Державні освітні установи
ВИЩОЇ ОСВІТИ
НАБЕРЕЖНОЧЕЛНІНСКІЙ ДЕРЖАВНИЙ
ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ
ФАКУЛЬТЕТ ІСТОРІЇ І МЕНЕДЖМЕНТУ
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
Група 3.4 (11 «Г»)
Тема:
Зовнішня політика Росії наприкінці XIX - на початку ХХ - століття
Студент практикант V курсу групи 582
Саїтов Ільдар Гербертовіч
Учитель історії школи: Полуянова С.В.
Груповий
керівник: Магсумов Т.А.
Набережні Челни, 2009 р.
Урок № 1: Група 3.4 (11 «Г»)
Розділ I. Росія на порозі ХХ століття.
Тема: весняна
політика Росії наприкінці XIX - початку ХХ століття.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: Урок - Лекція
Мета уроку: 1. Пізнавальна, освітня мета - формувати в учнів уявлення про відносини Росії з
країнами Заходу та Сходу, визначити причини російсько-японської війни, розглянути хід воєнних дій і причини поразки Росії у війні, наслідки війни для Росії.
2. Розвиваюча мета - сприяти кадетам в розумінні проблеми зовнішньої політики; аналізувати еволюцію питання далекосхідної політики і переростанню суперечностей у
конфлікт між Японією і Росією; сприяти учням вмінню робити висновки про результати і наслідки війни для Росії.
3. Виховує мета - формування в учнів почуття патріотизму, громадянськості і любові до Росії, і відповідальності за долю країни через
знання історичних фактів і помилок минулого.
Обладнання: Підручник, робочі зошити, карта по російсько-японській війні, класна дошка, крейда, указка, волога ганчірка.
Основні поняття: Антанта і
Троїстий союз, Тихоокеанська імперія, КВЖД, Безобразовская кліка, контрибуція.
Основні дати: 1891 Росія приступила до будівництва Транссибірської ж. д.
Березень 1898 був укладений російсько-китайський договір про оренду на 25 років Ляодунського півострова з незамерзаючими портами: торговим - Далянвань (Дальній) і військовим - Порт-Артур
26 січня 1904 - японські військові кораблі атакували російську ескадру в Порт-Артурі.
Серпень 1905 Портсмутський світ.
Основні персоналії: А.М. Безобразов, О.М.
Куропаткин, А.М. Стессель.
План уроку: 1. Основні напрямки зовнішньої політики Росії на рубежі XIX - ХХ ст.
2. Далекосхідна політика.
3.
Російсько-японська війна:
- Військові дії в 1904 р. І падіння Порт-Артура.
- Хід військових дій в 1905 р.
- Підсумки війни.
Домашнє завдання: § 6 прочитати і
відповісти на питання. Доробити таблицю: Хід російсько-японської війни. Опрацювати причини, привід, хід, результати і наслідки війни в робочому зошиті.
Терміни підготувати для термінологічного диктанту та дати. Підготувати повідомлення по особистостям.
Відповісти на питання
підручника.
Хід уроку: Етапи уроку
| Діяльність вчителя
| Діяльність учнів
|
I. Організаційний момент
| Учитель вітає учнів.
| Учні вітають вчителя.
|
II. Тест з 10 питань середньої складності по пройдених тем письмово на листочках із зазначенням дати і прізвища імені.
| Приготуйте листочки з прізвищем та датою і слухаючи уважно питання вкажіть одну правильну відповідь буквою А, Б або В. Перевіримо залишкові знання і присутніх на уроці і дасть вчителю познайомитися з асом
| 9 - 10 правильних відповідей оцінка 5, 7 - 8 оцінка 4, 6 - 7 оцінка 3, 4 - 5 оцінка 2 не впорався отримають можливість відповісти на наступному уроці домашнє завдання і заслужити хорошу оцінку
|
Питання тесту: 1. Яке місце у світі займала Росія за протяжністю залізниць на початку 20 століття? А. Перше; Б. Друге, після США (вірно); В. Тільки почали їх будувати. 2. Синдикат - це ... А. Продукція вироблена монополією; Б. Продукція продається монополією; В. Монополістичні об'єднання, що реалізує продукцію за завищеною ціною (вірно). 3. Інвестиції - це ... А. Борг Росії західним монополіям за поставлену продукцію; Б. зобов'язання Росії з виплати відсотків по кредитах; В. Капіталовкладення з метою розвитку підприємства і отримання прибутку (вірно) 4. Вкажіть основну проблему розвитку сільського господарства в Росії початку 20 століття? А. Малоземелля селян, общинний уклад (вірно); Б. Кріпосне право; В. Відсутність ринку по збуту продукції. 5. Вкажіть представників фінансової олігархії Росії початку 20 ст. А. Березовський, Гусинський; Б. Путілов, Вишнеградський, Утін (вірно); В. Вітте, Плеве, Зубатов. 6. Як народ називав Миколу II за війни і революції відбулися в період його правління? А. «Кривавим» (вірно), Б. «Войовничим», В. «Самодержцем». 7. Вкажіть правильні дати правління Миколи II? А. 1894 - 1918; Б. 1984 - 1917 (вірно); В. 1868 - 1918. 8. «Зубатовщина» - це ... А. Рух підприємців під контролем держави за політичні права; Б. Об'єднання чиновників під керівництвом С. В. Зубатова, співчуваючих селянам; В. Організації робітників під контролем уряду з метою суто економічної боротьби (вірно). 9. Покровителем експерименту С. В. Зубатова виступав: А. міністр фінансів С.Ю. Вітте; Б. міністр внутрішніх справ В. К. Плеве (вірно); В. В. І. Ленін 10. Складне питання - вкажіть рік економічної реформи С. Ю. Вітте: А. 1881; Б. 1894; В. 1897 (вірно). І письмово вкажіть суть цієї реформи - була введена в обіг золота валюта, стабілізувати курс рубля і забезпечувала стійкі прибутки підприємцям.
| 1. Б 2. У 3. У 4. А 5. Б 6. А 7. Б 8. У 9. Б У
|
III. Вивчення нової теми
| Записуємо у зошиті нову тему, число. Починаємо тему уроку з причин конфлікту: для цього охарактеризовувати політику на заході Антанта і Троїстий союз, і сході слабкий Китай, ізоляція Росії на сході, посилення Японії і плани Тихоокеанської імперії, КВЖД, «безобразовская кліка». Потім розбираємо привід конфлікту - затримка японським телеграфом поступок Росії, розрив дипломатичних відносин. Хід військових дій оформляється у вигляді таблиці. На уроці записується початок і закінчення війни. Потім розбираються підсумки війни - Портсмутський світ, і наслідки для Росії.
| Учні активно включаються в роботу адже за доповнення і роботу з текстом підручника в пошуках відповідей вони отримують плюси, в кінці уроку які перетворюються на оцінки 5 плюсів оцінка - 5, 4 плюса оцінка - 4, інші плюси переносяться на наступний урок і доповнюються новими. Також даю завдання по термінах, дат та історичних термінів для самостійного вивчення на будинок
|
IV. Закріплення вивченого матеріалу
| Для закріплення основних подій вчитель робить висновок: Говорячи про характер російсько-японської війни, слід особливо звернути увагу на наступне: і Японія, і Росія вели боротьбу за чужі території. Це була, по суті, війна за сфери впливу. І в Росії, і в Японії в правлячих колах перемогли мілітаристські настрої. І Росію, і Японію підштовхували до війни європейські держави, але напередодні війни Росія опинилася в політичній ізоляції. Франція оголосила про свій нейтралітет, Великобританія і США надавали активну підтримку японцям.
| Учні пишуть висновок по даній темі.
|
V. Підведення підсумків уроку.
| Дати домашнє завдання під диктовку і акцентувати увагу на важливості виконання. Довести зведення до відсутніх.
| Учні записують домашнє завдання в щоденник.
|
| | | | |
Студент практикант_______________________________
Вчитель історії школи___________________________
Груповий руководитель___________________________
Література, використана за темою: 1. Левандівський А.А.
Росія в XX столітті: Учеб. для 10 - 11 кл. загаль. установ / А.А. Левандовський, Ю.А. Щетинов. - 6-е вид. - М.: Просвещение, 2002. - 368 с., 16 л. мул., карт.