додати матеріал


приховати рекламу

Латинська

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

Короткий нарис історії латинської мови

Латинська належить до найдавніших письмових мов індоєвропейської системи. Свою назву він отримав від імені одного з італійських племен - латино, що населяли область Лаціум (Latium), центром якої було місто Рим. Перші письмові свідчення латинської мови відносяться ще до VII століття до н.е. У міру зростання політичного впливу Риму і поступового завоювання інших областей Італії розширюється і область вживання латинської мови, що стає загальним для всього італійського населення, а з III століття до н.е. латинська мова проникає і в завойовані до цього часу Римом середземноморські країни. КI століття до н.е. латинська мова в основному завершує процес свого формування, досягаючи вищого ступеня свого розвитку. До цього часу відноситься творчість великих римських письменників: Цицерона, Цезаря, Лукреція, Катулла, Вергілія, Горація, Овідія, що дали світовій культурі чудові зразки поезії та літературної прози. Цей період у розвитку латинської мови називається класичним. Рим стає вже світовою державою, підкоривши собі на півдні всі країни Середземномор'я і значну частину Європи на півночі. Латинська робиться мовою міжнародним, витісняючи місцеві говірки. Надалі, протягом майже п'яти століть латинська мова є загальним для багатьох народів величезної Римської імперії. З падінням (наприкінці V століття н.е.) Західної Римської імперії латинська мова ще довго продовжував існувати як у своїй літературній, так і в розмовній формах. Різниця між цими двома формами мови мало місце ще в класичну епоху і поступово все більше посилювалася. На жаль, ми маємо в своєму розпорядженні дуже малим числом пам'яток розмовної мови. Розмовний латинську мову (народна латинь), принесений на територію підкорених Римом країн римськими купцями і легіонерами, став основним для цих народностей, витіснивши їх власні мови. У свою чергу, він відчував, зрозуміло, вплив місцевих мов, що проявлялося, перш за все, в лексичних запозиченнях і в фонетичному впливі на нього цих мов, бо вимовні навички одного народу при повсякденному спілкуванні легко засвоюються іншим. Феодальна роздробленість окремих областей Європи, що настала в Середні століття, сприяла і мовної роз'єднаності. Поступово мови областей колись єдиної Римської імперії розійшлися настільки сильно, що стали являти собою самостійні національні мови, основою для яких послужив розмовний (народний) латинську мову. Ці мови (французька, італійська, іспанська, португальська, румунська) отримали назву романських (від слова Romanus - римський). Народження романських мов відбувається в VIII-IX ст. нашої ери. Паралельно з розмовною мовою, а потім і з новими національними мовами, продовжував існувати літературний латинську мову. Він залишався в Європі мовою школи, релігії, науки не тільки в пізньої античності, але і протягом майже усієї тисячолітньої історії Середньовіччя. Середніх століть ми зобов'язані збереженням основної частини античної спадщини, бо в монастирях переписувалися рукописи давньогрецьких і римських письменників. У Середні століття склалася величезна література латинською мовою: численні хроніки, романи, збірки новел, великі епічні поеми, сатиричні пародійні вірші, багатюща лірична поезія, релігійні гімни, літургійна драма, не кажучи вже про неозорої богословської та філософської літератури.

Епоха Відродження (XIV-XVI ст.) Знову відкрила забуті в пізньому Середньовіччі твори Античного світу. Письменники цієї епохи прагнули відродити класичні зразки латинської мови, епохи Цицерона і Цезаря. На латинській мові написані багато творів Данте, Петрарки й Боккаччо, Томаса Мора, Еразма Роттердамського, Джордано Бруно, Коперника та інших.

Епохи Відродження ми зобов'язані й тим, що були не тільки відкриті і збережені, але видані, прокоментовані і введені в шкільну практику твори великих письменників античного світу.

У цей період в європейські мови проникає особливо великий шар латинської лексики, що належить до інтелектуального життя суспільства, культурі та науці.

У XVII і XVIII століттях латинська мова повністю зберігає свою роль міжнародної мови науки. На латинській мові написані твори французьких філософів Декарта і Гассенді, голландського філософа Спінози, англійських вчених Бекона, Гоббса, Локка, німецького філософа і математика Лейбніца.

Протягом майже двадцяти століть латинська мова слугувала народам Європи засобом спілкування, з його допомогою вони знайомилися і сприймали римську і в значній мірі грецьку культуру. Він зробив величезний вплив на мови європейських народів, як в області граматики, так і особливо в області лексики.

Росія долучилася до спадщини римської цивілізації книжковим шляхом (ще в XV ст. На Русі набувають поширення переклади латинських творів, а до XVII ст. Вони нараховують багато десятків найрізноманітніших творів), а також через спілкування з народами Європи, в першу чергу Польщі. У XVII ст. в Москві відкривається Слов'яно-греко-латинська Академія, що стала разом з її наступником, Московським університетом, важливим центром вивчення латинської мови та античної культури в Росії. До початку XIX ст. латинська мова грав важливу роль в академічній області. Вся документація Університету велася латинською мовою, на ньому читалися і деякі лекції. Багато твори М. В. Ломоносова та інших вчених XVIII століття написані латинською мовою.

Латинська до теперішнього часу продовжує служити основою для формування інтернаціональної наукової, культурної, суспільно-політичної лексики. У мови народів світу ввійшло дуже велике число латинських слів у їх споконвічної формі (культура, структура, оратор, демонстрація, конституція, консенсус і т.д.) або через посередництво інших мов (артист, режисер, майстер і т.д.). Вся міжнародна наукова термінологія будується на основі латинської та грецької мов. Залишається латинську мову та міжнародною мовою медицини, біології, юриспруденції. Виняткова роль латинської мови у формуванні європейської та світової культури робить його одним з фундаментальних елементів гуматанітарного освіти.

Алфавіт

На території СРСР було прийнято дві різні норми читання латинських текстів. Перша прагне відтворювати особливості класичної латини, а друга (якої ми будемо дотримуватися) відображає середньовічне латинське вимова, де c вимовляється як російське [ц] перед e, e, y, oe, ae: Cicero [Ц'іцеро], ti перед голосними - - як [ци]: constitutio [констіт'уціо], дифтонг ae вимовляється як [е]: laetitia [лет'іціа], дифтонг oe - як німецьке [ö] або французьке [œ]: poena [п'ена]. Нижче наведено латинський алфавіт з тим вимовою, яке було прийнято в середні століття і яке більш поширене в практиці викладання. У латинському алфавіті 25 букв:

Накреслення

Назва

Вимовляю.

A a

а

а

B b

бе

б

C c

це

ц, до

D d

де

д

E e

е.

е.

F f

еф

ф

G g

ге

г

H h

ха

h (нім.)

I i

і

і

J j

йот

ї

K k

ка

до

L l

ель

л

M m

ем

м


Накреслення

Назва

Вимовляю.


N n

Ен

н


O o

про

про


P p

пе

п


Q q

ку

до


R r

ер

р


S s

ес

з


T t

ТЕ

т


U u

у

у


V v

ве

в


X x

ікс

кс


Y y

іпсилон

і


Z z

зета

з



Примітки: 1. Латинське h вимовляється як українське г або німецьке h. 2. Буква k збереглася тільки в скороченнях K. або Kal слова Kalendae календи (перше число кожного місяця у римлян). 3. Буква l передавала звук [л] м'який, средненебний - як у слові люстра. 4. Літери y і z вживалися лише в словах грецького походження. 5. У класичній латині букви u і i позначали як голосні звуки [u] та [i], так і приголосні [v] та [j]. Літери v і j з'явилися тільки в XVI столітті. У словниках можна зустріти різне написання, наприклад: iam і jam. 6. З великої літери пишуться імена власні, геогр. назви, найменування народів і прикметники, вироблені від них.

Голосні і дифтонги

Шість літер a, e, i, o, u, y передавали 12 голосних звуків (шість довгих і шість коротких). Поєднання двох голосних (складового і нескладовий) в одному складі називається дифтонгів. У латинській мові чотири дифтонга (два останніх правильніше називати диграфами): au - вимовляючи. як російське ['ау] eu - вимовляючи. як російське ['еу] ae - вимовляючи. як російське [е] oe - вимовляючи. як німецьке [ö] або французьке [œ]. Якщо у поєднаннях ae і oe голосні ставляться до різних складах, тобто повинні вимовляється роздільно, то над другим ставляться ¨ (трьома) або знак довготи - або стислості ˘. Наприклад, poëta або po ēta [по'ета] поет; coëmo або coĕmo [ко'емо] скуповую.

Приголосні

Латинські приголосні звуки класифікуються наступним чином:

Діючий орган

Губні

Язичні

Фарінгальние



Переднеяз.

Среднеяз.

Заднеяз.


Голосові зв'язки

глухі

дзвінкі

глухі

дзвінкі

глухі

дзвінкі

глухі

дзвінкі

глухі

дзвінкі

За способом утворення

Смичние

Чисті

(Німі)

p

b

t

d

c

q u

g

g u



Носові

m

n

ŋ


Щілинні

Середин

ні

f

v

s

j

h



Бічні

l


Тремтячі

r

NB [Nota bene (зауваж добре)]: Поєднання німого звуку - muta (p, b, t, d, c, g) з подальшим плавним - liquida (l, r) - називається múta cum líquida.

Особливості вимови приголосних

Згідний c перед голосними звуками переднього ряду [e] та [i], тобто перед буквами e, i, y і дифтонгами ae, oe, вимовляється як російське [ц]. Наприклад centum [ц'ентум] сто, circulus [ц'іркулюс] коло, Cyclops [Ц'іклопс] Циклоп, Caesar [Ц'езар] Цезар, coeptum [ц'ептум] починання. У всіх інших випадках, тобто перед голосними непереднього ряду (a, o, u і дифтонгів au), а також перед усіма приголосними c вимовляється як російське [к]: clarus [кл'ярус] славний, cura [к'ура] турбота, casa [к'аза] хатина, causa [к'ауза] причина, collega [колл'ега] товариш. Ці сполучення зустрічаються тільки в словах грецького походження: ph вимовляється як російське [ф]: philosophus [філ'озофус] філософ; rh вимовляється як російське [р]: rhetor [р'етор] ритор; th вимовляється як російське [т]: theatrum [те'атрум] театр. ch вимовляється як російське [х]: pulcher [п'ульхер] красивий; ti перед наступним за ним голосним вимовляється як [ци]: ratio [р'аціо] розум, scientia [сці'енціа] знання , АЛЕ у слові totius (нар. пад. від totus весь, цілий, в грецьких словах, наприклад, Miltiades [Мільт'іадес] Мільтіад і після s, t, x поєднання ti вимовляється як [ти]: bestia [б'естіа] звір. Перед задньоязикових звуком буква n передає задньоязиковий носової звук [ŋ]: ancora ['аŋкора] якір. Поєднання ngu вимовляється як [ŋгв]: lingua [л'іŋгва] мову. Буква q вживається завжди в поєднанні з u, позначаючи задньоязиковий лабіо-велярний звук, і вимовляється як [кв]: quinque [кв'інкве] п'ять. Поєднання su в словах suadeo [св'адео] раджу, suavis [св'авіс] приємний, consuesco [консв'еско] звикаю вимовляється як [св]. В інших випадках це поєднання вимовляється як [су]: suus [с'уус] свій. У інтервокальному положенні (між голосними) s озвончается і вимовляється як російське [з]: casa [к'аза] колиба. У всіх інших випадках s вимовляється як російське [з]: stare [ст'аре] стояти, sanus [с'анус] здоровий, vesper [в'еспер] вечір.

Кількість гласного та складу

У латинській мові голосні звуки відрізнялися за тривалістю вимови, тобто могли бути довгими або короткими. Для позначення довготи і стислості прийняті надрядкові знаки - і ˘, наприклад, ā (довге), ă (коротке). Тривалість гласного чи стилю називається його кількістю. Час, необхідний для проголошення короткого голосного чи стилю, називається мору (mora). Довгі звуки або склади вимовлялися в два рази довше коротких. (При читанні ми не завжди дотримуємось тривалість, але знати кількість складу або звуку необхідно для правильної постановки наголосу).

Склад і слогораздел

Склади в латинській мові можуть бути відкритими та закритими. Склад, який закінчується на голосний звук - відкритий; склад, який закінчується на приголосний звук або групу приголосних - закритий. Слогораздел проходить: 1. Між двома голосними: de-us [д'Е-ус] бог; 2. Між гласним або дифтонгів і одиночним згодним: lu-pus [л'ю-пус] вовк, cau-sa [к'ау-за] причина; 3. Перед групою muta cum liquida: pa-tri-a [п'а-три-а] батьківщина, tem-plum [т'ем-плюм] храм; 4. Усередині групи приголосних: a) між двома приголосними: lec-ti-o [л'ек-ци-о] читання, б) в групі з трьох приголосних - зазвичай перед останнім приголосним (крім поєднань з групою muta cum liquida!): sanc-tus [с'аŋк-тус] священний, АЛЕ doc-tri-na [док-тр'і-на] вчення.

Кількість гласного

Голосні звуки бувають довгими і короткими за природою або за положенням у складі. Слід запам'ятати, що: 1. Всі дифтонги борги за природою; 2. Голосний перед групою приголосних довгий по положенню; 3. Голосний перед голосним короткий за положенням.

Кількість стилю

1. Всі склади, що містять дифтонги, борги за природою. Наприклад, у слові causa [к'ауза] причина, склад cau - довгий. 2. Усі закриті склади борги по положенню, так як їх голосний стоїть перед групою приголосних. Наприклад, у слові ma-gis-ter [ма-г'іс-пер] вчитель, склад gis - довгий. Виняток з цього правила становлять випадки, коли голосний складу стоїть перед поєднанням muta cum liquida. У прозі такий склад вважається стислим: te-nĕ-brae [т'е-нє-БРЕ] морок, тінь, а у віршах такий стиль може бути і довгим. 3. Відкритий склад короткий по положенню, якщо за ним слідує склад, що починається з голосного звуку. Наприклад, у слові ra-tĭ-o [р'а-ци-о] розум, склад - короткий. 4. Відкритий склад, за яким слід склад, що починається з приголосного, буває довгим або коротким за природою. Наприклад, у слові for-t ū-na [фор-т'у-на] доля, склад довгий за природою; в слові fe-mĭ-na [ф'е-ми-ну] жінка, склад короткий за природою . Для з'ясування кількості голосного в таких випадках слід звертатися до словника.

Наголос

Наголос у латинській мові класичного періоду було музичним (тобто склад виділявся підвищенням або пониженням тону), а не експіраторним (видихательние), як, наприклад, у російській мові. Основні правила латинського наголоси зводяться до наступного: 1. Наголос не ставиться на кінці слова. 2. У двоскладових словах наголос завжди ставиться на початковому складі: v'i-a дорога. 3. У трискладових або багатоскладових словах місце наголосу визначається кількістю другого складу від кінця (правило другого складу). У подібних випадках наголос ставиться: а) на другому складі з кінця, якщо цей склад довгий: for-t 'ū-na - доля, ma-g'is-ter - вчитель, б) на третьому складі з кінця, якщо другий склад короткий: p'o-pŭ-lus - народ, r'a-tĭ-o - розум.

Додаток: словник.

ancora

['Аŋкора]

якір


bestia

[Б'естіа]

звір


Caesar

[Ц'езар]

Цезар


casa

[К'аза]

хатина


causa

[К'ауза]

причина


centum

[Ц'ентум]

сто


circulus

[Ц'іркулюс]

коло


clarus

[Кл'ярус]

славний


coĕmo

[Ко'емо]

скуповую


coeptum

[Ц'ептум]

починання


collega

[Колл'ега]

товариш


consuesco

[Консв'еско]

звикаю


cura

[К'ура]

турбота


Cyclops

[Ц'іклопс]

Циклоп


deus

[Д'еус]

бог


doctrina

[Доктр'іна]

вчення


femĭna

[Ф'еміна]

жінка


fortūna

[Форт'уна]

доля


lectio

[Л'екціо]

читання


lingua

[Л'іŋгва]

мова


lupus

[Л'юпус]

вовк


magister

[Маг'істер]

вчитель



Miltiades

[Мільт'іадес]

Мільтіад


patria

[П'атріа]

батьківщина


philosophus

[Філ'озофус]

філософ


poēta

[По'ета]

поет


popŭlus

[П'опулюс]

народ


pulcher

[П'ульхер]

красивий


quinque

[Кв'інкве]

п'ять


ratio

[Р'аціо]

розум


rhetor

[Р'етор]

ритор


sanctus

[С'аŋктус]

священний


sanus

[С'анус]

здоровий


scientia

[Сці'енціа]

знання


stare

[Ст'аре]

стояти


suadeo

[Св'адео]

раджу


suavis

[Св'авіс]

приємний


suus

[С'уус]

свій


templum

[Т'емплюм]

храм


tenĕbrae

[Т'енебре]

морок, тінь


theatrum

[Те'атрум]

театр


totus

весь,

цілий


vesper

[В'еспер]

вечір


via

[В'іа]

дорога













1. Закон ротацизма

Термін "ротацизм" походить від назви грецької букви ρ (rho). Закон ротацизма полягає в тому, що глухий звук s у положенні між голосними ставав дзвінким, а потім перейшов в r. Цей перехід завершився в IV ст. до н.е. Приклади: а) Іменники III відміни з основою на s змінюють його в непрямих відмінках на r, що з'явилося в результаті дії закону ротацизма. Nom. sing. mos gen. sing. moris <* moses nom. sing. genus gen. sing. genĕris <* geneses б) Закінчення infinitivus praes. act. було-se (збереглося у формі дієслова esse). Закінчення дієслів I - IV дієвідмін-re з'явилося в результаті переходу интервокального s в r: orna-re <* orna-se audi-re <* audi-se Примітка. Наявність в класичній латині слів інтервокальному s пояснюється декількома причинами: 1. У період дії закону ротацизма деякі слова зберігали групу ss, яка згодом піддавалася спрощення ss <s: caussa> causa, cassus> casus. 2. У префіксальних або складних словах друга частина, що починається з s, відновлювалася за аналогією з простим словом: desilio <de + salio, faenisex <faenum (сіно) + seco (кошу) косарик. 3. Деякі слова були запозичені з інших мов у період, коли закон ротації вже не діяв. Наприклад: basis, philosophia.

2. Закон редукції голосного

Редукція - від латинського дієслова reduco, xi, ctum, 3 відводити, послаблювати. 1. Короткий гласний в серединній відкритому складі переходив у ĭ, крім положення перед r, що з'явилися в результаті дії закону ротацизма. Наприклад: а) confĭcio <* con + făcio б) nom. sing. nomen gen. sing. nomĭnis <* nomĕnes; nom. sing. miles gen. sing. milĭtis <* milĕtes 2. Короткі приголосні ă і ĭ перед r, що виникли в результаті дії закону ротацизма, переходили в ĕ. Наприклад: а) reddĕre <* red + dăre; facĕre <* facĭse б) nom. sing. cinis gen. sing. cinĕris <* cinĭses 3. У закритому Серединном і в закритому кінцевому складі ă переходило в ĕ. Наприклад: а) Супіна від дієслова făcio - factum, від дієслова căpio - captum, у префіксальних ж дієслів conficio і concipio Супіна соотв. confectum і conceptum. б) слово princeps <prim + căps (primus + capio) 4. У закритому кінцевому складі ŏ переходило в ŭ. Наприклад: а) nom. sing. lupŭs <lupŏs acc. sing. lupŭm <lupŏm nom. sing. tempŭs <tempŏs б) 3 л. мн. год. praes. ind. act. legŭnt <legŏnt 5. У Серединном відкритому складі дифтонг ae переходив в ī, дифтонг au переходив в ū. Наприклад: a) praes. caedo, perf. cecīdi <* ce-caedi б) claudo, АЛЕ inclūdo <* in-claudo

3. Синкопа

Синкопа - від грецького слова synkope (усічення). Синкопа називають таку редукцію голосного, яка приводить в його повного зникнення. У латинській мові синкопе піддавалися тільки короткі голосні в серединних і кінцевих складах. На відміну від редукції, що приводить до якісних змін гласного, обмеженою певними хронологічними рамками і носила регулярний характер, явище синкопи спостерігалося на всьому протязі історії латинської мови, але не являло собою регулярного процесу. Так, наприклад, у слові urbs, is f місто сталася синкопа (urbs <* urbis), а слово orbis, is m коло збереглося як несінкопірованное. 1. У результаті синкопи могли з'являтися нові морфологічні типи, як, наприклад, імена на-ĕr II відміни, форми чоловічого роду прикметників III відміни 3-х закінчень, нерівноскладовий імена III відміни з групою приголосних в основі та ін Наприклад: а) puer <* puers <* pueros, де синкопе піддалося ŏ у закінченні-ros; ager <* agr <* agrs <* agrŏs, де в результаті синкопи гласного ŏ після приголосного r стало складовим, що призвело потім до розвитку вивіреності ĕ, тобто r> ĕr; б) у формі чоловічого роду прикметників III відміни типу acer, acris, acre: acĕr <* acrs <* acris. У результаті цих змін з'явився новий морфологічний тип прикметників III відміни 3-х закінчень, оскільки поряд з синкопований формою acer, що передає значення чоловічого роду, збереглася несінкопірованная форма acris, закріпилася у значенні жіночого роду, в) pars <* partĭs, де синкопа гласного ĭ призвела до утворення класу нерівноскладовий слів з ​​групою приголосних в основі (III змішане відміна). 2. У кінцевому відкритому складі короткий голосний ĭ в основах, що закінчуються на-r,-l III відміни, міг відпадати (таке явище також називають апокопа, від грец. Apokope відсікання): animal <* animalĭ; exemplar <* exemplarĭ. 3. Синкопа голосного в Серединном складі могла спричинити випадання складу, що призводило до гаплологією (спрощення). Так, наприклад, в перфектно активному ряду паралельно існують форми: amavērunt і amārunt <amaverunt; amavissem і amassem <amavissem.

4. Асиміляція

На стику двох складів може відбутися зіткнення двох приголосних, що розрізняються за артикуляцією (за способом утворення, за чинним органу і за ступенем дзвінкості). Один з цих приголосних може піддатися асиміляції, тобто уподібнитися іншому звуку. Асиміляція може бути повною або частковою, регресивною чи прогресивною. Повної називається така асиміляція, при якій звук уподібнюється за способом утворення, за чинним органу і за ступенем дзвінкості: irruo <* in + ruo вриватися. Частковою називається така асиміляція, при якій уподібнення відбувається за однією з ознак асиміляції: lectus <* leg-tus, де смичний g втратив свою дзвінкість перед наступним глухим проривних t. регресивною називається така асиміляція, при якій наступний звук уподібнює собі попередній: a) передньоязикові d і t перед s повністю асимілюються: possum < * pot-sum (potis + sum). Після довго голосного і в кінці слова гурт ss, що виникла в результаті асиміляції, спрощувалася: d (t) + s> ss> s: miles <* miless <* milets; praes. Divĭdo, perf. divīsi <* divissi <* dividsi; б) дзвінкий переднеязичних d перед приголосними c, g, p, f, t, r, l зазвичай повністю асимілюється. Наприклад: accelĕro <* ad + celĕro; aggredior <* ad + grădior; appĕto <* ad + pĕto; affĕro <* ad + fĕro; attrăho <* ad + trăho; в) дзвінкі задньоязиковий g і губної b перед глухими t і s оглушали (часткова асиміляція). Наприклад: rex <* reg-s; scripsi <* scrib-si; Особливо часті випадки регресивної асиміляції, як повною, так і частковою, в префіксальних словах: loquor - collŏquor <* con + loquor; capio - accipio <* ad + căpio; mitto - committo <* con + mitt o; pono - compōno <* con + pono; Прогресивної називають таку асиміляцію, при якій попередній звук уподібнює собі наступний. Наприклад: velle <* vel-se; ferre <* fer-se; Прогресивна асиміляція зустрічається в латинській мові порівняно рідко.

1. Verbum (дієслово)

Загальні відомості про граматичних категоріях дієслова

Латинське дієслово (verbum) має такі граматичні категорії: час (tempus), спосіб (modus), заставу (genus), особа (persōna) і число (numĕrus). У латинського дієслова: 1. Шість часів.

1) praesens - теперішній час 2) futūrum I (primum) - майбутнє перше, соотв. російській майбутнього тривалого і недовготривалим, 3) futūrum II (secundum або exactum "закінчене") - майбутнє друге, вказує на дію, що передує за часом майбутньому першому (fut ūrum I), 4) imperfectum - імперфект, минулий час, що має значення тривалості дії в часі, соотв. російській пройшов часу недоконаного виду або має значення початку дії; 5) perfectum - перфект, минулий час, що має значення дії, закінченого в часі, і, в основному, соотв. російській пройшов часу доконаного виду; 6) plusquamperfectum - плюсквамперфект, минулий час, дія якої закінчилася до початку дії, позначеного іншим минулим часом.

2. Три способу.

1) indicatīvus - дійсний спосіб, індикатив, 2) conjunctīvus - умовний спосіб, кон'юктів; 3) imperatīvus - наказовий спосіб, імператив.

3. Два застави.

1) actīvum - дійсний, активний заставу; 2) passīvum - пасивний, пасивний стан.

4. Два числа.

1) singulāris - од. ч.; 2) plurālis - мн. ч.

5. У кожному числі розрізняються три особи.

persōna prima - 1 - е особа persōna secunda - 2 - е особа persōna teria - 3 - я особа

Крім особистих форм (verbum fin ītum) у латинського дієслова є неособисті форми (verbum infin ītum): інфінітив (infinitīvus), дієприкметник (participium), віддієслівні імена (supīnum, gerundium, gerundīvum).

2. Основні дієслівні форми

Всі особисті форми (verbum fin ītum) і неособисті дієслівні форми (verbum infin ītum) утворюються від трьох основ: 1). основи інфекту (від слова infectus "незакінчений"), 2). основи перфекта (від слова perfectus "закінчений"), 3). основи Супін. Ці основи визначаються за чотирма основними дієслівним формам, які наводяться в словниках: 1. Praesens indicatīvi actīvi (persōna prima singulāris) - теперішній час дійсного способу дійсного стану (1-е особа од. Год), наприклад: orno. 2. Perfectum indicatīvi actīvi (persōna prima singulāris) - минуле закінчене час дійсного способу дійсного стану (1-е особа од. Числа), наприклад: ornāvi. 3. Supīnum - Супіна, наприклад: ornātum. 4. Infinitīvus praesentis actīvi - інфінітив теперішнього часу дійсного стану, наприклад: ornāre прикрашати. Перша форма (praesens) і остання (infinit īvus) мають одну основу, звану основою інфекту. У ряду основних дієслівних форм наводяться обидві ці тому, що не завжди по одній з них окремо можна віднести дієслово до певного типу відмінювання і, тільки знаючи обидві ці форми, можна правильно визначити відмінювання дієслова. Від основи інфекту утворюються особисті та неособисті форми дієслова дійсного і пасивного стану, які виражають дію незакінчену в часі. Друга основа - основа перфекта. Вона визначається за формою 1-го особи перфекта, якщо від неї відкинути особисте закінчення-i:

1-е особа sing. perf. ind. activi: ornāvi основа перфекта: ornāv-

Від основи перфекта утворюються всі особисті та неособисті дієслівні форми лише дійсного застави, які виражають дію, закінчену в часі. Супіна - це віддієслівний іменник з основою на-ŭ, застигле у формі знахідного відмінка. Супіна вживається для вираження мети при дієсловах руху: Venio ornātum. - Я приходжу прикрашати (Я приходжу, щоб прикрасити). На російську мову Супіна перекладається інфінітивом або підрядним реченням мети зі сполучником "щоб". (Супіна був у старослов'янській і давньоруській мовах). Основа Супін визначається за формою Супін, якщо від неї відкинути закінчення-um:

supinum: ornātum основа Супін: ornāt-

Від основи Супін утворюється дієприкметник минулого часу пасивного стану (participium perfecti passivi), що входить до складу часів і форм перфектного пасивного ряду. Всі часи і форми (крім дієприкметників), утворені від основи Супін, аналітичні (описові).

Дієслова I - IV дієвідмін

По закінченню основи інфекту всі дієслова поділяються на чотири правильні дієвідміни (conjugatio). Основа інфекту закінчується:

в I відмінюванні на-ā в II відмінюванні на-ē в III відмінюванні на приголосний або-ŭ в IV відмінюванні на-ī

Основу інфекту можна дізнатися за формою інфінітива, якщо у неї відкинути закінчення-re у дієслів I, II і IV дієвідміни і закінчення-ĕre у дієслів III дієвідміни: I спр. Ornāre прикрашати: ornā-II спр. d ocēre навчати: docē-III спр. tegĕre покривати, statuĕre встановлювати: teg-, statŭ-IV спр. audīre слухати: audī-

Дієслова I дієвідміни

Майже всі дієслова I дієвідміни утворюють основні дієслівні форми на кшталт дієслова orno, oranāvi, ornātum, ornāre прикрашати, тобто мають перфект на-āvi, Супіна на-ātum, інфінітив на-āre. Ось чому в навчальних словниках (для стислості) дієслова I дієвідміни приводяться так: orno 1 прикрашати; amo 1 любити, але заучувати їх слід у всіх формах:

orno, oranāvi, ornātum, ornāre прикрашати amo, amāvi, amātum, amāre любити

Дієслова II дієвідміни

Основні форми дієслів II дієвідміни не мають такої регулярності в освіті, яку мають дієслова I дієвідміни, тому всякий раз потрібно давати собі раду в словнику, виписувати і заучувати з, наприклад:

doceo, docui, doctum, docēre навчати deleo, delēvi, delētum, delēre руйнувати

Замість закінчення інфінітива в словнику може вказуватися номер дієвідміни:

deleo, delēvi, delētum 2 руйнувати

Найбільш распотраненним типом утворення основних форм дієслів II дієвідміни є тип taceo, tacui, tacĭtum, tacēre (2) мовчати, де перфект закінчується на-ui, а Супіна на-ĭtum, наприклад:

habeo, habui, habĭtum, habēre (2) мати

Іноді у дієслів II дієвідміни не буває Супін, наприклад:

studeo, studui, -, studē re (2) прагнути, старатися, займатися timeo, timui, -, timēre (2) боятися

Дієслова III дієвідміни

III дієвідміну відрізняється різноманітністю типів утворення основних дієслівних форм. Тому, подібно II дієвідміні, всі дієслова III дієвідміни слід перевіряти за словником, виписувати їх і заучувати:

tego, texi, tectum, tegĕre (3) покривати dico, dixi, dictum, dicĕre (3) говорити vinco, vici, victum, vincĕre (3) перемагати і ін

Так як інфінітив дієслів III дієвідміни закінчується на-ĕre, де перший звук ĕ короткий, то наголос у цій формі припадає на третій склад від кінця: t'egĕre, stat'uĕre. (Пор. з інфінітивом II дієвідміни, де в основі звук ē довгий і наголос падає на другий склад від кінця: doc 'ēre.)

Дієслова IV дієвідміни

Подібно дієсловам I дієвідміни дієслова IV дієвідміни в більшості випадків утворюють основні дієслівні форми регулярно за типом дієслова audio, audīvi, audītum, audīre (4) слухати, тобто мають перфект на-īvi, Супіна на-ītum, інфінітив на-īre. Тому в навчальних словниках вони наводяться у формі 1 особи од. ч. praes. ind. act. із зазначенням номера дієвідміни, наприклад audio 4 слухати, але заучувати їх слід у всіх формах:

audio, audīvi, audītum, audīre (4) слухати

3. Praesens indicat ī vi act ī vi

(Теперішній час дійсного способу активного застави)

Praesens indicatīvi actīvi дієслів усіх правильних дієвідмін утворюється синтетично, тобто шляхом приєднання особистих закінчень активного застави в основі інфекту: а) безпосередньо до основи інфекту дієслів I, II, IV дієвідмін у всіх обличчях обох чисел, окрім 3-ї особи мн. числа дієслів IV дієвідміни, де між основою і закінченням вставляється тематичний (сполучний) голосний-u-; б) за допомогою тематичного (з'єднувального) голосного-ĭ-у дієслів III дієвідміни, за винятком 1 особи од. числа, де тематичного голосного немає, і 3-ї особи мн. числа, де тематичний голосний-u-як у дієслів IV дієвідміни. Тематичним гласним називається такий звук, який, виконуючи функції також і з'єднувального голосного, вставляється між коренем і закінченням і служить ознакою певних формоутворень. Тематичні голосні ĭ і ŭ сходять до індоєвропейських ĕ / ŏ. У результаті редукції ĕ> ĭ (teg-ĭ-tis <* teg-ĕ-tis), ŏ> ŭ перед n (teg-ŭ-nt <* teg-ŏ-nt)

Число

Особа

I дієвідміну ornāre

II відмінювання docē re


singulāris

1.

orno * я прикрашаю

doce-o я навчаю



2.

orna-s ти прикрашуєшся

doce-s ти навчаєшся



3.

orna-t він прикрашає

doce-t він навчає


plurālis

1.

ornā-mus ми прикрашаємо

docē-mus ми навчаємо



2.

ornā-tis ви прикрашаєте

docē-tis ви навчаєте



3.

orna-nt вони прикрашають

doce-nt вони навчають















* Orno <orna-o

Число

Особа

III дієвідміну tegĕre

IV дієвідміну audīre


singulāris

1.

teg-o я покриваю

audi-o я слухаю



2.

teg-is ти покриваєш

audi-s ти слухаєш



3.

teg-it він покриває

audi-t він слухає


plurālis

1.

teg-ĭ-mus ми покриваємо

audī-mus ми слухаємо



2.

teg-ĭ-tis ви покриваєте

audī-tis ви слухаєте



3.

teg-u-nt вони покривають

audī-u-nt вони слухають















Примітка: Особові займенники в називному відмінку зазвичай не вживаються, так як чітко диференційовані особисті закінчення ясно виражають обличчя і кількість латинського дієслова. Таким чином, orno потрібно перекладати "я прикрашаю", а не просто "прикрашаю", ornat - "він (вона) прикрашає", ducunt - "вони ведуть" і т.д.

Додаток: лексичний мінімум

ăgo, ēgi, actum, ĕre (3) робити audio, īvi, ītum, īre (4) слухати, чути bene добре clamo, āvi, ātum, āre (1) кричати debeo, debui, debĭtum, ēre (2) бути належним, зобов'язаним dico, dixi, dictum, ĕre (3) говорити disco, didĭci, -, ĕre (3) вчитися doceo, docui, doctum, ēre (2) вчити, навчати dormio, īvi, ītum, īre (4) спати labōro, āvi, ātum, āre (1) працювати, трудитися lĕgo, lēgi, lectum, ĕre (3) читати male погано mitto, misi, missum, ĕre (3) посилати narro, āvi, ātum, āre (1) розповідати non solum ... sed etiam ... не тільки ... але і ... saepe часто scribo, scripsi, scriptum, ĕre (3) писати semper завжди taceo, tacui, tacĭtum, ēre (2) мовчати vĕnio, vēnio, ventum, īre (4) приходити

Nomen substantivum (іменник)

Загальні відомості про граматичних категоріях імені

Імена іменники, прикметники та займенники мають в латинській мові граматичні категорії роду (genus), числа (numerus) і відмінка (casus). У латинській мові існує: 1. Три роди. Masculīnum (m) - чоловічий рід feminīnum (f) - жіночий рід neutrum (n) - ​​середній рід 2. Два числа. Singulāris - єдине число plurālis - множинне число 3 . Систему латинського відмінювання утворюють шість відмінків. Nominatīvus - називний genitīvus - родовий datīvus - давальний accusatīvus - знахідний ablatīvus - аблатів (отложітельний) vocatīvus - кличний Латинську аблатів об'єднав значення трьох колись самостійних індоєвропейських відмінків: інструментального чи орудного instrumentālis, так називали знаряддя чи засіб дії; місцевого locatīvus, так називали місце дії; отложітельного, удалітельного ablatīvus, символу предмет або особа, від якого щось віддаляється, відділяється. Свою назву ablat īvus отримав від цієї останньої функції. Латинську ablat īvus співвідноситься з російським орудний відмінком, але зберігає значення місця і видалення.

П'ять відмін іменників

У залежності від закінчення історичної основи латинські іменники діляться на п'ять відмін (declinatio): I схиляння - основа на-a II схиляння - основа на -ŏ/-ĕ III схиляння - основа на приголосний звук або-ī IV схиляння - основа на-ŭ V схиляння - основа на-ē Оскільки історичну основу найчастіше важко виділити з-за злиття її голосного звуку з закінченням, приналежність слова до того чи іншого відміні практично визначається по закінченню рід. відмінка од. числа (genetīvus singulāris)

Закінчення gen. sing. I - V відмін

Відмінювання

I

II

III

IV

V


Закінчення

-Ae

-Ĭs

-Ūs

-Ei















У словниках завжди поруч з називним відмінком наводиться закінчення або повна форма родового відмінка (gen. sing.):

terra, ae f земля, країна lupus, ī m вовк avis, ĭs f птах casŭs, ūs m випадок; відмінок res, rĕi f річ; справу

NB Заучуючи іменники, слід обов'язково запам'ятовувати їх у двох формах - називного і родового відмінків, наприклад: terra, terrae, femininum земля, країна. Якщо від форми gen. sing. відкинути закінчення, то ми отримаємо основу, яку будемо називати практичної. Так, наприклад, в іменника I відмінювання terra (gen. sing. Terrae) практична основа terr-, історична ж - terra-. Надалі історичну основу ми будемо називати просто "основою".

I Відмінювання

Іменники, прикметники, присвійні займенники

До I відміні належать іменники з основою на-a. У nom. sing. всі іменники I відміни закінчуються на-ă, наприклад: aquă вода, terră земля. Практичним ознакою I відмінювання є закінчення gen. sing.-ae: nom. sing. aqu a, gen. sing. aqu ae. Більшість іменників I відміни - жіночого роду. (Пор. в російській мові відмінювання іменників типу вода, земля, трава, і всі вони жіночого роду). Але слова, що позначають осіб чоловічої статі, в тому числі і власні імена - чоловічого роду: agricŏla, ae m хлібороб, nauta, ae m моряк, incŏla, ae m житель, Catilīna, ae m Катилина. (Пор. у російській мові слова дідусь, воєвода, староста, Фома. Як і в латинській мові, в даному випадку граматичний рід підпорядковується природному).

aqua, ae f вода

Падіж

Singularis

Pluralis


N.

aqu ă

aquae


G.

aquae

aqu ārum


D.

aquae

aquis


Acc.

aquam

aquas


Abl.

aqu ā

aquis


V.

aqu ă

aquae















1. Nom. і voc. од. та багато інших. числа імен I відмінювання збігаються. 2. Abl. sing. закінчується на довгий голосний основи-ā 3. Dat. і abl. pl. збігаються. Це сопаденіе є особливістю всіх відмін. Так само, як і іменники з основою на-a, схиляються прикметники жіночого роду, наприклад: magnă велика - terra magna велика земля:

Падіж

Singularis

Pluralis


N., V.

terr ă magn ă

terrae magnae


G.

terrae magnae

terr ārum magn ārum


D.

terrae magnae

terris magnis


Acc.

terram magnam

terras magnas


Abl.

terr ā magn ā

terris magnis















Точно так само схиляються присвійні займенники жіночого роду: mea моя, tua твоя, nostra наша, vestra ваша і зворотно-присвійний займенник жіночого роду sua своя *:

nom. sing. nostra terra magna наша велика країна gen. sing. nostrae terrae magnae нашої великої країни і т.д.

* Зворотно-присвійний займенник у латинській мові (як і у французькому, німецькому, англійському, італійському і ін мовами, але на відміну від російської) вживається тільки стосовно до підлягає 3-ї особи. У російській мові займенник "свій" застосовується незалежно від особи підлягає. Латинські присвійні займенники змінюють свою форму в соотв. з обличчям і числом дієслова: epistŏlam meam mitto - я посилаю свій лист epistŏlam tuam mittis - ти посилаєш свій лист epistŏlam suam mittit - він (вона) посилає свій лист epistŏlam nostram mittĭmus - ми посилали свій лист epistŏlam vestram mittĭtis - ви посилаєте свій лист epistŏlam suam mittunt - вона посилають свій лист

Словотвір іменників I відміни

Іменники I відмінювання утворюються як від дієслівних, так і від іменних основ. 1. Іменні основи. Від основи прикметників за допомогою суфіксів-ia,-itia утворюються іменники зі значенням властивості, якості або стану:

avārus, a, um скупий; avar-itia, ae f скупість justus, a, um справедливий; just-itia, ae f справедливість miser, ĕra, ĕrum нещасний; miser-ia, ae f злидні; нещастя

2. Дієслівні основи. a) Від основи інфекту з суфіксами - (e) ntia, - (a) ntia утворюються іменники зі значенням якості або стану:

scire знати; sci-entia, ae f знання ignorāre не знати; ingor-antia, ae f незнання, невігластво

б) Від основи Супін за допомогою суфіксів - (t) ura, - (s) ura утворюються іменники зі значенням результату дії:

colo, colui, cultum 3 обробляти; cul-tūra, ae f обробка pingo, pinxi, pictum 3 малювати; pic-tūra, ae f картина

Всі ці типи словотвору в I відміні продуктивні.

Прийменники

Прийменники за походженням - прислівники, лексично уточнюючі основне значення відмінкової форми. Так, наприклад, основне значення аблатіве - видалення, віддалення - лексично може уточнюватися приводами ex, ab: ex horto з саду, ab horto від саду і ін Як прислівники, прийменники спочатку не мали закріпленого місця в реченні. Від цього в латинській мові збереглися деякі сліди, наприклад, вживання прийменника між визначенням і визначальним словом: magna cum virtute з великою доблестю, qua de causa з якої причини, чому і ін Деякі слова і в класичному латинською мовою вживаються і як прислівники і як прийменники, наприклад, ante, post, contra та ін: ante volat летить попереду, де ante - прислівник, ante lucem перед світанком, де ante - прийменник, употр. з вин. відмінком. Прийменники - розвивається частина мови, постійно поновлена ​​за рахунок інших частин мови, наприклад, іменників, застиглих у якомусь відмінку; наприклад в abl.: Causa - з причини, gratia - завдяки, заради. Прийменники causa, gratia вживаються з родовим відмінком і постпозитивно: belli causa через війну. У латинській мові прийменники поєднуються або з знахідному відмінку або з аблатіве. І тільки два прийменника (in і sub) поєднуються і з тим, і з іншим відмінком. 1. Найбільш уживані прийменники із знахідним відмінком:

ad до, при ante до, перед apud у, біля contra проти, всупереч ob через per через post після praeter крім propter через, внаслідок, унаслідок trans через

2. Найбільш уживані прийменники з аблатіве:

a (ab) від cum з (спільність) de с, з (відділення), про, про; згідно, з e (ex) з prae попереду, перед, з-за pro за, на захист; замість sine без

3. Прийменники з двома відмінками:

in в, на - "куди?" + Acc.; "Де?" + Abl. sub під - "куди?" + Acc.; "Де?" + Abl.

Примітки: 1. Прийменники a і e перед словами, що починаються з голосного звуку, беруть форум ab і ex. 2. Запам'ятайте прийменники з аблатіве і з двома відмінками (in, sub). Більшість прийменників в латинській мові поєднуються зі знахідним відмінком. Ці прийменники ви зустрінете в наступних уроках.

Praesens indicativi дієслова esse

Дієслово esse бути утворює основні дієслівні фори від різних основ подібно рос. є-був; ньому. sein, war, gewesen, англ. to be, was та іншим індоєвропейським мовам. Таке явище називається супплетивизмом (від латинського слова supplet īvus додатковий). Крім того, при відмінюванні дієслова esse у praesens ind. спостерігається чергування основ s / es. (Пор. рос. 3-є особа од. Числа - "є", 3-я особа мн. Числа - "суть"; ньому. 3-є особа од. Числа - ist, 3-я особа мн. Числа sind і тощо)

Особа

Singularis

Pluralis


1.

sum * я є

sumus ми є


2.

es ти є

estis ви є


3.

est він (а) є

sunt вони є (суть)















* У відмінюванні дієслова esse перед носовими звуками m і n зберігся тематичний голосний ŭ. У російській мові дієслово бути в теперішньому часі втратив відмінювання, тобто по обличчях і числах не розрізняється. У давньоруській мові дієслово бути спрягався:

Од. число: 1. єсмь; 2. єси; 3. є; Мн. число: 1. єсмь; 2. есте; 3. суть (Соут).

Datīvus commŏdi (incommŏdi)

Давальний відмінок може позначати особа або предмет, в інтересах яких (або на шкоду яким) здійснюється дія. Такий давальний відмінок називається datīvus commŏdi (incommŏdi) (давальний інтересу) і перекладається на російську мову родовим відмінком з приводами заради, для:

Non scholae, sed vitae discĭmus. - Ми вчимося не для школи, а для життя.

Ablatīvus modi

Аблатів може висловлювати образ чи спосіб перебігу дії. У цій функції аблатів імені вживається звичайно з визначенням без прийменника або з прийменником cum, який часто ставиться між визначенням і визначальним словом. Такий аблатів називається ablatīvus modi (аблатів способу дії):

magnā curā cum magnā curā magnā cum curā

\} /

дуже дбайливо, ретельно (букв.: з великою турботою)

Синтаксис простого поширеного пропозиції

1. Порядок слів в латинській мові класичного періоду - щодо закріплений:

а) підмет зазвичай ставиться на першому місці; б) присудок звичайно ставиться на останньому місці. Якщо присудок стоїть на першому місці в реченні, то з точки зору латинської мови це інверсія, і, значить, на сказуемом лежить особливе логічний наголос; в) пряме доповнення виражається тільки вин. відмінком без прийменника і ставиться найчастіше перед присудком або ближче до присудка; г) узгоджене визначення ставиться переважно після обумовленого слова.

2. Дієслово esse у значенні зв'язки зазвичай не опускається, за винятком прислів'їв, приказок, сентенцій, де він може і опускатися. 3. Іменна частина складеного присудка ставиться в називному відмінку, узгоджуючи з підметом пропозиції. 4. Заперечення при дієсловах не змінює дієслівного управління і не міняє конструкції пропозиції. 5. У латинській негативному реченні може бути тільки одне заперечення (в тому числі негативні слова - займенники, прислівники). Якщо в реченні є два запереченні, то всі висловлювання набуває підкреслено позитивний сенс.

Лексичний мінімум

agricŏla, ae m землероб agricultūra, ae f землеробство amicitia, ae f дружба amo 1 любити bestia, ae f тварина, звір cito швидко, скоро colo, colui, cultum 3 обробляти, доглядати; почитати cura, ae f турбота, намагання epistŏla, ae f лист fortūna, ae f доля, доля; щастя incŏla, ae m житель natūra, ae f природа patria, ae f батьківщину, батьківщина quia так як, тому що scientia, ae f знання; наука silva, ae f ліс studeo, studui, - 2 (+ dat.) прагнути, намагатися; (старанно) займатися sum, fui, -, esse бути tabŭla, ae f дошка; картина terra, ae f земля; країна victoria, ae f перемога vita, ae f життя

II Відмінювання

Іменники II відміни

До II відміні належать іменники чоловічого і середнього роду з основою на ŏ / ě. Gen. sing. всіх імен II відміни закінчується на-ī. У nom. sing. іменники чоловічого роду закінчуються на-ŭs і-ĕr, а іменники середнього роду на-ŭm:

amīcŭs, amīcī m один puĕr, puĕrī m хлопчик agĕr, agrī m полі exemplŭm, exemplī n приклад

Відмінювання іменників чоловічого роду

Падіж

Sing.

Pl.

Sing.

Pl.

Sing.

Pl.


N.

amīc ŭs

amīc ī

puĕr

puĕr ī

agĕr

agr ī


G.

amīc ī

amīc ōrum

puĕr ī

puĕr ōrum

agr ī

agr ōrum


D.

amīc ō

amīc īs

puĕr ō

puĕr īs

agr ō

agr īs


Acc.

amīc ŭm

amīc ōs

puĕrŭm

puĕr ōs

agrŭm

agr ōs


Abl.

amīc ō

amīc īs

puĕr ō

puĕr īs

agr ō

agr īs


V.

amīc ĕ

amīc ī

puĕr

puĕr ī

agĕr

agr ī





До II відміні відноситься іменник чоловічого роду vir, im чоловік, чоловік:

N., V.

Sing.

vir

Pl.

virī

G.


virī


virōrum

D., Abl.


virō


virīs

Acc.


virŭm


virōs

Примітка: Назви країн, міст, островів і дерев II відміни на-ŭs - ЖІНОЧОГО РОДУ. Наприклад: Aegyptus, if Єгипет; Corinthus, if Коринту Rhodus, if Родос; laurus, if лавр.

Відмінювання іменників середнього роду

Падіж

Singulāris

Plurālis


N., V.

exempl ŭm

exempl ă


G.

exempl ī

exempl ōrum


D.

exempl ō

exempl īs


Acc.

exempl ŭm

exempl ă


Abl.

exempl ō

exempl īs







1. Тільки в словах чоловічого роду на-ŭs (типу amicus) vocativus sing. Має форму, відмінну від nom. sing.: amic e. Саме в цьому відмінку проявляється чергується з ŏ звук основи ĕ. СР в російській мові архаїчні форми кличного відмінка старче, отче, боже і т.п. 2. У імен II відміни голосний основи ŏ в кінцевому закритому складі редукували в ŭ: nom. sing. lupŭs <lupŏs, acc. sing. lupŭm <lupŏm, nom.-acc. sing середнього роду exemplŭm <exemplŏm. 3. Abl. sing. закінчується на довгий голосний основи-ō. 4. Dat. Та abl. sing. імен II відміни збігаються. 5. Dat. Та abl. pl., як відомо, завжди збігаються; як і у імен I відмінювання вони закінчуються на-is. 6. У словах puer хлопчик, vesper вечір і деяких інших звук ĕ належить основі і зберігається у всіх відмінках (пор. російське вітер - вітру). 7. Nom. і acc. sing. і pl. середнього роду (іменників, прикметників, дієприкметників і займенників) завжди збігаються. Nom. і acc. pl. середнього роду завжди закінчуються на-ă (пор. у російській мові: од. число ім. та вин. п. - вікно, мн. число ім. та вин. п. - вікна).

Словотвір іменників II відміни

Більшість імен II відміни утворюється від дієслівних основ. 1. Від основи інфекту:

а) за допомогою суфікса-mentum утворюються іменники середнього роду зі значенням знаряддя дії або результату дії: instruĕre влаштовувати - instrumentum, i n знаряддя ornāre прикрашати - ornamentum, i n прикраса arguĕre доводити - argumentum, i n доказ б) (усіченої) за допомогою суфікса-ium утворюються іменники середнього роду із значенням дії, стану: studēre прагнути; займатися - studium, ii n прагнення; заняття gaudēre радіти - gaudium, ii n радість

2. Від основи Супін за допомогою суфікса - (t) orium, - (s) orium утворюються іменники зі значенням місця дії:

audīre слухати - auditorium, ii n аудиторія, клас observāre спостерігати - observatorium, ii n обсерваторія

3. Від іменних основ (іменника):

а) за допомогою суфікса-arius утворюються іменники чоловічого роду, що позначають професію чи заняття: taberna, ae f лавка - tabernarius, ii m крамар sica, ae f кинджал - sicarius, ii m вбивця argentum, in срібло; гроші - argentarius, ii m змінювала б) за допомогою суфікса-arium утворюються іменники середнього роду, що позначають вмістилище чого-небудь: tabŭla, ae f дощечка; запис - tabularium, ii n архів aes, aeris n мідь; гроші - aerarium, ii n скарбниця

Прикметники I - II відміни

По II відміні схиляються прикметники чоловічого роду, що закінчуються в nom. sing. на-ŭs і-ĕr, і прикметники середнього роду, що закінчуються в nom. sing. на-ŭm. Прикметники чоловічого і середнього роду, схиляються по II відміні, і прикметники жіночого роду, схиляються по I відміні, складають систему прикметників I - II відміни. Заучувати їх форми слід в такому порядку:

magnus, magna, magnum великий liber, libĕra, libĕrum вільний pulcher, pulchra, pulchrum красивий

Прикметники I - II відміни на-ĕr, подібно іменником, бувають двох типів. У переважної більшості прикметників на-ĕr (наприклад, pulcher та ін) звук-ĕ-побіжний і з'являється лише у формі nom. sing. чоловічого роду (пор. відмінювання іменника ager). У невеликої групи прикметників на-ĕr, звук-ĕ-належить основі і зберігається у всіх формах (пор. відмінювання іменника puer):

liber, libĕra, libĕrum вільний miser, misĕra, misĕrum нещасний asper, aspĕra, aspĕrum шорсткий; важкий tener, tenĕra, tenĕrum ніжний

У словниках прикметники I - II відміни даються в скороченій формі і переводяться тільки в чоловічому роді:

magnus, a, um великий liber, ĕra, ĕrum вільний pulcher, chra, chrum красивий

Прикметники вживаються: 1. Як узгоджене визначення: hortus magnus великий сад, agricŏla bonus хороший землероб. В останньому випадку іменник agricŏla, ae m землероб схиляється за I відміні, а прикметник bonus, узгоджене з ним у роді, схиляється за II відміні, 2. Як іменна частина складеного присудка: hortus magnus est сад - великий. Прикметники всіх трьох родів можуть субстантивована: Romānus, a, um римський

Romānus, i m римлянин Romāna, ae f римлянка

Особливо часто субстантівіруются прикметники середнього роду: bonus, a, um хороший; добрий, bonum, in благо.

Pronomĭna possesīva (присвійні займенники)

За I і II відмін змінюються присвійні займенники: meus, mea, meum мій tuus, tua, tuum твій noster, nostra, nostrum наш vester, vestra, vestrum ваш і зворотно-присвійний suus, sua, suum свій.

Participium perfecti passīvi (дієприкметник минулого часу пасивного стану)

Participium perfecti passīvi дієслів всіх дієвідмін утворюється від основи Супін за допомогою родових закінчень-ŭs,-ă,-ŭm. Наприклад, у дієслова legi, legi, lectum, legĕre (3) читати Супіна - lectum, основа Супін lect-, parti cipium perfecti passīvi lectŭs, ă, ŭm n прочитаний. Participium perfecti passīvi відмінюється як прикметник I - II відміни і соотв. російській пасивних дієприкметників доконаного виду.

Лексичний мінімум

ager, agri m поле, рілля; територія aqua, ae f вода aro 1 орати bonus, a, um хороший; добрий campus, im поле, луг curo 1 (+ acc.) дбати; доглядати domĭnus, im пан, господар exemplum, in приклад femina, ae f жінка fluvius, ii m річка habĭto 1 жити, проживати lupus, im вовк; lupa, ae вовчиця magnus, a, um великий, великий malus, a, um поганий; злий moveo, movi, motum 2 рухати; спонукати ; хвилювати multus, a, um численним pl. multi, ae, a багато negotium, ii n справа, заняття nihil ніщо; анітрохи noster, tra, trum наш parvus, a, um маленький rivus, im струмок, потік servus, im раб, слуга traho, traxi, tractum 3 тягти; тягнути , спричиняти verbum, in слово; дієслово vir, viri m чоловік, чоловік, людина

Дієслова III дієвідміни на-IO

З першого уроку ви вже знаєте, що 1-е особа од. числа дієслів IV дієвідміни в praes. ind. act. закінчуються на-io, а інфінітив на-īre, наприклад: audio, audīre. Є невелика група дуже уживаних дієслів, 1-е особа од. число яких закінчується, як і у дієслів IV дієвідміни, на-io, але інфінітив у них закінчується на-ēre, як у дієслів III дієвідміни. Ці дієслова називаються дієсловами III дієвідміни на -Io. Основа інфекту у них закінчується на-ĭ-(коротке) на відміну від дієслів IV дієвідміни, де в основі інфекту-ī-(довгий). Ці дієслова відмінюються в praes. ind. act. так само, як і дієслова IV дієвідміни, але так як основа їх закінчується на-ĭ-, то в трискладових і складних формах наголос падає на третій склад від кінця, як у дієслів III дієвідміни. Найбільш вживані дієслова цієї групи слід завчити:

capio, cēpi, captum, capĕre (3) брати facio, fēpi, factum, facĕre (3) робити fugio, fūgi, fugĭtum, fugĕre (3) бігти; уникати jacio, jēci, jactum, jacĕre (3) кидати conspicio, conspexi, conspectum, conspicĕre (3) оглядати, дивитися

Praesens indicatīvi actīvi дієслова capio, cēpi, captum, capĕre

Особа

Singularis

Pluralis


1.

capi-o я беру

capĭ-mus ми беремо


2.

capi-s ти береш

capĭ-tis ви берете


3.

capi-t він (а) бере

capi-u-nt вони беруть







Accusatīvus cum infinitīvo

(Загальні відомості)

У латинській мові залежно від дієслів і дієслівних словосполучень із значенням повідомлення або сприйняття інформації, а також виявлення бажання, вживається поширеної доповнення, що складається з знахідного відмінка іменника (займенника) і інфінітива. Таке складне пряме доповнення називається оборотом accusatīvus cum infinitīvo (знахідний з невизначеним, порівн. В англ. - Complex Object, в ньому. - Akkusativ mit Infinitiv, у франц. Мовою - proposition infinitive):

acc.

inf.

audio

puellam

cantare

acc. cum inf.

Між частинами цього розповсюдженого доповнення існують відносини логічного суб'єкта (puellam) і логічного предиката (cantāre). У російській мові поширеної додаток виражається зазвичай підрядним реченням. Тому на російську мову оборот accusat īvus cum infinitīvo перекладається підрядним додатковим реченням із союзом що (щоб), в якому accusatīvus (логічний суб'єкт латинського обороту - puellam) стає підметом, а infinit īvus (логічний предикат - cantāre) - присудком, вираженим особистої формою дієслова. Таким чином, наш приклад: audio puellam cantare слід перевести: я чую, що дівчинка співає. Іменна частина логічного предиката в обороті accusat īvus cum infinitīvo узгоджується зі своїм логічним суб'єктом в роді, числі і завжди стоїть у знахідному відмінку: Scimus terram esse sphaeram. Ми знаємо, що земля - куля. Scimus terram rotundam esse. Ми знаємо, що земля кругла . Основні дієслова, при яких вживається оборот acc. cum inf.:

1. Verba dicendi (дієслова мовлення): dicĕre говорити, narrāre розповідати, scribĕre писати, respondēre відповідати, tradĕre передавати і т.п. 2. Verba putandi (дієслова думки): putāre думати, existimāre думати, вважати, intellegĕre розуміти, scire знати, credĕre вірити і т.п. 3. Verba sentiendi (дієслова чуттєвого сприйняття): sentīre відчувати, vidēre бачити, audīre чути, слухати і т.п. 4. Verba voluntātis (дієслова волевиявлення): velle хотіти, nolle не хотіти, malle віддавати перевагу, cupĕre бажати, jubēre наказувати і т.п. 5. Accusatīvus cum infinitīvo вживається також при безособових дієсловах і виразах: constat відомо, appāret явно, очевидно, notum est відомо, visum est видно, очевидно і т.п.

Лексичний мінімум

capio, cepi, captum 3 брати, отримувати concordia, ae f згоду erro 1 блукати; помилятися fabŭla, ae f розповідь, оповідання; байка facio, feci, factum 3 робити, здійснювати fama, ae f чутка forma, ae f форма, зовнішній вигляд; краса gloria, ae f слава habeo, habui, habĭtum 2 мати insŭla, ae f острів jaceo, jacui, jacĭtum 2 лежати littĕra, ae f буква; pl. littĕrae, ārum лист, писемність; наука nauta, ae m моряк nunc тепер, нині poēta, ae m поет sapientia, ae f мудрість scio, scivi, scitum 4 знати і вміти

Imperatīvus (наказовий спосіб)

1. Категоричне наказ в латинській мові виражається формами наказового способу (імперативу) і відноситься до 2-го особі од. та багато інших. числа. Форма імперативу 2-го особи од. числа дієслів I, II і IV дієвідмін являє собою чисту основу інфекту:

I відмінювання: ornā! прикрашай II відмінювання: docē! вчи! IV відмінювання: audī! слухай

У дієслів III дієвідміни до основи додається-ĕ: teg-ĕ! покривай! Таку ж форму імперативу в 2-м особі од. числа мають і дієслова III дієвідміни на-io: capĕ! бери! Для утворення форми імперативу 2-го особи мн. числа до основи інфекту приєднується закінчення-tĕ:

I відмінювання: ornā-te! прикрашайте II відмінювання: docē-te! вчіть III відмінювання: capĭ-te! беріть IV відмінювання: audī-te! слухайте

У дієслів правильного III дієвідміни закінчення-tĕ у 2-му особі мн. числа приєднується за загальним правилом з допомогою тематичного (з'єднувального) голосного-ĭ: teg-ĭ-te! покривайте! NB. Imperatīvus sing. Дієслів ducĕre вести, dicĕre говорити, facĕre робити і ferre нести закінчуються на приголосний: duc! веди!; dic! говори!; fac! роби!; fer! неси! Imperatīvus pl.: Duc-ĭ-te! ведіть!; dic-ĭ-te! говорите!; facĭ-te! робіть!; fer-te! несіть! 2. Для вираження заборони в латинській мові вживається аналітична форма, що складається з поєднань слів noli (sing.), nolīte (pl.) (noli, імператив від дієслова nolle не бажати - букв.: не бажай!; nolīte - букв.: не бажайте!) і інфінітив дієслова:

I дієвідміну

II відмінювання


Sing.

noli ornāre! не прикрашай!

noli docēre! не вчи!


Pl.

nolīte ornāre! не прикрашайте!

nolīte docēre! не вчіть!


III дієвідміну

III відмінювання на-io


Sing.

noli tegĕre чи ж не покривай!

noli capĕre! не бери!


Pl.

nolīte tegĕre! не покривайте!

nolīte capĕre! не беріть!


IV дієвідміну


Sing.

noli audīre! не слухай!


Pl.

nolīte audīre! не слухайте!




Префіксація як один із способів словотворення

У латинській мові префікси (приставки) відіграють велику роль в систему словотвору, головним чином дієслівного, і дещо меншу роль в системі іменного словотвору. Префікси, як і прийменники, за походженням - прислівники, що мають значення місця, напрями, спільності дії тощо Одні й ті ж прислівники вживалися як для уточнення конкретного значення відмінкової форми (приводи), так і для уточнення характеру протікання дії (префікси). Тому префікси лексично збігаються (співвідносяться) з приводами. Префікси мають таке значення:

a-(ab-)

- Видалення

ad-


- Наближення

con-


- Спільність дії

de-


- Відділення, рух зверху вниз

dis-(di-) *


- Поділ

e-(ex-)


- Рух зсередини

in-


- Рух всередину або на поверхню

prae-


- Положення попереду

pro-


- Рух вперед

re-(red-) *


- Рух назад або повторюваність дії

trans-(tra-)


- Рух за якусь межу, через що-л.

* Префікси dis-(di-) і re-(red-) з приводами не співвідносяться. Приклади дієслівної префіксації:

dūco, duxi, ductum, ducĕre (3) вести ab dūco, dux i, ductum 3 відводити ad dūco, duxi, ductum 3 приводити con dūco, duxi, ductum 3 зводити, збирати de dūco, duxi, ductum 3 відводити, відводити; зводити вниз di dūco, duxi, ductum 3 розводити e dūco, duxi, ductum 3 виводити in dūco, duxi, ductum 3 вводити; наводити pro dūco, duxi, ductum 3 виводити вперед re dūco, duxi, ductum 3 вести тому, відводити tra dūco, duxi, ductum 3 переводити pono, posui, posĭtum, ponĕre (3) класти, ставити, поміщати ap pōno (ad + pōno), posui, posĭtum 3 прикладати, приставляти com pōno, posui, p osĭtum 3 складати разом, складати de pōno, posui, posĭtum 3 відкладати dis pōno, posui, posĭtum 3 розташовувати, розміщувати ex pōno, posui, posĭtum 3 викладати, виставляти im pōno, posui, posĭtum 3 вкладати, поміщати prae pōno, posui, posĭtum 3 класти, ставити попереду; віддавати перевагу pro pōno, posui, posĭtum 3 класти вперед; пропонувати re pōno, posui, posĭtum 3 відкладати, класти назад trans pōno, posui, posĭtum 3 перекладати, переміщати

Примітки: 1. Кінцеві голосні префіксів ad-, con-, in-перед наступним приголосним асимілюються:

cedo йду - ac cēdo (< ad + cēdo) підходжу pono кладу - im pōno (< in + pōno) вкладаю pono кладу - com pōno (< con + pō no) складаю

2. Якщо в слові голосний першого складу короткий, то в префіксальної формі, коли склад стає серединним, цей голосний редукується:

а) у серединному відкритому складі в ĭ: căpio беру - conc ĭ pio (<con + căpio) збираю б) у серединному закритому складі в ĕ: conc e ptum (<con + căptum), Супіна від дієслова concipio, concēpi, conceptum 3.

Приклади іменний префіксації: a-, ab-

avus, i m дід - ab ăvu s, im прапрадід surdus, a, um глухий; бездушна - ab surdus, a, um немилозвучний, неприємний; безглуздий, безглуздий

con-

cor, cordis n серце - con cordia, ae f згоду termĭnus, i m межа, кордон - con termĭnus, a, um суміжний, суміжний, прикордонний

dis-

cor, cordis n серце - dis cordia, ae f розбрат sonus, i m звук - dis sŏnus, a, um неспівзвучний, немилозвучний

pro-

avus, i m дід - pro ăvus, im предок

prae-**

judicium, ii n суд; судження - prae judicium, ii n попереднє рішення, судження; предосужденіе matūrus, a, um стиглий; зрілий - prae matūrus, a, um передчасний

in-як іменного префікса має негативне значення

amicus, i m друг - in imīcus, im недруг justus, a, um справедливий - in justus, a, um несправедливий

** Prae-і per-в ролі префікса прикметника підсилюють якість предмета: clarus, a, um світлий, знаменитий - prae clārus, a, um дуже світлий, вельми знаменитий; multus, a, um численний - per multus, a, um дуже численний Латинські префікси в більшості випадків мають дуже чітке значення, майже не допускає полісемії (багатозначності). Цим пояснюється широке вживання префіксів для утворення нових слів у латинській мові. Латинські префікси нерідко використовуються в сучасних мовах при створенні наукової і технічної термінології. Наприклад: репродуктор, конференція, кореляція, ретрансляція і т.п.

Дієслова складні з esse

Від дієслова sum, fui, -, esse бути за допомогою префіксів утворюється ряд дуже уживаних похідних дієслів:

absum, afui, -, abesse відсутні; відстояти adsum, affui, -, adesse бути присутнім; допомагати desum, defui, -, deesse бракувати, не вистачати intersum, interfui, -, interesse (+ dat.) перебувати серед чого-л., учавствовать в чому-л. obsum, obfui, -, obesse (+ dat.) шкодити praesum, praefui, -, praeesse (+ dat.) бути попереду, стояти на чолі кого-л., чого-л. prosum, profui, -, prodesse допомагати, бути корисним supersum, superfui, -, superesse бути, залишатися в живих, в цілості

Дієслова складні з esse відмінюються як простий дієслово esse. Наголос ставиться за загальними правилами латинської мови і тому може падати і на префікс.

Зразки відмінювання дієслів, складних з esse Praesens indicativi absum, afui, -, abesse відсутні

Особа

Singularis

Pluralis

1.

ab-sum я відсутня

ab-sŭmus ми відсутні

2.

ab-es ти отсутствуешь

ab-estis ви відсутні

3.

ab-est він відсутній

ab-sunt вони відсутні

prosum, profui, -, prodesse допомагати

Особа

Singularis

Pluralis

1.

pro-sum я допомагаю

pro-sŭmus ми допомагаємо

2.

prod-es ти допомагаєш

prod-estis ви допомагаєте

3.

prod-est він допомагає

pro-sunt вони допомагають

Префікс pro-зберігається перед формами дієслова esse, що починаються з приголосного, і приймає вигляд prod-перед формами, що починаються з голосного.

Відмінювання дієслова posse

Дієслово possum, potui, -, posse могти в praes. ind. є результат складання форм дієслова esse з коренем прикметника pot-is могутній (pot-sum> possum). Перед формами дієслова esse, що починаються з s-(sum, sumus, sunt), перша частина складання в результаті асиміляції давала pos-, перед формами ж, що починаються на e-(es, est, estis), перша частина складання залишалася без зміни: pot-.

Особа

Singularis

Pluralis

1.

pos-sum я можу

pos-sŭmus ми можемо

2.

pot-es ти можеш

pot-estis ви можете

3.

pot-est він може

pos-sunt вони можуть

Лексичний мінімум

absum, afui, -, abesse відсутні adsum, affui, -, adesse бути присутнім; допомагати amīcus, i m один clarus, a, um ясний, світлий; знаменитий discipŭlus, i m учень forum, i n площа; ринок latus, a, um широкий liber, bri m книга magister, tri m вчитель monstro 1 показувати niger, nigra, nigrum чорний oppĭdum, i n місто optĭme дуже добре, чудово possum, potui, -, posse могти, бути в змозі primus, a, um перший publĭcus, a, um громадський pulcher, chra, chrum гарний, прекрасний respondeo, ndi, nsum 2 відповідати salūto 1 вітати salve! salvēte! здрастуй! здрастуйте! schola, ae f школа studium, ii n старання, старанність; заняття varius, a, um строкатий; різний, різноманітний, різний vester, vestra, vestrum ваш via, ae f дорога, вулиця video, vidi, visum 2 бачити

Praesens indicatīvi passīvi (теперішній час дійсного способу пасивного застави)

Praesens indicatīvi passīvi дієслів чотирьох правильних дієвідмін утворюється синтетично, подібно praes. ind. act., тобто до основи інфекту приєднуються особисті закінчення пасивного застави за тими ж правилами, що і в praes. ind. act.

Приватні закінчення пасивного застави

Особа

Singularis

Pluralis


1.

-R

-Mur


2.

-Ris

-Mĭni


3.

-Tur

-Ntur





Слід лише зауважити, що: 1. 1-е особа од. числа praes. ind. act. всіх дієвідмін утворюється шляхом додавання особистого закінчення безпосередньо до форми 1-го особи praes. ind. act.: orno-r, doceo-r, tego-r, audio-r. У латинській мові пасивний стан дуже розповсюджений. У російській мові він малоупотребітелен і його зазвичай перекладають описово, формою 3-ї особи мн. числа (тобто в невизначено-особистому значенні): orno-r мене прикрашають; doceo-r мене вчать, навчають; tego-r мене покривають; audio-r мене слухають, вислуховують. 2. У 2-му особі од. числа дієслів III дієвідміни в положенні перед звуком r (перед закінченням-ris) зберігся древній тематичний голосний-ĕ (у дієслів III дієвідміни на-io: ĭ> ĕ): teg-ĕ-ris, capĕ-ris.

Число

Особа

I дієвідміну ornāre

II відмінювання docēre


singulāris

1.

orno-r мене прикрашають

doceo-r мене навчають



2.

ornā-ris тебе прикрашають

docē-ris тебе навчають



3.

ornā-tur його прикрашають

docē-tur його навчають


plu rālis

1.

ornā-mur нас прикрашають

docē-mur нас навчають



2.

ornā-mĭni вас прикрашають

docē-mĭni вас навчають



3.

orna-ntur їх прикрашають

doce-ntur їх навчають





Число

Особа

III дієвідміну tegĕre

III відмінювання на-io capĕre


singulāris

1.

tego-r мене покривають

capio-r мене беруть



2.

teg-ĕ-ris тебе покривають

capĕ-ris тебе беруть



3.

teg-ĭ-tur його покривають

capĭ-tur його беруть


plurālis

1.

teg-ĭ-mur нас покривають

capĭ-mur нас беруть



2.

teg-i-mĭni вас покривають

capi-mĭni вас беруть



3.

teg-u-ntur їх покривають

capĭ-u-ntur їх беруть





Число

Особа

IV дієвідміну audīre


singulāris

1.

audio-r мене слухають



2.

audī-ris тебе слухають



3.

audī-tur його слухають


plurālis

1.

audī-mur нас слухають



2.

audi-mĭni вас слухають



3.

audi-u-ntur їх слухають





Inf initīvus praesentis passīvi дієслів I, II, IV дієвідмін утворюється приєднання до основи інфекту закінчення-ri. Inf. praes. pass. правильних дієслів III дієвідміни і дієслів III дієвідміни на-io закінчується на-i:

ornā-ri бути прикрашаємо, прикрашатися; docē-ri бути учнем, навчатися; teg-i бути покриваються, покриватися; capi братися (кимось); audī-ri бути слухають, вислуховується;

Латинські неперехідні дієслова (verba intransitīva), на відміну від подібних дієслів у російській мові, можуть мати форму пасивного стану 3-ї особи од. числа, що вживається в невизначено-особистому значенні (в російській мові їм соотв. 3-є особа мн. числа), наприклад, дієслова: pugno 1 битися і venio 1 приходити - неперехідні, але від них можна утворити форму пасивного стану pugnātur б'ються і venītur приходять, що має невизначено-особисте значення.

Активна і пасивна конструкція

У пропозиції з присудком, вираженим перехідним дієсловом, можливі дві конструкції: активна і пасивна. При вживанні активної конструкції присудок стає в дійсній заставі і вказує на те, що дія відбувається підметом і поширюється на пряме доповнення пропозиції:

Rivus hortum cingit. Струмок оточує сад. Discipŭlus librum legit. Учень читає книгу. Librum lego. Я читаю книгу.

При вживанні пасивної конструкції присудок ставиться в пасивному стані і вказує на те, що підлягає випробовує на собі дію непрямого доповнення. Якщо непряме доповнення виражено ім'ям неживим, то воно ставиться у аблатіве, який називається ablativus instrumenti (аблатів знаряддя):

Hortus rivō cingĭtur. Струмок оточує сад (букв.: сад оточується струмком)

Якщо непряме доповнення виражено ім'ям одушевленим (або займенником), то воно ставиться у аблатіве з прийменником a (ab) і називається ablativus auctōris (аблатів дійової особи):

Liber a discipŭlō legĭtur. Учень читає книгу (букв.: книга читається учнем). Liber a me legĭtur. Я читаю книгу (букв.: книга читається мною).

У російській мові не розрізняються відмінок дійової особи і речі в пасивній конструкції, і в тому і в іншому випадку вживається орудний відмінок без прийменника. У сучасних європейських мовах (німецькому, французькому, англійському), подібно латинської мови, ці значення розрізняються. Так, для позначення чинного предмета в англ. Мові вживається прийменник with, в ньому. - Durch, у фр. - De. Для позначення ж дійової особи в англ. мові вживається прийменник by, в ньому. - Von, у фр. - Par.

Accusatīvus duplex. nominatīvus duplex

При дієсловах зі значенням:

вважати (кого ким, що чим): puto 1, existĭmo 1 називати (кого ким, що чим): nomĭno 1, appello 1, voco 1, dico 3 посилати (кого ким, в якості кого, що в якості чого): mitto 3 робити (кого ким, що чим): facio 3 вибирати (кого ким, що чим): delĭgo 3, creo 1

і т.п. в латинській мові вживаються два знахідний відмінок: один - відмінок прямого об'єкта, другий-знахідний предикативний (тобто входить до складу присудка). Така конструкція називається accusat īvus duplex (подвійний знахідний): Homērum poētam clarum putant. Гомера вважають знаменитим поетом. У цій пропозиції accusat īvus Homērum - знахідний відмінок прямого об'єкта, poētam - знахідний предикативний, а обидва ці слова Homērum poētam складають конструкцію accusat ī vus duplex . На російську мову відмінок прямого об'єкта (Homērum) перекладається теж знахідному, а знахідний предикативний (poētam) - орудний відмінком. Якщо дієслова з вищевказаним значенням вжиті в пасивному стані, то замість accusat īvus duplex з ними з'єднується nominat īvus duplex (подвійний називний). При цьому один називний відмінок - підмет, інший - називний предикативний, який передається на російську мову орудний відмінком: Homērus poēta clarus putātur. Гомер вважається знаменитим поетом.

Лексичний мінімум

antīquus, a, um старовинний, давній appello 1 називати caecus, a, um сліпий doctrīna, ae f вчення, навчання, наука; вченість existĭmo 1 вважати, вважати exspecto 1 чекати, чекати fallo, fefelli, falsum 3 обманювати; pass. помилятися filius, ii m син; filia, ae f дочка initium, ii n початок insania, ae f божевілля ira, ae f гнів medĭcus, i m лікар munio 4 зміцнювати nunquam ніколи pello, pepŭli, pulsum 3 штовхати, ударяти, бити; гнати pericŭlum, i n небезпека pingo, pinxi, pictum 3 малювати proverbium, ii n прислів'я punio 4 карати vinco, vici, victum 3 перемагати

Accusatīvus cum infinitivo (продовження, початок в уроці 3)

Інфінітиви

У латинській мові склалася система інфінітивом, що дозволяє характеризувати дію, виражену в поширеному доповненні (accusativus cum infinitivo), як одночасне з дією керуючого дієслова, йому передує або майбутнє. Цій меті служать інфінітиви теперішнього часу (infinitivus praesentis), минулого часу (infinit īvus perfecti) і майбутнього часу (infinitivus fut ūri). У кожному з цих часів інфінітиви мають особливі форми активного і пасивного застав. Таким чином, у латинській мові існує шість інфінітивом:

1. Infinitivus praesentis actīvi: ornāre, docēre, tegĕre, capĕre, audīre (див. урок 1); 2. Infinitivus praesentis passīvi: ornāri, docēri, tegi, capi, audīri (див. Урок 6); 3. Infinitivus perfecti actīvi - форма синтетична. Цей інфінітив у всіх дієслів утворюється шляхом приєднання до основи перфекта закінчення-isse: ornav-isse, docu-isse, tex-isse, cep-isse, audiv-isse. Infinitivus perfecti дієслова esse - fu-isse. 4. Infinitivus perfecti passīvi - форма аналітична. Цей інфінітив являє собою поєднання participium perfecti passīvi і infinitivus praesentis дієслова esse: ornatus, a, um esse; doctus, a, um esse; tectus, a, um esse; captus, a, um esse; auditus, a, um esse 5. Infinitivus futūri actīvi - теж форма аналітична, що складається з поєднання participium futūri actīvi (причастя майбутнього часу дійсного застави) і infinitīvus praesentis дієслова esse. Participium futuri activi утворюється шляхом приєднання до основи Супін формант-ūrŭs,-ūr ă, - ūrŭm, має значення цілі чи наміри і схиляється як прикметник I-II відміни: ornatūrus, а, um має намір прикрашати. Infinitivus futuri activi: ornatūrus, a, um esse; doctūrus, a, um esse; tectūrus, a, um esse; captūrus, a, um esse; auditūrus, a, um esse. Infinitivus futuri дієслова esse - futūrus, a, um esse або fore (!) 6. Infinitivus futuri passivi - також форма аналітична, до її складу входить Супіна і форма iri: ornātum iri; doctum iri; tectum iri; captum iri; auditum iri інфінітиви перфекта по більшій частині, а інфінітиви майбутнього часу виключно вживаються в інфінітивних оборотах, де вони переводяться особистими формами. (Поза інфінітивних зворотів їх переводити не буде)

Таблиця всіх форм інфінітивом

Час

Асtivum

Passivum


Praesens

-Re-ĕre-se

ornā-re teg-ĕre es-se

-Ri-i

ornā-ri teg-i -


Perfectum

-Isse

ornav-isse tex-isse fu-isse

Part. perf. pass. + Esse ornātus, a, um esse tectus, a, um esse -


Futurum

Part. fut. act. + Esse ornatūrus, a, um esse tectūrus, a, um esse futūrus, a, um esse

Supinum + iri ornātum iri tectum iri -





Латинські інфінітиви висловлюють час не абсолютно, а відносно: інфінітив теперішнього часу вживається для вираження дії, одночасного з дією керуючого дієслова, інфінітив перфекта - дії попереднього і інфінітив майбутнього часу - дії майбутнього:

Scio discipŭlum in scholam venīre. Я знаю, що учень приходить до школи. Scio discipŭlum in scholam venisse. Я знаю, що учень прийшов до школи. Scio discipŭlum in scholam ventūrum esse. Я знаю, що учень прийде до школи. Scio discipŭlum ab amīcis exspectāri. Я знаю, що учня очікують друзі. (Букв.: Учень очікується друзями). Scio discipŭlum ab amīcis exsp ectātum esse. Я знаю, що учня чекали друзі. Scio discipŭlum ab amīcis exspectātum iri. Я знаю, що учні будуть чекати друзі.

Дуже важливо помітити, що в складових інфінітива схиляємося частина (participium perfecti passivi, participium futuri activi) узгоджується із знахідним відмінком обороту accusat īvus cum infinitīvo в роді, числі і відмінку. Див в наших прикладах: scio discipŭlum (м.р.) ventūrum esse; scio discipŭlum exspectātum esse. Або у мн. числі:

Scio discipŭlos ab amīcis exspectātos esse. Я знаю, що учнів чекали друзі (= учні очікувалися друзями). Scio discipŭlos in scholam ventūros esse. Я знаю, що учні прийдуть до школи.

Але:

Scio discipŭlos ab amīcis exspectātum * iri. Я знаю, що друзі будуть чекати учнів (= учні будуть очікуватися друзями).

* Супіна (exspect ātum), що входить до складу inf. fut. pass., як відомо, форма незмінна і тому не узгоджується з вин. відмінком іменника (discipŭlos).

Pronomĭna demonstratīva (вказівні займенники)

is, eă, id цей, ця, це; той, та, то ille, illa, illud той, та, то iste, ista, istud цей, ця, це; той, та, то

Всі ці вказівні займенники вживаються і в значенні відсутнього в латинській мові особистого займенники 3-ї особи. СР в російській мові особисте займенник він, вона, воно, висхідний до вказівного займенника того відпочинку, а, е. У відмінюванні всі вказівні займенники мають такі особливості:

1. в gen. sing. у всіх трьох родах вони закінчуються на-īus; 2. в dat. sing. у всіх трьох родах вони закінчуються на-ī. NB ī Довгий!

Це особливості так званого местоименного відміни. Саме уживане з вказівних займенників is, ea, id. У його відміні спостерігається чергування основ e / i.

Падіж

Singularis

Pluralis



m

f

n

m

f

n


N.

is

id

ei (ii)

eae


G.

ejus 1

ejus

ejus

eōrum

eārum

eōrum


D.

ei 2

ei

ei

eis (iis)

eis (iis)

eis (iis)


Асc.

eŭm

eăm

id

eōs

eās


Аbl.

е ō

eis (iis)

eis (iis)

eis (iis)



N.

illĕ

illă

illŭd

illī

illae

illă


G.

illīus

illīus

illīus

illōrum

illārum

illōrum


D.

illī

illī

illī

ill īs

illīs

illīs


Асc.

illŭm

illăm

illŭd

illōs

illās

illă


Аbl.

illō

illā

illō

illīs

illīs

illīs





1 ejus вимовляється як ['ейюс]. 2 ei вимовляється в два склади [' ЕІ].

Подібним же чином схиляється займенник iste, istă, istud і вказівним-означальні займенник ipse, ipsa, ipsum сам, самий.

Займенникові прикметники

Цю ж особливість местоименного відмінювання має група так званих займенникових прикметників:

unus, а, um один (за рахунком) solus, а, um один, єдиний totus, а, um весь, цілий ullus, а, um будь-небудь, який-небудь nullus, а, um ніякої alter, era, erum інший (з двох) alius, а, ud (gen. alterius) інший (з багатьох) neuter, tra, trum ні той, ні інший uter, utra, utrum який (з двох) uterque, utraque, utrumque і той і інший

Вони називаються займенниковими тому, що в gen. sing. у всіх трьох родах закінчуються на-īus (напр., totīus), а в dat. sing. на-ī (напр., totī); прикметниками вони названі тому, що в інших відмінках мають такі ж закінчення, як і прикметники, хоча за значенням у цю групу входять займенники та числівники.

Ablativus causae

Для позначення причини будь-якої дії чи стану, виражених дієсловом, причастям чи прикметником зі пасивні значенням, ставиться аблатів, який називається ablat īvu s causae (аблатів причина):

fatō profŭgus - утікач з волі року, гнаний долею misericordiā movēri - бути рухомим співчуттям

Ablativus tempŏris

Ablatīvus tempŏris (аблатів часу) вживається для позначення моменту дії. Слова, що мають значення часу (день, зима, рік і т. п.), можуть ставитися у аблатіве без прийменника: hieme - взимку, horā septĭmā - о сьомій годині. Kalendis Januariis - у січневих календ (тобто 1-го січня). Слова, що мають значення обставини, при якому відбулася подія або дія (війна, світ, світанок і т. п.), ставляться в аблатіве без прийменника або з прийменником in: bello і in bello - під час війни. Якщо ці слова мають при собі визначення, то, як правило, привід не вживається:

ео bello - під час цієї війни be llo Punĭco secūndo - в другу Пунічної війну

Лексичний мінімум

bellum, i n війна condo, condĭdi, condĭtum 3 засновувати consilium, ii n план, рішення; думка deleo, delēvi, delētum 2 знищувати, руйнувати deus, dei m (pl. dei або di) бог; dea, ae f богиня egregius, a, um видатний fatum, i n рок, доля formōsus, a, um красивий gratia, ae f прихильність; подяку; gratias agĕre (+ dat.) дякувати (кого-л.) lacrĭma, ae f сльоза multum багато, дуже nam адже, тому що, бо novus, a, um новий officium, ii n борг, обов'язок, послуга ora, ae f берег, узбережжя potentia, ae f міць, сила superbus, a, um гордий, зарозумілий trado, tradĭdi, tradĭtum 3 передавати; розповідати

Іменники III відміни

III відміні належать іменники усіх трьох родів із основами на приголосні звуки g, с, d, t, b, p, r, l, n, m, s і на голосний звук ĭ. Nom. sing. іменників III відміни утворюється або за допомогою закінчення-s (сигматичному номінатив сигматичному - від грецької назви літери σ "сигма") або без всякого закінчення (асігматіческій номінатив) - в останньому випадку він являє собою основу в чистому вигляді або фонетично кілька видозмінену. Тому форми nom. sing. іменників III відміни виглядають дуже різноманітно: miles, victor, custos, tempus, ratio, verĭtas, anser, nomen, urbs, orbis, mare, anĭmal, longitūdo, homo, lex та ін Практичним ознакою III відміни служить закінчення gen. sing.-ĭs. Оскільки в III відміні, як і в інших відмінах, за формою nominativus sing. не завжди можна визначити основу іменника, необхідно запам'ятати дві форми - nominativus і genitivus sing. За формою gen. sing. можна визначити практичну основу (практична та історична основи у імен із приголосними основами збігаються, у імен з основами на голосний ĭ - не збігаються) іменника, відкинувши закінчення-ĭs, наприклад:

Nom.

Gen.

Основа


vox голос

vocis

voc-



Від цієї основи утворюються всі інші відмінкові форми. 1. Сигматичному номінатив утворюють імена з основами:

Nom. sing.

Gen. sing.

а) на задньоязикові:

vox <voc-s


voc-is

б) на губні:

plebs <pleb-s


pleb-is

в) на передньоязикові:

civĭtas <* civitat-s (см. асиміляція)


civitāt-is

г) на-ĭ (м. і ж. рід):

navis <navi-s


nav-is

2. Асігматіческій номінатив утворює імена з основами:

Nom. sing.

Gen. sing.

а) на носові:

nomen


nomĭn-is (див. редукція)

б) на плавні:

victor


victōr-is

в) на-s

mos


mor-is <* mos-es (см. ротацизм)

г) на-ĭ (пор. рід):

anĭmal <animali (форма anĭmal - результат відсікання кінцевого голосного, апок'опа)


animāl-is

За характером історичного підгрунтя в III відміні розрізняються три типи відмінювання. Імена з основою на приголосний звук складають приголосний тип відмінювання, імена з основою на-ĭ голосний тип. В результаті змішування приголосних основ і основи на-ĭ утворився змішаний тип відмінювання.

III згідно відмінювання

За согласному типу III відміни змінюються нерівноскладовий (нерівноскладовий імена мають нерівне кількість складів у nom. Sing. Та gen. Sing., Наприклад: nom. Sing. Miles воїн - два склади, gen. sing. milĭtis - три склади) іменники всіх трьох родів з основою на один приголосний звук:

victor, ōris m переможець vox, vocis f голос nomen, mĭnis n ім'я

Падіж

Singularis

Pluralis

Singularis

Pluralis

Singularis

Pluralis


NV

victor

victōr-ēs


vox

voc-ēs


nomĕn

nomĭn-ă


G.

victōr-ĭs

victōr-ŭm


voc-ĭs

voc-ŭm


nоmĭn-ĭs

nomĭn-ŭm


D.

victōr-ī

victōr-ĭbŭs


voc-ī

voc-ĭbŭs


nomĭn-ī

nomĭn-ĭbŭs


Ас.

victōr-ĕm

victōr-ēs


voc-ĕm

voc-ēs


nomĕn

nomĭn-ă


Аbl.

victōr-ĕ

victōr-ĭbŭs


voc-ĕ

voc-ĭbŭs


nomĭn-ĕ

nomĭn-ĭbŭs






Словотвір іменників III відміни

Багато іменники III відміни утворюються від дієслівних основ (Супін, інфекту). Найбільш продуктивними є такі типи утворення віддієслівних іменників: 1. Від основи Супін за допомогою суфікса - (t) or, - (s) or утворюються іменники зі значенням діючої особи - nomĭna agentis:

Основа Супін


aro, arāvi, arātum 1 орати

arāt-

arat-or, ōris m орач


lego, legi, lectum 3 читати

lect-

lect-or, ōris m читач


defendo, defendi, defensum 3 захищати

defens-

defens-or, ōris m захисник






Це дуже продуктивний тип латинського словотворення, засвоєний також і новими мовами, включаючи російську (пор. новатор, раціоналізатор). У нових мовах цей суфікс утворює імена не тільки дійових осіб, але і діючих предметів (трактор, репродуктор, екскаватор, телевізор і т.д.). 2. Не менш продуктивний інший тип імен, утворених також від основи Супін за допомогою суфікса - (t) io (n), - (s) io (n). У цьому типі представлені іменники жіночого роду зі значенням дії чи стану - Nomĭna actiōnis:

Основа Супін


lego, legi, lectum 3 читати

lect-

lect-io, iō nis f читання


narro, narrāvi, narratum 1 розповідати

narrat-

narrat-io, iōnis f розповідь, оповідання


video, vidi, visum 2 бачити

vis-

vis-io, iōnis f бачення






Іменники цього типу в безлічі засвоєні новими мовами. У західноєвропейські мови слова ці увійшли у формі основи.

Лат.

Nom. sing. Gen. sing. Основа

demonstratio - показ, показування demonstratiōnis demonstration-

Ньому.

die Demonstration

Англ.

the demonstration

Франц.

la démonstration

У російську мову такі слова увійшли у формі іменників жіночого роду з закінченням - (ц) ія: демонстрація, революція, нація, лекція, інспекція і т. д. 3. Від основи інфекту (усіченої) за допомогою суфікса-or утворюються іменники чоловічого роду із значенням стану:

timeo, ui, -, timēre 2 боятися

tim-or, ōris m страх

clamo, āvi, atum, clamāre 1 кричати


clam-or, ōris m крик

4. Від основи якісних прикметників за допомогою суфікса - (i) tat-утворюються абстрактні імена жіночого роду зі значенням якості - Nomĭna qualitātis nom. Sing. Вони закінчуються на-tas):

liber, ĕra, ĕrum вільний

liber-tas, tātis f свобода

verus, vera, verum істинний


ver-ĭtas, itātis f істина

З таким же значенням властивості або якості утворюються від якісних прикметників імена жіночого роду з суфіксом - (i) tudin-(у nom. Sing. Вони закінчуються на-tudo):

magnus, а, um великий

magn-itūdo, itudĭnis f величина

pulcher, chra, chrum красивий


pulchr-itūdo, itudĭnis f краса

Perfectum indicatīvi passīvi (минулий час дійсного способу пасивного стану)

Participium perfecti passīvi (див. урок 4) з формами дієслова esse у теперішньому часі утворює аналітичні форми реrfectum indicat īvi passīvi: Sing.

1. Ornātus, a, um sum

мене прикрасили (букв.: я є прикрашений)

2. ornātus, а, um es


тебе прикрасили

3. ornātus, а, um est


його прикрасили

РL.

1. Ornāti, ae, а sumus

нас прикрасили

2. ornāti, ae, а estis


вас прикрасили

3. ornāti, ae, а sunt


їх прикрасили

Причастя узгоджується в роді і числі з підметом пропозиції:

Liber lectus est.

Книга прочитана.

Libri lecti sunt.


Книги прочитані.

Epistola scripta est.


Лист написано.

Epistolae scriptae sunt.


Листи написані.

Запитливо відносний займенник qui, quae, quod

Займенник qui, quae, quod який, який виступає у значенні питального і відносного займенника.

Падіж

Singularis

Pluralis



m

f

n

m

f

n


N.

qui

quae

quod

qui

quae

quae


G.

cuius

cuius

cuius

quōrum *

quārum

quōrum


D.

cui

cui

cui

quibus

quibus

quibus


Acc.

quĕm

quăm

quod

quōs

quās

quae


Abl.

quō

quā

quō

quibus

quibus

quibus





* Форма gen. pl. чоловічого роду quōrum стала в російській мові іменником кворум (необхідне число присутніх членів якого-небудь виборного органу). Термін "кворум" виник через латинського виразу quorum praesentia satis est присутність яких достатньо. 1. Gen. і dat. sing. цього займенника утворені від основи cu-(з втратою лабиализация) за допомогою закінчень-ius (gen. sing.),-i (dat. sing.) (див. урок 7). 2. Форми асc. sing. чоловічого роду quem і dat.-abl. pl. quibus мають закінчення III відміни. 3. Nom. і асc. pl. середнього роду quae за загальним правилом (див. урок 4, примітка 7) збігаються, але мають закінчення-ає (<a + i, де i - стародавня вказівна частка).

Ablatīvus separatiōnis

При дієсловах і прикметників зі значенням видалення, відділення, звільнення і т. п. ставиться аблатів, який вказує на особу, річ або предмет, від яких відбувається видалення, відділення, звільнення і т.п. Такий аблатів називається ablatīvus separatiōnis (аблатів відділення). Ablatīvus separatiōnis вживається без прийменника або з приводами а (ab), de, e (ex): regno privatus - позбавлений царської влади. Якщо ablat īvus separatiōnis означає ім'я істота, то при ньому звичайно ставиться прийменник а (ab) або de.

Datīvus duplex

Datīvus commŏdi (давальний інтересу, див. урок 2) часто вживається в поєднанні з давальним відмінком, що позначає мета дії, так званим dat īvus finālis (давальний мети), утворюючи синтаксичну конструкцію двох давальному відмінку, звану datīvus duplex (подвійний давальний), наприклад: amīco auxilio venīre - приходити на допомогу другові, де amīco - dat. commŏdi, auxilio - dat. finālis.

Лексичний мінімум

almus, а, um живить, що годує; благодатний amor, ōris m любов edŭco 1 виховувати flos, floris m квітка flumen, mĭnis n річка frater, tris m брат gigno, genui, genĭtum 3 народжувати homo, homĭnis m людина honor, ōris m честь, почесть invĕnio, vēni, ventum 4 знаходити; винаходити jacio, jēci, jactum 3 кидати lac, lactis n молоко mater, tris f мати minister, tri m слуга; помічник mos, moris m вдачу, характер nepos, pōtis m онук; племінник nomen, mĭnis n ім'я pareo, rui, rĭtum 2 коритися, підкорятися pater, tris m батько pono, posui, posĭtum 3 класти, ставити, поміщати qui, quae, quod який, який regnum, i n царство; царська влада rex, regis m цар scripto r, ōris m письменник; scriptor rerum історик tempus, ŏris n час verĭtas, tātis f істина

I mperfectum indicatīvi actīvi і pass īvi (імперфект дійсного способу дійсного і пасивного стану)

Imperfectum має значення минулого часу, дія якого в часі не закінчено, набагато рідше - минулого часу, що означає початок дії. Imperfectum відповідає російському пройшов часу недоконаного виду. Imperfectum indicatīvi actīvi і pass īvi - форма синтетична, вона утворюється приєднанням до основи інфекту суфікса-bā-у дієслів I і II дієвідмін і суфікса-ēbā-у дієслів III і IV дієвідмін та особистих закінчень активного або пасивного застав.

Imperfectum indicatīvi actīvi

Число

Особа

I дієвідміну ornāre

II відмінювання doc ēre


singulāris

1.

ornā-ba-m я прикрашав

docē-ba-m я вчив



2.

ornā-ba-s ти прикрашав

docē-ba-s ти вчив



3.

ornā-ba-t він прикрашав

docē-ba-t він вчив


plurālis

1.

orna-bā-mus ми прикрашали

doce-bā-mus ми вчили



2.

orna-bā-tis ви прикрашали

doce-bā-tis ви вчили



3.

ornā-ba-nt вони прикрашали

docē-ba-nt вони вчили


Число

Особа

III дієвідміну tegĕre

IV дієвідміну audīre


singulāris

1.

teg-ēba-m я покривав

audi-ēba-m я слухав



2.

teg-ēba-s ти покривав

audi-ēba-s ти слухав



3.

teg-ēba-t oн покривав

audi-ēba-t він слухав


plurālis

1.

teg-ēbā-mus ми покривали

audi-ēbā-mus ми слухали



2.

teg-ēbā-tis ви покривали

audi-ēbā-tis ви слухали



3.

teg-ēba-nt вони покривали

audi-ēba-nt вони слухали





Imperfectum indicatīvi passīvi

Число

Особа

I дієвідміну ornāre

II відмінювання docēre


singulāris

1.

ornā-ba-r мене прикрашали

docē-ba-r мене вчили



2.

orna-bā-ris тебе прикрашали

doce-bā-ris тебе вчили



3.

orna-bā-tur його прикрашали

doce-bā-tur його вчили


plurālis

1.

orna-bā-mur нас прикрашали

doce-bā-mur нас вчили



2.

orna-ba-mĭni вас прикрашали

doce-ba-mĭni вас вчили



3.

orna-bā-ntur їх прикрашали

doce-bā-ntur їх вчили


Число

Особа

III дієвідміну tegĕre

IV дієвідміну audīre


singulāris

1.

teg-ēba-r мене покривали

audi-ēba-r мене слухали



2.

teg-ēbā-ris тебе покривали

audi-ēbā-ris тебе слухали



3.

teg-ēbā-tur його покривали

audi-ēbā-tur його слухали


plurālis

1.

teg-ēbā-mur нас покривали

audi-ēbā-mur нас слухали



2.

teg-ēba-mĭni вас покривали

audi-ēbā-mĭni вас слухали



3.

teg-ēba-ntur їх покривали

audi-ēbā-nt ur їх слухали





N. В. Наголос у всіх формах imperf. ind. act. і passivi ставиться на другому складі від кінця (крім форми 2-го липа мн. числа passivi), так як у суфіксі-bā-- ā довгий, а у суфіксі-ēbā-довгі ē і ā.

Imperfectum indicatīvi дієслова esse

Особа

Singularis

Pluralis


1.

ĕram * я був

ĕ rāmus ми були


2.

ĕras ти був

ĕ rātis ви були


3.

ĕrat він був

ĕrant вони були





* eram <* esam - за законом ротацизма.

Pronomĭna personalia (особисті займенники)

У латинській мові існують особисті займенники лише 1-го і 2-го особи од. та багато інших. числа. У якості особистого займенники 3-ї особи вживаються вказівні займенники.

Особа

Singularis

Pluralis


N.

ego я

tu ти

nos ми

vos ви


G.

mei * мене

tui тебе

nostri нас nostrum з нас

vostri вас vostrum з вас


D.

mihi мені

tibi тобі

nobis нам

vobis вам


Acc.

me мене

te тебе

nos нас

vos вас


Abl.

me мною

te тобою

nobis нами

vobis вами





* Непрямі відмінки особистого займенники 1-го особи од. числа утворені від іншої основи (me-). СР в російській мові я - мене і т.д., у німецькому - ich, meiner, mir і т.д., в англійському - I, me, у французькому - je, moi. Це - явище супплетивизмом. Примітка:

1. Називний відмінок особових займенників вживається переважно в тих випадках, коли на них падає логічний наголос:

Sic neque ego, neque tu facĭmus. Так ні я, ні ти не чинимо. Ego scribo, vos legĭtis. Я пишу, а ви читаєте.

2. Займенники nos і vos в genit īvus pl. мають дві форми: nostri і nostrum, vestri і vestrum. Друга форма (nostrum, vestrum) вживається тільки при виділенні частини з цілого і перекладається на російську мову родовим відмінком з прийменником з: unus nostrum - один з нас; quis vestrum? - Хто з вас? Такий родовий відмінок називається genitīvus partitīvus (родовий частини).

Pronōmen reflexīvum (зворотний займенник)

До особистих займенників за типом відмінювання примикає зворотний займенник sui. Воно не має форм множини, а також форми називного відмінка од. числа:

N.

-

G.

sui

себе

D.

sibi

собі

Acc.

se

себе

Abl.

se

собою

Примітки:

1. Привід cum с в поєднанні з особистими і поворотним займенниками вживається тільки постпозитивно: mecum зі мною, tecum з тобою, secum з собою, nobiscum з нами, vobiscum з вами (так само і quibuscum з якими). 2. Зворотний займенник sui у всіх відмінках відноситься тільки до 3-го особі обох чисел (в російській мові себе може ставитися до всіх осіб).

По відношенню до 1-го і 2-му особам в латинській мові вживаються відмінкові форми особових займенників 1-го і 2-ї особи:

Особа

Singularis

Pluralis


1.

nosco me я пізнаю себе (букв.: мене)

noscĭmus nos ми пізнаємо себе


2.

noscis te ти пізнаєш себе

noscĭtis vos ви пізнаєте себе


3.

noscit se він пізнає себе

noscunt se вони пізнають себе





Accusatīvus cum infinitīvo (закінчення; початок, попередн.)

Якщо логічним суб'єктом обороту accusat īvus cum infinitīvo виступає займенник, то по відношенню до 3-го особі слід розрізняти два випадки: 1) при одному і тому самому суб'єкті керуючого дієслова і інфінітива в обороті асі. cum. inf. вживається accusativus поворотного займенника:

Putat se ventūrum esse. Він думає, що він (сам) прийде.

2) при різних суб'єктах участь в обороті асc. cum. inf. вживається accusat īvus одного з вказівних займенників, які, як було сказано, виконують функції особистого займенники 3-ї особи:

Putat eum (illum, istum) venturum esse. Він думає, що він (хтось інший) прийде.

Verba deponentia (отложітельние дієслова)

У латинській мові є особлива група дієслів, які вживаються тільки у формах пасивного стану, зберігаючи при цьому активну значення. Такі дієслова називаються verba deponentia (отложітельние дієслова). Цей термін походить від латинського дієслова depōno, posui, posĭtum 3 відкладати, тому що вони як би "відкинули", "відклали", форми дійсного стану. Подібні дієслова, за формою збігаються з дієсловами пасивного (або зворотнього) застави, але мають активне значення, є і в російській мові: битися, радіти. Латинські отложітельние дієслова бувають всіх чотирьох спряжений. Їх основні дієслівні форми слід заучувати в 1-м особі praes. і perf. passīvi і в inf. praes. pass., наприклад: I спр.: arbĭtror, ​​arbitrātus sum, arbitrāri (1) думати, думати.

У словнику дається тільки форма arbĭtror I. Це означає, що в praes. ind. 1-е особа од. числа закінчується на-or, в perf. ind. 1-е особа - аналітична форма на-ātus sum, infinitivus закінчується на-āri.

II спр.: Vereor, verĭtus sum, verēri (2) боятися III спр.: Utor, usus sum, uti (3) користуватися III спр. на-ior: congredior, congressus sum, congrĕdi (3) сходитися, збиратися IV спр.: orior, ortus sum, orīri (4) виникати; сходити; починатися, відбуватися Супіна отложітельних дієслів в основних дієслівних формах не вказується, так як основа Супін ясна з part. perf. pass. Дієвідміну verba deponentia не відрізняється від дієвідміни регулярних дієслів у пасивному стані, наприклад:

arbĭtror, ​​arbitrātus sum, arbitrāri думати, думати

Особа

Singularis

Pluralis


Praesens indicativi


1.

arbĭtror я думаю

arbitrāmur ми думаємо


2.

arbitrāris ти думаєш

arbitrāmĭni ви думаєте


3.

arbitrātur він думає

arbitrāntur вони думають


Imperativus


2.

arbitrāre думай

arbitramĭni думайте





Примітка:

Participium perfecti отложітельних дієслів має звичайно активне значення. Наприклад, від дієслова loquor, locūtus sum, loqui (3) говорити participium perfecti - locutus, a, um - означає який сказав. (Пор. dictus, а, um сказаний - participium perf. pass. від активного дієслова dico, dixi, dictum 3 говорити.)

Verba semideponentia (полуотложітельние дієслова)

Є група дієслів, що утворюють часи інфектного ряду у формах активного застави, а часи перфектно ряду у формах пасивного. Такі дієслова називаються verba semideponentiа (полуотложітельние дієслова):

gaudeo, gavīsus sum, gaudēre (2) радіти audeo, ausus sum, audēre (2) осмілюватися soleo, solĭtus sum, solēre (2) мати звичку

N.В. До групи полуотложітельних відноситься і дієслово revertor, reverti, reverti (3) повертатися, який утворює форми інфектного ряди по пасивному стані, а форми перфектно ряду-по дійсному.

Лексичний мінімум

adĭmo, adēmi, ademptum 3 (+ dat.) віднімати (у кого-л.) admīror, admirātus sum 1 (+ acc.) дивуватися, захоплюватися adolescens, entis m юнак aggredior, aggressus sum, aggrĕdi (3) (+ асc.) нападати auxilium, ii n допомогу divĭdo, vīsi, visum 3 ділити, розділяти do, dĕdi, dătum, dare (1) давати juvĕnis, is m молодий чоловік loquor, locūtus sum, loqui (3) говорити, розмовляти miser, ĕra, ĕrum нещасний, жалюгідний morior, mortuus sum, mori (3) помирати neco 1 вбивати nescio 4 не знати, не вміти nosco, novi, notum 3 дізнаватися, пізнавати; знати progredior, gressus sum, grĕdi (3) йти вперед regredior, gressus sum, grĕdi (3) йти назад testis, is m, f свідок,-ница utor, usus sum, uti (3) користуватися, вживати uxor, ōris f дружина valeo, valui, - 2 бути здоровим, сильним; мати значення

Іменники III відміни (продовження)

III гласне відмінювання

Іменники III відміни середнього роду, що закінчуються в nom. sing. на-ĕ,-al,-ar (mare, maris n морі; anĭmal, animālis n тварина; exemplar, āris n зразок) в abl. sing. закінчуються на-ī, в nom. і асc. pl. на-iă, в gen. pl. на-ium. Зазначені особливості пояснюються тим, що всі ці іменники мають основу на-ĭ. Цей різновид відмінювання називається III гласним відміною.

mare, is n море

Падіж

Singularis

Pluralis


NV

marĕ

mariă


G.

marĭs

mariŭm


D.

marī

marĭbŭs


Acc.

marĕ

mariă


Abl.

marī

marĭbŭs





До III голосному відміні відноситься також ряд рівноскладовим (тобто мають у nom. Та gen. Sing. Рівну кількість складів) іменників жіночого роду: turris, is f башта; puppis, is f корму; febris, is f лихоманка; securis, is f сокиру, а також рівноскладовим назви річок і міст III відміни: Tibĕris, is m Тібр; Neapŏlis, is f Неаполь. У асc. sing. вони закінчуються на-im (turr im), в abl. sing. на-ī (turr ī), в gen. sing. на-ium (turr ium), в асc. pl. на-īs (або-ēs):

Падіж

Singularis

Pluralis


NV

turrĭs

turrēs


G.

turrĭs

turriŭm


D.

turrī

turrĭbŭs


Acc.

turrĭm

tur rīs (turrēs)


Abl.

turrī

turrĭbŭs





До цієї групи імен за типом відмінювання примикає іменник vis, - f сила (не має gen. Та dat. Sing.):

Падіж

Singularis

Pluralis


NV

vis

virēs


G.

-

viriŭm


D.

-

virĭbŭs


Acc.

vĭm

virēs


Abl.

virĭbŭs





III змішане відмінювання

Іменники III відміни:

а) нерівноскладовий з основою на два приголосних, що закінчуються в nom. sing. на-s (pars, part-is f частина; urbs, urb-is f місто; nox, noct-is f ніч), б) рівноскладовим, що закінчуються в nom. sing. на-is і-es (avis, avis f птах; nubes, nubis f хмара) - у gen. pl. закінчуються на-ium.

Цей різновид називається III змішаним відміною: від голосного відмінювання вони зберегли-i-тільки в закінченні gen. pl.-ium, у всіх інших відмінках вони схиляються як іменники приголосного відміни. До III змішаного відміні відносяться переважно імена жіночого роду:

Падіж

pars, partis f частина

avis, avis f птах

nubes, nubis f хмара



Singularis

Pluralis


Singularis

Pluralis


Singularis

Pluralis


NV

pars

partēs


avĭs

avēs


nubēs

nubēs


G.

partĭs

partiŭm


avĭs

aviŭm


nubĭs

nubiŭm


D.

partī

partĭbus


avī

avĭbus


nubī

nubĭbus


Acc.

partĕm

partēs


avĕm

avēs


nubĕm

nubēs


Abl.

partĕ

partĭbus


avĕ

avĭbus


nubĕ

nubĭbus





Примітка: До III змішаного відміні відноситься один іменник СР роду: os, ossis n кістка (nom. і асc. pl. ossă, gen. pl. ossium). Відмінності у відмінкових закінченнях приголосного, голосного і змішаного відмін можна представити у вигляді такої таблиці:

Відмінок і число

Згідне відмінювання

Змішаний відмінювання

Гласне відмінювання


Abl. sing.


Gen. pl.

-Ŭm

-Ium

-Ium


Nom.-acc. pl. СР роду

-Iă





Ablatīvus absolūtus

(Absolūtus форма part. Perf. Pass. Від дієслова absolvo, absolvi, absolūtum 3 відв'язувати, від'єднувати, звільняти) У латинській мові одним із способів вираження поширеного обставини (часу, причини, умови, уступлення), супутнього або попереднього дії присудка пропозиції, є відокремлений причетний оборот аblаt īvus absolūtus (аблатів самостійний). Цей оборот, спожитий за способом прилягання (тобто не залежить ні від одного з членів речення), складається з аблатіве іменника (або займенника) і аблатіве причастя. Між частинами цього обороту існує логічний зв'язок підлягає (іменник або займенник) і присудка (причастя). Вживання обороту ablat īvus absolūtus можливо тільки в тому випадку, якщо аблатів імені більше не зустрічається в пропозиції ні в якому відмінку: Pontĕ factō Caesar copi as suas in altĕram flumĭnis ripam tradūcit. Основна думка пропозиції: Caesar copias suas in altĕram flumĭnis ripam tradūcit. - Цезар переводить свої війська на інший берег річки. До цієї основної думки примикає обставина, виражене обігом ablat īvus absolūtus - ponte facto. У цьому обороті ablat īvus ponte - логічне підмет, виражений іменником, а ablat īvus facto (part. perf. Pass. Від дієслова facio, feci, factum, facĕre 3 робити; будувати) - логічний присудок, дія якого за часом передує дії дієслова tradūcit переводить, так як part. perf. pass. завжди позначає дію, що передує дії, вираженої дієсловом-присудком в особовій формі. У сучасній російській мові немає відокремленого причетного обороту. (Такий відокремлений причетний оборот (давальний самостійний) був у старослов'янській і давньоруській мовах). Тому на російську мову оборот ablat īvus absolūtus перекладається тими засобами вираження поширеного обставини, якими російська мова має, тобто підрядними обставинних пропозиціями (часу, причини, умови, допустово), іменником з прийменником і іноді - дієприслівниковими оборотом. Конкретне значення обставини, що передається обігом ablat īvus absolūtus, визначається тільки з контексту. Таким чином, пропозиція Ponte facto Caesar copias suas in alteram flumĭnis ripam tradūcit можна перекласти так:

1) Коли (після того як) міст був побудований, Цезар переводить свої війська на інший берег річки. 2) Так як міст був побудований, Цезар переводить свої війська на інший берег річки. 3) Після спорудження моста Цезар переводить свої війська на інший берег річки.

Примітка: Перекладати дієприслівниковими обігом ablat īvus absolūtus можна тільки в тому випадку, якщо при part. perf. pass. мається на увазі дійова особа, що збігається з підметом усього речення. У нашому прикладі оборот ponte (мається на увазі а Caes ăre) facto, означає "коли міст був побудований Цезарем", і все пропозицію можна перекласти так: Побудувавши міст, Цезар переводить свої війська на інший берег річки.

Лексичний мінімум

anĭmal, ālis n тварина ars, artis f ремесло, мистецтво, наука arx, arcis f фортеця bibo, bibi, - 3 пити canis, is m, f собака collis, is m пагорб corpus, ŏris n тіло fames, is f голод finis, is m межа, кордон; кінець, мета labor, ōris m працю; труднощі libĕro 1 звільняти mare, maris n море mens, mentis f розум, розум; думка; дух (напр.: здоровий дух) muto 1 міняти, змінювати nomĭno 1 іменувати, називати occīdo, cīdi, cīsum 3 вбивати opus, opĕris n працю, справа, заняття, створення, творіння; твір orior, ortus sum 4 виникати; починатися, відбуватися; сходити (про світила) panis, is m хліб pastor, ōris m пастух pax, pacis f світ, спокій piscis, is n риба puella, ae f дівчинка, дівчина reddo, dĭdi, dĭtum 3 повертати, віддавати sanus, а, um здоровий sino, sivi, situm 3 дозволяти, дозволяти statuo, tŭi, tūtum 3 ставити; ухвалювати, вирішувати tolĕro 1 переносити, терпіти urbs, urbis f місто (великий)

Imperfectum indicatīvi actīvi і pass īvi (імперфект дійсного способу дійсного і пасивного стану)

Imperfectum має значення минулого часу, дія якого в часі не закінчено, набагато рідше - минулого часу, що означає початок дії. Imperfectum відповідає російському пройшов часу недоконаного виду. Imperfectum indicatīvi actīvi і pass īvi - форма синтетична, вона утворюється приєднанням до основи інфекту суфікса-bā-у дієслів I і II дієвідмін і суфікса-ēbā-у дієслів III і IV дієвідмін та особистих закінчень активного або пасивного застав.

Imperfectum indicatīvi actīvi

Число

Особа

I дієвідміну ornāre

II відмінювання docēre


singulāris

1.

ornā-ba-m я прикрашав

docē-ba-m я вчив



2.

ornā-ba-s ти прикрашав

docē-ba-s ти вчив



3.

ornā-ba-t він прикрашав

docē-b a-t він вчив


plurālis

1.

orna-bā-mus ми прикрашали

doce-bā-mus ми вчили



2.

orna-bā-tis ви прикрашали

doce-bā-tis ви вчили



3.

ornā-ba-nt вони прикрашали

docē-ba-nt вони вчили


Число

Особа

III дієвідміну tegĕre

IV дієвідміну audīre


singulāris

1.

teg-ēba-m я покривав

audi-ēba-m я слухав



2.

teg-ēba-s ти покривав

audi-ēba-s ти слухав



3.

teg-ēba-t oн покривав

audi-ēba-t він слухав


plurālis

1.

teg-ēbā-mus ми покривали

audi-ēbā-mus ми слухали



2.

teg-ēbā-tis ви покривали

audi-ēbā-tis ви слухали



3.

teg-ēba-nt вони покривали

audi-ēba-nt вони слухали





Imperfectum indicatīvi passīvi

Число

Особа

I дієвідміну ornāre

II відмінювання docēre


singulāris

1.

ornā-ba-r мене прикрашали

docē-ba-r мене вчили



2.

orna-bā-ris тебе прикрашали

doce-bā-ris тебе вчили



3.

orna-bā-tur його прикрашали

doce-bā-tur його вчили


plurālis

1.

orna-bā-mur нас прикрашали

doce-bā-mur нас вчили



2.

orna-ba-mĭni вас прикрашали

doce-ba-mĭni вас вчили



3.

orna-bā-ntur їх прикрашали

doce-bā-ntur їх вчили


Число

Особа

III дієвідміну tegĕre

IV дієвідміну audīre


singulāris

1.

teg-ēba-r мене покривали

audi-ēba-r мене слухали



2.

teg-ēbā-ris тебе покривали

audi-ēbā-ris тебе слухали



3.

teg-ēbā-tur його покривали

audi-ēbā-tur його слухали


plurālis

1.

teg-ēbā-mur нас покривали

audi-ēbā-mur нас слухали



2.

teg-ēba-mĭni вас покривали

audi-ēbā-mĭni вас слухали



3.

teg-ēba-ntur їх покривали

audi-ēbā-ntur їх слухали





N. В. Наголос у всіх формах imperf. ind. act. і passivi ставиться на другому складі від кінця (крім форми 2-го липа мн. числа passivi), так як у суфіксі-bā-- ā довгий, а у суфіксі-ēbā-довгі ē і ā.

Imperfectum indicatīvi дієслова esse

Особа

Singularis

Pluralis


1.

ĕram * я був

ĕ rāmus ми були


2.

ĕras ти був

ĕ rātis ви були


3.

ĕrat він був

ĕrant вони були





* eram <* esam - за законом ротацизма.

Pronomĭna personalia (особисті займенники)

У латинській мові існують особисті займенники лише 1-го і 2-го особи од. та багато інших. числа. У якості особистого займенники 3-ї особи вживаються вказівні займенники.

Особа

Singularis

Pluralis


N.

ego я

tu ти

nos ми

vos ви


G.

mei * мене

tui тебе

nostri нас nostrum з нас

vostri вас vostrum з вас


D.

mihi мені

tibi тобі

nobis нам

vobis вам


Acc.

me мене

te тебе

nos нас

vos вас


Abl.

me мною

te тобою

nobis нами

vobis вами





* Непрямі відмінки особистого займенники 1-го особи од. числа утворені від іншої основи (me-). СР в російській мові я - мене і т.д., у німецькому - ich, meiner, mir і т.д., в англійському - I, me, у французькому - je, moi. Це - явище супплетивизмом. Примітка:

1. Називний відмінок особових займенників вживається переважно в тих випадках, коли на них падає логічний наголос:

Sic neque ego, neque tu facĭmus. Так ні я, ні ти не чинимо. Ego scribo, vos legĭtis. Я пишу, а ви читаєте.

2. Займенники nos і vos в genit īvus pl. мають дві форми: nostri і nostrum, vestri і vestrum. Друга форма (nostrum, vestrum) вживається тільки при виділенні частини з цілого і перекладається на російську мову родовим відмінком з прийменником з: unus nostrum - один з нас; quis vestrum? - Хто з вас? Такий родовий відмінок називається genitīvus partitīvus (родовий частини).

Pronōmen reflexīvum (зворотний займенник)

До особистих займенників за типом відмінювання примикає зворотний займенник sui. Воно не має форм множини, а також форми називного відмінка од. числа:

N.

-

G.

sui

себе

D.

sibi

собі

Acc.

se

себе

Abl.

se

собою

Примітки:

1. Привід cum с в поєднанні з особистими і поворотним займенниками вживається тільки постпозитивно: mecum зі мною, tecum з тобою, secum з собою, nobiscum з нами, vobiscum з вами (так само і quibuscum з якими). 2. Зворотний займенник sui у всіх відмінках відноситься тільки до 3-го особі обох чисел (в російській мові себе може ставитися до всіх осіб).

По відношенню до 1-го і 2-му особам в латинській мові вживаються відмінкові форми особових займенників 1-го і 2-ї особи:

Особа

Singularis

Pluralis


1.

nosco me я пізнаю себе (букв.: мене)

noscĭmus nos ми пізнаємо себе


2.

noscis te ти пізнаєш себе

noscĭtis vos ви пізнаєте себе


3.

noscit se він пізнає себе

noscunt se вони пізнають себе





Accusatīvus cum infinitīvo (закінчення; початок, попередн.)

Якщо логічним суб'єктом обороту accusat īvus cum infinitīvo виступає займенник, то по відношенню до 3-го особі слід розрізняти два випадки: 1) при одному і тому самому суб'єкті керуючого дієслова і інфінітива в обороті асі. cum. inf. вживається accusativus поворотного займенника:

Putat se ventūrum esse. Він думає, що він (сам) прийде.

2) при різних суб'єктах участь в обороті асc. cum. inf. вживається accusat īvus одного з вказівних займенників, які, як було сказано, виконують функції особистого займенники 3-ї особи:

Putat eum (illum, istum) venturum esse. Він думає, що він (хтось інший) прийде.

Verba deponentia (отложітельние дієслова)

У латинській мові є особлива група дієслів, які вживаються тільки у формах пасивного стану, зберігаючи при цьому активну значення. Такі дієслова називаються verba deponentia (отложітельние дієслова). Цей термін походить від латинського дієслова depōno, posui, posĭtum 3 відкладати, тому що вони як би "відкинули", "відклали", форми дійсного стану. Подібні дієслова, за формою збігаються з дієсловами пасивного (або зворотнього) застави, але мають активне значення, є і в російській мові: битися, радіти. Латинські отложітельние дієслова бувають всіх чотирьох спряжений. Їх основні дієслівні форми слід заучувати в 1-м особі praes. і perf. passīvi і в inf. praes. pass., наприклад: I спр.: arbĭtror, ​​arbitrātus sum, arbitrāri (1) думати, думати.

У словнику дається тільки форма arbĭtror I. Це означає, що в praes. ind. 1-е особа од. числа закінчується на-or, в perf. ind. 1-е особа - аналітична форма на-ātus sum, infinitivus закінчується на-āri.

II спр.: Vereor, verĭtus sum, verēri (2) боятися III спр.: Utor, usus sum, uti (3) користуватися III спр. на-ior: congredior, congressus sum, congrĕdi (3) сходитися, збиратися IV спр.: orior, ortus sum, orīri (4) виникати; сходити; починатися, відбуватися Супіна отложітельних дієслів в основних дієслівних формах не вказується, так як основа Супін ясна з part. perf. pass. Дієвідміну verba deponentia не відрізняється від дієвідміни регулярних дієслів у пасивному стані, наприклад:

arbĭtror, ​​arbitrātus sum, arbitrāri думати, думати

Особа

Singularis

Pluralis


Praesens indicativi


1.

arbĭtror я думаю

arbitrāmur ми думаємо


2.

arbitrāris ти думаєш

arbitrāmĭni ви думаєте


3.

arbitrātur він думає

arbitrāntur вони думають


Imperativus


2.

arbitrāre думай

arbitramĭni думайте





Примітка:

Participium perfecti отложітельних дієслів має звичайно активне значення. Наприклад, від дієслова loquor, locūtus sum, loqui (3) говорити participium perfecti - locutus, a, um - означає який сказав. (Пор. dictus, а, um сказаний - participium perf. pass. від активного дієслова dico, dixi, dictum 3 говорити.)

Verba semideponentia (полуотложітельние дієслова)

Є група дієслів, що утворюють часи інфектного ряду у формах активного застави, а часи перфектно ряду у формах пасивного. Такі дієслова називаються verba semideponentiа (полуотложітельние дієслова):

gaudeo, gavīsus sum, gaudēre (2) радіти audeo, ausus sum, audēre (2) осмілюватися soleo, solĭtus sum, solēre (2) мати звичку

N.В. До групи полуотложітельних відноситься і дієслово revertor, reverti, reverti (3) повертатися, який утворює форми інфектного ряди по пасивному стані, а форми перфектно ряду-по дійсному.

Лексичний мінімум

adĭmo, adēmi, ademptum 3 (+ dat.) віднімати (у кого-л.) admīror, admirātus sum 1 (+ acc.) дивуватися, захоплюватися adolescens, entis m юнак aggredior, aggressus sum, aggrĕdi (3) (+ асc.) нападати auxilium, ii n допомогу divĭdo, vīsi, visum 3 ділити, розділяти do, dĕdi, dătum, dare (1) давати juvĕnis, is m молодий чоловік loquor, locūtus sum, loqui (3) говорити, розмовляти miser, ĕra, ĕrum нещасний, жалюгідний morior, mortuus sum, mori (3) помирати neco 1 вбивати nescio 4 не знати, не вміти nosco, novi, notum 3 дізнаватися, пізнавати; знати progredior, gressus sum, grĕdi (3) йти вперед regredior, gressus sum, grĕdi (3) йти назад testis, is m, f свідок,-ница utor, usus sum, uti (3) користуватися, вживати uxor, ōris f дружина valeo, valui, - 2 бути здоровим, сильним; мати значення

Іменники III відміни (продовження)

III гласне відмінювання

Іменники III відміни середнього роду, що закінчуються в nom. sing. на-ĕ,-al,-ar (mare, maris n морі; anĭmal, animālis n тварина; exemplar, āris n зразок) в abl. sing. закінчуються на-ī, в nom. і асc. pl. на-iă, в gen. pl. на-ium. Зазначені особливості пояснюються тим, що всі ці іменники мають основу на-ĭ. Цей різновид відмінювання називається III гласним відміною.

mare, is n море

Падіж

Singularis

Pluralis


NV

marĕ

mariă


G.

marĭs

mariŭm


D.

marī

marĭbŭs


Acc.

marĕ

mariă


Abl.

marī

marĭbŭs





До III голосному відміні відноситься також ряд рівноскладовим (тобто мають у nom. Та gen. Sing. Рівну кількість складів) іменників жіночого роду: turris, is f башта; puppis, is f корму; febris, is f лихоманка; securis, is f сокиру, а також рівноскладовим назви річок і міст III відміни: Tibĕris, is m Тібр; Neapŏlis, is f Неаполь. У асc. sing. вони закінчуються на-im (turr im), в abl. sing. на-ī (turr ī), в gen. sing. на-ium (turr ium), в асc. pl. на-īs (або-ēs):

Падіж

Singularis

Pluralis


NV

turrĭs

turrēs


G.

turrĭs

turriŭm


D.

turrī

turrĭbŭs


Acc.

turrĭm

turrīs (turrēs)


Abl.

turrī

turrĭbŭs





До цієї групи імен за типом відмінювання примикає іменник vis, - f сила (не має gen. Та dat. Sing.):

Падіж

Singularis

Pluralis


NV

vis

virēs


G.

-

viriŭm


D.

-

virĭbŭs


Acc.

vĭm

virēs


Abl.

virĭbŭs





III Змішане відмінювання

Іменники III відміни:

а) нерівноскладовий з основою на два приголосних, що закінчуються в nom. sing. на-s (pars, part-is f частина; urbs, urb-is f місто; nox, noct-is f ніч), б) рівноскладовим, що закінчуються в nom. sing. на-is і-es (avis, avis f птах; nubes, nubis f хмара) - у gen. pl. закінчуються на-ium.

Цей різновид називається III змішаним відміною: від голосного відмінювання вони зберегли-i-тільки в закінченні gen. pl.-ium, у всіх інших відмінок

Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Іноземні мови і мовознавство | Шпаргалка | 701.8кб. | скачати

Схожі роботи:
Латинська і латинська юридична термінологія
Латинська Америка
Латинська Америка
Латинська мова Іменники
Латинська Америка і Росія
Знамениті французи і Латинська Америка
Цивілізаційна Периферія Азія Африка та Латинська Америка
Росія і Латинська Америка цивілізації прикордонного типу і модернізація
Світська музика XVIII століття Літургійна драма Латинська пісня
© Усі права захищені
написати до нас
Рейтинг@Mail.ru