньому ви залишаєтесь вам на сам із собою. Тепер настав час повертатися. Подумки пройдіть весь свій шлях у зворотному напрямку, вийдіть із яблуневого саду і тільки тоді відкривайте очі.

6. Метод «Карусель»

На сучасному етапі розвитку суспільства змінилися вимоги до формування особистості. На перший план виступають завдання формування активної особистості,. Здатної принести користь суспільству. Щоб соціальна активність була продуктивною, гуманістично спрямованою, вона має орієнтуватися у власному потенціалі, мати щодо себе реалістичні уявлення, довіряти власним силам, цінувати себе. Сучасні науковці висувають теорію: «Якщо дитина любить себе, то буде любити соціальний світ». Існує інша думка: «Якщо дитина любить себе, то не зможе гідно оцінити та полюбити соціальний світ».

Сьогодні ми спробуємо довести правильність цих теорій і дійти спільної думки. Педагогам пропонується «прокататися на каруселі думок». Карусель складається з двох зовнішніх кіл та внутрішнього кола (кола утворюють стільчики). Для участі в обговоренні проблеми учасники об’єднуються у ві групи. Кожна група обирає лідера, який збирає думки, узагальнює їх робить відповідні записи. Учасники першої групи одговорюють теорію «Якщо дитина любить себе, то буде любити соціальний світ», учасники другої групи обговорюють теорію «Якщо дитина любить себе, то не зможе гідно оцінити та полюбити соціальний світ». На обговорення дається 5 хв. групи займають місця на «каруселі», перша група у внутрішньому колі, друга група у зовнішньому. Кожен з членів групи спілкується з співрозмовником протилежної думки, намагаючись переконати (на спілкування 1 хв.). На слова «Карусель поїхала» учасники зовнішнього кола пересідають на стільчик поряд. Під час обговорення можна робити відповідні записи, докази, які є найбільш переконливі.

Підсумок.

Прихильники теорії «Якщо дитина любить себе, то буде любити соціальний світ» скажіть, чи смогли переконати вас співрозмовники? які докази нкбільш аргументовані?

Висновок. У дитини , яка протягом дошкільного дитинства переживає здебільш позитивні почуття до себе, у якої сформоване ціннісне ставлення, формується життєдайне само ставлення, таке, що оживає, породжує продуктивну, корисну для розвитку особистості діяльність, якак несе користь суспільству.

7. Творча робота. Створення колажу.

Емоційне благополучча вихователів

Емоційне благополуччя дошкільників

Педагогам пропонується об’єднатися у дві групи для створення колажу. Колаж повинен мати девіз, який виражає думки щодо засобів забезпечення емоційного благополуччя дошкільника та вихователя. Для створення творчої роботи можна використовувати ілюстративний матеріал, малюнки, записи. На роботу відводиться 20 хв, на презентацію – до 5 хв.

8. Підсумок. Вихователям пропонується два аркуші паперу зеленого та жовтого кольору з яких треба обрати один і закрити ним свій аркуш з очікування від роботи семінару (зелений аркуш – очікування справдилися, жовтий аркуш – не справдилися).

Педагогічне читання

1   2   3   4   5   6

скачати

© Усі права захищені
написати до нас